Jump to content
thanasiskap

τελικα ειναι Off-road το Tiguan?

Recommended Posts

τα πάει καλά από ότι φένετε στην φώτο

Link to comment
Share on other sites

τα πάει καλά από ότι φένετε στην φώτο

Αυτο βλεπω και εγω οτι εχει μια οff-road συμπεριφορα και μαλιστα καληηηηη :thumbsup: , παντα ομως με μετρο και συνεση ;) .

Υ.Γ. Παντως στο χιονι πρεπει να το ευχαριστηηηηηηηηηηθηκες :thumbsup::D

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L
Αν είναι ή όχι δείτε τα παρακάτω videos :
,
,
και για φωτογραφίες εδώ :lol:

Να και κάποιοι που χρησιμοποιούν το αμάξι τους όπως πρέπει .....

Όλοι παίρνουν Jeep με 19άρες για να πηγαίνουν για καφέ στην Γλυφάδα και να το παίζουν μούρη. new_killpc.gif

Όταν τα βλέπεις αυτά καταλαβαίνεις ότι υπάρχουν κι άλλοι πολύ πιο ωραίοι τρόποι να ανεβάσεις την αδρεναλίνη σου και όχι μόνο όταν πηγαίνεις με 200. Απίστευτη διαδρομή φίλε μου.Σε ποιο μέρος ήσουν??

Edit:Κι εσύ thanasistsi ζεστάθηκε και το πήγες για μπάνιο tongue.gif??? Ποια λίμνη-ποτάμι είναι?? Θέλω κι εγώωωωωω :lol:

Edited by Grouper
Link to comment
Share on other sites

Να και κάποιοι που χρησιμοποιούν το αμάξι τους όπως πρέπει .....

Όλοι παίρνουν Jeep με 19άρες για να πηγαίνουν για καφέ στην Γλυφάδα και να το παίζουν μούρη. new_killpc.gif

Όταν τα βλέπεις αυτά καταλαβαίνεις ότι υπάρχουν κι άλλοι πολύ πιο ωραίοι τρόποι να ανεβάσεις την αδρεναλίνη σου και όχι μόνο όταν πηγαίνεις με 200. Απίστευτη διαδρομή φίλε μου.Σε ποιο μέρος ήσουν??

Edit:Κι εσύ thanasistsi ζεστάθηκε και το πήγες για μπάνιο tongue.gif??? Ποια λίμνη-ποτάμι είναι?? Θέλω κι εγώωωωωω ;)

δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!!!

Link to comment
Share on other sites

Να και κάποιοι που χρησιμοποιούν το αμάξι τους όπως πρέπει .....

Όλοι παίρνουν Jeep με 19άρες για να πηγαίνουν για καφέ στην Γλυφάδα και να το παίζουν μούρη. new_killpc.gif

Όταν τα βλέπεις αυτά καταλαβαίνεις ότι υπάρχουν κι άλλοι πολύ πιο ωραίοι τρόποι να ανεβάσεις την αδρεναλίνη σου και όχι μόνο όταν πηγαίνεις με 200. Απίστευτη διαδρομή φίλε μου.Σε ποιο μέρος ήσουν??

Edit:Κι εσύ thanasistsi ζεστάθηκε και το πήγες για μπάνιο tongue.gif ??? Ποια λίμνη-ποτάμι είναι?? Θέλω κι εγώωωωωω :D

Το γράφει στο τέλος των video :D ΣΤην Καλαμάτα στο χωριό Νεοχώρι Μεσσηνίας :D

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά και είναι για off road το Tiguan...!!!

Το έχω δοκιμάσει αρκετές φορές και παρόλο που φοράω 18'' ζάντες με ασφάλτινο χαρακτήρα, δεν αντιμετώπισα προβλήματα εκτός από περισσότερο γλίστρημα, λόγω πατήματος.

Αυτό το αμάξι θα σας εκπλήξει ευχάριστα αν το οδηγήσετε τόσο σε άσφαλτο όσο και σε χώμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λυπάμαι που θα το πω μιας και είμαι φανατικός με την vw καθαρό off road δεν είναι αλλά δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να χαρείς βατές διαδρομές έξαλλου και αυτοί που έχουν καθαρά off road δεν νομίζω να το χαρούν περισσότερο από εσάς

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λυπάμαι που θα το πω μιας και είμαι φανατικός με την vw καθαρό off road δεν είναι αλλά δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να χαρείς βατές διαδρομές έξαλλου και αυτοί που έχουν καθαρά off road δεν νομίζω να το χαρούν περισσότερο από εσάς

γιατι τα jeep τοτε δεν ειναι Offroad>(αν εξαιρεσεις το wrangler Που ειναι υγετης)ουτε το porshe ουτε το range rover.... σχεδον κανενα δεν ειναι καθαρο Offroad.εγω μονο το wrangler το mercedes g κ το Hummer,3 ειναι ολα κι ολα

Link to comment
Share on other sites

καλά μη ξεχνάμε καθαρόαιμα όπως land cruiser , nissan patrol , κλπ

Link to comment
Share on other sites

γιατι τα jeep τοτε δεν ειναι Offroad>(αν εξαιρεσεις το wrangler Που ειναι υγετης)ουτε το porshe ουτε το range rover.... σχεδον κανενα δεν ειναι καθαρο Offroad.εγω μονο το wrangler το mercedes g κ το Hummer,3 ειναι ολα κι ολα

Έχω δει Suzuki jimny να βάζει τα γυαλιά σε αυτά που ανέφερες κάνε μια βόλτα στο jimny club και μετά πες μου για καθαρά off road από δυνατότητες πάντα και με μόνο 15 χιλιάρικα αλλά κατά τα άλλα είναι κουβάς

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει Suzuki jimny να βάζει τα γυαλιά σε αυτά που ανέφερες κάνε μια βόλτα στο jimny club και μετά πες μου για καθαρά off road από δυνατότητες πάντα και με μόνο 15 χιλιάρικα αλλά κατά τα άλλα είναι κουβάς

πρωτα πρωτα τοσο μικρο που ειναι πως θα περασει πχ ενα χαντακι?θα πεσει μεσα?θα το ρουφηξουν οι λακουβες φιλε.επειδη βαλαν καποια βιντεακια αυτοι...δες και απο τα αλλα Jeep αναλογα...ειναι ιεροσυλια αυτο που λες!

Link to comment
Share on other sites

πρωτα πρωτα τοσο μικρο που ειναι πως θα περασει πχ ενα χαντακι?θα πεσει μεσα?θα το ρουφηξουν οι λακουβες φιλε.επειδη βαλαν καποια βιντεακια αυτοι...δες και απο τα αλλα Jeep αναλογα...ειναι ιεροσυλια αυτο που λες!

playmaker άστο αγορίνα μου σε αυτούς που το κατέχουν το τι είναι ιεροσυλία ξέρω πολύ καλά, ξέρης πόσους έχω βγάλει από τα ποτάμια τις Ευρυτανίας ? με οχήματα που εσύ θεωρείς ηγέτες ? :lol:

είμαι από το Καρπενήσι και γεννήθηκα μέσα στα βουνά και στα χιόνια το σπίτι μου είναι 800 μετρά από το χιονοδρομικό κέντρο Καρπενησίου.

μια ζωή αγορίνα μου μέσα στα βουνά.

Μην κοιτάς που κατέληξα Αθήνα λόγο επαγγελματικών υποχρεώσεων.

Η κυρά γεωργία η μάνα μου 70 χρονό τον γενάρι πίσω από την πόρτα βάζει το φτυάρι γιατί όταν την ανοίγει από το χιόνι δεν μπορεί να βγει έξω.

Εδώ σου έχω κάποια βιντεακια από την παρέα μου στην λέσχη 4χ4 που έχουμε στο Καρπενήσι Α.Λ.Α.Κ.

Και να μην βγούμε off topic σας προσκαλώ για μια εκδρομή 4χ4 στο Καρπενήσι όποιος από σας θέλει να κανονίσω να κλείσω δωμάτια και να πω και στα παιδιά να μας περιμένουν για ένα αξέχαστο σαββατοκύριακο (βατές διαδρομές oxi trial ώστε να το χαρούμε όλοι) :lol:

Edited by panozz
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που αξίζει είναι το wrangler αλλά έχει μειονεκτήματα ότι θες μια περιουσία να το φτιάξης και πάλι είναι υποστρoφικό με μειωμένη γωνία ράμπας αν δεν το σηκώσεις. Η ελλάδα είναι για οχήματα με μεγάλες γωνίες φυγής, ράμπας, και προβολής, δηλαδή για κοντά και ελαφριά 4χ4 αλλιώς το χάσαμε το κορμί πατριώτη.

Έχει ο γαμπρός μου το wrangler Sahara το δυομισαλιτρο αλλά μπροστά στο jimny δεν μετρά .

Επίσης καλό και το land rover defender το 90 όχι το 110 αλλά πολύ ζημιάρικο .

Στα εργαλεία εκτός δρόμου φοβερά αλλά όχι τόσο trial είναι το Nissan patrol και to Mitsubishi panjero καλό επίσης το Toyota land cruiser το κοντό αλλά το πιο παλιό μοντέλο γιατί το καινούργιο το κανανε πολύ κυρία .

Τώρα στην μικρή κατηγορία suv που είναι το vitara, rav και τα συναφή εγώ βάζω το tiguan σαφώς ανώτερο ποιοτικά το μόνο μειονέκτημα που θα μπορούσα να του αποδώσω είναι η εληψη αργού, γρήγορου ,που με τον κινητήρα που έχει θα έκανε θαύματα .

Edited by panozz
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερον...το hummer?δηλαδη μενα Jimmy διασχιζεις τι sahara Καλυτερα απο wrangler και Hummer κτλ?το defender ειναι κοριφαιο...

τελειο το βιντεο που βγαινει απο νερο...αν στη περιπτωση αυτη ηταν ενα hummer το νερο θα του ηταν σαν να μπηκε σε λακουβα δεν θα βγαινε πιο ευκολα>?

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερον...το hummer?δηλαδη μενα Jimmy διασχιζεις τι sahara Καλυτερα απο wrangler και Hummer κτλ?το defender ειναι κοριφαιο...

τελειο το βιντεο που βγαινει απο νερο...αν στη περιπτωση αυτη ηταν ενα hummer το νερο θα του ηταν σαν να μπηκε σε λακουβα δεν θα βγαινε πιο ευκολα>?

Που είσαι σε έχασα και έλεγα ότι δεν θα μου απάντησης λέγε είσαι μέσα για Καρπενήσι σου βάζω photo από τα μέρη μου μπας και σε πείσω .

Κοίτα τώρα για το hammer καλό μόνο για την έρημο ,αλλά για Ελλάδα μόνο κάνα κολονάκι και καμία παραλιακή ,στον Ο.Τ.Ε. στο Καρπενήσι έφεραν για τις ανάγκες λόγο ότι είναι ορεινό μέρος ένα Η1 μόλις το είδαν το έστειλαν πίσω για να πάρεις μια στροφή στα ¶γραφα έκανες 10 μανούβρες , δεν κάνουν αγορίνα μου αυτά.

Είναι θηρία και με τα στενά δεν τα πάνε καλά θέλουν χώρο και η ελλαδιτσα μας με τους μικρούς δασικούς δρόμους δεν ενδείκνυται για μεγάλα τετρακίνητα είναι καλά αλλού .Αν ήταν hammer και πάταγε θα έβγαινε αν ήταν βαθειά θα πήγαινε πάτο,στο συγκεκριμένο σημείο δεν θα είχε ομως πρόβλημα :rolleyes:

Sahara το jimny πάει αλλά εκεί είναι βασιλιάδες άλλα, αν πας Τυνησία και γενικότερα βόρεια Αφρική το 90% είναι Toyota land cruiser ,hammer δεν είδα αλλά πάντως είναι στο στοιχείο τους.

Κοίτα με 10 χιλιάρικα αγορά μεταχειρισμένου Suzuki μια ανάρτηση old man emu 4 λαστιχάκια cooper mud από τον attart (Στέφανο ) ένα air locker πίσω και ένα εργάτη κάνης να τρίβουν τα μάτια τους τετρακίνητα πολλών χιλιάδων ευρώ.

Οι φωτογραφίες είναι από το φαράγγι πανταβρέχη και από το βελούχι (Τυμφρηστός )και στους πρόποδες είναι το Καρπενήσι.

post-12723-1244751609_thumb.jpg

post-12723-1244751631_thumb.jpg

post-12723-1244751656_thumb.jpg

post-12723-1244752551_thumb.jpg

Edited by panozz
Link to comment
Share on other sites

δεν αμφιβαλω πρεπει να χερεις να δουλευεις ομως αριστα εργατη κτλ...απλα τελιεο μερος θα θελα να παω...

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα με 10 χιλιάρικα αγορά μεταχειρισμένου Suzuki μια ανάρτηση old man emu 4 λαστιχάκια cooper mud από τον attart (Στέφανο ) ένα air locker πίσω και ένα εργάτη κάνης να τρίβουν τα μάτια τους τετρακίνητα πολλών χιλιάδων ευρώ.

Συμφωνω, πες μου ομως, πως θα παω Καρπενησι με ενα Suzuki(με αναρτηση old man emu κλπ,κλπ)????

Στην εθνικη θα πηγαινω με 80χλμ και αν φτασω(...γιατι παιζει κανα δυσκολο φρεναρισμα και κανενας επικινδυνος ελιγμος), θα μου εχουν σπασει τα νευρα!!!

Οποτε καλυτερα τετρακινητα πολλων χιλιαδων ευρω παρα φτιαγμενα Suzuki με δυσκολια στην ασφαλτο και στο φρεναρισμα

Πανω απο ολα θελω να φτασω ζωντανος εκει που θελω να παω....

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Οσο παντως καθαροαιμο ειναι το touareg ειναι και το tinguan

Πράγματι! Κανένα δεν είναι όπως είναι εντός-εκτός το VW SYNCRO T3!

Δες πως ΡΥΜΟΥΛΚΕΙ την Αμερικάνικη χαρχούτα μέσα στην λάσπη! Φυσικά έχει SUPER κοντή και lockers, (μπλοκέ 100%), μπρός-πίσω!

3bf87130.jpg

 

 

Εντάξει, εντάξει και κολυμπάει...

 

http://www.youtube.com/watch?v=4WbcXSG5tgI

^_^

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

Γενικα πάντως ο panozz εχει δίκιο...Και στο OFF ROAD δεν παιζει ρολο το θηριώδες μεγεθος και οι τεράστιοι κινητήρες αλλα θέματα όπως ροπή χαμηλά, μεγεθος-ειδος ελαστικών, σασμαν,βαρος, γωνίες... Αλλα αν πραγματικα θέλετε ενα OFF ROAD αυτοκίνητο, δείτε και πειστείτε...

Απεναντι σε θρύλους...

για ερημο...

και Καρπενησι...

Link to comment
Share on other sites

Εχω το tiguan1.4 escape 1,5 χρόνο.Ολο το καλοκαίρι είναι σε νησί με καλή άσφαλτο αλλά και παραλίες που πάνε μόνο αγροτικά χωρίς να σπάσουν.Εχω γυρίσει όλες τις παραλίες με συνετή οδήγηση και χωρίς να κολλήσω πουθενά.Δεν έχω εμπειρία από off road οδήγηση αλλά το συγκεκριμένο αυτοκίνητο θα σε πάει παντού χωρίς να χρειάζεσαι ιδιαίτερες γνώσεις οδήγησης εκτός δρόμου αρκεί να ξέρεις που να σταματήσεις.Αν ήθελα να φτάνω μέχρι το κύμα θα έπαιρνα ελαφρύ 4χ4 όπως Jimny.Θα με πήγαινε στην ακροθαλασσιά αλλά θα με ταλαιπωρούσε στην άσφαλτο.Με το tiguan έκανα ταξίδι στην εθνική 7 ώρες Αθήνα Κεραμωτή Καβάλας ΄χωρίς στάση .Σταμάτησα μόνο για βενζίνη 10 λεπτά.Σας πληροφορώ ότι δεν κουράστηκα καθόλου σωματικά και βγήκα από το αυτοκίνητο σαν να έκανα διαδρομή 1 ώρας.Θέλω να πω ότι το αυτοκίνητο κάνει άριστα τη δουλειά του γιαυτό που το θέλω.Πολύ καλό στην εθνική και αρκετά καλό στο χώμα.Θα το χαρείς αρκεί να ξέρεις ότι δεν έχεις off road ούτε βέβαια και passat.Exεις το μέσο όρο και για τα δύο.

Edited by geolag
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.