Jump to content
Alex7

Εταζιέρα 3way; με μαμά Cd Player-ηχεία μπροστά

Recommended Posts

Πέρασα από ένα μαγαζί και μου είπαν 130ε μαζί με εργασία για ηχεία οβάλ Kenwood KFC-M6952A. Τα συγκεκριμένα είναι 5δρόμων αλλά δεν ξέρω αν θα έχω καλό αποτέλεσμα ή αν είναι όλο εφέ και τίποτα παραπάνω.

Πιστεύω οτι με 2 καλά οβάλ στην εταζίερα (3δρόμων) είναι μια καλή αρχή για να ακούς λιγο πιο καλά και πιο δυνατά. Αργότερα αν και εφόσον υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, θα πάω και σε αλλάγη του μαμά player με μία 2din που θα τα κάνει όλα και θα συμφέρει (ίσως ενισχυτές και άλλα ηχεία μπροστά). Μέχρι τότε.......

Αν έχετε καλύτερη λύση περιμένω :D

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω οτι τα θέλω για για golf5 tsi (δεν ξέρω αν έχει σημασία :wacko: )

Αυτά είναι τα ηχεία : Kenwood - KFC-M6952A

Ηχεία οβάλ 6"x 9", 5 δρόμων - 5 μεγαφώνων, μέγιστη ισχύς 500W

Περιγραφή / Τεχνικά χαρακτηριστικά

Key Features

5-way 5-speaker System

6"x9" Injection PP Cone Woofer

Angled Direct Sound

70mm Water Resistant Midrange

20mm PEI Balanced Dome Tweeter

12mm PEI Balanced Dome Tweeter

10mm Ceramic Tweeter

500W Peak Input Power

80W Rated Input Power

Sensitivity 93dB/W/m

Frequency Response 28Hz ~ 30000Hz

Speaker Impedance 4Ω

Dimensions (W x H x D) 237 x 164 x 116mm

Mounting Depth 78mm

Speaker Weight with Grille (pc.) 1900gr

Weight of Magnet 510gr

Speaker grills & speaker cable included (4.5m)

Sold in pairs

Edited by Tallman
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά; Δεν ασχολείστε πια με το άθλημα;

Λοιπόν,

μετά το Athens Tuning Show που πήγα για να πάρω καμιά ιδέα (το οποίο ήταν μια μεγάλη απογοήτευση, κρίμα τα 15 ευρουλάκια που έδωσα),

κατέληξα μετά από συβουλή μέλους του κλάμπ μας να πάω σε Herts ηχειάκια. Έψαξα λοιπόν και βρήκα αυτά:

Hertz

HCX-690,3

3 Way coaxial.. 6x9'.260 W ( 130W RMS). Sensitivity 94dB. F/R: 37-30.000Hz

Πιστεύω οτι είναι αρκετά καλά.

Ξέρει κανένας άλλος να μου πει σε αυτά τα λεφτά (μέχρι 200 γιούρια) αν παίζει κάτι πιο καλό;

Edited by Tallman
Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που ο αγαπητός Κος Μπουφίδης, KM Monitor, έριξε τη τιμή του 8ιντσου Mid Bass της BEYMA στα 50-60 ευρώ, θα σου πρότεινα να φτιάξεις μία εταζέρα και να βάλεις μία 4άδα 8ιντσα με δύο κόρνες. ΘΑ σου κοστίσει λίγο παραπάνω απο 200 ευρώ αλλά θα έχεις τελειώσει με το πίσω μέρος μία και έξω, όση ενίσχυση αποκτήσεις.

Αργότερα αγοράζεις και ένα ζευγάρι στις εργοστασιακές διαστάσεις για μπροστά και ρίξε όσους ενισχυτές χωρανε στο πορτ-μπαγκάζ.

KAMMIA με τα όποια ΟΒΑΛ.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που ο αγαπητός Κος Μπουφίδης, KM Monitor, έριξε τη τιμή του 8ιντσου Mid Bass της BEYMA στα 50-60 ευρώ, θα σου πρότεινα να φτιάξεις μία εταζέρα και να βάλεις μία 4άδα 8ιντσα με δύο κόρνες. ΘΑ σου κοστίσει λίγο παραπάνω απο 200 ευρώ αλλά θα έχεις τελειώσει με το πίσω μέρος μία και έξω, όση ενίσχυση αποκτήσεις.

Αργότερα αγοράζεις και ένα ζευγάρι στις εργοστασιακές διαστάσεις για μπροστά και ρίξε όσους ενισχυτές χωρανε στο πορτ-μπαγκάζ.

KAMMIA με τα όποια ΟΒΑΛ.

Ευχαριστώ που ασχολήθηκες. :lol:

Μήπως είναι λίγο υπερβολικό όμως; Θέλω να πω οτι, σίγουρα θα έχω ποιότητα και δύναμη αλλά δε θέλω να το παρακάνω. 4 ηχεία στην εταζέρα (+ 2 κόρνες);

Αλλά ακόμα και αν πάω σε κάτι τέτοιο, θα μπορεί το μαμά player να τα "σηκώσει" όλα αυτά μέχρι να βάλω ενισχυτή;;; :lol: (που αυτό θα αργήσει πάαααρα πολύ να γίνει)

¶λλη μια απορία που έχω είναι η εξής: με μια εταζερα (από ξύλο λογικα) και το βάρος όλων αυτών των ηχείων, δε θα δημιουργήθει πρόβλημα στις μπουκαλίτσες που σηκώνουν τη πόρτα του πορτ μπαγκάζ;

Γιατί είσαι τόσο "κάθετος" για τα οβάλ;

Ξέχασα να πω οτι τα ηχεία τα θέλω για να ακούω εγώ πιο δυνατά τα χιπ χοπάκια μου και όχι για διαγωνισμό ή για να ακούγομαι 3 τετράγωνα πιο κάτω tongue.gif (όχι οτι θα με πείραζε να έχω τόση δύναμη σε ήχο :lol: αλλά πάμε σε άλλα λε7 και δεν παίζει :lol: . Έτσι δεν είναι; )

Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι που μου ήρθε τώρα, τι εννοείς όταν λες οτι θα τελειώσω μια και καλή με το πίσω μέρος;;

Δλδ δε θα χρειάζεται να βάλω sub πίσω; :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι που μου ήρθε τώρα, τι εννοείς όταν λες οτι θα τελειώσω μια και καλή με το πίσω μέρος;;

Δλδ δε θα χρειάζεται να βάλω sub πίσω; :mellow:

οχι ,οτι κ να βαλεις στην εταζερα, sub θα χρειαστεις σιγουρα για ολοκληρωμενο ηχο!

κοιτα, για το ερωτημα που θετεις, τα οβαλ ειναι μια χαρα!! η πρωτη αλλαγη κ στο δικο μου συστημα ηταν η τοποθετηση οβαλ κ ο ηχος βελτιωθηκε πολυ.. εφοσον ολα ειναι μαμα κ δεν υπαρχουν ενισχυτες,σαμπ, κλπ ,καντο! κ αργοτερα αν βαλεις ολα τα προηγουμενα μπορεις να αφησεις κ τα οβαλ αν σου αρεσει ο ηχος κ θες να ερχεται κ λιγο απο πισω.

τωρα αν αρχισουμε να λεμε για πολυεστερικες εταζερες με 8αρια κ κορνες ξεφευγει πολυ το πραγμα κ το μπατζετ μαζι.. γιατι θες κ ενισχυτη για να τα τρεξει κ μετα βαρβατο μονομπλοκ για το-α σαμπ, ωστε να καταφερνει να βγαινει το μπασο λιγο πανω απο τις φωνες,κ κατασκευη στις εμπρος πορτες γιατι ο ηχος δεν ερχεται σωστα μονο απο πισω κ στο τελος θα φτανουμε να εχουμε ενα sound car, καθαρα για ενταση, που δε νομιζω να το θες κιολας απο τα γραφομενα σου..

η ποιοτητα η η ενταση ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα, οποτε περι ορεξεως..

ελπιζω να βοηθησα φιλε !

Edited by doctordim
Link to comment
Share on other sites

¶λλη μια απορία που έχω είναι η εξής: με μια εταζερα (από ξύλο λογικα) και το βάρος όλων αυτών των ηχείων, δε θα δημιουργήθει πρόβλημα στις μπουκαλίτσες που σηκώνουν τη πόρτα του πορτ μπαγκάζ;

Εάν βάλεις ξύλινη και βαριά καλό θα είναι να μη χρησιμοποιείς τα κορδονάκια.Όλα έχουν το τίμημά τους

Ρίξε και μια ματιά εδω... :

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=18603

Link to comment
Share on other sites

Doctordim ευχαριστώ, έχεις πμ.

Εάν βάλεις ξύλινη και βαριά καλό θα είναι να μη χρησιμοποιείς τα κορδονάκια.Όλα έχουν το τίμημά τους

Ρίξε και μια ματιά εδω... :

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=18603

Ευχαριστώ φίλε για το ενδιαφέρον σου.

Το είχα δει το θέμα σου και τις φωτό (ωραίο σαν How to) αλλά δε μου άρεσε και πολύ το αποτέλεσμα :mellow:

Δε ξέρω πως είναι στη πραγματικότητα, αλλά από τις φωτό ενώ φαίνεται ότι έχεις κάνει προσεγμένη δουλειά, το απότλεσμα μου κάνει

κάπως χοντροκομμένο, σόρι :angry: . Το σίγουρο είναι πάντως οτι φαίνεται πολύ στιβαρό.

Αν πήγαινες σε πολυεστερική ξέρεις τι θα σου στοίχιζε και αν σύμφερε;

Edited by Tallman
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Φίλοι,

Προφανώς και η αναβάθμιση του όποιου ηχοσυστήματος είναι no limit budget υπόθεση.

Προφανώς και δεν έχω κάτι ενεντίον των οβάλ εκτός του ότι "Χαλάνε" οριστικά τη πίσω εταζέρα καθώς η τοποθέτησή τους είναι δεσμευτική για μελλοντική αναβάθμιση.

Προφανώς και θα αναβαθμιστεί ο ήχος με τη τοποθέτηση οβάλ ηχείων πίσω.

ΟΜΩΣ:

- Ποιό ζευγάρι οβάλ 6Χ9 ή 7Χ10 δεν αγγίζει τα 100-150 ευρώ? Γιατί τόσο κοστίζουν 2 8ιντσα με 2 κόρνες Beyma που σαφώς υπερτερούν ποιοτικά των οβάλ.

- Ποιό ζευγάρι οβάλ θα αποδώσει "ήχο" άνευ ενισχυτικής βαθμίδας?

- Ποιό ζευγάρι οβάλ θα "δωσει" mid-bass όσο τα 8ιντσα της Beyma?

ΑΡΑ:

- Αν στόχος είναι η απλή και μεσοπρόθεσμη αναβάθμιση του εργοστασιακού ήχου, τότε ένα ζευγάρι ηχείων στη πίσω εταζέρα τα οποία θα οδηγούνται απο την ίδια πηγή είναι αρκετό.

- Αν στόχος είναι μία μέση αναβάθμιση τότε αλλάζουμε όλα τα εργοστασιακά ηχεία με άλλα ανώτερης ποιότητας και "περνάμε" αναμονές στο προτ-μπαγκάζ για την τοποθέτηση του ενισχυτή όποτε αυτός αφοραστεί.

- Αν πάλι στόχος είναι η μακροπρόθεσμη και ποιοτική αναβάθμιση του συστήματος τότε κάνουμε αυτό που πρότεινα, αρχικά με 2 8ιντσα και 2 κόρνες πίσω, προοπτική για ένα δεύτερο ζευγάρι 8ιντσων, τη προσθήκη ενισχυτών και Subwoofer. Αυτή η τελευταία λύση έχει αποδειχθεί και η φθηνότερη σε βάθος χρόνου καθώς όλη η υποδομή "Στήνεται" σταδιακά μεν με σχέδιο δέ. Οι προηγούμενες "κινδυνεύουν" κυρίως απο "..... το δε με καλύπτει πιά και άντε να τα αλλάξω ....."

Διευκρίνηση:

1- Δεν διαφημίζω τη συγκεκριμένη μάρκα άν και όσοι έχουν ακούσει τα ηχεία της μάλλον καταλαβαίνουν το "κόλλημά" μου.

2- Είναι μύθος ότι το 8ιντσο απαιτεί ενισχυτές τέρατα για να παίξει σωστά. Εξ' άλλου τόσο ευαίσθητο ηχείο δύσκολα βρίσκει κανέις σε αυτό το κόστος.

Εχω προτίθεμαι να συζητήσω μαζί σου το σχεδιασμό του συστήματός και την σχετική σου καθοδήγησή στο "άκαρδο" και "ακριβό" σπόρ που διάλεξες.

Αναμένω ΠΜ

Link to comment
Share on other sites

Ναι πράγματι είναι αρκετά στιβαρή σαν κατασκευή με αποτέλεσμα να μην τρίζει καθόλου στις ανωμαλίες του δρόμου,ενώ η απόκριση του μπάσου-λόγω και της ηχομόνωσης που έτσι και αλλιώς είναι προαιρετική και όντως αυξάνει τις διαστάσεις της-είναι άμεση χωρίς "μπουμάρισμα".

Επίσης είναι οικονομική μιας και η κατασκευή της μου στοίχισε περί τα 40-50Ε,σε αντίθεση με τις έτοιμες του

Καλογερόπουλου π.χ,που τις έχει πάνω από 150Ε.

Επίσης σε περίπτωση πώλησης του αυτοκινήτου μπορείς να τοποθετήσεις ξανά τη μαμά εταζέρα,κρατάς τα ηχεία και ταυτόχρονα δε σε νοιάζει η τύχη της αφού το κόστος της είναι σχετικά μικρό.

Πάντως η λύση που προτείνουν ο doctordim - antoniram,όσον αφορά τον τύπο των ηχείων πίσω,

μπορώ να πω ότι πράγματι είναι καλύτερη,προυποθέτει όμως και αυτή τρύπημα ή αλλαγή εταζέρας,καθώς και τοποθέτηση ενισχυτικού,που κακά τα ψεμματα,χωρίς αυτό σωστή και ποιοτική δουλειά δε γίνεται με το αδύναμο RCD300,

που έχει το αυτοκίνητο.

Αύξησε λίγο το badget σου όταν θα είσαι έτοιμος και όλα θα ακούγονται καλύτερα!

Edited by eagle1
Link to comment
Share on other sites

Ναι πράγματι είναι αρκετά στιβαρή σαν κατασκευή με αποτέλεσμα να μην τρίζει καθόλου στις ανωμαλίες του δρόμου,ενώ η απόκριση του μπάσου-λόγω και της ηχομόνωσης που έτσι και αλλιώς είναι προαιρετική και όντως αυξάνει τις διαστάσεις της-είναι άμεση χωρίς "μπουμάρισμα".

Επίσης είναι οικονομική μιας και η κατασκευή της μου στοίχισε περί τα 40-50Ε,σε αντίθεση με τις έτοιμες του

Καλογερόπουλου π.χ,που τις έχει πάνω από 150Ε.

κακά τα ψεμματα,χωρίς αυτό σωστή και ποιοτική δουλειά δε γίνεται με το αδύναμο RCD300,

που έχει το αυτοκίνητο.

Αύξησε λίγο το badget σου όταν θα είσαι έτοιμος και όλα θα ακούγονται καλύτερα!

Έχεις δίκιο. Ο τύπος τις πουλάει 189 ¤ κας (τη μια εταζέρα). Είναι όμως όμορφη και πολυεστερική κατασκευή

και όχι ξύλο, αλλά 189¤ :lol::lol::o:o Δε βγαίνω μάνα μου!!! tongue.giftongue.gif

Να αυξήσω το badget, πόσο όμως; Δε θέλω ακριβώς τιμές, δεν γίνεται αυτό. Στο περίπου όμως, μια ιδέα. Μιλάμε για 300, για 400, για 500 ή παραπάνω; B)

Edited by Tallman
Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να αυξησεις το μπατζετ, γιατι να καθισεις κ να ασχοληθεις με εταζερες, κλπ κ να μη στησεις ενα απλο κ αξιοπρεπεστατο συστημα με διδρομο σετ μπροστα, ενισχυτη κ sub? με καλωδιωσεις ,εγκατασταση,κλπ με καμια 600αρια ευρω θα κανεις δουλεια πιστευω.. ακομα κ beyma να βαλεις που λεει ο φιλος adoniram, γιατι να μην τα βαλεις σε πανελακι στις πορτες κ να τα βαλεις στην εταζερα? δεν ακουγεται σωστα ο ηχος μονο απο πισω..

αυτη η εταζερα που λετε τι παιρνει ,οβαλ η 8αρια, κ ποσα?

Link to comment
Share on other sites

@Tallman

Μη τρελλαθούμε κιόλας. Μετράς την εταζέρα σου κόβεις ενα HDF ή MDF κομμάτι λίγο μεγαλύτερο, αγοράζεις ηχοπερατή μοκέττα στο χρώμα που θέλεις, μαρκάρεις, τρυπάς, στερεώνεις καλώδια, βιδώνεις ηχεία και ίσως δυο "ειδικά" αμορτισέρ για το επιπλέον βάρος.

Τέλος πάντων σου απάντησα με ΠΜ, έχω και κάποια σχέδια σχετικά, μου λές και σου φωτοτυπώ κάποια να δείς και εικόνες.

Είναι πολύ εύκολο και περισσότερο αστείο απ' όσο ακούγεται.

Προς το παρόν "διάβασε" και μη βιάζεσαι ιδιαίτερα για αγορές .................................

Link to comment
Share on other sites

η ακομα καλυτερα, αν ασχοληθεις λιγακι κι ο ιδιος, μπορεις να φτιαξεις μια πολυεστερικη εταζερα με καλουπι τη μαμα εταζερα, για να εφαρμοζει κ πιο σωστα στο ανοιγμα-κλεισιμο. αν ξερεις να δουλευεις τον πολυεστερα ειναι πολυ ευκολο.

οντως δεν αξιζει να πας να αγορασεις πολυεστερικη εταζερα, δωσε τα λεφτα για καποια ηχεια η ενισχυτη καλυτερα!!

Link to comment
Share on other sites

Το "κακό" με μένα είναι ότι δεν μπορώ άλλο να ακούω τον ήχο ΜΟΝΟ από μπροστά. Είμαι 1,98μ. (ψευδώνυμο--> Tall-man) και έχω τόσο πίσω το κάθησμα που είναι σα να κάθομαι στη μέση του σαλονιού. ¶ρα ακόμα και ένα καλό δίδρομο μπροστά μόνο του ή με σαμπ πίσω, δε θα με καλύψει για κανένα λόγο!!!!

Έτσι λοιπόν και αφού τα λ7 δε μου τρέχουν από τα μπατζάκια, σκέφτομαι να ξεκινήσω με κάτι καλό πίσω (για να κρατήσω και τα μπροστά μαμά προς το παρόν) και βλέπουμε. Τα οβαλ τα έχω ξεχάσει πια και το badget έχει ανέβει. Πλέον μιλάμε για 8" midbass (νομίζω οτι έχουν διαφορά από τα mids γενικότερα γιατί έχουν παραπάνω μπάσο, αν δεν κάνω λάθος).

Τα χέρια μου πιάνουν, σέγα για να κόψω έχω, αλλά δε ξέρω που μπορώ να προμηθευτώ κάποια υλικά όπως την ηχοπερατή μοκέττα και τα "ειδικά" αμορτισέρ για το επιπλέον βάρος που μου έγραψες.

Adoniram θα σε πάρω κάποια στιγμή τηλ. να συνεννοηθούμε γιατί έτσι ...... μας βλέπω στο ΚΑΠΗ του club να πίνουμε τίλιο και να συζητάμε ακόμα tongue.gif

Doctordim όπως σου έγραψα και στο πμ που σου είχα στείλει, πανελάκι στις πόρτες ΔΕΝ παίζει. Δε μου "κάθεται" καθόλου καλά η ιδέα αυτή!!

Τον πολυεστέρα δε ξέρω να τον δουλεύω αλλά ψάχνομαι και υπάρχει περίπτωση να γίνει από γνωστό του γνωστού ώ γνωστέ που το κάνει για χόμπι (αφού πρώτα δω κάποια δουλειά του) και σε ανάλογη τιμή, αμήν!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πάλι εδώ!

Έχω πάρει μέχρι στιγμής τα Hertz HCX-690,3 που έχω και στη φωτό πιο πάνω για την εταζέρα και θα κρατήσω προς το παρόν τα μαμά ηχεία μπροστά.

Το θέμα μου είναι: με τι ενισχυτή να τα παίξω γιατί τα χεία γράφουν 130W RMS και κάποια στιγμή μπορεί να αλαχθούν και τα μπροστά, οπότε δε θέλω να ξαναψάχνω για ενισχυτή.

Για πείτε καμια γνώμη από αυτά που έχετε

Γύρω στα 300Ε πιστεύω οτι ειναι καλά

Υ.Γ. Adoniram σ΄ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου (τηλέφωνο) και για αυτά που μου πρόσφερες αλλά δεν ήθελα να είμαι στο βάλε-βγάλε. Ελπίζω να μην το μετανοιώσω για την κίνηση που έκανα. :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.