Jump to content
mourh

Golf - Ρελαντι & Τρεμουλο [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

γεια σας παιδεια,

εχετε παρατηρησει καποιο μικρο τρεμουλο στο ρελαντι?σαν να "ρεταρει" λιγο ο κινητηρας?

αν ναι απο τι προερχεται?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω ρωτησει στην αντιπροσωπία 2-3 φορες κιόλας η απαντηση ήταν η ίδια...

Ότι για να επιτύχει πολύ χαμηλή κατανάλωση έχει χαμηλό ρελαντί και οτι είναι φυσιολογικο...

Μίλάω για TSI-GT.

Αν παρατηρησεις το κάνει περιπου ενα λεπτό αφου παραμείνει ακίνητο και χωρίς να πατησεις γκάζι. δεν το κάνει κθε φορα πυ σταματας.

Σε μενα τουλαχιστον. Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω ρωτησει στην αντιπροσωπία 2-3 φορες κιόλας η απαντηση ήταν η ίδια...

Ότι για να επιτύχει πολύ χαμηλή κατανάλωση έχει χαμηλό ρελαντί και οτι είναι φυσιολογικο...

Μίλάω για TSI-GT.

Αν παρατηρησεις το κάνει περιπου ενα λεπτό αφου παραμείνει ακίνητο και χωρίς να πατησεις γκάζι. δεν το κάνει κθε φορα πυ σταματας.

Σε μενα τουλαχιστον. Ελπίζω να βοήθησα!

έτσι είναι..όντως

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...εγώ έχω το golf V 1.4 fsi.

Το θέμα με το τρέμουλο στο ρελαντί με είχε απασχολήσει ιδιαίτερα από τους πρώτους μήνες που το είχα (8/2004).

Πήγα 3-4 φορές στην αντιπροσωπεία και οι απαντήσεις από τους μηχανικούς (διαφορετικούς κάθε φορά) ήταν :

- ότι φταίει η βενζίνη

- ότι όταν το κοιτάξανε δεν έκανε κάτι

- ότι ήθελε καθάρισμα η πεταλούδα (βέβαια συνέχισε να το κάνει και μετά αλλά χρεώσανε το 50αρικο)

και η τελευταία απάντηση (από έναν μηχανικό ποθ τον εμπιστεύομαι λίγο παραπάνω) είναι ότι είναι η τεχνολογία των κινητήρων της VW. Λειτουργούν "σχεδόν με τις αναθυμιάσεις" της βενζίνης για να έχουν χαμηλή κατανάλωση. Μάλιστα μου έδειξε και ένα χαρτί από Γερμανία που έλεγε αν θέλει ο πελάτης γίνεται μια τροποποίηση και καταργεί αυτό το πλεονέκτημα αλλά με ευθύνη του πελάτη..

Τώρα τι είναι αλήθεια και τι όχι.......

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα το τρεμουλο αυτο δεν το εκανε απο την αρχη δηλαδη στην αρχη πως λειτουργουσε το αυτοκινητο?

Ξαφνικα αλλαξε τροπο λειτουργειας?Μην τρελαθουμε τωρα.

Τι κανατε για να το ξεπερασετε το τρεμουλο?ΑΠο καποια παιδεια ειχα ακουσει οτι με τον καιρο σταματησε να το κανει.

Και οχι δεν το κανει ενα λεπτό αφου παραμείνει ακίνητο και χωρίς να πατησεις γκάζι το κανει με το που βαζεις μπροστα την μηχανη

Και ναι το TSI gt sport εχω

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα το τρεμουλο αυτο δεν το εκανε απο την αρχη δηλαδη στην αρχη πως λειτουργουσε το αυτοκινητο?

Ξαφνικα αλλαξε τροπο λειτουργειας?Μην τρελαθουμε τωρα.

Τι κανατε για να το ξεπερασετε το τρεμουλο?ΑΠο καποια παιδεια ειχα ακουσει οτι με τον καιρο σταματησε να το κανει.

Και οχι δεν το κανει ενα λεπτό αφου παραμείνει ακίνητο και χωρίς να πατησεις γκάζι το κανει με το που βαζεις μπροστα την μηχανη

Και ναι το TSI gt sport εχω

υπαρχει διαθεσιμη αναβαθμιση στις Αντιπροσωπειες για την καταργηση του τρεμουλου.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα το τρεμουλο αυτο δεν το εκανε απο την αρχη δηλαδη στην αρχη πως λειτουργουσε το αυτοκινητο?

Ξαφνικα αλλαξε τροπο λειτουργειας?Μην τρελαθουμε τωρα.

Τι κανατε για να το ξεπερασετε το τρεμουλο?ΑΠο καποια παιδεια ειχα ακουσει οτι με τον καιρο σταματησε να το κανει.

Και οχι δεν το κανει ενα λεπτό αφου παραμείνει ακίνητο και χωρίς να πατησεις γκάζι το κανει με το που βαζεις μπροστα την μηχανη

Και ναι το TSI gt sport εχω

Το τρεμουλο δεν το κανει παντα.Νομιζω οτι το κανει περισσοτερο το Χειμωνα.Παντως στην αντιπροσωπεια που ρωτησα για ποιο λογο εχουν βγει οι αναβαθμισεις, μεταξυ των αλλων η τελευταια αναβαθμιση (που νομιζω ειναι η 42) διορθωνει και το τρεμουλο στο ρελαντι απ'οτι μου ειπαν.Εγω απο βδομαδα παω για την αναβαθμιση Νο 42 και θα σας πω εντυπωσεις.Και φυσικα μιλαμε για το τρεμουλο της εκκινησης ετσι;Μολις ζεσταθει δεν υπαρχει τρεμουλο στο ρελαντι.

Link to comment
Share on other sites

Το τρεμουλο δεν το κανει παντα.Νομιζω οτι το κανει περισσοτερο το Χειμωνα.Παντως στην αντιπροσωπεια που ρωτησα για ποιο λογο εχουν βγει οι αναβαθμισεις, μεταξυ των αλλων η τελευταια αναβαθμιση (που νομιζω ειναι η 42) διορθωνει και το τρεμουλο στο ρελαντι απ'οτι μου ειπαν.Εγω απο βδομαδα παω για την αναβαθμιση Νο 42 και θα σας πω εντυπωσεις.Και φυσικα μιλαμε για το τρεμουλο της εκκινησης ετσι;Μολις ζεσταθει δεν υπαρχει τρεμουλο στο ρελαντι.

αμάξι έχουμε ή τα windows vista?

Link to comment
Share on other sites

Το τρεμουλο δεν το κανει παντα.Νομιζω οτι το κανει περισσοτερο το Χειμωνα.Παντως στην αντιπροσωπεια που ρωτησα για ποιο λογο εχουν βγει οι αναβαθμισεις, μεταξυ των αλλων η τελευταια αναβαθμιση (που νομιζω ειναι η 42) διορθωνει και το τρεμουλο στο ρελαντι απ'οτι μου ειπαν.Εγω απο βδομαδα παω για την αναβαθμιση Νο 42 και θα σας πω εντυπωσεις.Και φυσικα μιλαμε για το τρεμουλο της εκκινησης ετσι;Μολις ζεσταθει δεν υπαρχει τρεμουλο στο ρελαντι.

περιμενουμε νεα απο αναβαθμιση λοιπον με ανυπομονησια!!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα που έχω το GT(170) μια από τα ίδια...

Όταν το είχα πάρει το αμάξι (χειμώνας, Φεβρουάριος 2007) το αμάξι έτρεμε... αλλά σε λογικά πλαίσια... και οι στροφές ήταν "καρφωμένες" στις 1100... Ζεσταινόταν ο κινητήρας και επέστρεφε στις normal 700-750

Το καλοκαίρι το έκανε πολύ σπάνια και σχεδόν καθόλου....

Τον χειμώνα του 2008 με τα πολλά χιόνια... όταν δοκίμαζα να βάλω μπροστά άναβε το κίτρινο λαμπάκι του κινητήρα... Με λίγα λόγια.... κακή καύση βενζίνης.... και έκανε σαν να μπούκωνε...

Πλέον το κάνει και το καλοκαίρι... μόνο στην πρώτη χρήση για την ημέρα.... όσες παραπάνω μέρες το αφήσεις ακίνητο... τόσο χειρότερα θα είναι.....

Εμένα πλέον κάθε πρωί..... τρέμει.... οι βελόνα των στροφών...αλλά και ο compressor παίζουν πάνω κάτω... και αν πάω σιγά σιγά να φύγω.. ( για καλό του καταλύτη ) πέφτουν απότομα οι στροφές και πάει να σβήσει... σαν να μπουκώνει...

Ελπίζω την Τρίτη που θα το πάω να το δούνε... να το φτιάξουν αυτό .. είτε με αναβάθμιση.... είτε με κάτι άλλο.....

Εμένα πρέπει να είναι Windows 3.11 :blush:

Link to comment
Share on other sites

περιμενουμε νεα απο αναβαθμιση λοιπον με ανυπομονησια!!

Εχω αρχισει να τη φοβαμαι αυτη την αναβαθμιση καθοτι ξεφυτρωνουν απο παντου παραπονα για αισθητη πτωση αποδοσης.Εξαλλου δεν αντιμετωπιζω προβλημα με τρεμουλο.Πολυ σπανια τρεμει πολυ στο ρελαντι.

Link to comment
Share on other sites

Εχω αρχισει να τη φοβαμαι αυτη την αναβαθμιση καθοτι ξεφυτρωνουν απο παντου παραπονα για αισθητη πτωση αποδοσης.Εξαλλου δεν αντιμετωπιζω προβλημα με τρεμουλο.Πολυ σπανια τρεμει πολυ στο ρελαντι.

Εμενα ρε Νασο τωρα τελευταια δεν παρα τουρμπιζει...

Μετα τις 3.000 στρ/λεπ ανοιγει σαν ατμοσφαιρικο....Δεν εχει νευρο...

Τα ανοιξα αρκετες φορες μηπως και ηταν η ιδεα μου αλλα τιποτα...

Να παιζει τιποτα με το καυσιμο...παω για Ν75 και σκαστρα??? Τι λετε ρε παιδες???

Εγω εδω στο νησι δεν εχω ουτε εξουσιοδοτημενο ουτε εγκεφαλο να το ριξω πανω... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ρε Νασο τωρα τελευταια δεν παρα τουρμπιζει...

Μετα τις 3.000 στρ/λεπ ανοιγει σαν ατμοσφαιρικο....Δεν εχει νευρο...

Τα ανοιξα αρκετες φορες μηπως και ηταν η ιδεα μου αλλα τιποτα...

Να παιζει τιποτα με το καυσιμο...παω για Ν75 και σκαστρα??? Τι λετε ρε παιδες???

Εγω εδω στο νησι δεν εχω ουτε εξουσιοδοτημενο ουτε εγκεφαλο να το ριξω πανω... :lol:

Την εχεις κανει την αναβαθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Πες τους να κοιταξουν το σωληνακι των αναθυμιασεων..

εξηγησε μ λιγο καλυτερα..

σου κραταει παραπανω στροφες απο οτι πρεπει και το ρελαντι γενικα παιζει?

αν ειναι αυτο σου ειπα τι να τους πεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ρε Νασο τωρα τελευταια δεν παρα τουρμπιζει...

Μετα τις 3.000 στρ/λεπ ανοιγει σαν ατμοσφαιρικο....Δεν εχει νευρο...

Τα ανοιξα αρκετες φορες μηπως και ηταν η ιδεα μου αλλα τιποτα...

Να παιζει τιποτα με το καυσιμο...παω για Ν75 και σκαστρα??? Τι λετε ρε παιδες???

Εγω εδω στο νησι δεν εχω ουτε εξουσιοδοτημενο ουτε εγκεφαλο να το ριξω πανω... ;)

Κατα πασσα πιθανοτητα Ν75...

Link to comment
Share on other sites

Την εχεις κανει την αναβαθμιση;

Οχι τιποτα...

Το Δεκεμβρη που θα το ανεβασω Αθηνα για το service του 2ου χρονου θα τους το πω να το κοιταξουν...

Link to comment
Share on other sites

Οχι τιποτα...

Το Δεκεμβρη που θα το ανεβασω Αθηνα για το service του 2ου χρονου θα τους το πω να το κοιταξουν...

Ν75, Σκάστρα....το ίδιο είχα και γω...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως καιμε την αναβαθμιση που έκανα δεν σταμάτησε να το κάνει...

Εμενα μου ειχε σταματησει σχεδον.

Απο την τελευταια αναβαθμιση που εκανα πριν 15 ημερες μου τρεμει πιο πολυ ιδιως στο ξεκινημα με κρυο κινητηρα (εως αρκετα ενοχλητικο) μεχρι φυσικα να πεσουν οι στροφες.

Οσο για βενζινη, δεν πιστευω να παιζει γιατι θα ειχαμε παρενεργειες οχι μονο στο ρελαντι.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειχε σταματησει σχεδον.

Απο την τελευταια αναβαθμιση που εκανα πριν 15 ημερες μου τρεμει πιο πολυ ιδιως στο ξεκινημα με κρυο κινητηρα (εως αρκετα ενοχλητικο) μεχρι φυσικα να πεσουν οι στροφες.

Οσο για βενζινη, δεν πιστευω να παιζει γιατι θα ειχαμε παρενεργειες οχι μονο στο ρελαντι.

Ισως παιζει ρολο η πτωση θερμοκρασιας τον τελευταιο καιρο.Ειδικα τα πρωινα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως όταν αρχίζει και τρέμει, έχει πέσει η στάθμη του λαδιού. Συμπληρώνω και σταματάει να τρέμει. Αυτό έχω διαπιστώσει εγώ στο δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα πριν κανα 2 βδομαδες που ειχε πολυ βροχη και πεσμενη θερμοκρασια 13-18 βαθμους μολις ξεκινουσα τη μηχανη δεν μου ανεβαζε οπως κανει παντα τις στροφες στις 1200 και πηγαινε κατευθειαν στις 700... μετα τις βροχες και που ανεβηκε λιγακι η θερμοκρασια επανηλθε κανονικα... ετσι γινεται η ειχα καποιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.