Jump to content
mezzanine

Golf V Gt (tsi 170) αλλαγή 1ή 2ά

Recommended Posts

Γεια χαρά.

Τον τελευταίο μήνα σε αλλαγή απο 1ή σε δευτέρα όταν ανεβάζω στροφές 4000+ το κιβώτιο χτυπάει (λες και μπαίνει καρφωτή).

Τι παίζει;

Ελπίζω τώρα που ξεμπέρδεψα με τα προβλήματα της μηχανής να μην έχουμε πάλι τα ίδια με το κιβώτιο. :huh:

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα οπως ειπε και ο φιλος πριν ειναι γνωστο.εμενα παντος γρατζουνουσε μερικες φορες μετα απο ταξιδι(π.χ αθηνα λαρισα) και στην αλλαγη 1ης 2ας σε πολυ ψηλες στροφες.μετα απο την αλλαγη βαλβολινης στο σαζμαν δεν το ξαναεκανε

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα οπως ειπε και ο φιλος πριν ειναι γνωστο.εμενα παντος γρατζουνουσε μερικες φορες μετα απο ταξιδι(π.χ αθηνα λαρισα) και στην αλλαγη 1ης 2ας σε πολυ ψηλες στροφες.μετα απο την αλλαγη βαλβολινης στο σαζμαν δεν το ξαναεκανε

Σε εμενα το κανει απο τις 4.000 μεχρι τις 5.000 μονο.πρωτη σε αλλαγη δευτερας.θα αλλαξω τις βαλβολινες για αρχη μηπως σταματησει και γλυτωσω τα χειροτερα.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα το κανει απο τις 4.000 μεχρι τις 5.000 μονο.πρωτη σε αλλαγη δευτερας.θα αλλαξω τις βαλβολινες για αρχη μηπως σταματησει και γλυτωσω τα χειροτερα.

Η σωστή λύση είναι αλλαγή συχρονιζέ 2ας. Ειδικά αν είσαι ακόμα σε εγγύηση.

Αν αλλάξεις μόνο βαλβολίνες μπορεί να "κουκουλώσεις" το πρόβλημα και όχι να το λύσεις οριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή λύση είναι αλλαγή συχρονιζέ 2ας. Ειδικά αν είσαι ακόμα σε εγγύηση.

Αν αλλάξεις μόνο βαλβολίνες μπορεί να "κουκουλώσεις" το πρόβλημα και όχι να το λύσεις οριστικά.

ειμαι εκτος εγγυησης.ποιο ειναι το κοστος περιπου να αλλαξω οτι χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

ειμαι εκτος εγγυησης.ποιο ειναι το κοστος περιπου να αλλαξω οτι χρειαζεται?

Το κόστος δεν το γνωρίζω αφού όταν διόρθωσα το πρόβλημα στο δικό μου είχα εγγύηση.

Σε επίσημο συνεργείο VW μάλλον θα πέφτει πολύ "ξύρισμα" (ειδικά στα εργατικά) αφού πρέπει να "κατέβει" σασμάν και το αμάξι μένει τουλάχιστον 1 μέρα μέσα.

Αφού όμως είσαι εκτός εγγύησης μπορείς εύκολα να πας σε μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο που εννοείται να το εμπιστεύεσαι.

Σαν βλάβη δεν είναι και πολύ δύσκολο να τη διορθώσει κάποιος που ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ειδια,αν ξερει κανεις κοστος αντιπρ. ας μας το πει.

Κάπου διάβασα σε συζήτηση ότι τα ανταλλακτικά μόνο είναι 480 ευρώ, αν θυμάμαι καλά. Για να μη σε ανησυχήσω άδικα, ψάξε στη σχετική συζήτηση για επιβεβαίωση. Και εγώ παθόντας στο συγχρονιζέ είμαι, σιγά σιγά θα το πάω για αλλαγή. ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ!!! Ευτυχώωωωωωωωωως................

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα σε συζήτηση ότι τα ανταλλακτικά μόνο είναι 480 ευρώ, αν θυμάμαι καλά. Για να μη σε ανησυχήσω άδικα, ψάξε στη σχετική συζήτηση για επιβεβαίωση. Και εγώ παθόντας στο συγχρονιζέ είμαι, σιγά σιγά θα το πάω για αλλαγή. ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ!!! Ευτυχώωωωωωωωωως................

Ευτυχώς αν και το έχω δυόμιση χρόνια έχω εγγύηση, είχα κάνει την επέκταση στα 4 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΕΣ ΕΧΘΕΣ ΠΗΓΑ ΑΝΤΙΠΡ. ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΕΓΚΥΚΛΕΙΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΟΠΟΤΕ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ Η ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΔΩΡΕΑΝ .

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΕΣ ΕΧΘΕΣ ΠΗΓΑ ΑΝΤΙΠΡ. ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΕΓΚΥΚΛΕΙΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΟΠΟΤΕ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ Η ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΔΩΡΕΑΝ .

Μπορείς να μας πεις σε ποια αντιπροσωπεία πήγες;

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς αν και το έχω δυόμιση χρόνια έχω εγγύηση, είχα κάνει την επέκταση στα 4 χρόνια.

Εγώ το έχω ενάμισυ χρόνο και κάτι ψιλά. Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι προτιμούν να τα φτιάχνουν εντός της εργοστασιακής εγγύησης (πρώτη διετία) και όχι βάσει της επέκτασης εγγύησης (δεύτερη διετία), γιατί "είναι λίγο μπέρδεμα". Εννοείται θα προτιμήσω να το πάω όσο νωρίτερα γίνεται, αλλά αυτό που μου είπαν για την επέκταση με ανησύχησε λίγο. Έχει αλλάξει κανείς τίποτα μέσα στην επέκταση εγγύησης? Αλλάζει κάτι στη διαδικασία? Απ' ότι έχω δει στο συμβόλαιό μου, καλύπτει πολλά πράγματα. Δε μπορούσαν οι απατεώνες να γράψουν μόνο τα εξαιρούμενα είδη, να ξέρουμε τι μας γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με ειδοποιησαν απο την αντιπ. και θα το βαλω για επισκευη ,γραναζι δευτερας .

Οταν λες οτι σε ειδοποιησαν... τι εννοεις??

Link to comment
Share on other sites

Μου ειχαν πει οτι εχει βγει μια ειδοποιηση για ορισμενα μοντελα ,για προβλημα στο συχρονιζε δευτερας. το δικο μου ειναι μεσα σε αυτα , οποτε μου το φτιαχνουν με δικα τουσ εξοδα. 1 οκτωβρη θα το βαλω μεσα για δυο μερες.

Link to comment
Share on other sites

Μου ειχαν πει οτι εχει βγει μια ειδοποιηση για ορισμενα μοντελα ,για προβλημα στο συχρονιζε δευτερας. το δικο μου ειναι μεσα σε αυτα , οποτε μου το φτιαχνουν με δικα τουσ εξοδα. 1 οκτωβρη θα το βαλω μεσα για δυο μερες.

Εισαι ο πρωτος που τολες αυτο...

Οπως επισης εισαι ο πρωτος που ειδοποιήσαι απο αντιπροσωπεια για να το αλλαξεις...

Τι να πω....μηπως εχει ερθει εντολη απο γερμανια και το κανουν ''αβαβα'' μεχρι να ληξουν οι εγγυησεις??

Link to comment
Share on other sites

να ξεθάψω αυτό το παλιό θέμα.

το gt μου είναι 8/2006 (χωρίς επέκταση) και άρχισε και σε εμένα το γνωστό γρατσούνισμα της 2ας

το πήγα λοιπόν στο συνεργείο και μου λένε ότι καλύπτουν το 70%. Το 30% (δηλαδή το μερίδιό μου)αντιστοιχεί σε περίπου 200ευρώ

έχει τύχει σε κανέναν άλλο να το αλλάξει εκτός εγγύησης και αν ναι με τι επιβάρυνση;;

ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

να ξεθάψω αυτό το παλιό θέμα.

το gt μου είναι 8/2006 (χωρίς επέκταση) και άρχισε και σε εμένα το γνωστό γρατσούνισμα της 2ας

το πήγα λοιπόν στο συνεργείο και μου λένε ότι καλύπτουν το 70%. Το 30% (δηλαδή το μερίδιό μου)αντιστοιχεί σε περίπου 200ευρώ

έχει τύχει σε κανέναν άλλο να το αλλάξει εκτός εγγύησης και αν ναι με τι επιβάρυνση;;

ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Στειλε γραπτως το αιτημα σου στη κοσμοκαρ γιατι κατι μου λεει πως το συνεργειο θελει να βγαλει ενα 200αρι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.