Jump to content
geocha

Λαδια Tsi

Recommended Posts

Κοιτα δεν γνωριζουμε 100% οτι για το τρεμουλο ευθυνονται τα λαδια.

Καποια παιδια εδω εχουν πει οτι το κανει ο κινητηρας για εξοικονομηση καυσιμου. Θα το δεχτω αλλα γιατι μια το κανει και μια οχι...τι να πω...Παντως μετα την αλλαγη σε 5-30 (γιατι κατοπιν υποδειξεως του μηχανικου μου εβαλα 10-40 και εκανα 5.000 χλμ) το κανει πολυ σπανια...και πολυ λιγο το τρεμουλο σε σχεση με πιο παλια.

Στο θεμα μας...

Οπως εχω ξαναγραψει απλως μεινε σε λαδια 5-30 εφοσον δεν εχεις μεγαλη καταναλωση λαδιου

Υπαρχουν πολλα και καλα λαδια σε 5-30 οπως το mobil esp formula, castrol edge, ακομα και το Fuchs το προτιμουν πολλα συνεργεια...

Επελεξε καποιο απο αυτα αλλα ΓΝΩΜΗ μου μονο 5-30...

Αυτο εβαζαν στο πολο αυτα βαζουν στο γκολφ. Προσφατα που εκανα το 1ο service στο ρωρρη, τα ειδα.

Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλ στον Μανδυλα για να κανονησω το 1 σερβις και μου ειπανε οτι βαζουν shell λαδια...Εγω ομως προτιμω να κρατησω castrol και λεω να τα παρω απο πιο πριν και να τα παω....

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΟΙ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΣΤΑΝΤΑΡ ΟΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ..ΕΜΕΝΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ 10000 ΠΑΡΑ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΨΕΙ ΣΤΑΓΟΝΑ(ΕΥΤΗΧΩΣ..!!)ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 5500-7000 BTW..ΡΩΤΗΣΑ ΔΕΞΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΣΑ..ΡΩΤΗΣΑ ΕΝΑΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΥΟ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ VW Κ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΑΠΛΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΕΡΒΙΣ.ΓΕΝΙΚΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΘΕΛΕΙ ΨΑΞΙΜΟ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΤΟΥ ΑΜΑΞΙΟΥ.ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΘΑ ΠΑΩ ΕΚΕΙ Κ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝΕ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝΕ ΑΥΤΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.. :o

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΟΙ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΣΤΑΝΤΑΡ ΟΤΙ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ..ΕΜΕΝΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ 10000 ΠΑΡΑ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΨΕΙ ΣΤΑΓΟΝΑ(ΕΥΤΗΧΩΣ..!!)ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 5500-7000 BTW..ΡΩΤΗΣΑ ΔΕΞΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΣΑ..ΡΩΤΗΣΑ ΕΝΑΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΥΟ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ VW Κ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΑΠΛΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΕΡΒΙΣ.ΓΕΝΙΚΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΘΕΛΕΙ ΨΑΞΙΜΟ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΤΟΥ ΑΜΑΞΙΟΥ.ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΘΑ ΠΑΩ ΕΚΕΙ Κ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝΕ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝΕ ΑΥΤΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.. :)

Εξαρταται πως οδηγεις.Ουτε εμενα καιει λαδι και γενικα τα TSI δεν εχουν προβλημα καταναλωσης λαδιου.Αν το πιεσεις πολυ και παρατεταμενα μαλλον θα σου τσιμπησει αλλα αυτο ειναι φυσιολογικο.Δεν τιθεται θεμα καψιματος στο TSI.Οσο για τα λαδια, στην αντιπροσωπεια δεν βαζουν οτι θεωρουν καλο για τον κινητηρα αλλα οτι θεωρουν καλο για την τσεπη τους.Σημερα μπορει να σου βαζουν ARAL και αυριο AMSOIL.Επειδη ομως εγω θελω να μπαινει ενα και μονο λαδι στον κινητηρα, επελεξα ενα και τους το πηγαινω.

Link to comment
Share on other sites

ποιο φιλε νασο αν επιτρεπεις?

Δυο ατομα που ασχολουνται και γνωριζουν πολλα σχετικα με λαδια μου προτειναν το ιδιο. MOBIL 1 ESP FORMULA 5w30.

Το προμηθευομαι απο το www.trade-wind.gr γιατι δεν ειναι και φθηνο να το παρεις απ'εξω.

Link to comment
Share on other sites

MOBIL 1 ESP FORMULA 5w30.

Ποσες φορες εχεις βαλει αυτα τα λαδια?σου εχει καψει καθολου με αυτα?υπαρχουνε παιδια που να εχουνε βαλει καποια λαδια κ να μην εχει καψει να μας προτεινουνε κ σε μας?

Link to comment
Share on other sites

Ποσες φορες εχεις βαλει αυτα τα λαδια?σου εχει καψει καθολου με αυτα?υπαρχουνε παιδια που να εχουνε βαλει καποια λαδια κ να μην εχει καψει να μας προτεινουνε κ σε μας?

Δυο φορες τα εχω βαλει κι εχω περασει και καλοκαιρι με καυσωνες με αυτα τα λαδια.Το περιεργο ειναι οτι δεν εκαψε τιποτα.Περιμενα μια μικρη καταναλωση αλλα τιποτα.Η αληθεια ειναι οτι δεν το πηγαινω μονιμως γ@@@ντας.Του κανω ομως συχνα ανοιγματα και φυσικα αφου εχει πιασει θερμοκρασια το λαδακι.Στην αρχη ελεγχα συχνα τη σταθμη του λαδιου.Να φανταστεις οτι πλεον δεν ασχολουμαι ιδιαιτερα γιατι δεν ανησυχω.Κανω εναν τυπικο ελεγχο μια στο τοσο.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Δυο φορες τα εχω βαλει κι εχω περασει και καλοκαιρι με καυσωνες με αυτα τα λαδια.Το περιεργο ειναι οτι δεν εκαψε τιποτα.Περιμενα μια μικρη καταναλωση αλλα τιποτα.Η αληθεια ειναι οτι δεν το πηγαινω μονιμως γ@@@ντας.Του κανω ομως συχνα ανοιγματα και φυσικα αφου εχει πιασει θερμοκρασια το λαδακι.Στην αρχη ελεγχα συχνα τη σταθμη του λαδιου.Να φανταστεις οτι πλεον δεν ασχολουμαι ιδιαιτερα γιατι δεν ανησυχω.Κανω εναν τυπικο ελεγχο μια στο τοσο.

ακριβως το ιδιο και εγω... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως και εγω πλεον.μια στο τοσο να το δω πλεον.Αλλα πιστευω πρεπει να παιζει και ρολο το στρωσιμο που εχει γινει.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα πιστευω πρεπει να παιζει και ρολο το στρωσιμο που εχει γινει.

+1000000000000000000000000000000000 παιζει μεγαααααααααααααααααααααλο ρολο.

Link to comment
Share on other sites

Λαδια mobil 1esp formula 5-30w που μπορω να βρω?Γιατι ο Λαμπρινιαδης που τα ειχα παρει την προηγουμενη φορα δεν εχει??Για Αθηνα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Λαδια mobil 1esp formula 5-30w που μπορω να βρω?Γιατι ο Λαμπρινιαδης που τα ειχα παρει την προηγουμενη φορα δεν εχει??Για Αθηνα παντα.

Στειλε email ή παρε τηλεφωνο και ρωτα ποτε θα τα φερει.Απλα του τελειωσαν.Εκτος αν βιαζεσαι.Εγω επειδη την πατησα μια φορα, τα παιρνω πολυ νωριτερα και τα εχω στην αποθηκη για οταν ερθει η ωρα του σερβις.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουνε παιδια που να εχουνε βαλει καποια λαδια κ να μην εχει καψει να μας προτεινουνε κ σε μας?

:) - το λεν οι κουκοι στα βουνα κι οι περδικες στους καμπους τουτεστιν βοουν τα ανα vw group fora για το εν λογω λιπαντικο ,οποιος το εβαλε μονο κερδισε δεν εχασε (!)

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως στο σερβις που εκανα πριν 2 βδομαδες μου βαλανε 5-40 και τα πληρωσα 70 ευρα 4 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Λαδια mobil 1esp formula 5-30w που μπορω να βρω?Γιατι ο Λαμπρινιαδης που τα ειχα παρει την προηγουμενη φορα δεν εχει??Για Αθηνα παντα.

www.g-market.gr σε 2-3 μερες θα τα εχεις με το ταχυδρομειο 50 ευρω τα 4λιτρα και δωρο τα μεταφορικα. Εχω ψωνισει μια φορα πολυ εξυπηρετικοι. Μου τον ειχε συστησει ο επισημος αντιπροσωπος (steico) της mobil στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και εγω τα Mobil 1 ESP Formula.(σ.σ. 50 ευρω τα 4 λιτρα, και στο συνεργειο ζηταγαν 73 ευρω για τα Fuchs)

Η πρωτη εντυπωση οταν το ανοιξα, μετα απο 3 μερουλες και φυσικα το απαραιτητο ζεσταμα πριν, ηταν πολυ καλη.

η επομενη αλλαγη θα γινει σε 10.000km και αν τα Mobil ειναι τοσο καλα οσο λενε θα προτημειθουν.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταθέσω και εγω την εμπειρία μου. Βάζω κάθε 6500 με 7500 τα Shell 5-30 τα πλήρως συνθετικά. Ούτε σταγόνα δε καίει. Η μόνη φορα που παρατήρησα πτώση (ελαχιστη) στα λάδια ήταν με τα μαμα επάνω.

Link to comment
Share on other sites

αυτα εβαλα κ εγω αλλα λεω να τα κρατησω καμια 10.000χλμ, 6500 ειναι πολυ λιγα

Ειναι λιγα αλλα μου αρεσει να το κοφτιάζω που και που οπότε απο φόβο κ μόνο επειδη το λάδι ειναι ζωτικής σημασίας το αλλάζω. τώρα παραδειγμα εχω ήδη 7.000

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγα αλλα μου αρεσει να το κοφτιάζω που και που οπότε απο φόβο κ μόνο επειδη το λάδι ειναι ζωτικής σημασίας το αλλάζω. τώρα παραδειγμα εχω ήδη 7.000

+1

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα οπως λες "λιγο" δεν σημαινει οτι πρεπει κ να τα αλλαζεις στα 6.5...Εαν καψει λιγο προσθεσε

δεν ειπε κανεις οτι δεν ειναι ζωτικης σημασιας αλλα μην γινουμε υποχονδριοι φυσικα δικη σου τσεπη ειναι

οποτε δεν θα κανω τον τροχονομοtongue.gif

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα οπως λες "λιγο" δεν σημαινει οτι πρεπει κ να τα αλλαζεις στα 6.5...Εαν καψει λιγο προσθεσε

δεν ειπε κανεις οτι δεν ειναι ζωτικης σημασιας αλλα μην γινουμε υποχονδριοι φυσικα δικη σου τσεπη ειναι

οποτε δεν θα κανω τον τροχονομοtongue.gif

nai ok apla eidika to thema auto to exo parei apo fovo. Einai apo ta liga pragmata opos kai to kryoma zestama tis tourbinas kai ta kausima apo diko mou pratiriouxo pou akoloutho san euaggelio.

To ksero oti kata 99% eimai ypervolikos k oti ta ladia den exoun prob alla kalutera na exo to kefali mou isixo.. opos eipes o kathenas exei ti dikia tou tsepi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.