Jump to content
solaris2k7

Golf 5/6 - Πλαϊνοι Μασπιέδες (Oem, Aftermarket)

Recommended Posts

Μια χαρά. 83Ε και ξεμπέρδεψες.

Δηλαδή μόνο 2 βίδες ανά μαρσπιέ χρειάστηκες+ταινία.

Βάλτε κανένα How to ρε παιδιά ή καμία φωτό από την τοποθέτηση.

Το βάψιμο σε φανοποιείο πόσο έχει;

Πάλι μου βάζετε ιδέες...

Με τα κόκκινα βέλη είναι τα σημεία οπού θα βιδώσεις το μαρσπιέ, αν ρίξεις μια ματιά στο αυτοκίνητό σου θα δεις ότι υπάρχουν ήδη κάποιες βίδες, στην ουσία ούτε βίδες θα χρειαστείς απλά θα βγάλεις τις δύο υπάρχουσες και θα της ξαναβάλεις όταν βάλεις τον μαρσπιέ, προσοχή μόνο μην κολήσεις στραβά το μαρσπιέ γιατί οι αυτοκόλλητες ταινίες διπλής όψης που έχουν οι μαρσπιέδες είναι αρκετά δυνατοί. εγώ για καλύτερο αποτέλεσμα πρόσθεσα και ισχυρή ταινία διπλής όψης που αγόρασα από ένα κατάστημα με εργαλεία ειδικά για τέτοιες δουλειές. Συνολικό Κόστος 83ευρώ οι μαρσπιέδες και 5ευρώ η ταινία διπλής όψης και είσαι έτοιμος!

dsc00903copyyq5.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

DSC00358.jpg

Ετοιμο!

Μαρσπιε GTI σε TSI.Τελικα ειναι πολυ ευκολο και δε θα παρει πανω απο 1 ωρα.Δεν εβαλα την ραγα γιατι ηθελε 9 τρυπες στο αμαξωμα απο καθε πλευρα και δεν ηθελα να το κανω.Ο καθενας στηριζεται με 4 βιδες.Εμπρος,πισω και 2 στο κεντρο που πιανουν στις 2 πλαστικες βασεις που προσθετουμε.Εβαλα και μια ειδικη κολλα της Henkel SF101.Μου ειπαν οτι ειναι για να κολλαει διαφορετικα υλικα μεταξυ τους μεχρι και inox και παραμενει ελαστικη σαν σιλικονη.

Εκτος απο τους 2 μαρσιπιεδες θα χρειαστειτε 1ΚΟ853493 ειναι οι πλαστικες βασεις που μπαινουν απο κατω στο σασι αφου βγαλουμε πρωτα απο την ταπα.Και Ν 10354602 αλλα τεσσερα και ειναι οι βιδες εξτρα για να βιδωσει το μαρσιπιε πανω στις βασεις.

Edited by ktm25089
Link to comment
Share on other sites

τελικα εκτος απο τα 2 μασπιε αγοραζουμε βιδες κ βασεις στηριξης?συνολικο κοστος αγορας?

ktm εκτος απο τους θολους τρυπησες λαμαρινα -εβαλες βιδες στο κεντρο?

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ,Post #28 http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...mp;start=20, μην τρυπήσεις πουθενά αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες στείλε pm .Κώστας

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε μόνο ότι εκεί (μαρσπιές) που βάζετε κόλες και ταινίες διπλής όψης είναι πρώτα κερωμένο και έπειτα βαμμένο από πάνω (στη γραμμή παραγωγής).

Δοκιμάστε να πιέσετε λίγο με το νύχι σας κάποιο σημείο του μαρσπιέ εκει που ξεκινάει η σαγρέ βαφή και θα δείτε ότι είναι μαλακό.

Φανταστείτε λοιπόν ότι κολλάτε τους πλαϊνούς μαρσπιέδες του GTI σε μια μαλακή επιφάνεια! Γι' αυτό τον λόγο η μαμά VW δίνει και τις τρυπητές ράγες, ετσι ώστε να υπάρχει πιο σταθερή τοποθέτηση.

(Έχω δει φίλου μου που τα είχε μόνο κολλητά να ξεκολλάει μπροστά στα μάτια μου και να έχει φύγει και μπογιά πάνω στις κόλες και τις ταινίες διπλής όψης, μόνο επειδή το σκούντηξε λίγο με το παπούτσι του βγαίνοντας από το αμάξι.)

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε μόνο ότι εκεί (μαρσπιές) που βάζετε κόλες και ταινίες διπλής όψης είναι πρώτα κερωμένο και έπειτα βαμμένο από πάνω (στη γραμμή παραγωγής).

Δοκιμάστε να πιέσετε λίγο με το νύχι σας κάποιο σημείο του μαρσπιέ εκει που ξεκινάει η σαγρέ βαφή και θα δείτε ότι είναι μαλακό.

Φανταστείτε λοιπόν ότι κολλάτε τους πλαϊνούς μαρσπιέδες του GTI σε μια μαλακή επιφάνεια! Γι' αυτό τον λόγο η μαμά VW δίνει και τις τρυπητές ράγες, ετσι ώστε να υπάρχει πιο σταθερή τοποθέτηση.

(Έχω δει φίλου μου που τα είχε μόνο κολλητά να ξεκολλάει μπροστά στα μάτια μου και να έχει φύγει και μπογιά πάνω στις κόλες και τις ταινίες διπλής όψης, μόνο επειδή το σκούντηξε λίγο με το παπούτσι του βγαίνοντας από το αμάξι.)

πες τα ρε αγορι μου γιατι οταν τα λεω εγω δεν με ακουν ορισμενοι εδω μεσα..λες και θα τους πεσει το...@@@ να ανοιξουν λιγες τρυπες και να βαλουν λιγο πισα γυρο γυρο.αυτο με τισ κολες ειναι δοκιμασμενο και εχει αποτυχει..μονο φανταστειτε να σας γρατσουνιθει λιγο η να σπασει και να θελει αντικατασταση θα ριξετε πολυ κλαμα οταν θα ξεκολανε η μπογιες απο κατω..και πιστεψτε με φευγουν πολυ ευκολα σε εκεινο το σημειο!

Link to comment
Share on other sites

πες τα ρε αγορι μου γιατι οταν τα λεω εγω δεν με ακουν ορισμενοι εδω μεσα..λες και θα τους πεσει το...@@@ να ανοιξουν λιγες τρυπες και να βαλουν λιγο πισα γυρο γυρο.αυτο με τισ κολες ειναι δοκιμασμενο και εχει αποτυχει..μονο φανταστειτε να σας γρατσουνιθει λιγο η να σπασει και να θελει αντικατασταση θα ριξετε πολυ κλαμα οταν θα ξεκολανε η μπογιες απο κατω..και πιστεψτε με φευγουν πολυ ευκολα σε εκεινο το σημειο!

Φαντάσου ότι τα GTI που έχουν τους μαρσπιέδες τοποθετημένους από το εργοστάσιο, οι τρύπες τους δεν έχουν γίνει με τρυπάνι και ούτε έχει μπει πίσσα. Αλλά "καρφωτά"!!! Οπότε η aftersales τοποθέτηση με τρύπες και πίσσα είναι πιο αξιόπιστες!

Αυτά τα ξέρω από βίντεο που έχω δει σε σεμινάριο μου στη Κοσμοκάρ.

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το αμαξωμα περναει γαλβανισμα και μετα κανουν τις τρυπες?Αφου ειναι βαμμενο?

Δεν χρειαζεαι να βαλεις παμπριζοκολλα.Μπορεις και με αλλα πιο μαλακα προιοντα.Εγω εβαλα απο την HENKEL την SISTA-101.Ειναι συγκολλητικο-στεγανοποιητικο υλικο που μενει μαλακο σαν σιλικονη.Και εχει προσφυση σε μη απορροφητικες επιφανειες μεχρι και σε ανοξειδωτο,γυαλι κτλ.Και οταν το βαρεθεις βγαινει λιγο πιο δυσκολα απο την σιλικονη χωρις να παιρνει και το χρωμα μαζι του.Το θεμα ειναι σε καθε εφαρμογη να βαζουμε τα σωστα υλικα.

Επισης αντε και εκανα 18 τρυπες στο αμαξι μου και τελικα θελω μετα απο καιρο να αλλαξω τους μαρσιπιεδες με κατι αλλο.Τι κανω???Στοκο για τις τρυπες και βαψιμο?κλαιω την μοιρα μου ή βαραω το κεφαλι μου?προσωπικα θελω καθε μετατροπη να ειναι αναστρεψιμη.Και οι 18 τρυπες δεν ειναι.

Τελος εαν τους βαλουμε με τις 2 πλαστικες βασεις που εχουν απο καθε πλευρα και συνολο 4 βιδες και οχι 2 μπροστα,πισω.Γινονται αρκετα σταθεροι.

Link to comment
Share on other sites

Τελος εαν τους βαλουμε με τις 2 πλαστικες βασεις που εχουν απο καθε πλευρα και συνολο 4 βιδες και οχι 2 μπροστα,πισω.Γινονται αρκετα σταθεροι.

Σωστός και με εξτρά ταινία διπλής επικόλλησης 3Μ και κόλλα 3Μ Scotch-Grip 4799 Industiral Adhesive.Και δεν πάνε πουθενά.Χωρίς τρυπήματα που θα βγάλουν κάτι μετά απο κάποια χρόνια ίσως πάνω από 5 που δίνει εγγύηση η αντιπροσωπεία.Τότε να δούμε 18 τρύπες για να κρατήσουν μια ράγα πλαστική και πολύ ψιλή στην οποία ίσα που θηλυκώνει ο κάθε μαρσπιές

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το αμαξωμα περναει γαλβανισμα και μετα κανουν τις τρυπες?Αφου ειναι βαμμενο?

Δεν χρειαζεαι να βαλεις παμπριζοκολλα.Μπορεις και με αλλα πιο μαλακα προιοντα.Εγω εβαλα απο την HENKEL την SISTA-101.Ειναι συγκολλητικο-στεγανοποιητικο υλικο που μενει μαλακο σαν σιλικονη.Και εχει προσφυση σε μη απορροφητικες επιφανειες μεχρι και σε ανοξειδωτο,γυαλι κτλ.Και οταν το βαρεθεις βγαινει λιγο πιο δυσκολα απο την σιλικονη χωρις να παιρνει και το χρωμα μαζι του.Το θεμα ειναι σε καθε εφαρμογη να βαζουμε τα σωστα υλικα.

Επισης αντε και εκανα 18 τρυπες στο αμαξι μου και τελικα θελω μετα απο καιρο να αλλαξω τους μαρσιπιεδες με κατι αλλο.Τι κανω???Στοκο για τις τρυπες και βαψιμο?κλαιω την μοιρα μου ή βαραω το κεφαλι μου?προσωπικα θελω καθε μετατροπη να ειναι αναστρεψιμη.Και οι 18 τρυπες δεν ειναι.

Τελος εαν τους βαλουμε με τις 2 πλαστικες βασεις που εχουν απο καθε πλευρα και συνολο 4 βιδες και οχι 2 μπροστα,πισω.Γινονται αρκετα σταθεροι.

Τους μαρσπιέδες στο εργοστάσιο τους βάζουν μετά το τελικό βάψιμο! Η VW έχει ερευνήσει οτι δεν χρειάζεται κάν πισσάρισμα στο σημείο των τρυπών, γιατί δεν υπάρχει καμία πιθανότητα σκουριάς!

Όση κόλα και να βάλουμε, πάνω σε μαλακή επιφάνεια δεν θα κάτσει για πολύ. Κάτι ξέρει παραπάνω μια εταιρία σαν την VW με τόσες δοκιμές αντοχής σε κάθε τι που βάζει πάνω στο αμάξωμά μας.

Το να μην θέλετε να τρυπήσετε το αμάξι σας είναι προσωπική σας άποψη αλλά με τις συνέπειές της.

Όλοι οι καλοί aftermarket μαρσπιέδες απαιτούν κάποιο είδος τρυπήματος στο αμάξωμα, οπότε δεν το γλιτώνεις το τρύπημα.

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι καλοί aftermarket μαρσπιέδες απαιτούν κάποιο είδος τρυπήματος στο αμάξωμα, οπότε δεν το γλιτώνεις το τρύπημα.

Σε εταιρεία aftermarket αξεσουάρ μου είπαν ότι πλέον δεν τρυπάνε ούτε στα μεγάλα μπροστινά σποϊλερ αλλά μπαίνουν με μπαμπριζόκολα κατά πόσο να τρυπήσεις σε δύο πλαϊνά που ούτε αντίσταση αέρα έχουν ούτε βάρος.Υ.Γ. εγώ στο δικό μου δοκίμασα την επόπενη μέρα να το τραβήξω και είδα ότι είναι αρκετά σταθερό.Δεν φεύγει με κτύπημα ποδιού.

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι καλοί aftermarket μαρσπιέδες απαιτούν κάποιο είδος τρυπήματος στο αμάξωμα, οπότε δεν το γλιτώνεις το τρύπημα.

Σε εταιρεία aftermarket αξεσουάρ μου είπαν ότι πλέον δεν τρυπάνε ούτε στα μεγάλα μπροστινά σποϊλερ αλλά μπαίνουν με μπαμπριζόκολα κατά πόσο να τρυπήσεις σε δύο πλαϊνά που ούτε αντίσταση αέρα έχουν ούτε βάρος.Υ.Γ. εγώ στο δικό μου δοκίμασα την επόπενη μέρα να το τραβήξω και είδα ότι είναι αρκετά σταθερό.Δεν φεύγει με κτύπημα ποδιού.

Αν είναι να γίνει το κακό δεν θα γίνει αμέσως μετά την τοποθέτηση όπου όλες οι κόλες είναι ακόμα μαλακές! Σε κανα χρόνο τα ξαναλέμε.

Δεν είμαι εδώ για να διαφωνώ με υποκειμενικές γνώμες πάνω σε κάτι τόσο αντικειμενικό.

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

σημερα πηγα μανδυλα αντιπροσωπεια κ ρωτησα αν τοποθετουν οι ιδιοι πως κ ποσο

κοστος τοποθετησης 60

ΔΕΝ τρυπανε ΔΕΝ βαζουν κολλα απλα με τις βιδες στους θολους κ κατω στα 2 κλιψακια κα8ως κ την ταινια 2πλης οψης που υπαρχει με την παραγγελεια των μασπιεδων(αντε εγω να τους παω κ την κόλλα 3Μ Scotch-Grip 4799 Industiral Adhesive αν την βρω βεβαια). Η παμπριζοκολλα δεν φευγει ευκολα κ αν χρειαστει αλλαγη ο μασπιες γιατι τσαλακωσε η εσπασε μετα για να βγει μπαινει

ΣΥΡΜΑΤΑΚΙ κ τριβεις καταλαβαινετε λοιπον οτι θα βγουν κ αλλα μαζι με το πλαστικο μασπιε

Αληθεια εσεις που λετε για Τρυπημα.ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ποτε σκουριασμενο πλαινο εκει που κουμπωσε ο μασπιες?Εγω ναι κ ειναι απο νερα που μπηκανε σε τρυπημα δεν ειναι αναγκη να μπουνε λογω διαμετρου αρκει με τον καιρο να αρχισει να "γλυφει" σιγα σιγα υγρασια κ σταγονιδια.

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που είδες mourh δεν είχε γίνει σωστή δουλειά.

Έχουμε Λύσει-Κόψει μαρσπιέ από GTI γιατί είχε τρακάρει σοβαρά στα πλαϊνά μόλις ήρθε από Αγγλία στην Ελλάδα και δεν βρήκαμε την Παραμικρή σκουριά, και να φανταστείτε ότι ήταν από τα πρώτα Golf GTI μοντέλο τέλη 2004!!!

Τώρα καταλαβαίνετε Αγγλία=πολύ υγρασία και μοντέλο 2004=τριάμισι ετών αμάξι!!!

Ρωτήστε και κανένα φανοποιό (από VW-Audi μόνο όμως) και αν σας πει για έστω και ένα σκουριασμένο-ατρακάριστο μαρσπιέ απο GTI να μας το αναφέρεται εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια εσεις που λετε για Τρυπημα.ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ποτε σκουριασμενο πλαινο εκει που κουμπωσε ο μασπιες?Εγω ναι κ ειναι απο νερα που μπηκανε σε τρυπημα δεν ειναι αναγκη να μπουνε λογω διαμετρου αρκει με τον καιρο να αρχισει να "γλυφει" σιγα σιγα υγρασια κ σταγονιδια.

Δες εδώ απο που την πήρα σου φτάνει μία και για τους 2 μαρσπιέδες τιμη 7 ευρω περίπου και εξτρα ταινία διπλής σαν την μαμά που είναι 3Μ. http://www.3m-theodorou.gr

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα προσεκτικά όλα τα παραπάνω. Εντέλει την τοποθέτηση για Αθήνα μπορεί να την κάνει κάποιος μάστορας(π.χ. ο πολυδιαφημιζόμενος Δήμος?) και όσον αφορά τα ανταλλακτικά υπάρχει έχει βρει κάποιος από εξωτερικό με φθηνότερο κόστος;

Link to comment
Share on other sites

Το επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω το εξής, γνωρίζει τελικά κάποιος τιμή για τοποθέτηση πλαινών σπόιλερς?? Ρωτάω για βαφόμενα και για κόστος βαφής + τοποθέτησης.

Οι προηγούμενες σελίδες πιο πολύ είναι Do it yourself.

Link to comment
Share on other sites

οι βιδες μπαινουν εκει που ειναι η τελευταια βιδα του θολου..το μασπιε αγγαλιαζει το θολο σε εκεινο το σημειο μπροστα κ βιδωνεται πακετο με το θολο και ουτε γατα ουτε ζιμια..θα παρεισ κ τα 2 κουμποματα υποδοχεσ ,και γι αφτα υπαρχουν ετοιμεσ υποδοχες ιδι στο αμαξι...εγω τα εχω βαλει στο tsi μου.ετσι το εχω κανει στο δικο μου. οσο για το να κρατησει ολο το μασπιε εχω βαλει μαυρη σιλικονη που μου την προτεινε ενασ γνωστος μου που κανει bodyworks ,η οποια μεχρι στιγμης 2 χρονια που τα εχω και με εβδομαδιαο πλυσιμο με πιεστικο δεν εχουν παθει τιποτα..it's up to you!!!

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει τελικά κανείς κόστος για βαφή + τοποθέτηση σε φανοποιό για after market πλαινά??

2 τιμές που πήρα ήταν 300 ευρώ και 200 ευρώ (την 2η με το ζόρι από γνωστό φανοποιό).

Link to comment
Share on other sites

βαφη 80 το κομματι παει τοποθετηση ειναι κριμα να τα δωσεις μπορεις κ μονος σου η με κανα φιλαρακι παρεα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους έχω τοποθετήσει εδώ και κανα 4μηνο. Όταν πήγα να τους τοποθετήσω σε λαμαρινά της γειτονιάς μου είπε ότι αν ανοίξουμε τώρα τρύπες είναι επίφοβα για σκουριές επειδή και στο σημείο που βρίσκονται βρέχονται συχνά. Τέλοσπάντων επέλεξα να τα κολλήσω και τρύπες γίνανε σε δυο σημεία μόνο μια μπροστά και μια πίσω στο θόλο. Τα GTi πιθανόν πρώτα να τα τρυπάνε και μετά να ακολουθεί γαλβάνισμα, βάψιμο... Τιμή για πέρασμα 80 ευρώ με κόλλα και κάπου 140 με τις βίδες.

Όσο για τις αντιπροσωπείες- η δικιά μου, μου ζητούσε και διανυκτέρευση επειδή το αμάξι καλό είναι να μείνει μια μέρα μέσα επειδή εκτός από τις βίδες το set έχει και μια ταινία που κολλάει οπότε καλό είναι να μην κινηθεί....

λοπον αυτα ειναι βλακειες εχω βαλει τους μαρσπεδεσ στο γολφ μου κ δ χρειαζονται τρυπες... τα υλικα ειναι τα δυο κλιπς που εχει μεσα κ επισεις για να κουμποσει κ να μην φευγει κολλα σαν αυτη που βαζουμε στο παμπριζ... στανταρ πραγματα... κ δεν φοβασαι τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

βαφη 80 το κομματι παει τοποθετηση ειναι κριμα να τα δωσεις μπορεις κ μονος σου η με κανα φιλαρακι παρεα

mourth ευχαριστώ! :)

αφενός όμως δεν υπάρχει χρόνος & αφετέρου θέλουνε βάψιμο, βρήκα έναν γνωστό φανοποιό και το παζαρεύουμε όσο λες 80-100 το κομμάτι. Θα τα πάω άβαφα για να τα βάψει καταρχήν και στην συνέχεια θα πάω το αμάξι ένα πρωινό να το αφήσω για να τα τοποθετήσει.

Υ.Γ. Δεν μιλάω για vw πλαινά αλλά για aftermarket της rdx.

Link to comment
Share on other sites

Πλαινά GOLF GTI VI.280¤ κόστος υλικών + 65 τοποθέτηση άβαφα. Τιμές απο Gratsia.

Link to comment
Share on other sites

Τα πλαινά του ΜΚ6 GTI είναι σχεδόν ανύπαρκτα, καλύτερα votex ή after market. Του ΜΚ5 μπορούσες να τα πεις σπόιλερ, στο ΜΚ6 περισσότερο μοιάζουν σαν φάσες από πλαινά πόρτας παρά σαν σπόιλερ. Προσωπική άποψη πάντα και χωρίς παρεξήγηση!! :) Σε όσα αυτοκίνητα τα έχω δει μόνο σε άσπρα αυτοκίνητα φαίνονται κάπως όταν είναι άβαφα γιατί κάνουν μία αντίθεση.

Και φωτό που φαίνονται τα ωραία original spoiler MK5 GTI και τα αντίστοιχα του ΜΚ6.

1974volkswagengolf11460.jpg

2009vwgolfgti2.jpg

Link to comment
Share on other sites

t1528739_2011-03-18-16.37.03.jpg

Κάποιος που να ξέρει κάποια καλή ταινία διπλής όψης για αυτήν την απαιτητική κόλληση ? Γιατί έκανα το λάθος και πήρα τους μαρσπιέδες μεταχειρισμένους χωρίς να ξέρω ότι οι καινούργοι έχουν επάνω ταινία διπλής που κολλάει γερά και από τότε έχω προσπαθήσει με χίλιους δυό τρόπους να τα κολλήσω αλλά στο σημείο αυτό πάντα ξεκολλάνε...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.