Jump to content
thanasiskap

τελικα ειναι Off-road το Tiguan?

Recommended Posts

Συμφωνώ μαζί σου geolag. Εγώ έχω ενα Tiguan Sport 8 μήνες και στις γιορτές θα του κάνω το 1ο service. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την επιλογή μου και γενικά από την VW.Το αμάξι δεν καταλαβαίνει τίποτα και δεν καίει κιόλας σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου geolag. Εγώ έχω ενα Tiguan Sport 8 μήνες και στις γιορτές θα του κάνω το 1ο service. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την επιλογή μου και γενικά από την VW.Το αμάξι δεν καταλαβαίνει τίποτα και δεν καίει κιόλας σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι.

άμα ακολουθίσεις ευλαβικά το βιβλίο συντίρισεις και του κάνεις σεστο ζέσταμα πριν το πλακώσεις, και όταν το αφίνεις 1-2 λεπτάκια στο ρελαντί ρπιν το σβίσεις θα συνεχίσει να είναι σε άψωγή κατάσταση για μεγαλύτερο διάστιμα.

Link to comment
Share on other sites

Που είσαι σε έχασα και έλεγα ότι δεν θα μου απάντησης λέγε είσαι μέσα για Καρπενήσι σου βάζω photo από τα μέρη μου μπας και σε πείσω .

Κοίτα τώρα για το hammer καλό μόνο για την έρημο ,αλλά για Ελλάδα μόνο κάνα κολονάκι και καμία παραλιακή ,στον Ο.Τ.Ε. στο Καρπενήσι έφεραν για τις ανάγκες λόγο ότι είναι ορεινό μέρος ένα Η1 μόλις το είδαν το έστειλαν πίσω για να πάρεις μια στροφή στα ¶γραφα έκανες 10 μανούβρες , δεν κάνουν αγορίνα μου αυτά.

Είναι θηρία και με τα στενά δεν τα πάνε καλά θέλουν χώρο και η ελλαδιτσα μας με τους μικρούς δασικούς δρόμους δεν ενδείκνυται για μεγάλα τετρακίνητα είναι καλά αλλού .Αν ήταν hammer και πάταγε θα έβγαινε αν ήταν βαθειά θα πήγαινε πάτο,στο συγκεκριμένο σημείο δεν θα είχε ομως πρόβλημα :drinks:

Sahara το jimny πάει αλλά εκεί είναι βασιλιάδες άλλα, αν πας Τυνησία και γενικότερα βόρεια Αφρική το 90% είναι Toyota land cruiser ,hammer δεν είδα αλλά πάντως είναι στο στοιχείο τους.

Κοίτα με 10 χιλιάρικα αγορά μεταχειρισμένου Suzuki μια ανάρτηση old man emu 4 λαστιχάκια cooper mud από τον attart (Στέφανο ) ένα air locker πίσω και ένα εργάτη κάνης να τρίβουν τα μάτια τους τετρακίνητα πολλών χιλιάδων ευρώ.

Οι φωτογραφίες είναι από το φαράγγι πανταβρέχη και από το βελούχι (Τυμφρηστός )και στους πρόποδες είναι το Καρπενήσι.

για το wrangler που λενε ειναι απο τα πιο καλα και καθαροαιμα jeep τι λες?δεν ειναι μεγαλο..και λενε εχει τετρακινηση διαμαντι

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!

Σας μιλαω και σαν κατοχος ενος Tiguan 1.400 αλλα και σαν κατοχος ενος Grand Vitara 1600cc του 2002 με αργο διαφορικο.

Εκει που παει το Vitara και το Grand Vitara ή το Lada Niva, ουτε στο ονειρο του δεν παει το Tiguan. Αλλα μολις βγεις σε ασφαλτο για ταξιδι, το tiguan ειναι παρα πολυ μπροστα.

Εξαρταται τι ζητας πιο πολυ και τι χρειαζεσαι...

Edited by manolis68
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες και από εμένα. Δείτε ένα βίντεο που έφτιαξα και θα διαπιστώσετε ότι το Tiguan δεν είναι μόνο γρήγορο στην άσφαλτο αλλά και στο χώμα. Οι ταχύτητες που αναπτύσσονται φτάνουν μέχρι και τα 120km/h

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι αυτό που ξέρω είναι πως ένα 4x4 είναι τόσο καλύτερο όσο πιο αργά μπορεί να περάσει πάνω από κάποιο εμπόδιο

πηγαίνοντας με φόρα, μεγάλη ταχύτητα και καταστρέφοντας το όχημα, σχεδόν οποιοδήποτε αμάξι μπορεί να περάσει πολλά εμπόδια

Edited by atrias
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι αυτό που ξέρω είναι πως ένα 4x4 είναι τόσο καλύτερο όσο πιο αργά μπορεί να περάσει πάνω από κάποιο εμπόδιο

πηγαίνοντας με φόρα, μεγάλη ταχύτητα και καταστρέφοντας το όχημα, σχεδόν οποιοδήποτε αμάξι μπορεί να περάσει πολλά εμπόδια

Φίλε ξέρεις όλα τα τετρακίνητα δεν είναι το ίδιο. Η τετρακίνηση είναι στην ουσία για να βοηθάει το όχημα σε δύσκολες καταστάσεις είτε αυτές είναι στην άσφαλτο είτε στο χώμα. Για το χώμα υπάρχουν διαφορετικές ρυθμίσεις απ᾽ότι για την άσφαλτο. Δεν μπορεί για παράδειγμα ένα χαμηλωμένο τετρακίνητο να πάει εκεί που δείχνει το βίντεο γιατί σίγουρα θα βρει από κάτω... Το Tiguan έχει ένα ικανοποιητικό ύψος και μια ικανοποιητική ιπποδύναμη ώστε να τα καταφέρνει τόσο καλά στο χώμα όσο και στην άσφαλτο. Όσο για την Ταχύτητα που λες το tiguan δεν καταλαβαίνει τίποτα, τώρα αν το πας λίγο παραπάνω δεν ξέρω τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.