Jump to content
Guest dsouras

Golf 5/6 1.4 Tsi - M23 Ανάκληση & Update [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Και προς λύπη μου νομίζω ότι όντως οι ροπές της 5ης και της 6ης έχουν πέσει σημαντικά ..

+1000

Το άνοιξες καθόλου τέρμα activious ?

ναι.15 χιλιομετρα κατω.απο 245 σε 230.

Η απαντηση μου ηταν οτι δεν επιθυμω να προβουν στην εργασια αναβαθμισης, γιατι το αμαξι δεν παρουσιαζει κανενα προβλημα και αφου δεν εχω προβλημα, δεν καταλαβαινω το λογο να πειραχτει το οτιδηποτε. Συμφωνησαν και μου ειπαν να υπογραψω οτι δεν επυθιμο την αναβαθμηση στο χαρτι που εκοψαν για της εργασιες οτι δεν θα γινει αναβαθμιση για να μην γινει απο τον μηχανικο. Βεβαια, ειπαν οτι και καλα θα σκαση η τουρμπινα, και η αμεση απαντηση ηταν, οτι αφου προσφερεται και προγραμμα μετατροπεις απο 170bhp σε 210bhp, εκει δεν σκαει η τουρμπινα? Απαντηση ηταν φυσικα σφυραμε κλεφτικα.

ναι αλλα δεν ρωτησες γιατι σε εβαλαν να υπογραψεις???

οταν θα εχεις καποιο προβλημα σε τουρμο ή κομπρεσορα σκεφηκες οτι μπορει να σου πουνε "λυπομαστε κυριε αλλα αυτο το προβλημα ειναι λογο του οτι δεν κανατε το update ,οποτε bye-bye εγγυηση"???

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα δεν ρωτησες γιατι σε εβαλαν να υπογραψεις???

οταν θα εχεις καποιο προβλημα σε τουρμο ή κομπρεσορα σκεφηκες οτι μπορει να σου πουνε "λυπομαστε κυριε αλλα αυτο το προβλημα ειναι λογο του οτι δεν κανατε το update ,οποτε bye-bye εγγυηση"???

+1 ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το νομιζω γιατι ηταν το προχειρο χαρτι των εργασιων.

Συζητωντας επι αυτου ομως, σε μια αστοχια υλικου δεν μπορεις να πεις οτι φταει οτι δεν περασαν το update. Και γι'αυτο το λογο τους εθεσα το διαφορετικο προγραμμα που βαζεις και πας στα 210bhp. Απο εκει δεν χανω την εγγυηση?

Οπως και να εχει δεν το πειραζω χωρις να εχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα της αναβαθμισης μιλησα αναλυτικοτατα εγω μαζι με ενα αλλο μελος του κλαμπ και εναν τεχνικο συμβουλο πολυ γνωστου εξουσιοδοτημενου χτες....οποτε αναφερω αυτα που μας ειπαν.

Το νεο προγραμμα μπηκε ΜΟΝΟ στην χωρα μας και ισως και σε γειτονικες χωρες σαν την Ιταλια, Τουρκια. ΔΕΝ μπηκε στα TSI/GT που κυκλοφορουν στην Γερμανια.

Ο λογος?? απλος. Η VW θελει να προστατευσει το ονομα της και την αξιοπιστια της. Αυτο ειναι απλα μια μορφη αμυνας για τον ομιλο της VW που προσαρμοζεται στις συνθηκες καθε χωρας οπου πουλαει αυτοκινητα.

Και ποιες ειναι οι συνθηκες της δικης μας χωρας που αναγκασαν την VW να βγαλει αυτο το προγραμμα ειδικη παραγγελια για εμας??

1)Τεραστιο προβλημα με τις βενζινες που κυκλοφορουν και διακοινουνται στη χωρα μας. Πολυ υψηλο το ποσοστο νοθευμενης, καθως και το γεγονος οτι οι πιο πολλοι κατοχοι βαζουν 95 και ειναι κατω απο 95 οκτανια λογω νοθειας, γεγονος καταστροφικο για το κινητηρα αυτο που προτιμαει την 100αρα. Το προγραμμα παρεχει αυξημενη προστασια σε βενζινες κακης ποιοτητας και εξασφαλιζει πιο ομαλη λειτουργια χωρις κομπιασματα και διακοπες. αυτος ειναι απο τους πιο σημαντικους λογους του προγραμματος.

2)Πολυ υψηλες θερμοκρασιες τους θερμους μηνες και γενικοτερα θερμο κλιμα. Η υπερβολικη ζεστη ειναι επιβλαβης για τη σωστη λειτουργια του κινητηρα και συνεισφερει στην γρηγορη φθορα του. το προγραμμα πιθανοτατα προστατευει και απο τον παραγοντα αυτο.

Οι αλλοι λογοι που ειναι γενικης φυσεως ειναι οι γνωστοι. μειωση της λειτουργιας του κομπρεσορα για να εξασφαλιστει μεγαλυτερη διαρκεια ζωης κινητηρα και λιγοτερη φθορα κινητηρα. με την μειωση της λειτουργιας του κομπρεσορα γινεται πιο ομαλη η αποδοση της ροπης και ο κινητηρας φαινεται πιο ψοφιος χαμηλα και χωρις το ξεσπασμα που ειχε, ομως αποδιδει πιο ομαλα τη ροπη θυμιζοντας περισσοτερο ατμοσφαιρικο. επισης μεταβαση κομπρεσορα - τουρμπο γινεται ακομα λιγοτερο αντιληπτη.

Επισης με το προγραμμα αυτο μειωνονται και οι ρυποι και ισως ελαχιστα η ιπποδυναμη και η ροπη. Οι ρυποι δεν ειναι πρωταρχικος σκοπος του προγραμματος καθως και πριν τα αμαξια αυτα για τα αλογα που βγαζουν , ηδη εχουν ελαχιστους ρυπους.

Σκοπος ειναι η μικροτερη καταπονηση του κινητηρα, μεγαλυτερη διαρκεια ζωης και η ελαχιστη δυνατη φθορα που εξαρταται απο τις συνθηκες λειτουργιας.

Φυσικα μιλωντας για φθορα εννοουμε παντα σε μεγαλος βαθος χρονου κι οχι μεσα σε μερικα χιλιαδες km αλλα για εκατονταδες χιλιαδες km. Γι αυτο και τα αποτελεσματα απο καταπονηση λογω κακης χρησης η προγραμματων που αυξανουν ιπποδυναμη δεν φαινονται αμεσα αλλα μετα απο καμποσο καιρο.

Αρα ουσιαστικα στην VW μας εκαναν τους κινητηρες μας λιγο πιο light....απο οτι ειναι φυσιολογικα , ετσι ωστε αυτοι να ανταπεξερθουν στις απαιτησεις της χωρας μας με τη μεγαλυτερη δυνατη αξιοπιστια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το νομιζω γιατι ηταν το προχειρο χαρτι των εργασιων.

Συζητωντας επι αυτου ομως, σε μια αστοχια υλικου δεν μπορεις να πεις οτι φταει οτι δεν περασαν το update. Και γι'αυτο το λογο τους εθεσα το διαφορετικο προγραμμα που βαζεις και πας στα 210bhp. Απο εκει δεν χανω την εγγυηση?

Οπως και να εχει δεν το πειραζω χωρις να εχει προβλημα.

Προχειρο χαρτι μεσα στις αντιπροσωπειες δεν προκειτε να βρεις ποτε!! και ιδιως οταν εχει την υπογραφη σου επανω.. :lol:

Οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω,τα update ειναι υποχρεωτικα και πρεπει να γινονται για την καλη λειτουργια του αυτοκινητου.

ΣΕ αντιθετη περιπτωση ,υπογραφεις,για να εχουν και αυτοι το κεφαλι τους ησυχο.

Το θεμα ειναι ομως να μην σου τυχει ,οτιδηποτε, γιατι μετα μπορουν ανετα να σου βαζουν παντα μπροστα το χαρτι που υπογραψες!!

Οσο για το θεμα του προγραμματος που πας στα 210 ,και βεβαια χανεις την εγγυηση(εργοστασιακη),αλλα ειναι αλλο θεμα το ενα ,αλλο το αλλο.

Τα update τους τα επιβαλει η VW (γερμανια) να τα περνανε.

Το αλλο το επιλεγεις εσυ ,αν θελεις. Εχει διαφορα!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει κρατήσει κανείς απο αυτούς που έκαναν το update, το ροζ χαρτί από τις εργασίες του συνεργείου?

Το δικό μου χαρτί λέει 24Μ3 και ο σύμβουλος μου είπε οτι αφορά τη λειτουργία όλων των φώτων.

Το έκανα τη Παρασκευή.

Link to comment
Share on other sites

1)Τεραστιο προβλημα με τις βενζινες που κυκλοφορουν και διακοινουνται στη χωρα μας. Πολυ υψηλο το ποσοστο νοθευμενης, καθως και το γεγονος οτι οι πιο πολλοι κατοχοι βαζουν 95 και ειναι κατω απο 95 οκτανια λογω νοθειας, γεγονος καταστροφικο για το κινητηρα αυτο που προτιμαει την 100αρα.

Ποιος το λεει αυτο; Γιατι εμενα στη ταπα λεει 95αρα (tsi 122).

Link to comment
Share on other sites

Γραφει 95αρα αλλα 95αρα. Οχι 95 πλην.Ετσι εχει καταντησει το θεμα νοθεια στην Ελλαδα protest.gif

Το καλυτερο ειναι να βαζεις 100αρα (που μπορει να την νοθευουν με 95αρα) για να μην ακους και εκεινα τα πυρακια......

Edited by geok100
Link to comment
Share on other sites

Ποιος το λεει αυτο; Γιατι εμενα στη ταπα λεει 95αρα (tsi 122).

Ναι δεν διαφωνω πως λεει 95αρα, αλλα μην ξεχνας οτι εχεις τον 122 με τουρμπο μονο, ο οποιος εχει χαμηλοτερες απαιτησεις σε οκτανια για να λειτουργει σωστα και απροβληματιστα.

Και ο 140 και 170 λειτουργουν με 95αρα αλλα με μειωμενη αποδοση και ο κατασκευαστης προτεινει 98 οκτανια ειδικα για τα 170. 98 δεν εχουμε Ελλαδα, οποτε παμε 100ρα.

Αλλα εγω δεν αναφερομαι σε αυτο το γεγονος παραπανω. εγω απλα αναφερω οτι ενας λογος που η VW εβγαλε το προγραμμα ειναι για να προστατευσει τον κινητηρα απο κακες βενζινες. Λογω αυξημενου ποσοστου νοθειας, η 95αρα βενζινη που βαζουμε μπορει να μην ειναι καν 95αρα....κι αυτο καταστρεφει αυτους τους τουρμπο κινητηρες σταδιακα. Το προγραμμα ειναι μια μεγαλυτερη προστασια για τον κινητηρα.

ξεχασα να το αναφερω πριν, αλλα με το προγραμμα ειναι γεγονος και η βελτιωση της καταναλωσης. το μονο που δεν γνωριζω ειναι αν το προγραμμα περναει και στους 122 TSI η μονο στους 140 και 170, για τους οποιους ειναι γνωστο.

Oποιος γνωριζει ας μας διαφωτισει σχετικα με αυτο. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

εγω με το 122 που εκανα το 1ο σερβις γυρω στα μεσα οκτώβρη δεν την εκανα την αναβαθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη υστερα απο 2 μήνες εφταστα τα 9500Κm και συντομα θα παω για το πρωτο service ti προτείνεται..?

Να την περασω την αναβάθμιση? Η πεφτει τοσο δραματικά το αμάξι..?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια έχω το tsi 140 hp... Το πήρα αρχές Σεπτέμβρη....Λέω να το πάω για αλλαγή λαδιών στα 7500km.....Λογικά για να κάνουν οτιδήποτε πρέπει να με ενημερώσουν..σωστα? Αν δεν μου πουν τίποτα, να κάνω τον κινέζο? Τελικά δεν έχω καταλάβει, να κάνουμε η όχι την αναβάθμιση?

Link to comment
Share on other sites

;) ;) :lol: :lol: μην την κανεις (ακομα τουλαχιστον) μιας που εχεις εγγυηση.

δεν καταλαβες κατι.εσυ ουτως ή αλλως θα κανεις τον κινεζο.

αυτοι......το ιδιο.μετα ολο χαρα θα σου πουνε....."ολα καλα κυριε.καναμε και την αναβαθμηση την καινουργια και το αμαξι ειναι σαν καινουργιο".

Link to comment
Share on other sites

ναι.αν δεν στο κανουν τοτε δεν χανεις εγγυηση.απλα αν σε βαλουν να υπογραψεις τοτε μαλλον με την πρωτη σοβαρη βλαβη,χανεις και την εγγυηση,γιατι θα σου πουνε οτι αυτο φταιει και δεν ηθελες να κανεις το update.

Link to comment
Share on other sites

Εγω να ρωτησω δηλαδη τι ακριβως θα γινει στο service και αν μου πουν για αναβαθμιση λέω όχι να μην περαστεί...Αν δεν θελουν να υπογράψω καλώς αλλιως υποκύπτω και την περναω?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι πανικος ειναι αυτος με την αναβαθμισοφοβια!!!

Εγω που την ειχα κανει για καλυτερο μου φαινοταν.

Γιατι να μην την κανει καποιος?

Για να μην (!!!) χασει τα 1,2,3 τοσα αλογα που λεγονται?

Αν ειναι δυνατον.

Για να γινεται ΙΣΩΣ λεω ΙΣΩΣ ετσι βελτιωνεται κατα κυριο λογο η αξιοπιστια και μακροβιοτητα του κινητηρα και αλλων συστηματων??

Αυτο δεν εχει μεγαλυτερη σημασια απο το να χασω τα οποια(υποτιθεμενα)_ 2-3 αλογα?

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω και εγω με τον φιλο ΚIRRA, μαι χαρα ειναι και το δικο μου που περασα το προγραμμα.Ισα ισα δεν εχει κομπισματα και εχει πολυ καλυτερη καταναλωση και στο γκαζι δεν εχω παρατηρησει καμια δαιφορα.Ηρεμειστε λιγακι για να το πρωτεινει η εταιρια παει να πει οτι λειτουργει και καλυτερα ο κινητηρα ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι πανικος ειναι αυτος με την αναβαθμισοφοβια!!!

Εγω που την ειχα κανει για καλυτερο μου φαινοταν.

Γιατι να μην την κανει καποιος?

Για να μην (!!!) χασει τα 1,2,3 τοσα αλογα που λεγονται?

Αν ειναι δυνατον.

Για να γινεται ΙΣΩΣ λεω ΙΣΩΣ ετσι βελτιωνεται κατα κυριο λογο η αξιοπιστια και μακροβιοτητα του κινητηρα και αλλων συστηματων??

Αυτο δεν εχει μεγαλυτερη σημασια απο το να χασω τα οποια(υποτιθεμενα)_ 2-3 αλογα?

φιλε μου,δεν ειναι μονο τα 1-2-3 αλογα αλλα η ροπη(0,5 κατω)και τελικη(-15 χλμ).το αμαξι ειναι πιο "ψοφιο".αισθητη διαφορα δυστυχως.

αν θες να κοιταξεις την μακροζω'ι'α ειναι αλλο θεμα.εγω αναφερομαι μονο και μονο για την "δυναμη" του κινητηρα.

κατι ασχετο.το τιμονι???πουληθηκε???

Θα συμφωνησω και εγω με τον φιλο ΚIRRA, μαι χαρα ειναι και το δικο μου που περασα το προγραμμα.Ισα ισα δεν εχει κομπισματα και εχει πολυ καλυτερη καταναλωση και στο γκαζι δεν εχω παρατηρησει καμια δαιφορα.Ηρεμειστε λιγακι για να το πρωτεινει η εταιρια παει να πει οτι λειτουργει και καλυτερα ο κινητηρα ετσι.

μαρινο εισαι απο τους λιγους που δεν ενιωσαν την πτωση.εισαι τυχερος.μακαρι να ελεγα και εγω το ιδιο. B):D :D :D

κατι ασχετο Νο2. εχεις κανεις κανεναν γνωστο σε καμια αντιπροσωπεια να τον ζορισουμε να μου ξαναπερασει το παλιο update??? :blush::unsure:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω και εγω με τον φιλο ΚIRRA, μαι χαρα ειναι και το δικο μου που περασα το προγραμμα.Ισα ισα δεν εχει κομπισματα και εχει πολυ καλυτερη καταναλωση και στο γκαζι δεν εχω παρατηρησει καμια δαιφορα.Ηρεμειστε λιγακι για να το πρωτεινει η εταιρια παει να πει οτι λειτουργει και καλυτερα ο κινητηρα ετσι.

Σε αυτο το σαιτ κατα καιρους εχω διαβασει διαφορα κουλα...

Τωρα πως γινεται να κανουν την αναβαθμηση -υποτιθεται ολη το ιδιο βαζουν- και σε αλλους να πεφτει η ροπη και σε αλλους οχι αυτο δεν το καταλαβαινω...

Μαρινο σε ποια αντιπροσωπια εκανες το update???

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το σαιτ κατα καιρους εχω διαβασει διαφορα κουλα...

Τωρα πως γινεται να κανουν την αναβαθμηση -υποτιθεται ολη το ιδιο βαζουν- και σε αλλους να πεφτει η ροπη και σε αλλους οχι αυτο δεν το καταλαβαινω...

Μαρινο σε ποια αντιπροσωπια εκανες το update???

Πολυ απλο....καποιοι καταλαβαινουν τη ροπη που επεσε και καποιοι οχι B)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ απλο....καποιοι καταλαβαινουν τη ροπη που επεσε και καποιοι οχι <_<

Νασο δεν γινεται αυτο που λες...οταν το αμαξι το οδηγεις καιρο το καταλαβαινεις αμεσως...εδω μιλανε για διαφορα αισθητη...

Τι να πω...παντως εγω οταν θα το ανεβασω για το σερβις λογικα θα το κανω το update και ας χασω λιγο ροπη...

Δεν το εβγαλαν τυχαια η Γερμανοι...θα εχουν τους λογους τους...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.