Jump to content
STEFANOS M

Tsi / Gt Προγραμματα (tuning)... ποιος εχει ποιο....

Recommended Posts

Λογικο ειναι να κανει ο twoface τετοια διαφορα. Το ενα 1400 - προγραμμα και το αλλο 1600 - full stage 1

Και μονο που τον περασε 1400 - full stage 1 αυτο κατι λεει

Link to comment
Share on other sites

Ακούω για την πίεση λειτουργιας μετα την αναβάθμιση και θα ήθελα να ρωτήσω σε τι πιεση δουλευουν τα διαφορα προγραμματα (για οσους εχουν μπαρομετρακι και προγραμμα)...

Ποιο ειναι το ασφαλες οριο λειτουργιας?

Εχω έναν φίλο που εκανε αναβάθμιση με προγραμμα σε ASTRA 1.6T, και η πιεση σε overboost χτυπαει 1,7 Bar? Δεν ειναι υπερβολη?

Το αυτοκινητο βεβαια παει σφαιρα...αλλα ειναι 1,7 οκ?

Για να βγαλει το TSI 205ps και 27κιλα ποσο θα ειναι η πίεση?

Αν γνωριζει καποιος ας μας διαφωτίσει λιγο και εμας τους λιγότερο σχετικους....

Thks Παίδες...

Edited by JOVANNI
Link to comment
Share on other sites

Ακούω για την πίεση λειτουργιας μετα την αναβάθμιση και θα ήθελα να ρωτήσω σε τι πιεση δουλευουν τα διαφορα προγραμματα (για οσους εχουν μπαρομετρακι και προγραμμα)...

Ποιο ειναι το ασφαλες οριο λειτουργιας?

Εχω έναν φίλο που εκανε αναβάθμιση με προγραμμα σε ASTRA 1.6T, και η πιεση σε overboost χτυπαει 1,7 Bar? Δεν ειναι υπερβολη?

Το αυτοκινητο βεβαια παει σφαιρα...αλλα ειναι 1,7 οκ?

Για να βγαλει το TSI 205ps και 27κιλα ποσο θα ειναι η πίεση?

Αν γνωριζει καποιος ας μας διαφωτίσει λιγο και εμας του λιγότερο σχετικους....

Thks Παίδες...

Και τα tsi με πρόγραμμα περίπου σε τέτοιες πιέσεις δουλεύουν γύρω στο 1,7bar overboost και κάπου 1 - 1,1bar σταθερή στα "ψηλά"
Link to comment
Share on other sites

εντάξει full stage δεν είμαι ακόμα.μου λείπει ενα i/c και μια χοανούλα(μαλλον) και ενας αναπρογραματισμός για 235+ :lol:

Bill πάμε και απο σταση δεν έχω πρόβλημμα.

Για το Astra το 1.7 over είναι πολύ.με 1.5 και 1.2 σταθερό βγάζει πολύ καλα νούμερα.αμα θες στείλε μου ένα pm με λεπτοέριες για το Astra.

Link to comment
Share on other sites

άνοιξα με τον Shaddow20.Golf GT εξάτμιση απο καταλύτη και πίσω πρόγραμμα(e-tuner) i/c s3 χοάνη.

Εγώ εξάτμιση πρόγραμμα

απο πρώτες ρολ ήταν μπροστά μου ο Shaddow σχεδόν ένα αμάξι.η μούρη μου στον πίσω προφυλακτίρα

2ρολ στα τελείωματα 4η μαζί αντε να ήταν ελάχτιστα μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

άνοιξα με τον Shaddow20.Golf GT εξάτμιση απο καταλύτη και πίσω πρόγραμμα(e-tuner) i/c s3 χοάνη.

Εγώ εξάτμιση πρόγραμμα

απο πρώτες ρολ ήταν μπροστά μου ο Shaddow σχεδόν ένα αμάξι.η μούρη μου στον πίσω προφυλακτίρα

2ρολ στα τελείωματα 4η μαζί αντε να ήταν ελάχτιστα μπροστα.

τι πιεσεις παιζεις εσυ? ποσα κιλα? και τι πιεσεις παιζει το gt του shaddow20 και ποσα κιλα?

εχω οδηγησει vxr 1.6t πρωτου σταδιου. πανε συμπαθητικα καλα...!

Link to comment
Share on other sites

απο φασαρια μην αγχωνεσαι εγω δεν εχω σχεδον καθολου..ενα φυσημα μονο.. :blink: το αμαξι μου εμενα εχει ic,χοανη cat-back και προγραμμα..

H χοανη τι μαρκα ειναι ? Καθε ποτε το καθαριζεις ? Οταν το καθαριζεις το πλενεις μονο με νερο η βαζεις και κανα λαδι μετα (οπως τα Κ&Ν)?

Link to comment
Share on other sites

και τι είναι το προγραμμα που μπερδεύεται μαλλί τις γριάς ρε φιλε απαράδεκτη απάντηση από μηχανικό!!!

Θα σε παρακαλουσα να χρησιμοποιεις μικρους ελληνικους χαρακτηρες συμφωνα με τους ορους χρησης του forum.

Edited by konstantinos passat
@Το post μεταφραστηκε στα Ελληνικα.
Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχωντας βαλει το προγραμμα της REVO ειμαι πολυ ευχαριστημενος πλην ομως εχω παρατηρισει κατι, πηγαινωντας ως το κοφτη αναβοσβηνει το check της μηχανης για λιγο και μετα σβηνει δε μου το κανει συνεχεια (2 φορες εως τωρα) το ειπα σε ενα μηχανικο της αντιπροσωποιας που το διαπιστωσε και ο ιδιος και μου ειπε οτι απλα μπερδευετε το προγραμμα...

και τι ειναι το προγραμα που μπερδεβεται μαλι τη γριας?? απαραδεκτος ο μηχανικος σου

Link to comment
Share on other sites

και τι ειναι το προγραμα που μπερδεβεται μαλι τη γριας?? απαραδεκτος ο μηχανικος σου

Oτι σου λεω μου ειπε τωρα μπορει και να εχεις και δικιο... Ο προγραμματιστης μου ειπε οτι δεν εχει ξανακουσει κατι τετοιο και ισως να φταιει ο συντελεστης "λ" βεβαια δε μου το εχει ξανα κανει απο τοτε ... το VAG COM βεβαια εδειξε ενα προβλημα στον 3 κυλινδρο που παλι ο μηχανικος (αλλος) μου ειπε οτι δεν εχει σχεση το προγραμμα αλλα η βενζινη... με λιγα λογια τρεις ρωτησα και οι τρεις και οι τρεις μου δωσανε διαφορετικες απαντησεις :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

και τι ειναι το προγραμα που μπερδεβεται μαλι τη γριας?? απαραδεκτος ο μηχανικος σου

@BillVWRuleZ

Aυτο το προβλημα ονομαζεται "misfiring" και αποτελει μεγαλο βραχνα για τα τελευταια "πειραγμενα" VAG.

Για να το λυσεις ψαξτε το προγραμμα και, προς θεου, μην σε πεισει κανενας προγραμματιστης ή μηχανικος οτι φταιει κατι το αυτοκινητο σου, οπως πολλαπλασιαστες, μπουζι, κυλινδροκεφαλη (το ειχα ακουσει κι αυτο....). Αυτο αποδειχτηκε περιτρανα και με τα τελευταια Cupra, που εψαχναν ολοι καινουρια παρτς για ολο το μοτερ και τελικα ο κωδικας ηταν υπευθυνος για τα misfires.

Edited by golf-agu
Link to comment
Share on other sites

Oτι σου λεω μου ειπε τωρα μπορει και να εχεις και δικιο... Ο προγραμματιστης μου ειπε οτι δεν εχει ξανακουσει κατι τετοιο και ισως να φταιει ο συντελεστης "λ" βεβαια δε μου το εχει ξανα κανει απο τοτε ... το VAG COM βεβαια εδειξε ενα προβλημα στον 3 κυλινδρο που παλι ο μηχανικος (αλλος) μου ειπε οτι δεν εχει σχεση το προγραμμα αλλα η βενζινη... με λιγα λογια τρεις ρωτησα και οι τρεις και οι τρεις μου δωσανε διαφορετικες απαντησεις ;):D :D

ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΕΓΓΥΗΣΗΣ έχεις κάνει ? tongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΕΓΓΥΗΣΗΣ έχεις κάνει ? tongue.giftongue.giftongue.gif

Οχι δεν εχω κανει... Οσο αφορα με το check που μου αναβοσβηνε για λιγα δευτ/πτα και μετα εσβηνε σιγουρα δεν ειναι τυχαιο που μεχρι να βαλω το προγραμμα δε μου το εχει κανει... βεβαια αυτο μου το εκανε 2 φορες (δε το ξαναεκανε) και μου το εκανε οταν το στροφομετρο βαραγε κοφτη... ( προς θεου ομως δε το παω συνεχεια κοφτη...) Τωρα γιατι και πως μπορει και να μη το μαθω ποτε ... βεβαια αυτο που με νοιαζει ειναι να μην εχω και προβλημα ...

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω κανει... Οσο αφορα με το check που μου αναβοσβηνε για λιγα δευτ/πτα και μετα εσβηνε σιγουρα δεν ειναι τυχαιο που μεχρι να βαλω το προγραμμα δε μου το εχει κανει... βεβαια αυτο μου το εκανε 2 φορες (δε το ξαναεκανε) και μου το εκανε οταν το στροφομετρο βαραγε κοφτη... ( προς θεου ομως δε το παω συνεχεια κοφτη...) Τωρα γιατι και πως μπορει και να μη το μαθω ποτε ... βεβαια αυτο που με νοιαζει ειναι να μην εχω και προβλημα ...

αν εχει αναβοσβησει ισως εχει κρατησει βλαβη ακομα κ αν δν ειναι μονιμη..

Link to comment
Share on other sites

Σημερα σε γνωστη αντιπροσωπια που πηγα μου προτειναν να κανω αναβαθμιση στον εγκεφαλο με την ονομασια 24Μ3.Γνωριζει κανεις τπτ για αυτο το προγραμμα?Μου ειπε εκει ο συμβουλος οτι προσφερει καλυτερη καταναλωση και τπτ αλλο.Δεχτηκα να μου κανουν την αναβαθμιση,λετε να εκανα πατατα?Φοβαμαι μηπως χασει σε δυναμη.

Edited by Μαρινος-TSI
Link to comment
Share on other sites

Σημερα σε γνωστη αντιπροσωπια που πηγα μου προτειναν να κανω αναβαθμιση στον εγκεφαλο με την ονομασια 24Μ3.Γνωριζει κανεις τπτ για αυτο το προγραμμα?Μου ειπε εκει ο συμβουλος οτι προσφερει καλυτερη καταναλωση και τπτ αλλο.Δεχτηκα να μου κανουν την αναβαθμιση,λετε να εκανα πατατα?Φοβαμαι μηπως χασει σε δυναμη.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=23186

Link to comment
Share on other sites

QUOTE (taksidiotis @ 04/09/2008, 17:03 )

εγω θα πω ενα,το μονο προγραμμα που δουλευει αψογα με το tsι ειναι της revo,ολα τα υπολοιπα μακρια,υπαρχει και κινδυνος για κλειδωμα εγκεφαλου.το πρωην προγραμμα που ειχε το δικο μου αν δειτε την δυνναμομετρηση θα γελασετε.

στισ 4,000-5000 στρ ολες οι καμπλυλες ηταν στο down,αν θυμηθω να το παρω απο το αμαξι θα το ανεβασω.

το μονο που μενει να δω απο το revo ειναι η αξιοπιστια,μην μας μεινει κανενα kompressor,turbo στο χερι,εμενα ανεβαζει 1,6,το ειδε κι ο τεχνικος της revo.

στο αμαξι εχει γινει καλη δουλεια προς το παρον.

εχει νευρο σε ολο το φασμα,χαμηλα κομπρεσορας μετα turbo προγραμμα,αψογο.

πηρε για τα καλα τα πανω του,τα λεω δελεαστικα γιατι ετσι αισθανομαι,κι επαναλαμβανω οτι δεν το περιμενα καθολου αυτο το αποτελεσμα.

Σορρυ ρε φιλε τι λες τωρα...και αλλοι εχουνε βαλλει προγραμμα οπως εγω και δεν εχουμε απολυτως κανενα προβλημα..γιααυτα που λες εχεις καποιο σοβαρο επειχειρημα και λες κλειδωνει ο εγκεφαλος και τετοια..αν δεν ξερετε ορισμενοι σιγουρα καλυτερα να μην λετε ανακριβειες..εγω φοραω etuner προγραμμα και το αυτοκινητο δεν εχει κανει κιχ..και δεν το παω και ηρεμα.. :D

φιλε μου οτι ακουω λεω,στο κατω κατω και να κλειδωνει λιγο με ενδιαφερει,δεν το παντρευομαι κιολας το αμαξι,λιγο τα κραταω ετσι κι αλλιως αλλα και παλι και να το κρατησω πολυ δεν με χαλαει,εμενα με χει ικανοποιησει στο επακρο με την προσθηκη revo.

το αμαξι λεω ξανα καμια σχεση με το πως ηταν,ειχε 168 αλογα δυναμομετρημενο με χαρτι αλλα αν θυμαμαι καλα μεχρι τις 5000 οτι εκανε,μετα κανει μια βουτια προς τα κατω.

τωρα ειναι γραμμικοτατη η δυναμη.

και να πω οτι ειμαι ατομο που κοιταζω πολυ στην λεπτομερεια,το αμαξι οταν το βρηκα το εψαξα οπως δεν πορει να φανταστει κανεις,τι θελω να πω?πως αν δε μου αρεσει κατι τοτε το σουταρω,το ιδιο θα χα κανει και με το προγραμμα της revo αν δεν μου αρεσε οπως δουλευε.

Link to comment
Share on other sites

Μην λετε παραγματα χωρις στοιχεια....το προγραμμα των E-TUNERS ειναι un-detected....δεν φαινεται σε log-in στην αντιπροσωπεια...και οσο για το κλειδωμα πρωτη φορα το ακουω!!!!!!!!!

Μηπως εννοεις κλειδωμενη OBD οπως το προγραμμα απο REVO??????

Και αν δουλευει τελεια μονο το REVO ασε να πουμε και εμεις κατι, που εχουμε E-TUNERS...

Καλημερα.

Edited by JOVANNI
Link to comment
Share on other sites

Μην λετε παραγματα χωρις στοιχεια....το προγραμμα των E-TUNERS ειναι un-detected....δεν φαινεται σε log-in στην αντιπροσωπεια...και οσο για το κλειδωμα πρωτη φορα το ακουω!!!!!!!!!

Μηπως εννοεις κλειδωμενη OBD οπως το προγραμμα απο REVO??????

Και αν δουλευει τελεια μονο το REVO ασε να πουμε και εμεις κατι, που εχουμε E-TUNERS...

Καλημερα.

παλικαρα μου δεν σου βρισαμε το προγραμματακι σου.

εγω απλα εξεφρασα την γνωμη μου πως και να κλειδωσει με revo που εχω τωρα καρφακι δεν μου καιγεται.

ειπα εγω να μην πεις το οτιδηποτε?

ξεκινα σημερα και γραφε και τελειωσε το αυριο το μηνυμα σου,επισης καρφι δε μου καιγεται,τις γνωμες μας λεμε μιας κι εχουμε ελευθερια λογου.

εγω ειπα απλα οτι με ικανοποιει το προγραμμα που φοραω.και δινει και την οποιαδηποτε εγγυηση που ειναι βασικο,ε,ξερεις μην αρχισουν αργοτερα και τιποτα κουφα,να χουμε την εγγυηση μας οι ανθρωποι :D

Link to comment
Share on other sites

"εγω θα πω ενα,το μονο προγραμμα που δουλευει αψογα με το tsι ειναι της revo,ολα τα υπολοιπα μακρια,υπαρχει και κινδυνος για κλειδωμα εγκεφαλου"

Φιλαρακι αν δεν κανω λαθος εσυ το εγραψες αυτο.... δηλαδη δεν ειπες τιποτα απλα εμεις που δεν εχουμε REVO να παμε να το πεταξουμε....

Αφου δεν δουλευει και τελεια οπως λες και εσυ.......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.