Jump to content
thanasiskap

προβληματικο χειροφρενο?

Recommended Posts

σε περιπτωση που μπλοκαρει το ηλ.χειροφρενο ,τι κανουμε? ξερει κανεις? η VW δεν σκεφτηκε να βαλει κουμπι reset!

περιμενω απαντησεις, εγω ξερω γιατι το επαθα!!!

ευτυχως δεν μου συνεβηκε στα χιονια ή σε κανα ποταμι !!!

περιμενω απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που μπλοκαρει το ηλ.χειροφρενο ,τι κανουμε? ξερει κανεις? η VW δεν σκεφτηκε να βαλει κουμπι reset!

περιμενω απαντησεις, εγω ξερω γιατι το επαθα!!!

ευτυχως δεν μου συνεβηκε στα χιονια ή σε κανα ποταμι !!!

περιμενω απαντησεις

Βγάζεις πόλο μπαταρίας περιμένεις λίγο, ξαναβάζεις και είσαι ΟΚ....αλλά αν ξέρεις γιατί δεν μας το λες απεθευθείας και το κάνει σε μορφή γκάλοπ????

Link to comment
Share on other sites

Βγάζεις πόλο μπαταρίας περιμένεις λίγο, ξαναβάζεις και είσαι ΟΚ....αλλά αν ξέρεις γιατί δεν μας το λες απεθευθείας και το κάνει σε μορφή γκάλοπ????

επιτρεπεται σε αυτοκινητο 30000¤ να βγαζεις τον πολο της μπαταριας? δεν εχει προβλεφθει κατι μηχανικο οπως στις κλειδαριες? αν θυμαμαι καλα ,κλειδι για να βγαλεις τον πολο της μπαταριας δεν εχει το tiguan στα εργαλεια

Link to comment
Share on other sites

Σωστη η παρατηρηση σου κ οντως περιεργο που δεν σκεφτηκαν κατι οι γερμανοι.Εσυ ομως πως το επαθες σε καινουργιο αυτοκινητο? Ετσι του ρθε το εδεσες και δεν ξαναλυνοταν?

Edited by panostok
Link to comment
Share on other sites

ακριβως ετσι, εβαλα αλαρμ,χειροφρενο και οταν γυρισα ειχε μπλοκαρει το χειροφρενο! χωρις να λυσω πολο μπαταριας(δεν υπηρχε αναλογο κλειδι στα εργαλεια) ,φωναξα οδικη βοηθεια.Μετα απο 15' ξεμπλοκαρε το χειροφρενο μονο του!!!

Η επισημη αντιπροσωπεια δεν ξερει τιποτα, οι τεχνικοι της δεν γνωριζουν παρα μονο τα βασικα! πρωτη φορα το ακουγαν, αν ειχαν ψαξει στο ιντερνετ για ενημερωση, θα βλεπαν πολλες περιπτωσεις μπλοκαρισματος του χειροφρενου.

Link to comment
Share on other sites

Και ¤10.000 να ειχε το αυτοκινητο κατι τετοιο επρεπε να εχει προβλευθει, οποτε ασε τα ¤30.000 στην ακρη.

Στο manual του αυτοκινητου δεν γραφει κατι για περιπτωση αναγκης? Γιατι η λυση της οδικης βοηθειας, πολυ απλα.....δεν ειναι λυση.

Οσο για τον πολο της μπαταριας, το πιο λογικο ειναι να θελει ενα 10αρακι κλειδι (το πιο κοινο κλειδι) και οχι καποιο ειδικο εργαλειο για αυτη τη δουλεια. Και λεω λογικο γιατι δεν εχω δει τους πολους του Tiguan.

Link to comment
Share on other sites

Στο manual του αυτοκινητου δεν γραφει κατι για περιπτωση αναγκης? Γιατι η λυση της οδικης βοηθειας, πολυ απλα.....δεν ειναι λυση.

Νικο λογικα κατι θα εχει προβλεφθει γιατι αλλιως.........Ασε που και το passat εχει το ιδιο χειροφρενο. Τωρα για οδικη......δε το συζηταμε.

Link to comment
Share on other sites

και ομως κυριοι δεν εχει προβλεφθει τιποτα!

Η επισημη αντιπροσωπεια Autonet(Βαρης-Κορωπιου) και η Karenta(Αλιμος) δεν γνωριζουν τιποτα, δεν παει το μυαλο τους και γενικα δεν ξερουν πως ειναι μεσα το tiguan!!!!

Οσο για το κλειδι, μαλλον θα πρεπει να εχω ενα δεκαρακι στα εργαλεια μου γιατι ουτε αυτο το προβλεψαν!

Link to comment
Share on other sites

αλήθεια άξια απορία σε περίπτωση που τα ηλεκτρονικά κάπως την δούνε και σου ενεργοποιήσει το χειρόφρενο εν κίνηση (σκεφτείτε σε καμιά στροφή) τότε μετά τι γίνετε?

Link to comment
Share on other sites

Ε ενταξει ρε man ειπαμε αλλα οχι και ετσι. Δεν πρεπει να φοβομαστε τα ηλεκτρονικα γιατι για αυτο τα βαλανε εκει για να μας σωσουν οχι να μας σκοτωσουν tongue.gif

Με αυτη τη λογικη θα μπορουσε να σταματησει να λειτουργει και η τρομπα βενζινης, το park assist να αποφασισει να στριψει αριστερα αντι για δεξια που θες εσυ με 120 km/hr, το dsg να βαλει 1 ταχυτητα απο 6η με 170 km/hr και διαφορα αλλα τετοια μυστηρια.

Δεν χρειαζεται να ειμαστε τοσο τεχνοβοβικοι, τα ηλεκτρονικα δεν εχουν βουληση και οσον αφορα την αστοχια υλικου.....ε εκει σηκωνουμε τα χερια ψηλα...ειτε ειμαστε μεσα στο αυτοκινητο μας, ειτε μεσα στο αεροπλανο, ειτε ζεσταινουμε το φαγακι μας στον φουρνο μικροκυματων.

Edited by gmilas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.