Jump to content
solaris2k7

Προβλήματα σε Golf Gt (170) ... Είναι ιδέα μου ή ΟΧΙ? Διαφωτίστε με Please!

Recommended Posts

Βασιλη και μενα το ιδιο.Δειχνει ατελεια καυσης σε 1ο κ 2ο κυλινδρο.Καναμε τραμπα τους πολλαπλασιαστες μηπως και μεταφερθει στους 3ο και 4ο αλλα παραμενει σε 1ο και 2ο.Παω απο βδομαδα να αλλαχτουν μπουζι και να ελεγθουν τα μπεκ.

Υ.Γ. Φιλε Γιαννη μπορεις να μας πεις ποια διαδικασια ακολουθησαν;Εννοεις οπτικα;

Η αυτοψία έδειξε μειωμένη συμπίεση σε ένα κύλινδρο που οφείλεται σε λασκάρισμα κάποιων αντίστοιχων βαλβίδων. Μου είπαν ότι θα αλλαχτούν οι βαλβίδες και λογικά θα είναι οκ. Πολύ "περίεργη" βλάβη που μου θυμίζει άλλες εποχές... Ευτυχώς που τα καλύπτει όλα η επέκταση που μάλλον με αυτή τη βλάβη θα τα βγάλει τα λεφτά της.

Από Δευτέρα η συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Η αυτοψία έδειξε μειωμένη συμπίεση σε ένα κύλινδρο που οφείλεται σε λασκάρισμα κάποιων αντίστοιχων βαλβίδων. Μου είπαν ότι θα αλλαχτούν οι βαλβίδες και λογικά θα είναι οκ. Πολύ "περίεργη" βλάβη που μου θυμίζει άλλες εποχές... Ευτυχώς που τα καλύπτει όλα η επέκταση που μάλλον με αυτή τη βλάβη θα τα βγάλει τα λεφτά της.

Από Δευτέρα η συνέχεια...

Μπαινουν σε καποιο καναλι του διαγνωστικου και βλεπουν συμπιεση;Αν ειναι να τους βαλω να το ψαξουν λεπτομερεστερα

Link to comment
Share on other sites

Μπαινουν σε καποιο καναλι του διαγνωστικου και βλεπουν συμπιεση;Αν ειναι να τους βαλω να το ψαξουν λεπτομερεστερα

Φίλε Νάσο προφανώς και έχουν κάποιο τρόπο να μετράνε τη συμπίεση αλλά δεν ξέρω αν γίνεται από το διαγνωστικό. Αυτό που με έχει ξενερώσει είναι από την μια μεριά ότι μια τέτοια βλάβη στα 30Κ και με πολύ "σεβασμό" από εμένα στο αυτοκίνητο δείχνει κακή ποιότητα. Από την άλλη, η αιτιολογία που μου αναφέρθηκε στο τηλέφωνο με τις λίγες τεχνικές γνώσεις που έχω δεν στέκει. Οταν υπάρχει μειωμένη συμπίεση δεν μπορεί να φταίνε οι βαλβίδες καθώς η μέτρηση συμπίεσης γίνεται φυσικά με σβηστή μηχανή οπότε κάτι δεν κολλάει. Το γεγονός ότι δεν υπήρχε κάποια αισθητή πτώση απόδοσης ή κάψιμο λαδιού με κάνει λίγο αισιόδοξο ώς προς την έκταση της βλάβης. Θα ζητήσω κάποιο αποδεικτικό μέτρησης της συμπίεσης όλων των κυλίνδρων για να σιγουρευτώ. Αν βέβαια αυτό γίνεται.

Πες τους σίγουρα να την μετρήσουν τη συμπίεση και σε σένα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νάσο προφανώς και έχουν κάποιο τρόπο να μετράνε τη συμπίεση αλλά δεν ξέρω αν γίνεται από το διαγνωστικό. Αυτό που με έχει ξενερώσει είναι από την μια μεριά ότι μια τέτοια βλάβη στα 30Κ και με πολύ "σεβασμό" από εμένα στο αυτοκίνητο δείχνει κακή ποιότητα. Από την άλλη, η αιτιολογία που μου αναφέρθηκε στο τηλέφωνο με τις λίγες τεχνικές γνώσεις που έχω δεν στέκει. Οταν υπάρχει μειωμένη συμπίεση δεν μπορεί να φταίνε οι βαλβίδες καθώς η μέτρηση συμπίεσης γίνεται φυσικά με σβηστή μηχανή οπότε κάτι δεν κολλάει. Το γεγονός ότι δεν υπήρχε κάποια αισθητή πτώση απόδοσης ή κάψιμο λαδιού με κάνει λίγο αισιόδοξο ώς προς την έκταση της βλάβης. Θα ζητήσω κάποιο αποδεικτικό μέτρησης της συμπίεσης όλων των κυλίνδρων για να σιγουρευτώ. Αν βέβαια αυτό γίνεται.

Πες τους σίγουρα να την μετρήσουν τη συμπίεση και σε σένα.

Η υπομονη μου εχει ηδη αρχισει να εξαντλειται και την επομενη φορα θα τα ελεγξουν ολα.Συμπιεση, μπουζι, μπεκ, βαλβιδες τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη και μενα το ιδιο.Δειχνει ατελεια καυσης σε 1ο κ 2ο κυλινδρο.Καναμε τραμπα τους πολλαπλασιαστες μηπως και μεταφερθει στους 3ο και 4ο αλλα παραμενει σε 1ο και 2ο.Παω απο βδομαδα να αλλαχτουν μπουζι και να ελεγθουν τα μπεκ.

Υ.Γ. Φιλε Γιαννη μπορεις να μας πεις ποια διαδικασια ακολουθησαν;Εννοεις οπτικα;

Όχι οπτικά.

Ηλεκτρονικός ήταν ο έλεγχος.

Τώρα αν χρησιμοποίησε άλλο υπολογιστή ή το γνωστό διαγνωστικό αλλά σε άλλο mode λειτουργίας, δεν θυμάμαι, ούτε το κατέχω το αντικείμενο τόσο καλά για να σου πω κάτι με σιγουριά.

Κατά τη διάρκεια του ελέγχου λοιπόν, το μηχάνημα ζητούσε να γίνουν διαδοχικά συγκεκριμένες αντικαταστάσεις μεταξύ μπεκ, μπουζί, πολλαπλασιαστών (π.χ. μπεκ 2ου και 3ου κύλινδρου μεταξύ τους ή μπουζί 3ου και 4ου κλπ). Ακολουθώντας τα βήματά αυτά, κάποια στιγμή αναγνωρίζει ποιο είναι το ελλατωματικό εξάρτημα. Το αλλάζεις και τέλος.

Φίλε λεπτομέρειες δε θυμάμαι, πέρασε πολύς καιρός.

Αν το πρόσεξες, ζωντάνεψες post διετίας, το οποίο τυχαία διάβαζα σήμερα, εξ' ου και η απάντησή μου!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα,

 

Έχω κι εγώ ένα Golf GT 170hp και αντιμετωπίζω περίπου τα ίδια προβλήματα με τους περισσότερους από εσάς αλλά έχω ένα ακόμα που δεν το έχω δει δημοσιευμένο...Κάθε πρωί λοιπόν που ζεσταίνω το αμάξι ακούω έναν θόρυβο δεξιά στο ταμπλώ(λασκάρισμα κάποιας βίδας;,σπάσιμο κάποιου κομματιού του ταμπλώ;,εκτός θέσης κάποιο μέρος του ταμπλώ;,).Δεν ξέρω τι να υποθέσω!Αύτο όμως που μου κάνει εντύπωση είναι ότι ο θόρυβος αυτός γίνεται συγκεκριμένα στις 1500-2000 στροφές.Επίσης..Δεν γίνεται μόνο στο ζέσταμα αυτό αλλά και κατά την διάρκεια της οδήγησης επίσης στις ίδιες στροφές.Μήπως γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα,

 

Έχω κι εγώ ένα Golf GT 170hp και αντιμετωπίζω περίπου τα ίδια προβλήματα με τους περισσότερους από εσάς αλλά έχω ένα ακόμα που δεν το έχω δει δημοσιευμένο...Κάθε πρωί λοιπόν που ζεσταίνω το αμάξι ακούω έναν θόρυβο δεξιά στο ταμπλώ(λασκάρισμα κάποιας βίδας;,σπάσιμο κάποιου κομματιού του ταμπλώ;,εκτός θέσης κάποιο μέρος του ταμπλώ;,).Δεν ξέρω τι να υποθέσω!Αύτο όμως που μου κάνει εντύπωση είναι ότι ο θόρυβος αυτός γίνεται συγκεκριμένα στις 1500-2000 στροφές.Επίσης..Δεν γίνεται μόνο στο ζέσταμα αυτό αλλά και κατά την διάρκεια της οδήγησης επίσης στις ίδιες στροφές.Μήπως γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει?

 

Πιθανότατα είναι τα σωληνάκια της βενζίνης που συντονίζουν. Υπάρχει λύση, αν πας σε μια αντιπροσωπεία το γνωρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα...

Έχω (όπως λέω και στον τίτλο) ένα GOLF GT (170hp) το οποίο είναι ακόμα εντός εγγύησης και έχει κάνει 23.000km (το έχω 1.5 χρόνο)

Έχω κάποια προβληματάκια τα οποία μπορεί να είναι και ιδέα μου... αλλά θα ήθελα να τα μοιραστώ και με εσάς.. που ίσως να τα έχετε αντιμετωπίσει.

Τα περισσότερα από αυτά είναι σύμφωνα με το πως θυμάμαι το αμάξι στην αρχή.... και το πως είναι τώρα.... αλλά επίσης και από την οδήγηση ενός GT και ενός TSi (140) φίλων.

Έχουμε λοιπόν και λέμε:

1. Κάθε πρωί που βάζω μπροστά το αμάξι.... ενώ έχει κάτσει όλο το βράδυ αραγμένο.... δηλαδή ...εντελώς κρύος κινητήρας... τρέμει σαν τρελό... και παίζει ο δείκτης στροφών και τούρμπο.

Αυτό το έκανε και στις αρχές ... λίγο τρεμόπαιγμα... και σταθερές στροφές..... μέχρι να ζεσταθεί.... και φυσικά... λογικό για κάθε αμάξι

Τώρα τελευταία έχει "ασχημίνει" το θέμα... τρέμει... παίζουν στροφές... και έτσι και πας να φύγεις... μερικές φορές πέφτουν οι στροφές απότομα... και πάει να σβίσει.... ... Εαν ζεσταθεί ο κινητήρας ... δεν έχει πρόβλημα... όσες φορές και αν το σβήσω - ανάψω....

2. Όταν το είχα πάρει το αμάξι... ή τώρα που οδήγησα ένα άλλο (λίγο πιο καινούργιο) GT (170) και ένα ΤSi (140) είδα και θυμάμαι.... ότι στην σύμπλεξη-αποσύμπλεξη ήταν τα πράγματα πολύ πιο ΟΜΑΛΑ και ΕΥΚΟΛΑ... δύσκολα μπορούσες να κάνεις λάθος... και δεν κλοτσούσε... Ήταν σαν να υπάρχει ένα στρώμα αέρα που σε βοηθούσε να παίξεις με τα πετάλια χαλαρά...

Τώρα...... νομίζω ότι το θέμα αλλαγών ταχυτήτων... πρέπει να γίνει με απόλυτη ακρίβεια... και by the book που λέμε....Λέτε να είναι δίσκος??? σασμάν???

3. Όταν είμαι στον δρόμο... και κάτσω σε ένα φανάρι... με νεκρά... βλέπω ότι οι στροφές είναι μόνο στις 650... λογικά δεν θα έπρεπε να είναι 800-900????? Και επίσης ...αν ανοίξω το air-condition... δεν ανεβαίνουν καθόλου... ίσα ίσα που ακούω κάθε 3-4 δευτερόλεπτα να κάνει ένα χαζό-μαρσάρισματάκι

4. Γενικά σε χαμηλές στροφές... νιώθω λοξυγκάκια... και κάποιος που άκουσε το αμάξι μου... μου είπε ότι έχουν πρόβλημα τα σωληνάκια της σκάστρας μου...ΙΣΧΥΕΙ????

5. Αν πατίσω γκάζι με 1η και πάω να βάλω 2α (4000-5000στροφές) ... ξεκουμπώνει άτσαλα ...... και χτυπάει...

6. Πιστεύω ότι έχει αυξηθεί λίγο η καθυστέρηση στο γκάζι...

Τέλος...

7. Μερικές φορές ... δεν βλέπω σωστή γραμμικότητα εκεί που είναι να μπει το τούρμπο.... γενικά νιώθω το τιναγματάκι...

Πάντως... παρόλα τα προβλήματα... το δυναμομέτρησα σε MAHA και έβγαλε 192Hp...

Ευχαριστώ προκαταβολικά σε όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει...

Δες μήπως έχεις διαρροή αέρα από κάποιο σωληνάκι. Τσέκαρε φίλτρο βενζίνης. Παροχή αντλίας υψηλής . Συμπίεση κυλίνδρου (εγώ αυτό είχα). Και όπως είπε κάποιος άλλος εδώ πολλαπλασιαστές 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.