Jump to content
mezzanine

Golf V Gt (tsi 170) αλλαγή 1ή 2ά

Recommended Posts

να ξεθάψω αυτό το παλιό θέμα.

το gt μου είναι 8/2006 (χωρίς επέκταση) και άρχισε και σε εμένα το γνωστό γρατσούνισμα της 2ας

το πήγα λοιπόν στο συνεργείο και μου λένε ότι καλύπτουν το 70%. Το 30% (δηλαδή το μερίδιό μου)αντιστοιχεί σε περίπου 200ευρώ

έχει τύχει σε κανέναν άλλο να το αλλάξει εκτός εγγύησης και αν ναι με τι επιβάρυνση;;

ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Μην κανεις κανενα αστειο και πληρωσεις.Αυτη η δεισλειτουργια ειναι επισημα αναγνωρισμενη απο την Vw και η επισκευη γινεται δωρεαν.

Link to comment
Share on other sites

μου φενετε μαγκες οτι τις τζουζετε λιγο της δευτερες σας... :) λογικο ομως ειναι οταω εχεις αλογατα κατω απο το καπο σου..

παντος απο προσοπικη εμπειρια καποτε ειχα μια bmw 316 e36 λοιπον απο τα πολλα λιμανακια η δευτερα δεν μου κουμπονε καθολου...πιστευω οτι στην περιπτωση σου ειναι το γραναζι οπως και σε μενα τοτε..θα σου πο κατι off the reccord και ψαχτω λιγο υπαρχει ενα υγρο στην αγορα ονομαζετε cot6 κανει θαυματα ..μου το εβαλαν στις βαλβολινες και ειταν σαν να αλλαξα σασμαν..!!καλη επιτυχια σου ευχομαι!!

Edited by bill-golf1983
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω ενάμισυ χρόνο και κάτι ψιλά. Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι προτιμούν να τα φτιάχνουν εντός της εργοστασιακής εγγύησης (πρώτη διετία) και όχι βάσει της επέκτασης εγγύησης (δεύτερη διετία), γιατί "είναι λίγο μπέρδεμα". Εννοείται θα προτιμήσω να το πάω όσο νωρίτερα γίνεται, αλλά αυτό που μου είπαν για την επέκταση με ανησύχησε λίγο. Έχει αλλάξει κανείς τίποτα μέσα στην επέκταση εγγύησης? Αλλάζει κάτι στη διαδικασία? Απ' ότι έχω δει στο συμβόλαιό μου, καλύπτει πολλά πράγματα. Δε μπορούσαν οι απατεώνες να γράψουν μόνο τα εξαιρούμενα είδη, να ξέρουμε τι μας γίνεται?

Την επεκταση την καλυπτει χρηματικα η ALLIANZ.Και σαν ιδιωτικη εταιρια ψαχνει να κοψει και το παραμικρο εξοδο.Μπορει να ακουσεις πολλες λαλακιες προσπαθοντας να γλυτωσουν φραγκα.Και εαν δεν κανω λαθος στα καινουργια συμβολαια εχει και περιορισμο σε χιλιομετρα σε πολλα μερη του αυτοκινητου.Κατα την γνωμη μου τωρα που το εψαξα η επεκταση ειναι απατη.Και πληρωνεις παραπανω λεφτα για την επεκταση και εισαι υποχρεωμενος να κανεις σερβις στην εταιρια.Μονο τα λεφτα της επεκτασης και τα εργατικα εαν βαλεις που θα γλυτωνες,θα καλυπτες και με το παραπανω καποια ενδεχομενη βλαβη του αυτοκινητου σου.

Εχε στον νου σου οτι εαν συμβει κατι σοβαρο και πολυεξοδο π.χ μοτερ θα κανουν τα παντα για να μην σε καλυψουν γιατι ειναι πολλα τα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

μου φενετε μαγκες οτι τις τζουζετε λιγο της δευτερες σας... ;) λογικο ομως ειναι οταω εχεις αλογατα κατω απο το καπο σου..

παντος απο προσοπικη εμπειρια καποτε ειχα μια bmw 316 e36 λοιπον απο τα πολλα λιμανακια η δευτερα δεν μου κουμπονε καθολου...πιστευω οτι στην περιπτωση σου ειναι το γραναζι οπως και σε μενα τοτε..θα σου πο κατι off the reccord και ψαχτω λιγο υπαρχει ενα υγρο στην αγορα ονομαζετε cot6 κανει θαυματα ..μου το εβαλαν στις βαλβολινες και ειταν σαν να αλλαξα σασμαν..!!καλη επιτυχια σου ευχομαι!!

δε νομιζω πως είναι θέμα τσουξιματος. είναι καθαρά κατασκευαστικό λάθος.

και με όσα έχω ακούσει θα έπρεπε να μου δώσουν βραβείο που μου κράτησε σχεδον 44,000κμ.

anyway θα μιλήσω με κοσμοκαρ (ετοιμαζω ενα μηνυματακι)και θα δω τι θα κάνω.

@Νasos εχεις υπόψην σου κατι συγκεκριμενο; θα με ενδιεφερε πολυ να εχω ενα ακομα στοιχειο στα χερια μου.

Edited by vwgt
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα κανουν οτι μπορουν να το αποφυγουν οπως βεβαια θα κανεις και εσυ που εχεις την επεκταση το αντιθετο για να σε καλυψουν και οι πιθανοτητες ειναι με εσενα που εχεις και κατι στα χερια σου.

Εδω και σε εργοστασιακη εγγυηση να εισαι το μοτερ δεν ειναι κατι που καλυπτεται αβλεπι.

Παντως αν δεν εχεις επεκταση δεν χρειαζεται να ανησυχεις για αντιπαραθεσεις.

Βαζεις τα 4-5 χιλιαρικακια απο την τσεπη σου και εισαι ενταξει. Ε, ενταξει αφαιρεις και τα 100-200 ευρω παραπανω που θα χρεωθεις σε μια αντιπροσωπεια η εξουσιοδοτημενο για να κανεις τα προκαθορισμενα σερβις για τα 2 χρονια της επεκτασης και τα 400 της αγορας οποτε σου ερχεται κανα 4σαρι χιλιαρικα η ζημια.

Και αυτο μονο για μια ζημια, αν και υπερβολικο γιατι δεν χαλανε καθε μερα κινητηρες.

Υπαρχουν ομως μικροζημιες που ανετα περνανε το χιλιαρικο και δεν τις πιανει το ματι σου.

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω πως είναι θέμα τσουξιματος. είναι καθαρά κατασκευαστικό λάθος.

και με όσα έχω ακούσει θα έπρεπε να μου δώσουν βραβείο που μου κράτησε σχεδον 44,000κμ.

anyway θα μιλήσω με κοσμοκαρ (ετοιμαζω ενα μηνυματακι)και θα δω τι θα κάνω.

@Νasos εχεις υπόψην σου κατι συγκεκριμενο; θα με ενδιεφερε πολυ να εχω ενα ακομα στοιχειο στα χερια μου.

Σε εμάνα κράτησε περισότερα χιλιόμετρα. ¶λλαξα συγχρονιζέ δευτέρας στα 48000χλμ.

Πάντος ψάξτο με την εγγύηση...Το πρόβλημα το έχουν σχεδόν όλα τα πρώτα tsi (δηλ. χρονολογίας 2006)...Και στο δικό μου και σε φίλου (μοντέλα 2006) το εμφάνησε και εκαναν αλλαγή χωρίς αντίρηση ή να πληρώσουμε κάτι. Οπότε μην τους δώσεις ουτε ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω πως είναι θέμα τσουξιματος. είναι καθαρά κατασκευαστικό λάθος.

και με όσα έχω ακούσει θα έπρεπε να μου δώσουν βραβείο που μου κράτησε σχεδον 44,000κμ.

anyway θα μιλήσω με κοσμοκαρ (ετοιμαζω ενα μηνυματακι)και θα δω τι θα κάνω.

@Νasos εχεις υπόψην σου κατι συγκεκριμενο; θα με ενδιεφερε πολυ να εχω ενα ακομα στοιχειο στα χερια μου.

Απλα ξερω αυτο που εχουν πει τα παιδια εδω που ειχαν το προβλημα (καποιοι εκτος εγγυησης αν θυμαμαι καλα) αλλα και απο γνωστους στην αντιπροσωπεια της περιοχης μου οτι για το συγκεκριμενο θεμα που το ειχαν καποιες παρτιδες Golf εχει γινει recall.Τωρα δεν ξερω κατα ποσο εφαρμοσαν αυτο το recall οι αντιπροσωπειες στην Ελλαδα αλλα εφοσον αυτο ειναι επισημα αναγνωρισμενο απο τη Vw προβλημα, τοτε δεν ανηκει σε κανενα πλαισιο εγγυησης αλλα επιδιορθωνεται δωρεαν οταν στο εμφανισει.

Link to comment
Share on other sites

Απλα ξερω αυτο που εχουν πει τα παιδια εδω που ειχαν το προβλημα (καποιοι εκτος εγγυησης αν θυμαμαι καλα) αλλα και απο γνωστους στην αντιπροσωπεια της περιοχης μου οτι για το συγκεκριμενο θεμα που το ειχαν καποιες παρτιδες Golf εχει γινει recall.Τωρα δεν ξερω κατα ποσο εφαρμοσαν αυτο το recall οι αντιπροσωπειες στην Ελλαδα αλλα εφοσον αυτο ειναι επισημα αναγνωρισμενο απο τη Vw προβλημα, τοτε δεν ανηκει σε κανενα πλαισιο εγγυησης αλλα επιδιορθωνεται δωρεαν οταν στο εμφανισει.

έστειλα μήνυμα στην κοσμοκαρ, και μου απάντησαν προφορικά ότι δεν υπάρχει εντολή για δωρεάν αλλαγή (εκτός εγγύησης).

επειδή όμως βλέπω κάποια κενά στην απάντηση τους, θα το ψάξω και άλλο και θα επανέλθω.

αν πάντως κάποιος έχει κάτι γραπτό στα χέρια του περί "επίσημης αναγνώρισης" του θέματος από την VW πολύ θα με βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

έστειλα μήνυμα στην κοσμοκαρ, και μου απάντησαν προφορικά ότι δεν υπάρχει εντολή για δωρεάν αλλαγή (εκτός εγγύησης).

επειδή όμως βλέπω κάποια κενά στην απάντηση τους, θα το ψάξω και άλλο και θα επανέλθω.

αν πάντως κάποιος έχει κάτι γραπτό στα χέρια του περί "επίσημης αναγνώρισης" του θέματος από την VW πολύ θα με βοηθούσε.

Φιλε μου αν εισαι μεσα στις παρτιδες που ειχαν το προβλημα και η αντιπροσωπεια σου δε σε ειδοποιησε ποτε ,τοτε δεν ειναι δικο σου το σφαλμα που βγηκες εκτος εγγυησης εξαιτιας της αμελειας του τοπικου εξουσιοδοτημενου που πηρες το αυτοκινητο.Οφειλαν να σε εχουν ειδοποιησει αμεσα αλλα βλεπεις, ειναι σπαταλη χρονου-χρηματος να προβει η αντιπροσωπεια σε εργασιες για τις οποιες δε θα εισπραξει ουτε ευρω.Ψαξτο λιγο.Βασικα θα σου συνιστουσα να επικοινωνησεις με Γερμανια ωστε να σου πουν ποιες παρτιδες ηταν προβληματικες.Αν ανηκεις μεσα σε αυτες τοτε η αντιπροσωπεια σου εχει κανει την πατατα και δεν εχεις καμια υποχρεωση να πληρωσεις την αμελεια τους.

Link to comment
Share on other sites

...Και ότι βρεις, πόσταρέ το, please, γιατί μας καίει αρκετούς!

Εγώ εφάρμοσα άλλη τακτική, γύρω στις 45000 km, και μόλις έιχε λήξει η εγγύηση, άρχισε να παρουσιάζει το πρόβλημα, ενώ πριν, ποτέ! Ξενέρωσα απίστευτα, αλλά λέω δεν παίζει να τους τα σκάσω τώρα, ας το πάω με το μαλακό το κιβώτιο, και αν γρατσουνάει και τότε, βλέπουμε. Αποτέλεσμα, τώρα στα 60000, του πέρασε, και ψηλές αλλαγές 1-2 δεν γρατσουνάνε πια :good: Θαύμα!! Ελπίζω να γίνει και σε όλους τους υπόλοιπους αυτό :whistling:

Link to comment
Share on other sites

...Και ότι βρεις, πόσταρέ το, please, γιατί μας καίει αρκετούς!

Εγώ εφάρμοσα άλλη τακτική, γύρω στις 45000 km, και μόλις έιχε λήξει η εγγύηση, άρχισε να παρουσιάζει το πρόβλημα, ενώ πριν, ποτέ! Ξενέρωσα απίστευτα, αλλά λέω δεν παίζει να τους τα σκάσω τώρα, ας το πάω με το μαλακό το κιβώτιο, και αν γρατσουνάει και τότε, βλέπουμε. Αποτέλεσμα, τώρα στα 60000, του πέρασε, και ψηλές αλλαγές 1-2 δεν γρατσουνάνε πια :) Θαύμα!! Ελπίζω να γίνει και σε όλους τους υπόλοιπους αυτό B)

εε και εγώ στα πρώτα γρατζουνίσματα είμαι (μόνο σε υψηλές στροφές), και γενικά όπως λες και εσυ το "σέβομαι" το golfaki μου αλλα...

για όποιες εξελίξεις θα ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση και από δεύτερο συνεργείο ήταν η ίδια.

η τρέχουσα οδηγία (με ρώτησαν και ποσα κμ έχει το αυτοκινητο) από την VW και κατ' επέκταση από την κοσμοκαρ είναι 70-30 τα έξοδα.

θα δούμε τι θα γίνει...

είναι πάντος τραγικοι... μονο σε ενα τοπικ του φορουμ μετρησα 11 ατομα που ειχαν το ιδιο προβλημα.

πραγματικα ξεφτυλιζονται για 200ευρω...

Edited by vwgt
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση και από δεύτερο συνεργείο ήταν η ίδια.

η τρέχουσα οδηγία (με ρώτησαν και ποσα κμ έχει το αυτοκινητο) από την VW και κατ' επέκταση από την κοσμοκαρ είναι 70-30 τα έξοδα.

θα δούμε τι θα γίνει...

είναι πάντος τραγικοι... μονο σε ενα τοπικ του φορουμ μετρησα 11 ατομα που ειχαν το ιδιο προβλημα.

πραγματικα ξεφτυλιζονται για 200ευρω...

70-30 υπερ του πελατη σωστα;Κατι ειναι κι αυτο.Οσο για τα 200 ευρω δεν ξεφτιλιζονται καθολου.Αν σκεφθεις ποσα περιστατικα υπαρχουν παγκοσμιως μιλαμε για τεραστιο ποσο.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

70-30 υπερ του πελατη σωστα;Κατι ειναι κι αυτο.Οσο για τα 200 ευρω δεν ξεφτιλιζονται καθολου.Αν σκεφθεις ποσα περιστατικα υπαρχουν παγκοσμιως μιλαμε για τεραστιο ποσο.

ναι υπέρ του πελάτη. δεν ξέρω αν εγώ το βλέπω λάθος αλλά πιστεύω ότι είναι ξεφτίλα.

και να σου πω το γιατί. όπως φαίνεται είναι κατασκευαστικό λάθος (δε μπορεί να είναι κακή χρήση από όλους τους κατόχους).

άρα λοιπόν η εταιρεία θα πρέπει να έχει το θάρρος να αναγνωρίσει το λάθος της και να αναλάβει το κόστος. Βέβαια μη νομίζεις ότι με τη σειρά της δε θα μετακύλισει το κόστος στον προμηθευτή της. Στο κάτω κάτω μιλάμε για ένα "κλασσικό" κιβώτιο και όχι για ένα ντελικάτο σύστημα.

όσο για το ποσοστό 70-30 ή οτι άλλο μπορεί να πει, τι είμαστε συνυπεύθυνοι δηλαδή;

Αν και δεν είμαι "ευκαιριακός" αγοραστής vw (μια ζωή οικογενειακώς βρισκόμαστε μεταξύ vw-audi), αυτές οι κινήσεις καθορίζουν το αν μια εταιρεία είναι γοήτρου και αν πραγματικά σέβεται τον πελάτη της.

ίσως να κάνω λάθος αλλά αυτή είναι η άποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε και εμένα σήμερα γρατζουνισματάκι το 160άρι μου, αλλά προφανώς φταίει ότι ήταν καρφωτή αλλαγή...Ελπίζω να μην του γίνει συνήθειο!

Από την άλλη, το 140άρι μου γρατζουνάει συνέχεια σε κατέβασμα από 3η σε 2α(με πολλές στροφές).

Link to comment
Share on other sites

αν εχω 1η με πολλες στροφες και παω να βαλω 2α τοτε γρατσουναει...μιλαμε για 5500 και πανω στροφες.....αν εχει 4500 δεν γρατσουναει.να ανησυχω ή λογικο ειναι???

Link to comment
Share on other sites

Λογικό για τα σασμάν γενικώς ΔΕΝ είναι, αλλά για VW σασμάν ναι...δυστυχώς.

Η απορία μου είναι αν θα γινεται το ιδιο αν αλλάξω σετ συμπλέκτη-δίσκου + καλές βαλβολινες.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό για τα σασμάν γενικώς ΔΕΝ είναι, αλλά για VW σασμάν ναι...δυστυχώς.

Η απορία μου είναι αν θα γινεται το ιδιο αν αλλάξω σετ συμπλέκτη-δίσκου + καλές βαλβολινες.

Το γρατζούνισμα γενικά οφείλεται σε φθαρμένο συγχρονιζέ. Μ αλλαγη συμπέκτη-δίσκου δεν διορθώνεται. Με καλύτερες βαλβολίνες πιθανά να βελτιωθεί η κατάσταση. Μάλλον η αντικατάσταση του συγχρονιζέ είναι η λύση.

Όσοι λέτε ότι γρατζουνάει σε αλλαγή ταχύτητας, το αισθάνεστε στο λεβιέ μόνον ή ακούγεται και ο χαρακτηριστικός θόρυβος γκρρρρρ...;

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε σε εμένα σίγουρα δεν είναι ταλαιπωρημένο το συγχρονιζέ, γιατί μου το έκανε μετά από 3 απανωτές καρφωτές...Δλδ και εγώ το ξεφτύλισα!

Το ερώτημα είναι τι να κάνω για να μην φθαρεί το συγχρονιζέ!Να κόψω πάντως τις φαναρομαχίες, δεν παίζει! :p

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε σε εμένα σίγουρα δεν είναι ταλαιπωρημένο το συγχρονιζέ, γιατί μου το έκανε μετά από 3 απανωτές καρφωτές...Δλδ και εγώ το ξεφτύλισα!

Το ερώτημα είναι τι να κάνω για να μην φθαρεί το συγχρονιζέ!Να κόψω πάντως τις φαναρομαχίες, δεν παίζει! :p

ΛΥΣΗ 1η: Πας αντιπροσωπεία και σου τα αλλάζουν (εκτιμώ ότι είσαι σε εγγύηση).

ΛΥΣΗ 2η: Αλλαγή βαλβολίνες με κάτι καλύτερο (συνίσταται αν είσαι εκτός εγγύησης και πληρώνεις για τη λύση 1).

ΛΥΣΗ 3η: Κάνεις διπλοπεταλιά με συγχρονισμό στροφών κατά την αλλαγή (μάλλον παρωχημένη και κουραστική μέθοδος που απαιτεί και εξάσκηση για να πετύχει).

ΛΥΣΗ 4η: Αποφεύγεις να βάζεις την ταχύτητα που γρατζουνάει και πατάς στη ροπή του κινητήρα.

Οι λύσεις 3 και 4 δεν συνίστανται κατά τη διαδικασία των φαναρομαχιών.

Υ.Γ. Δεν είσαι εγγύηση;

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικά. Golf 6 έχω, 6 μηνών.

Απλά η γνώμη είναι πως πρόκειται για μεμονομένο περιστατικό.Φυσικά, αν το ξανακάνει, πάω για αλλαγή!

Link to comment
Share on other sites

και να κανεις αλλαγη φιλε παλι θα στο κανει,φιλος με 6αρι ...3 συγχρονιζε....δεν φταιει το αυτοκινητο ! Το σασμαν ειναι αβελτιωτο απο τοτε που βγηκε .Μην τη ψαχνεις.........!

MANUAL Μονο στο Gti που ειναι διαφορετικο .(ιδιο με s3) και οποιος μου πει το δικο του δεν το κανει....ας μου το φερει για μια βολτα....

ΟΣΑ δοκιμασα το κανουν .Και scirocco. Ειδικα μετα απο διαδοχικα ανοιγματα . Γενικα ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ το σασμαν γι ατετοιο αυτοκινητο.

Το gti εχει υπεροχο manual... δεν ξερω γιατι δεν το εισηγαγαν στο tsi

Link to comment
Share on other sites

Nαι Θάνο, μετά από 2-3 ζόρικα ανοίγματα αρχίζουν τα παρατράγουσα στο σασμάν!Ισως πρέπει να αλλάξω βαλβολίνες γιατί το εξασκώ το άθλημα.

Ασε που σήμερα σήκωσα το αυτοκίνητο και είδα από κάτω, στην ένωση του σασμάν με το μοτέρ, ένα περίεργο ίχνος λαδιού, σαν να είχε στάξει κάποτε λάδι...Υποπτο!

Την οδηγία την ψάχνω για GT συγγενή μου.

Edited by Katana
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.