Jump to content
scoobyman

Βαλβολίνες

Recommended Posts

Αισίως εφτασα τα 40,000 χλμ με το gti μου και μαζί με τα λάδια(motul) θα αλλάξω και τις βαλβολίνες του κιβωτίου και του διαφορικού. Θελω λοιπόν να μου προτείνετε μία καλή΄βαλβολίνη για το κάθε κομμάτι ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Αισίως εφτασα τα 40,000 χλμ με το gti μου και μαζί με τα λάδια(motul) θα αλλάξω και τις βαλβολίνες του κιβωτίου και του διαφορικού. Θελω λοιπόν να μου προτείνετε μία καλή΄βαλβολίνη για το κάθε κομμάτι ευχαριστω...

λιγο νωρις δεν ειναι για βαλβολινες?εγω θα προτιμουσα τις motul γραφιτουχες

Edited by chrismal181081
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ισχυει οτι οι εργοστασιακες βαλβολινες δεν αλλαζονται ποτε;Μου το ειπε ο πρωην αντιπροσωπος της Vw.Αν καποιος τις αλλαξει, τοτε και μονο χρειαζονται αλλαγη καθε 60.000 χλμ.Καλα ποιο λιπαντικο μενει μεσα για παντα;Περιεργο μου φανηκε.Μαλιστα κι ενα παληκαρι που ετυχε να γνωρισω σε μια παρεα, μου ειπε οτι εχει βαλει πανακριβες βαλβολινες που δεν αλλαζονται ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ισχυει οτι οι εργοστασιακες βαλβολινες δεν αλλαζονται ποτε;Μου το ειπε ο πρωην αντιπροσωπος της Vw.Αν καποιος τις αλλαξει, τοτε και μονο χρειαζονται αλλαγη καθε 60.000 χλμ.Καλα ποιο λιπαντικο μενει μεσα για παντα;Περιεργο μου φανηκε.Μαλιστα κι ενα παληκαρι που ετυχε να γνωρισω σε μια παρεα, μου ειπε οτι εχει βαλει πανακριβες βαλβολινες που δεν αλλαζονται ποτε.

Οι βαλβολινες αλλαζοντε συνηθως καθε 60.000 χλμ αλλα και αναλογος τον κατασκευαστη.στα vw αλλαζονται ή στα 60000 ή στις 70000 δεν θυμαμε καλα και δεν υπαρχουν βαλβολινες που δεν αλλαζοντε ποτε μην ακουω λαλακιες

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ισχυει οτι οι εργοστασιακες βαλβολινες δεν αλλαζονται ποτε;Μου το ειπε ο πρωην αντιπροσωπος της Vw.Αν καποιος τις αλλαξει, τοτε και μονο χρειαζονται αλλαγη καθε 60.000 χλμ.Καλα ποιο λιπαντικο μενει μεσα για παντα;Περιεργο μου φανηκε.Μαλιστα κι ενα παληκαρι που ετυχε να γνωρισω σε μια παρεα, μου ειπε οτι εχει βαλει πανακριβες βαλβολινες που δεν αλλαζονται ποτε.

Γι' αυτό είναι 'πρώην' ο αντιπρόσωπος. Φυσικά και χρήζουν αντικατάστασης. Το πότε προβλέπεται αυτό κοίτα το στο βιβλίο του service. Για το δικό μου (DSG) λέει στις 60.000km. Όσο για το παλικάρι, εξαρτάται τι οδηγεί. Αν έβαλε Red Line σε Toyota Aygo τότε ναι, δε χρειάζονται αλλαγή ποτέ. Αν τις έβαλε σε Evo IX, τότε κάθε 40k θέλουν πέταμα.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα στο μοντέλο. Για το GTI που έχω ρωτήσει, μου έχουν πει ότι δεν υπάρχει οδηγία για το αν πρέπει να αλλαχτούν οι βαλβολίνες και στα πόσα χλμ. Για το χειροκίνητο βεβαίως βεβαίως. Επίσης αυτό που μου επισήμαναν ήταν ότι οι βαλβολίνες που βάζει η VW στα χρέπια μας δεν τις εξάγει και δεν υπάρχει κωδικός σαν ανταλλακτικό. Οπότε όσοι θέλουν να αλλάξουν βαλβολίνες, ας πηγαίνουν δικές τους όπως έκανα και εγώ μιας και ένας θεός ξέρει τι θα βάλουν μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό είναι 'πρώην' ο αντιπρόσωπος. Φυσικά και χρήζουν αντικατάστασης. Το πότε προβλέπεται αυτό κοίτα το στο βιβλίο του service. Για το δικό μου (DSG) λέει στις 60.000km. Όσο για το παλικάρι, εξαρτάται τι οδηγεί. Αν έβαλε Red Line σε Toyota Aygo τότε ναι, δε χρειάζονται αλλαγή ποτέ. Αν τις έβαλε σε Evo IX, τότε κάθε 40k θέλουν πέταμα.

Μπααααα.Ηταν πολυ καλος.Ειχε τρελες πωλησεις και ηταν γνωστης του αντικειμενου.Αποφαση του ηταν να την πουλησει.Ειχε δικους του λογους.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με το αυτοκίνητο πυ εχεις & η βαλβολίνη πού θα βάλεις.

Αν το ιξώδες ειναι 75w90,τοτε καλη επιλογή ειναι η Valvoline Synpower gear oil TDL GL-3,4,5.Είναι ακριβή αλλά καλή.Αλλη μια καλή επιλογή ειναι η Kroon-oil SP-1011 h οποία εχει επίσης τις ιδιες προδιαγραφές με την Valvoline,αλλά ειναι ποιό φτηνή.Στο golf GT (1995) πού έχω,αποδειχθηκε άψογη.

Link to comment
Share on other sites

Είπα κι εγώ ν αλλάξω προληπτικά τις βαλβολίνες στο Golf (κιβώτιο 6άρι μηχανικό) κι άκουσα με έκπληξη τον υπάλληλο στη VW

να μου λέει ότι δεν αλλάζονται παρά μόνο συμπληρώνονται, αν βέβαια χρειαστεί. :lol:

Τι να κάνω ρε γμτ....να τους εμπιστευτώ? hmmm.gif

Link to comment
Share on other sites

Είπα κι εγώ ν αλλάξω προληπτικά τις βαλβολίνες στο Golf (κιβώτιο 6άρι μηχανικό) κι άκουσα με έκπληξη τον υπάλληλο στη VW

να μου λέει ότι δεν αλλάζονται παρά μόνο συμπληρώνονται, αν βέβαια χρειαστεί. :blink:

Τι να κάνω ρε γμτ....να τους εμπιστευτώ? hmmm.gif

Οχι.Οι βαλβολινες ειναι λιπαντικο.Σα να σου λεει το ιδιο για τα λαδια του κινητηρα δηλαδη.Αν εισαι κοντα στα 60.000 χλμ αλλαξε τις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.