Jump to content
trv

Καυσαερια...

Recommended Posts

Καλησπερα στο forum..

Σημερα ηταν να κανω το μεγαλο service (4χρονια-30.000km) και μετα να περασω κτεο.. Οποτε και ελεγχο κτεο στο service..

Αλλαζουμε τα λαδια (παλι.. καιει λαδια κλασσικά.. πολλά λαδια.. 1μπουκαλι ανα 1000 - 1200km .. αυτη τη φορα εβαλα 15w40 και βλεπουμε....)

Τα κανουμε ολα τελος παντων, και παμε στα καυσαερια..

Εκει ο κακος χαμος! μονοξειδιο 0,5 μεχρι 0,7 (ενω πρεπει να ειναι 0,0κατι..) και υδρογονανθρακες 200+ (ενω πρεπει να ειναι γυρω στο 50 και κατω..) ψαχνουμε απο δω, ψαχνουμε απο εκει.. Τρωμε 6 ωρες ορθιοι να αλλαζουμε οτι μπορει να αλλαχτει να δουμε τι φταιει (ο εγκεφαλος δεν εβγαζε τιποτα..) τελικα μετα απο τοσες ωρες, και αλλαγη και των ΔΥΟ ελεκτων λ, ερχονται στα φυσιολογικά τους τα καυσαερια.

Ολα αυτα στις μετρησεις στο ρελαντι, με στροφες μεσα δεν ειχε προβλημα.

Τελικο αποτελεσμα 500ε και κατι ψιλα εδωσα... 

Συμβαινει συχνα αυτο βρε παιδια? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Έχω POLO 4,5 χρόνια και του έχω 107.000km. Τον Μάιο πέρασα από Κ.Τ.Ε.Ο. Κανένα πρόβλημα!!! Παρ' όλο που του έχω αλλάξει φίλτρο και τελικό και από τότε έχουν ανέβει λίγο οι τιμές στα καυσαέρια, ποτέ δεν είχα πρόβλημα με την κάρτα καυσαερίων.

Πρόβλημα ξέρω να βγάζουν όταν δεν είναι καθαρή η πεταλούδα γκαζιού.

Ο αισθητήρας λ έχει σχέση με την τιμή των καυσαερίων, αλλά πρώτη φορά ακούω να έχει κάποιος πρόβλημα και να μην φαίνεται στο ckeck του εγκεφάλου. Κακή ποιότητα καυσίμων προκαλεί βλάβες στον αισθητήρα λ, αλλά αυτό φαίνεται στο check!!!

Ελπίζω να ξέρεις του μηχανικούς αυτούς και να μην πλήρωσες τόσα λεφτά άδικα!!!

Link to comment
Share on other sites

οχι δε πληρωσα αδικα.. ημουν απο πανω 6 ωρες.. Πχ μετα την αλλαγη των λ, και επειδη θελαμε να ειμαστε σιγουροι μην τους πληρωσω τσαμπα, εκατσαν και μου εβαλαν τους παλιους παλι, και ανεβηκαν οι τιμες στα καυσαερια.. βαλαμε παλι τους νεους και επεσαν!

δεν εχει σχεση με την καρτα καυσαεριων, αυτη την βγαζω και εγω.. ειναι λιγο 'αστεια' υποθεση η καρτα.. το θεμα ειναι οι μετρησεις αυτες καθ'αυτες.. Εμενα ηταν πολυ πολυ πανω στο ρελαντι + ετσι καιει και τρελλα περισσοτερη βενζινη στο ρελαντι. Τωρα ειναι ενταξει.. περασα και απο το κτεο.. (με τα φιμε :) )

Link to comment
Share on other sites

Οι τελευταία μέτρηση σε εμένα είναι: ρελαντί 0,01% CO - 64ppm HC -- Υψηλές 0,02% CO - 16ppm HC - 1,002 λ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.