Jump to content
roxy

Πρόβλημα Οθόνης πολλαπλών ενδείξεων Fsi 1,6, παράθυρο συνοδηγού ανάποδη εντολή.

Recommended Posts

Κάτ΄αρχήν το αυτοκίντητο είναι πλέον εκτός εγγύησης εδώ και ένα χρόνο.

1. Στο κάτω μέρος της Οθόνης (και μόνο εκεί) και συγκεκριμένα στην ένδειξη των χλμ (ολική και μερική) όταν το αυτοκίνητο μένει πολύ ώρα στον ήλιο δεν διακρίνεται σχεδόν τίποτα. Τις υπόλοιπες στιγμές όμως λειτουργεί κανονικά. Δεν γνωρίζω αν και καποιος αλλος φίλος το έχει το πρόβλημα αυτό και αν έχει αναφερθεί ξανά. Τι κάνουμε? ;)

2. Τις περισσότερες φορές όταν το παράθυρο του συνοδηγού είναι μισάνοικτο και θέλω να το κλείσω, αυτό αντι να ανεβαίνει παίρνει ανάποδες και κατεβαίνει - όχι εντελώς κάτω. Το παρουσίαζε από την αρχή σχεδόν, το είχα πάει στην αντιπρσωπεία και μου είχαν αλλάξει τροχαλία νομίζω, αλλά μετά από 5-6 μήνες και εκτός εγγύησης το πρόβλημα ξαναπαρουσιάστηκε. shockgun.gif

Link to comment
Share on other sites

για το πρωτο δεν ξερω, αλλα για το παραθυρο το ζω καθημερινα.....

...ειναι ο μηχανισμος ασφαλειας οταν συνανταει αντισταση κατεβαινει κατω....

εμενα το κανει που και που οταν ειναι βρωμικο το αμαξι, μερικες φορες μετα απο βροχη, δεν ξερω γιατι...

αν ησουν εγγυηση ολο και κατι θα σου αλλαζαν.

εμενα προσωπικα δεν με ενοχλει γιατι το κανει πολυ σπανια. βασικα εχει ξανασυζητηθει οποτε κανε ενα search και θα βρεις πιο αναλυτικη απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρίστε τα λάστιχα περιμετρικά του παραθύρου.

Για το 2, εισαι εντος εγγυσης απο τη στιγμη που το προβλημα ξαναπαρουσιαστηκε εντος 2 ετων ασχετα αν η συνολικη εγγυηση εχει ληξει. Πηγαινε και εξηγησε τους, αν διαφωνουν επικοινωνησε με τη Γενικη Γραμματεια Καταναλωτη του Υπ. Αναπτυξης.

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω,καθαρισε καλα τα λαστιχα και επιπλεον ριξτους και ενα παπαρωμα με κανα λιπαντικο.ισως εχουν πετσικαρει και εμποδιζουν το παραθυρο να ανεβει αβιαστα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Γιά το 2. θα κάνω επίσκεψη και πάλι στο συνεργείο, όσο για το 1 ( το πρόβλημα δηλαδή στο Trip Computer) δεν ξερει κανείς τίποτα περισσότερο?????

Link to comment
Share on other sites

Θα σε ρωτήσω κατι κουφο... Μήπως φοράς γυαλιά ηλίου Polarized? Αν ναι δες αν παραμένει το πρόβλημα όταν δεν τα φοράς . Αν όχι κατι γίνεται με τις επαφες της οθόνης οπότε μαλλον πας για αλλαγή που δεν θα σε συμφέρει....

Link to comment
Share on other sites

Κάτ΄αρχήν το αυτοκίντητο είναι πλέον εκτός εγγύησης εδώ και ένα χρόνο.

1. Στο κάτω μέρος της Οθόνης (και μόνο εκεί) και συγκεκριμένα στην ένδειξη των χλμ (ολική και μερική) όταν το αυτοκίνητο μένει πολύ ώρα στον ήλιο δεν διακρίνεται σχεδόν τίποτα. Τις υπόλοιπες στιγμές όμως λειτουργεί κανονικά. Δεν γνωρίζω αν και καποιος αλλος φίλος το έχει το πρόβλημα αυτό και αν έχει αναφερθεί ξανά. Τι κάνουμε? :thumbsup:

2. Τις περισσότερες φορές όταν το παράθυρο του συνοδηγού είναι μισάνοικτο και θέλω να το κλείσω, αυτό αντι να ανεβαίνει παίρνει ανάποδες και κατεβαίνει - όχι εντελώς κάτω. Το παρουσίαζε από την αρχή σχεδόν, το είχα πάει στην αντιπρσωπεία και μου είχαν αλλάξει τροχαλία νομίζω, αλλά μετά από 5-6 μήνες και εκτός εγγύησης το πρόβλημα ξαναπαρουσιάστηκε. shockgun.gif

μου το κανει και μενα αυτο το παραθυρο ακριβως οπως εσενα

εδω και 4 χρονια!!!δεν ασχοληθηκα και ολα μια χαρα!!!

το ιδιο λεω να κανεις και συ!!!!!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Για το 1ο λογικό αν η οθόνη είναι υγρών κρυστάλων.Και κομπιουτεράκι να αφίσεις στον ήλιο μαυρίζει η οθόνη

Δηλαδή ρε παιδιά ολων τα trip computer μετά από ηλιοθεραπεία του αυτοκινήτου θαμπώνουν και δεν διακρίνεται σχεδόν τίποτα από τις ενδείξεις των χλμ.? :o

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα... οσο αφορα τα παραθυρα κ μενα μου το κανε αλλα τωρα κανω το εξης: οταν μπερδευει συνηθως του συνοδηγου τοτε τα κατεβαζω κ τα 2 παραθυρα κ συνεχιζω να εχω πατημενα τα κουμπια για 10 δευτερολεπτα, με αυτον τον τροπο γινεται reset στα ηλεκτρικα παραθυρα και ολα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε παιδιά ολων τα trip computer μετά από ηλιοθεραπεία του αυτοκινήτου θαμπώνουν και δεν διακρίνεται σχεδόν τίποτα από τις ενδείξεις των χλμ.? :lol:

Γεια σου φιλε μου,

οχι, δεν το κανουν ολα τα trip computer αμα κατσουν στον ηλιο. Αν το εκαναν, θα το εκανα απο την αρχη που πηραμε ολοι τα αμαξια μας, και οχι μετα 1 η 2 χρονια. Μου ετυχε ακριβως το ιδιο το 2006 το καλοκαιρι και στην αντιπροσωπεια μου αλλαξαν ολο το ταμπλω στην εγγυηση. Αυτο βεβαια ενεπλεξε και επαναπρογραμματισμο στα κλειδια μου και το καινουργιο ταμπλω ηρθε κατοπιν παραγγελιας απο Γερμανια (νομιζω 10-15 μερες εκανε να ερθει).

Τωρα, το ποσο μπορει να παει εκτος εγγυησης δε το ξερω, αλλα φανταζομαι αρκετα ευρω, μια και μιλαμε για ολο το ταμπω, και οχι μονο την οθονη του trip computer.

Τωρα για τα παραθυρα, εμενα μου το εκανα και τα δυο, οδηγου-συνοδηγου και πηγα εντος εγγυησης και παλι 3 φορες μεχρι να διορθωθει σε ικανοποιητικο βαθμο (οχι εντελως) το προβλημα. Μου αλλαξαν την πρωτη φορα το ηλεκτρικο μοτερακια και εβαλαν παλι την ιδια μαρκα (siemens αν θυμαμαι), τη δευτερη φορα παλι μοτερακια και γρυλλους (παλι siemens αν θυμαμαι) και την τριτη και τελευταια μονο μοτερακια αλλα αλλη μαρκα (bosch νομιζω) επειδη υποτιθεται οτι τα τελευταια δεν ητανε προβληματικα οσον αφορα την αυτοματη λειτουργια προστασιας η οποια μολις νιωσει αντισταση κατεβαζει το παραθυρο κατω αντι επανω (για να μη μαγκωσει κανενα χερι παραδειγμα). Παρολα αυτα, το προβλημα συνεχιζει να εμφανιζεται αλλα αρκετα πιο σπανια τωρα.

Ελπιζω να βοηθησα, αν και μονο το γεγονος οτι δεν εχεις εγγυηση πια ειναι μεγαλο προβλημα νομιζω.

Νασαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε παιδιά ολων τα trip computer μετά από ηλιοθεραπεία του αυτοκινήτου θαμπώνουν και δεν διακρίνεται σχεδόν τίποτα από τις ενδείξεις των χλμ.? :o

...χλωμό..... :D

Link to comment
Share on other sites

(Κάτ΄αρχήν το αυτοκίντητο είναι πλέον εκτός εγγύησης εδώ και ένα χρόνο.

1. Στο κάτω μέρος της Οθόνης (και μόνο εκεί) και συγκεκριμένα στην ένδειξη των χλμ (ολική και μερική) όταν το αυτοκίνητο μένει πολύ ώρα στον ήλιο δεν διακρίνεται σχεδόν τίποτα. Τις υπόλοιπες στιγμές όμως λειτουργεί κανονικά. Δεν γνωρίζω αν και καποιος αλλος φίλος το έχει το πρόβλημα αυτό και αν έχει αναφερθεί ξανά. Τι κάνουμε? :D )

Τελικά το πρόβλημα το έλυσα (με το αζημίωτο βέβαια = πληρώνοντας (Vw δεν αναγνωρίζει τίποτα μετά την λήξη εγγύησης, μόνο μιά έκπτωση...) με αλλάγή ταμπλώ και επαναπρογραμματισμό των κλειδιών για το immobilizer.

Και ξανακάνω την ίδια ερώτηση: ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΥΤΑ, ΣΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΩΝ 23.000, μετά από μόλις 3 χρόνια? ;) ¤ ?????????

Edited by roxy
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω περιμενα πολλα παραπανω...Παλι καλα που ητανε μονο 200 ευρω.

Πρέπει να είναι κάτι λίγο ακόμη, αλλά μου έκαναν μία έκπτωση γιατί έκαναν και μία ακόμη επισκευή στο κιβώτιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.