Jump to content
STEFANOS M

Tsi / Gt Προγραμματα (tuning)... ποιος εχει ποιο....

Recommended Posts

Εκτος απο αυτο που ρωραει ο KostasTSI, η διαφορα ειναι στις μεσαιες στοφες οπως στα tfsi με αναβαθμησμενη αντλια??? Η γενικα σε ολο το φασμα των στροφων?? B)

σε ολο το φασμα στροφων απο χαμηλα μεχρι ψηλα μπορεις να κερδισεις 2-3 κιλακια ροπης + 10-15 αλογακια!

Link to comment
Share on other sites

σε ολο το φασμα στροφων απο χαμηλα μεχρι ψηλα μπορεις να κερδισεις 2-3 κιλακια ροπης + 10-15 αλογακια!

Μην μου λες τετοια ρε Μushroom. Παλι εξοδα ρε γαμ@τ#

Link to comment
Share on other sites

Μην μου λες τετοια ρε Μushroom. Παλι εξοδα ρε γαμ@τ#

χαχαχαχα!

μπρος στα καλη τι ειναι ο πονος?

περα απο την πλακα η αντλια κανει σημαντικη διαφορα. περισσοτερο καυσιμο = περισσοτερη δυναμη!

να αναφερω απλα οτι ειναι λιγο "δυσευρετη". εγω την εψαχνα στο εξωτερικο κανα μηνα και... και τελικα την πηρα απο ελλαντα!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα!

μπρος στα καλη τι ειναι ο πονος?

περα απο την πλακα η αντλια κανει σημαντικη διαφορα. περισσοτερο καυσιμο = περισσοτερη δυναμη!

να αναφερω απλα οτι ειναι λιγο "δυσευρετη". εγω την εψαχνα στο εξωτερικο κανα μηνα και... και τελικα την πηρα απο ελλαντα!

Σε αυτούς τους χαλεπούς καιρούς που ζούμε.... μετράει και ο πόνος tongue.giftongue.gif

Πέρα από τις..... φιλοσοφίες, όταν λες ότι το πήρες από ελλάντα, έννοείς ότι έπαιξε πατέντα;

Περισσότερο καύσιμο = περισσότερη δύναμη = ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ!!

Είναι φυσικό αφού τα άλογα δεν βγαίνουν όπως είναι λογικό με αέρα ΟΜΩΣ, για τι κατανάλωση μιλάμε;

Οι περισσότεροι που είχαν βάλει μόνο πρόγραμμα έλεγαν ότι δεν έβλεπαν διαφορά (όχι μεγάλη τουλάχιστον).

Εγώ πάλι βλέπω μέσα στη πόλη περίπου στα 100 χλμ λιγότερα στο γέμισμαμα με το πρόγραμμα!!

Δεν τα κλαίω αφού πλέον έχω άλλο αμάξι με sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif 00 ++ (όπως λένε),

απλά να βάλουμε και τα πράγματα στη θέση τους -_-

Αν μπει και η αντλία για τι διαφορές κατανάλωσης καυσίμου μιλάμε;;;;

και κάτι που ενδιαφέρει επίσης πολύ: για τι τιμές μιλάμε :blush: (για αγορά π.χ.)

Edited by Tallman
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτούς τους χαλεπούς καιρούς που ζούμε.... μετράει και ο πόνος tongue.giftongue.gif

Πέρα από τις..... φιλοσοφίες, όταν λες ότι το πήρες από ελλάντα, έννοείς ότι έπαιξε πατέντα;

Περισσότερο καύσιμο = περισσότερη δύναμη = ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ!!

Είναι φυσικό αφού τα άλογα δεν βγαίνουν όπως είναι λογικό με αέρα ΟΜΩΣ, για τι κατανάλωση μιλάμε;

Οι περισσότεροι που είχαν βάλει μόνο πρόγραμμα έλεγαν ότι δεν έβλεπαν διαφορά (όχι μεγάλη τουλάχιστον).

Εγώ πάλι βλέπω μέσα στη πόλη περίπου στα 100 χλμ λιγότερα στο γέμισμαμα με το πρόγραμμα!!

Δεν τα κλαίω αφού πλέον έχω άλλο αμάξι με sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif 00 ++ (όπως λένε),

απλά να βάλουμε και τα πράγματα στη θέση τους -_-

Αν μπει και η αντλία για τι διαφορές μιλάμε;;;;

κοιτα... εγω τουρμπιζω στις 4000+ οποτε η αντλια ψιλοκοιμαται αρα δεν εχω και την θεοτρελη καταναλωση...

πηγα λαρισα με μισο ντεποζιτο και 160-170 συνεχεια.

αλλα πηγα και χαλκιδα και εκαψα 37 ευρω.

εκανα 4 πατηματα και εκαψα 1/4. μεσα στην πολη η καταναλωση μενει ιδια. αλλα αμα το σκισω ο δειχτης κατεβαινει πολυ γρηγορα. οπως ειχε ξαναπει ο φιλτατος σαλεξ ολα εξαρτωντε απο το ποσο κατω παει το δεξι σου ποδι!

Link to comment
Share on other sites

οπως ειχε ξαναπει ο φιλτατος σαλεξ ολα εξαρτωντε απο το ποσο κατω παει το δεξι σου ποδι!

Υπάρχει πάντα και το αξίωμα "ό,τι πάει καίει"... Όποιος θέλει βελτιώσεις όμως πρέπει να τα έχει στο μυαλό του αυτά.

Δε γίνεται του σκατομανιταριού να καίει όσο το δικό μου και να έχει 80 άλογα παραπάνω... Επιλογές είναι όλα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πάντα και το αξίωμα "ό,τι πάει καίει"... Όποιος θέλει βελτιώσεις όμως πρέπει να τα έχει στο μυαλό του αυτά.

Δε γίνεται του σκατομανιταριού να καίει όσο το δικό μου και να έχει 80 άλογα παραπάνω... Επιλογές είναι όλα.

και ομως γινεται!

Link to comment
Share on other sites

Δε μου είπες όμως, με την αντλία έπαιξε καμία πατέντα; από λ7 για αγορά μόνο---> πόσο;

Όταν λες ότι τουρμπίζει στις 4000, αυτό τι σημαίνει για τον κομπρέσορα; Ακολουθεί μέχρι εκεί και αλλάζει σε τούρμπο;

ή έχεις "κενό" από 3200 μέχρι 4000; :D:rolleyes::rolleyes:

Edited by Tallman
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πάντα και το αξίωμα "ό,τι πάει καίει"... Όποιος θέλει βελτιώσεις όμως πρέπει να τα έχει στο μυαλό του αυτά.

Δε γίνεται του σκατομανιταριού να καίει όσο το δικό μου και να έχει 80 άλογα παραπάνω... Επιλογές είναι όλα.

Ιασονα, έχεις δει τον Αποστόλη να οδηγεί; :D

Αν τον δεις θα σου λυθούν όλες οι απορίες για την κατανάλωση.

Ο άνθρωπος ασχολείται με χίλια δύο χόμπι που απορροφούν όλη την όρεξή και τη νευρικότητά του, οπότε δεν ξεδινει στο τιμόνι.

Και πολύ καλά κάνει κατά τη γνώμη μου!

Το ηθικό δίδαγμα αυτής της συζήτησης είναι: για καλύτερη κατανάλωση βάλτε πρόγραμμα και ξεκινήστε πολεμικές τέχνες! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ιασονα, έχεις δει τον Αποστόλη να οδηγεί; :D

Αν τον δεις θα σου λυθούν όλες οι απορίες για την κατανάλωση.

Ο άνθρωπος ασχολείται με χίλια δύο χόμπι που απορροφούν όλη την όρεξή και τη νευρικότητά του, οπότε δεν ξεδινει στο τιμόνι.

Και πολύ καλά κάνει κατά τη γνώμη μου!

Το ηθικό δίδαγμα αυτής της συζήτησης είναι: για καλύτερη κατανάλωση βάλτε πρόγραμμα και ξεκινήστε πολεμικές τέχνες! :rolleyes:

An είναι να τρέχω κάθε μέρα στο gym για τα επόμενα 10 χρόνια (όσα νομίζω "δέρνεται" ο Αποστόλης) μήπως και δεν έχω νευρικότητα... Καήκαμε!! ΧαΧα!!! :rolleyes:-_-

Φυσικα και κάνει καλά! Έτσι μπορείς και να το χαρείς, όταν πραγματικά θέλεις να οδηγήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Ιασονα, έχεις δει τον Αποστόλη να οδηγεί; :D

Αν τον δεις θα σου λυθούν όλες οι απορίες για την κατανάλωση.

Ο άνθρωπος ασχολείται με χίλια δύο χόμπι που απορροφούν όλη την όρεξή και τη νευρικότητά του, οπότε δεν ξεδινει στο τιμόνι.

Και πολύ καλά κάνει κατά τη γνώμη μου!

Το ηθικό δίδαγμα αυτής της συζήτησης είναι: για καλύτερη κατανάλωση βάλτε πρόγραμμα και ξεκινήστε πολεμικές τέχνες! :lol:

:rolleyes: :rolleyes: -_-:lol::D :D :D :D :D :D :D :D :D

οπως επισης δεν εχω τσακωθει ποτε μα ποτε σε δρομο! ηρεμια στο επακρο...!

Link to comment
Share on other sites

Δε μου είπες όμως, με την αντλία έπαιξε καμία πατέντα; από λ7 για αγορά μόνο---> πόσο;

Όταν λες ότι τουρμπίζει στις 4000, αυτό τι σημαίνει για τον κομπρέσορα; Ακολουθεί μέχρι εκεί και αλλάζει σε τούρμπο;

ή έχεις "κενό" από 3200 μέχρι 4000; :D:rolleyes::rolleyes:

ναι μια μικρη πατεντα επαιξε!

ο κομπρεσσορας ακολουθει μια χαρα και πολυ απλα κλεινει την στιγμη που πρεπει να κλεισει απο κει και περα τα αερια του κομπρεσσορα ειναι υπεραρκετα να σπουλαρουνε την Κ04 ακομα και μεγαλυτερη τουρμπινα οπως μια gt 2871. το λαγκ ειναι υπαρκτο αλλα δεν ειναι και τοσο αισθητο! δεν γινεται και αλλιως 1400αρι ειναι δεν μπορει να σπουλαρει απο πολυ χαμηλα την Κ04...

Link to comment
Share on other sites

αν πλακωθεις εννοειται οτι δεν γινεται... αλλα θα θελεις κιαλια για να με δεις... tongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif

Μιας και αναφερθηκε το θέμα της κατανάλωσης να πω οτι ειχα μέση κατανάλωση 8,2

και μετα απο το α'σταδιο βελτιωσης (ΦΠΕ) απο e-tuners, εχει παει 8,4-8,5

τα νουμερα που λεω δεν ειναι τυχαια κανω παρα πολλα χλμ ανα εβδομαδα κ περιλαμβανουν ολα τα ειδη διαδρομων

(κινηση, πόλη, εθνικη, επαρχιακο δικτυο,αναβασεις-καταβασεις κυριολεκτικα τα παντα)

και να προσθεσω οτι μετα το προγραμμα ειμαι αρκετα πιο ανησυχως :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανείς πρόγραμμα από Abt σε Golf GT 170?

ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΟΣ φίλε;;;;;;;;

Έχεις δει πόσο θέλουν για πρόγραμμα;;; :D :D knife.gif

Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο να δώσει κάποιος 1500 σχεδόν ευρώ για να βάλει ABT την ώρα που κυκλοφορούν ένα σωρό άλλα προγράμματα στο 1/3 περίπου της τιμής και με τα υπόλοιπα λ7 να βάλουν εξάτμιση από Down pipe μέχρι τελικό π.χ.;;

Τόσα πολλά μόνο για το όνομα;;

Μόνο αυτοί που το πουλάν, αν το πουλάν, ξέρουν γιατί για να το έχει βάλει κάποιος ......χλωμό (μιας και έχει ξαναγίνει αυτή η ερώτηση και παλιότερα)

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΟΣ φίλε;;;;;;;;

Έχεις δει πόσο θέλουν για πρόγραμμα;;; :D :D knife.gif

Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο να δώσει κάποιος 1500 σχεδόν ευρώ για να βάλει ABT την ώρα που κυκλοφορούν ένα σωρό άλλα προγράμματα στο 1/3 περίπου της τιμής και με τα υπόλοιπα λ7 να βάλουν εξάτμιση από Down pipe μέχρι τελικό π.χ.;;

Τόσα πολλά μόνο για το όνομα;;

Μόνο αυτοί που το πουλάν, αν το πουλάν, ξέρουν γιατί για να το έχει βάλει κάποιος ......χλωμό (μιας και έχει ξαναγίνει αυτή η ερώτηση και παλιότερα)

Παρ'όλα αυτά, υπάρχει κανείς??

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην δώσουμε 1500 ευρώ για κάποιον που τα octavia τους βρίζουν!!!!!

Σοβαρολογούμε τώρα; ;)knife.gif

Ας κάνουμε έρευνα να δούμε πόσοι έχουν βάλει ΑΒΤ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως σε περιοδικο που εχω δει δυναμομετριση μπορω να πω οτι ητανε πολυ ομοιογενες..δεν ειχε αποτομες καμπυλες.Τεσπα.απλα μου φανηκε πιο ομοιομορφα να ανοιγει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως σε περιοδικο που εχω δει δυναμομετριση μπορω να πω οτι ητανε πολυ ομοιογενες..δεν ειχε αποτομες καμπυλες.Τεσπα.απλα μου φανηκε πιο ομοιομορφα να ανοιγει.

Τολμώ να ρωτήσω, πιο ομοιόμορφα ως προς τι;

Γιατί για να κάνεις μια σύγκριση, πρέπει να κρίνεις με το ίδιο κριτήριο. Έχει δημοσιεύσει κανείς δυναμομετρήσεις από το δυναμόμετρο του εν λόγω περιοδικού;

Edited by salex
Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην δώσουμε 1500 ευρώ για κάποιον που τα octavia τους βρίζουν!!!!!

Σοβαρολογούμε τώρα; :Dknife.gif

Ας κάνουμε έρευνα να δούμε πόσοι έχουν βάλει ΑΒΤ!!!!!!!!!!

Αυτό ρωτάω και εγώ ρε μάγκες. Μόνο κάποιος που έχει βάλει μπορεί να πει αν άξιζε ή όχι. Όλοι οι υπόλοιποι απλά κάνουμε υποθέσεις. :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ρωτάω και εγώ ρε μάγκες. Μόνο κάποιος που έχει βάλει μπορεί να πει αν άξιζε ή όχι. Όλοι οι υπόλοιποι απλά κάνουμε υποθέσεις. :D

Οι χρονοι ομως δεν τη δικαιωνουν την ΑΒΤ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΟΣ φίλε;;;;;;;;

Έχεις δει πόσο θέλουν για πρόγραμμα;;; :D :D knife.gif

Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο να δώσει κάποιος 1500 σχεδόν ευρώ για να βάλει ABT την ώρα που κυκλοφορούν ένα σωρό άλλα προγράμματα στο 1/3 περίπου της τιμής και με τα υπόλοιπα λ7 να βάλουν εξάτμιση από Down pipe μέχρι τελικό π.χ.;;

Τόσα πολλά μόνο για το όνομα;;

Μόνο αυτοί που το πουλάν, αν το πουλάν, ξέρουν γιατί για να το έχει βάλει κάποιος ......χλωμό (μιας και έχει ξαναγίνει αυτή η ερώτηση και παλιότερα)

Αν ξερεις η ΑΒΤ εχει ιστορια εδω και 110 χρονια δεν εινια τυχαια στον χωρο της κ τρεχει σε αγωνες απο ....παντα.. Επισης αν ξερεις αυτος π εφταιξε την μηχανη σ δουλευει στην ΑΒΤ και πιστευω ολο κ κατι περισσοτερα θα γνωριζει στο αντικειμενο της βελτιωσης τ . Επισης η ΑΒΤ ειναι η μονη που σου εγγυατε για οτιδηποτε σου συμβει μετα τον προγραμματισμο.

Κ ναι πολλα τα λεφτα ρε παιδια αλλα δικαιολογημενα :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.