Jump to content
Guest dsouras

Golf 5/6 1.4 Tsi - M23 Ανάκληση & Update [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Το update αυτό είναι υποχρεωτικό;; (με την πρώτη ευκαιρία που θα πας στην αντιπροσωπεία δλδ)

Δηλάδη αν τους πεις οτι δεν θέλεις να το κάνεις θα έχεις πρόβλημα (με την εγγύηση π.χ.) ;

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τις 3.000 στροφες οπου αναλαμβανει πληρως η τουρμπινα, τι παρατηρησατε στο διαγραμμα ροπης σε σχεση με πριν;

Υ.Γ. Εγω παντως ειμαι πολυ σκεπτικος σχετικα με την αναβαθμιση.Αν ισχυει αυτο σχετικα με τη λιγοτερη φθορα του κινητηρα τοτε αυτοι που βαζουν το προγραμμα με τα 205 αλογα θα πρεπει να κανουν το σταυρο τους μη σπασει.Δεν ειμαι σιγουρος αν οντως ο λογος ειναι η αξιοπιστια κι οχι απλα και μονο οι καταναλωση και οι ρυποι.Και δυστυχως ουτε καν στις αντιπροσωπειες δεν ξερουν για ποιο λογο την κανουν.Οσο για τη γραμμικοτητα...το αυτοκινητο ειναι ηδη πολυ γραμμικο για τουρμπο.Τα ξεσπασματακια που εχει σε καποιες στροφες εμενα προσωπικα μου αρεσουν.Μου δειχνουν οτι εχει νευρο το αμαξι.

Νάσο δεν ισχύει αυτό ..καθώς πχ το Revo Επηρεάζει από τις 4000 στροφές και πάνω....
Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ

ΘΑ ΣΟΥ ΗΤΑΝ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΣΚΑΝΑΡΕΙΣ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ?

ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΑΛΟΓΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΜΕΤΡΗΣΕ ΕΙΝΑΙ 137?

ναι φιλε μου θα το ανεβασω.αλλα θα κανεις λιγο υπομονη γιατι αυτη την εβδομαδα ειμαι :):wacko: :wacko: ...............απο την δουλεια.

τα αλογα απο 187 μου τα πηγε 184.(εχω το GT)

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έκανα και γω το update παίδες και σας καταλαβαίνω απόλυτα. ( gt 170 ) . Το αυτοκίνητο όντως είναι αρκετά γραμμικό και όχι τόσο <<κακό>> όπως πριν. Ωστόσο δεν έχει χάσει τη σπιρτάδα του και την επιτάχυνση, αλλά είναι όντως αυτό που λέει ο activious για τον κομπρέσορα. Είναι αρκετά αισθητή σε μένα η απώλεια δύναμης του κομπρέσορα ... ;)

Σαν μια πρώτη εντύπωση αυτά. Ακόμα χιλιόμετρα δεν έκανα ώστε να σχηματίσω πιο ολοκληρωμένη άποψη..

Link to comment
Share on other sites

Και προς λύπη μου νομίζω ότι όντως οι ροπές της 5ης και της 6ης έχουν πέσει σημαντικά ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα παίδες!

Πήγα και εγω πρόσφατα στην αντιπροσωπεία για επισκευή( τιναγμένο καπάκι!!! :) για όσους θυμούνται από την συνάντηση μας για kart στην Λάρισα)

και μου καναν και εμενα το update.

Συμφωνώ σε όλα οσα είπατε για γραμμικότητα στην εκκίνηση και στην μετάβαση απο turbo σε κομπρέσορα,

αλλα παρατήρησα και οτι ο κινητήρας ψηλά μετά τις 4500 έχει περισσότερη δύναμη σαν να σηκώνει μεγαλύτερη πίεση από πριν.

Εχει παρατηρήσει κάποιος άλλος τίποτα τέτοιο ή είναι ιδέα μού;Αν έχει κανείς και μπαρόμετρο ας μας δώσει και αριθμούς να δούμε.

Υ.Γ.έχω το GT(170).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα παίδες!

Πήγα και εγω πρόσφατα στην αντιπροσωπεία για επισκευή( τιναγμένο καπάκι!!! :o για όσους θυμούνται από την συνάντηση μας για kart στην Λάρισα)

και μου καναν και εμενα το update.

Συμφωνώ σε όλα οσα είπατε για γραμμικότητα στην εκκίνηση και στην μετάβαση απο turbo σε κομπρέσορα,

αλλα παρατήρησα και οτι ο κινητήρας ψηλά μετά τις 4500 έχει περισσότερη δύναμη σαν να σηκώνει μεγαλύτερη πίεση από πριν.

Εχει παρατηρήσει κάποιος άλλος τίποτα τέτοιο ή είναι ιδέα μού;Αν έχει κανείς και μπαρόμετρο ας μας δώσει και αριθμούς να δούμε.

Υ.Γ.έχω το GT(170).

άνοιξες καθόλου τέρμα φίλος? Εγώ από 3ες, 4ες ευχαριστημένος είμαι αλλά από τα 170 και μετά νοιώθω ότι έχει πέσει σημαντικά η απόδοση του αυτοκινήτου... :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όταν γίνεται κάποιος επαναπρογραμματισμός του εγκεφάλου, τότε για κάποια χλμ μπαίνει σε διαδικασία «αναγνώρισης». Μετά δουλεύει 100%. Κάνατε κάνα 500άρι χλμ για να δείτε τι έχει γίνει; Με τις βαλβίδες τι έγινε;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όταν γίνεται κάποιος επαναπρογραμματισμός του εγκεφάλου, τότε για κάποια χλμ μπαίνει σε διαδικασία «αναγνώρισης». Μετά δουλεύει 100%. Κάνατε κάνα 500άρι χλμ για να δείτε τι έχει γίνει; Με τις βαλβίδες τι έγινε;

Χμμμ έχεις δίκιο αυτό δεν το σκέφτηκα, αλλά έχω κάνει αρκετά χιλιόμετρα έτυχε να κάνω και ταξιδάκι μια μέρα μετά το update. 500+ πρέπει να είναι..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όταν γίνεται κάποιος επαναπρογραμματισμός του εγκεφάλου, τότε για κάποια χλμ μπαίνει σε διαδικασία «αναγνώρισης». Μετά δουλεύει 100%. Κάνατε κάνα 500άρι χλμ για να δείτε τι έχει γίνει;

+11000

Μετά από κάμποσα χιλιόμετρα μετά το update σα να είδα το αμάξι να παίρνει τα πάνω του.

Edited by subwrc
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην τρελλαίνεστε με τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου μετά τα update. Όλα εξηγούνται:

1. Τα εργοστασιακά Updates είναι απαραίτητα. Όποια αίσθηση κι αν σας δίνει το αυτοκίνητο μετά από αυτά θα πρέπει απλώς να τη συνηθίσετε.

Γιατί είναι κομμάτι της υποστήριξης που παρέχει το εργοστάσιο και έχει άμεση σχέση με τη συνέχιση της καλής λειτουργίας και εγγύησης στο αυτοκίνητο.

2. Για να δείξει τον πραγματικό του χαρακτήρα το αυτοκίνητο πρέπει να κάνει τουλάχιστον 500χλμ πατημένο, ή αλλιώς να περάσει χρονικό διάστημα λειτουργίας περίπου ίσο με 2 ημέρες. Στο μεταξύ ο εγκέφαλος "κουρδίζει" τον εαυτό του εις ό,τι αφορά τις παραμέτρους λειτουργίας που έχει περιθώριο να βελτιώσει.

Όλη η διαδικασία αυτή λέγεται adaptation.

Σκεφτείτε ότι λόγω του adaptation σχεδόν σε όλα τα τουρμποαυτοκίνητα που βελτιωνουμε μετά τις δύο πρώτες ημέρες παρατηρείται μια ελαφρά αύξηση πίεσης (της τάξεως του 0.1 bar), χωρίς να έχουμε κάνει το παραμικρό από προγραμματιστικής άποψης.

Επομένως οι παρατηρήσεις σας έχουν βάση. Δικαιολογείται να είναι λιγάκι ξεψυχησμένο το αυτοκίνητο όταν το παραλαμβάνετε από αναβάθμιση λογισμικού στην αντιπροσωπεία. Οι πραγματικές επιδόσεις του φαίνονται όταν τελειώσει το πρώτο adaptation, δηλαδή μετά από λίγες ημέρες.

Θεωρητικά ακόμη και σε δυναμόμετρο θα πρέπει να μπορεί να μετρηθεί η διαφορά. Δυστυχώς όμως διαφορές της τάξεως των 3 ίππων στους 185 είναι πολύ δύσκολο να επιβεβαιωθούν γιατί κανένα δυναμόμετρο κυλιόμενου δρόμου (rolling road/chassis) δεν έχει ακρίβεια 2% ! :(

Διαφορές τόσο μικρές μπορεί να οφείλονται στο παραμικρό - από τη θερμοκρασία περιβάλλοντος, την υγρασία, την ποιότητα βενζίνης, τη θερμοκρασία του intercooler όταν ξεκίνησε η μέτρηση κλπ.

Πέραν των επιδόσεων και εις ό,τι αφορά τις βελτιώσεις, στον κινητήρα των 1.4 TSI/GT ο κομπρέσσορας λειτουργεί μηχανικά μέχρι το σημείο που γίνεται η αποσύμπλεξή του. Αυτό σημαίνει ότι κανένας δεν μπορεί να μειώσει ή να αυξήσει την πίεση λειτουργίας του, όμως επηρεάζεται το σημείο αποσύμπλεξης.

Ωστόσο, ακόμη και το σημείο αποσύμπλεξης είναι κάτι που δεν τολμάμε να πειράξουμε γιατί είναι πολύ λεπτή η ισορροπία του κομπρέσσορα με την τουρμπίνα. Σκεφτείτε πόσο δύσκολη ρύθμιση είναι αφού το ίδιο το εργοστασιο χρειάστηκε μερικά updates για να καταφέρει να μην έχει κοψίματα στην απόδοση των εργοστασιακών μοντέλων.

Αντίθετα η τουρμπίνα ρυθμίζεται απόλυτα και μπορεί να σηκώσει μικρότερη ή μεγαλύτερη πίεση κατά το δοκούν.

Edited by salex
Link to comment
Share on other sites

+11000

Μετά από κάμποσα χιλιόμετρα μετά το update σα να είδα το αμάξι να παίρνει τα πάνω του.

εμενα ακομα σκατα ειναι...........μετα απο 900 χιλιομετρα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα ακομα σκατα ειναι...........μετα απο 900 χιλιομετρα.

Ευτυχως Παναγιωτη που το ξεχασαν στην αντι/πεια και δεν μου του εκαναν. Γιατι και με το service που εκανα τιποτα δεν αλλαξε στον κινητηρα. Εξαλλου το διαπιστωσα χθες στην επιστροφη :(:o;) .

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως Παναγιωτη που το ξεχασαν στην αντι/πεια και δεν μου του εκαναν. Γιατι και με το service που εκανα τιποτα δεν αλλαξε στον κινητηρα. Εξαλλου το διαπιστωσα χθες στην επιστροφη :(:o;) .

...για αυτό σου λέω ...τράβα βάλε το πρόγραμμα....

Link to comment
Share on other sites

εμενα ακομα σκατα ειναι...........μετα απο 900 χιλιομετρα.

Το άνοιξες καθόλου τέρμα activious ?

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα έπεσε δραματικά η απόδοση του αυτοκινήτου μετά την αναβάθμιση του εγκεφάλου βέβαια το παράδοξο σε εμένα είναι ότι παρατήρησα το αμάξι να στροφάρει πιό γρήγορα μέχρι τις 3000 στροφές και να είναι όντως πιο ομαλή η μετάβαση από κομπρέσσορα σε τουρμπίνα και μετά να να δυσκολεύεται να ανεβάσει σε σχέση με το πως ανέβαζε πριν την αναβάθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εκανα το update και παρατηρησα τα ιδια πραγματα. Ισως πριν καταπονουνταν πολυ το κιβωτιο γι αυτο και εβγαζε τα προβληματα στα γραναζια πρωτης-δευτερας τα οποια και αλλαξα.

Στο revo αν δεν κανω λαθος ριχνουν λιγο την πιεση του κομπρεσορα. Ας μας απαντησουν τα παιδια που το εχουν βαλει

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εκανα το update και παρατηρησα τα ιδια πραγματα. Ισως πριν καταπονουνταν πολυ το κιβωτιο γι αυτο και εβγαζε τα προβληματα στα γραναζια πρωτης-δευτερας τα οποια και αλλαξα.

Στο revo αν δεν κανω λαθος ριχνουν λιγο την πιεση του κομπρεσορα. Ας μας απαντησουν τα παιδια που το εχουν βαλει

Για να καταλαβω το update αυτο ποτε βγηκε ? ειχα κανει update καπου αρχες Αυγουστου αυτο ειναι πιο καινουριο ? Δεν ειναι το ιδιο ? Οσο για αυτο που ρωτας ο προγραμματιστης μου ειπε οτι οντως η χαρτογραφηση της Revo ριχνει λιγο την πιεση στο GT εγω βεβαια που εχω TSI δε νομιζω να μου την ριχνει την πιεση απο τον κομπρεσορα μαλλον την κραταει στο ιδιο επιπεδο...

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια διαβασα ολα οσα λετε για το συγκεκριμενο "update"..και ανυσηχω....

πιστευω οτι όλη αυτη η ιστορια έχει να κάνει με περιβαλλοντικους λογους..για καθαροτερο περιβαλλον, ρυπους κτλ.. Δεν πανε να κηνυγησουν κανα εργοστασιο λεω εγω που εχουν μολυνει τα παντα? με αυτό ασχολουνται?

Ομως ειναι υποχρεωτικό να γινει?

Εγω ασ πουμε δεν θελω να δω καμια διαφορα στο αμαξι μου, εστω και καποια που μπορει να θεωρηθει ως αμελητεα.

Μπορώ να ζητήσω να μην γινει το update? γιατι σε λιγο θα παω για το service των 15000χλμ...

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια διαβασα ολα οσα λετε για το συγκεκριμενο "update"..και ανυσηχω....

πιστευω οτι όλη αυτη η ιστορια έχει να κάνει με περιβαλλοντικους λογους..για καθαροτερο περιβαλλον, ρυπους κτλ.. Δεν πανε να κηνυγησουν κανα εργοστασιο λεω εγω που εχουν μολυνει τα παντα? με αυτό ασχολουνται?

Ομως ειναι υποχρεωτικό να γινει?

Εγω ασ πουμε δεν θελω να δω καμια διαφορα στο αμαξι μου, εστω και καποια που μπορει να θεωρηθει ως αμελητεα.

Μπορώ να ζητήσω να μην γινει το update? γιατι σε λιγο θα παω για το service των 15000χλμ...

Λίγο δύσκολο να υπάρχει τόση ευαισθησία για το περιβάλλον.

Κάποιο πρόβλημα αξιοπιστίας θα εντόπισαν και θα θέλουν να το διορθώσουν. ¶λλωστε είναι κοινό μυστικό πως στις αντιπροσωπείες συχνά γίνονται κατά τη διάρκεια των service "ψιλοεπιδιορθώσεις". Ειδικά στα πρωτοεμφανιζόμενα μοντέλα.

Πέφτει γραμμή απο τα κεντρικά και συνήθως ο πελάτης δεν το μαθαίνει για λόγους κύρους και αξιοπιστίας της εταιρείας.

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia!!! loipon as arxisw kai egw legwtas oti exw katalabei ta idia akribws provlhmata sto golfaki moy!!!! telika den eimai o monos! gia arxh me rwthsan sto prwto service kai emena an exw kanei kapoia anavathmish sto amaxi kai toy apanthsa OXI! apo kei kai pera katalava to aytokinito pio pesmeno san na mhn doyleyei kan o kompresoras alla ypethesa oti einai lathos h venzinh poy evala. pleon me ayta poy diavasa edw tha paw na toy zalisw ligo mpas kai moy vroyn kapoio provlhma giati an gia aytoys den exoyn nohma ta lefta poy toys dwsame gia mena kai nomizw kai gia esas einai polla gia ta provlhmata pou mas vgazoyn gia mia toso ''axiopisth'' etairia opws thelei na legetai h VW......... knife.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι το μονο που εχω παρατηρησει ειναι διαφορα στην καταναλωση που ειναι πιο μικρη τωρα.Ολα τα αλλα ιδια μου φανηκαν.Παιδια οι ''γραμμες του κινητηρα'' μενουν ιδιες δεν γινεται να αλλαξουν.Μπορει να ειναι ιδεα σας, πιστευω παντως μονο καλο μπορει να κανει αυτο το προγραμμα και οταν μαλιστα το προτεινει η ιδια η εταιρια.....

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την αναβάθμιση, αυτό που γίνεται ειναι να περαστεί νεο software στον εγκέφαλο ώστε να διορθώσει τυχόν κοψίματα και κομπίασματα που μπορεί να έχει ο κινητήρας από κακή ποιότητα βενζίνης και διορθώνει τις καμπύλες ροπής ώστε να γίνεται ομαλότερη η απόδοση της στο δρόμο. Επίσης σε αρκετές περιπτώσεις βελτιώνεται και η κατανάλωση αφού ο στόχος είναι και η μείωση των ρύπων. Αξίζει να σημειωθεί ότι την επανορθωτική εξόρμηση αυτή δεν την έχουν όλα τα TSI.Το έχω τσεκάρει αφού κάθε μέρα βλέπω αρκετές περιπτώσεις αφού αυτή είναι η δουλεία μου (τεχνικός σύμβουλος σε συνεργείο εξουσιοδοτημένο)

Link to comment
Share on other sites

Πηγα και εγω για το service των 15.000km (σσ. το εκανα στα 10.500km) και μου ειπανε οτι θα κανουνε και update. Η ευγενικη αντιδραση απο εμενα ηταν για πιο λογο θα γινει το update και αν σχετιζεται με πτωση των πιεσων. Ευγενικοτατα παντα θα ηθελα να ενημερωθω και μετα αμα ειναι να απαντησω, γιατι το αμαξι το εχω αγορασει και εγω αποφασιζω με βαση τις συμβουλες σας για το τι εργασιες θα γινουν.

Ευγενικοτατοι και αυτοι μου ειπαν μισο λεπτο να κοιταξουμε και να σας απαντησουμε. Μετα απο ενα 10 λεπτο η απαντηση ηταν ναι ριχνει τις πιεσης, με μικρη πτωση στην αποδοση, για λογους καταναλωσης, αξιοπηστιας και ρυπων.

Η απαντηση μου ηταν οτι δεν επιθυμω να προβουν στην εργασια αναβαθμισης, γιατι το αμαξι δεν παρουσιαζει κανενα προβλημα και αφου δεν εχω προβλημα, δεν καταλαβαινω το λογο να πειραχτει το οτιδηποτε. Συμφωνησαν και μου ειπαν να υπογραψω οτι δεν επυθιμο την αναβαθμηση στο χαρτι που εκοψαν για της εργασιες οτι δεν θα γινει αναβαθμιση για να μην γινει απο τον μηχανικο. Βεβαια, ειπαν οτι και καλα θα σκαση η τουρμπινα, και η αμεση απαντηση ηταν, οτι αφου προσφερεται και προγραμμα μετατροπεις απο 170bhp σε 210bhp, εκει δεν σκαει η τουρμπινα? Απαντηση ηταν φυσικα σφυραμε κλεφτικα.

Συμπερασμα, οσοι δεν αντιμετοπιζεται προβλημα και δεν επιθυμειτε να περασουν το update πολυ απλα μπορειτε να το ζητησεται.

Προσωπικα αγορασα το αμαξι για να εχει και λιγο νευρο οταν επιθυμω να το ανοιξω, γιατι δεν το σκιζω καθε μερα. 3 φορες το εχω κανει αλλα ηταν για 1 ωρα τεζα τα παντα σε δρομο που τον ηξερα, με τις στροφες του και χωρις αλλα αμαξια. Βεβαια, η παρατηρηση μου ηταν οτι τα φρενα του στην εντονη χρηση μετα απο 45 λεπτα εχουν θεμα. (σ.σ. ειχε γραφτει σε αγγλικο forum/report οταν ειχε βγει)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.