Jump to content
mourh

Golf - Ρελαντι & Τρεμουλο [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Εμενα καινουργιο δεν το εκανε.Καποια στιγμη αρχισε να τρεμει στο ρελαντι(με κρυο τον κινητηρα),τωρα το κανει πιο σπανια βεβαια.Ισως να ισχυει αυτο που λεει ο Geopan.Θα συμπληρωσω λαδακι να δω τι θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα το ιδιο ισχυει καινουργιο δεν εκανε τπτ κ οταν το λαδακι "παλιωνει" αρχιζει.

Οταν το αλλαζω κ βαλω καινουργιο μειωνεται κατα 80%

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειχε σταματησει σχεδον.

Απο την τελευταια αναβαθμιση που εκανα πριν 15 ημερες μου τρεμει πιο πολυ ιδιως στο ξεκινημα με κρυο κινητηρα (εως αρκετα ενοχλητικο) μεχρι φυσικα να πεσουν οι στροφες.

Οσο για βενζινη, δεν πιστευω να παιζει γιατι θα ειχαμε παρενεργειες οχι μονο στο ρελαντι.

Ακριβως ετσι και σε μενα μετα πλεον την τελευταια αναβαθμιση.

Αντε βρες ακρη.

Οταν δε ειναι κρυο, το πρωι, ειναι σαν κομπρεσσερ, και να φανταστεις οτι ειχε σταματησει να το κανει.

Περιμενω το καινουργιο μου απο βδομαδα και θα δω αν υπαρχει διαφορα .Ελπιζω να υπαρχει γιατι αυτο δεν συνηθιζεται με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι το εκανε κ στο 4 το γκολφ αλλα κ στο α3 (το προηγουμενο γιατι για το καινουργιο δεν εχω ιδεα)

Link to comment
Share on other sites

Στο SPORTBACK (1.6) του αδελφου μου δεν το εκανε.

Ουτε στο 1.6 Golf 5 (115αρι) του ξαδελφου μου το εκανε, αλλα ειναι και αλλοι κινητηρες.

Να πουμεκαι τα καλα ομως.Οταν πρωτοβαζεις μπροστα οκ τρεμει.Οχι παντα αλλα καποιες φορες.Οταν ζεσταθει, τοτε στο ρελαντι δεν τρεμει καθολου.Αν δεν κοιταξεις το στροφομετρο δεν καταλαβαινεις αν ειναι σβηστο ή οχι.Αυτο δεν το καταφερνει το Α3 το οποιο (οπως και τα περισσοτερα αυτοκινητα) ενα πολυ ανεπαισθητο τρεμουλο το εχει.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα τωρα τρεμει παντα. Πιο πολυ οταν ειναι κρυο βεβαια, και δεν εννοω φυσικα αυτο το ανεπαισθητο τρεμουλο που εχουν τα πιο πολλα αυτοκινητα (στο τιμονι).

Το παραξενο ειναι οτι ειχε σταματησει να το κανει εντελως μεχρι την αναβαθμιση (αν και δεν πιστευω να φταιει αυτο). Το θεμα ειναι οτι δεν φαινεται να τρεμει το τιμονι αλλα ολο σχεδον το αυτοκινητο γι'αυτο και τα παραπονα..

Link to comment
Share on other sites

Εμενα τωρα τρεμει παντα. Πιο πολυ οταν ειναι κρυο βεβαια, και δεν εννοω φυσικα αυτο το ανεπαισθητο τρεμουλο που εχουν τα πιο πολλα αυτοκινητα (στο τιμονι).

Το παραξενο ειναι οτι ειχε σταματησει να το κανει εντελως μεχρι την αναβαθμιση (αν και δεν πιστευω να φταιει αυτο). Το θεμα ειναι οτι δεν φαινεται να τρεμει το τιμονι αλλα ολο σχεδον το αυτοκινητο γι'αυτο και τα παραπονα..

Εμενα μολις ζεσταθει δεν τρεμει τιποτα.Πες μου τωρα οτι παιζει να φταιει κ η αναβαθμιση να τρελαθω (μην το αποκλειεις).Το σκεφτομουν που το σκεφτομουν με αυτα που ακουω για πτωση αποδοσης.... :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως συμπληρωσα λιγο λαδακι,μιας και χρειαζοταν και μπορω να πω πως σα να υσηχασα απο το τρεμουλο.Το κανει πολυ λιγο πλεον οταν ειναι παγωμενο.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μολις ζεσταθει δεν τρεμει τιποτα.Πες μου τωρα οτι παιζει να φταιει κ η αναβαθμιση να τρελαθω (μην το αποκλειεις).Το σκεφτομουν που το σκεφτομουν με αυτα που ακουω για πτωση αποδοσης.... :D

Εσυ να πας να κανεις την αναβαθμιση ...και αστα αυτα!! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έτρεμε αρκετά μέχρι που πήγα για αλλαγή λαδιών και μου έκαναν και την αναβάθμιση. Για περίπου 2 βδομάδες δεν έτρεμε αλλά μετά ξανάρχησε. όχι όσο άσχημα όσο την πρώτη φορά αλλά πάλι το έχει το τρέμουλο του και είναι ψιλοσπαστικό.

Link to comment
Share on other sites

Το παραξενο ειναι οτι δεν τρεμει καθολου το τιμονι.

Το αμαξωμα τρεμει

Αυριο μου περνανε τον 1ο αισθητηρα λαμδα. Ισως κατι αλλαξει.

Τελικα μου αλλαξαν τον αισθητηρα αλλα το τρεμουλο τρεμουλο (λιγωτερο μεν αν και δεν πιστευω οτι ο λαμδα εχει σχεση).

Αυτα την Τεταρτη.

Την Παρασκευη παρελαβα το καινουργιο μου TSI με dsg και ως δια μαγειας δεν υπαρχει καθολου τρεμουλο.

Το αυτοκινητο ειναι απλα υποδειγματικο.

Τωρα τα dsg δεν εχουν (καποιος αλλος με dsg ας πει) η το προβλημα εχει ρυθμιστει στις τελευταιες παρτιδες, δεν

ξερω.Παντως φαινεται οτι λυση υπαρχει, ασχετα αν οι ασχετοι της καθε αντιπροσωπειας δεν εχουν την στοιχειωδη γνωση γαι να βρουν τι φταιει.

Link to comment
Share on other sites

ουτε σε εμενα το εκανε το τρεμουλο στην αρχη κ το παρελαβα 1-1-08

το αρχισε μετα τα 10.000 αλλα παλι καλα ειναι διακριτικο το τρεμουλο.

καλοριζικο καλοταξιδο.τι χρωμα το πηρες?το "παλιο" σου τι το εκανες?

........off topic.......

KIRRA εισαι απο τους λιγους που γραφεις εντελως αντικειμενικα αλλα κ με γνωση επι του θεματος ασχετο αλλα σημαντικο

οποτε ετοιμασου για ερωτησεις μου.βαρελακι να βαλω η εστω μια χωανη?

Link to comment
Share on other sites

ουτε σε εμενα το εκανε το τρεμουλο στην αρχη κ το παρελαβα 1-1-08

το αρχισε μετα τα 10.000 αλλα παλι καλα ειναι διακριτικο το τρεμουλο.

καλοριζικο καλοταξιδο.τι χρωμα το πηρες?το "παλιο" σου τι το εκανες?

........off topic.......

KIRRA εισαι απο τους λιγους που γραφεις εντελως αντικειμενικα αλλα κ με γνωση επι του θεματος ασχετο αλλα σημαντικο

οποτε ετοιμασου για ερωτησεις μου.βαρελακι να βαλω η εστω μια χωανη?

Mην μου λες τετοια τωρα που χαρηκα λιγακι.

Ασημι (παλι) για να δειχνει η μασκα (gt sport).

Tο παλιο το εδωσα πισω ανταλλαγη 17000 (sportline με ηλιοροφη, καλη τιμη με τα σημερινα δεδομενα, αλλα την ειχα κλεισει απο Ιουλιο οταν παρηγγειλα).

Και τα δυο που λες θα σου ανεβασουν θορυβο και η αποτελεσματικοτητα τους αν δεν εχεις βαλει προγραμμα που να συνδυαζεται, ειναι αμφιβολη (η σχεση αξια/ανταποδωση σε απλες εφαρμογες δεν ειναι η καλυτερη).

Link to comment
Share on other sites

ασημι ε?ωραιο.3θυρο η 5?

ελπιζω να εβαλες ηλιοροφη δειχνει πολυ..

οσον αφορα για το θορυβο αυριο βαζω ανταπτορα Forge για την σκαστρα κ ελεγα να συνδυασω στο μελλον καποια εισαγωγη η εστω καποιο φιλτρο/ βαρελακι/ σκουπα οτιδηποτε

για να ενισχυσω το τσαφ τσουφ.

αυτα tongue.gif

κ παλι καλοριζικο

Link to comment
Share on other sites

5θυρο λογω παιδιων (3θυρο ειναι πιο ωραιο αλλα ας οψονται οι αναγκες) με ηλιοροφη (ειναι απαραιτητο αξεσουαρ σε ολα τα αυτοκινητα μου).

Επειδη καταλαβα οτι εισαι λιγο του σαματα βαλτα ολα τα παραπανω. Απο τσαφ τσουφ σιγουρα και αρκετα, απο αποδωση (με ανταπτορα) ισως και λιγο λιγωτερο (μην ρωτας γιατι, ετσι εχει λεχθει).

Ασε που θα πονηρεψεις τις αντιπροσωπειες αν χρειαστεις την εγγυηση σε κανενα σχετικο ανταλλακτικο, εκτος και αν δεν εισαι μεσα στην εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει ο σαματας οσον αφορα την dump valve οχι τα υπολοιπα δλδ εξατμιση.

εβαλα τον ανταπτορα κ ισως παω για καποιο βαρελακι της BMC αλλα το βρηκα στα 300 κ με χαλασε λιγο

για τον ανταπτορα ειχε πει ενας απο το φορουμ οτι δεν χανεις εγγυηση τωρα με το βαρελακι δεν ξερω τι θα μου πουν..θα τα ρωτησω παντος

οσον αφορα το τρεμουλο στο αμαξι κ να σου το εμφανισει μην μασας μολις βαλεις λαδια καινουργια ολα καλα θα ειναι

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Με τον ανταπτορα δεν χανεις εγγυηση.

Με τον παραπανω σαματα ομως τους πονηρευεις οτι κατι εχεις βαλει (δηλ προγραμμα οχι ανταπτορα) και αν χρειαστει κατι ισως σου δημιουργησουν ιστοριες δηλ θα πρεπει να τους αποδειξεις οτι το αυτοκινητο σου ειναι 'καθαρο' (αν πραγματικα δεν εχεις προγραμμα).

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει κάποιο νέο για το θέμα του ρελαντί,γιατί βλέπω σταμάτησε το θέμα καιρό τώρα.Λύθηκε τελικά από κάποιον? Το θέμα πάντως του χειμώνα δεν παίζει.Το κάνει και με 35 βαθμούς ζεστό.

Link to comment
Share on other sites

Αν και παλιό το θέμα να πω οτι και στο δικό μου εχει ενα μικρι τρεμουλο....μετα απο αλλαγη λαδιών δεν σταματησε...με αλλαγη βαλβιδας  και σκαστρας (2) το προβλημα λυνεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά εγώ έχω ένα Golf GTi MK5 με προγραμμα χτύπησε μπιέλα ο παλιός ο κινητήρας ΑΧΧ και με τον άλλο που βάλαμε έχω ένα τρέμουλο στο ρελαντί συνέχεια σαν να χτυπάει το μοτέρ. Μέχρι στιγμής είδαμε πεταλούδα ΜΑΦ αν είναι χρονισμενο το μοτέρ όλα καλά . Στην πορεία δεν έχω πρόβλημα τραβάει καλά αλλά όταν σταματάω ξεκινάει το πανυγηρι. Υπόψην έχω αλλάξει και αντλία υψηλής. Τι μπορεί να είναι?  Τα πράγματα που έβαλα επάνω στην καινούργια μηχανή ήταν δικά μου από την παλιά μόνο κορμό αγόρασα 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.