Jump to content
solaris2k7

Golf 5/6 - Πλαϊνοι Μασπιέδες (Oem, Aftermarket)

Recommended Posts

Παιδιά ξέρουμε κάποιο σοβαρό μαγαζί που να ασχολείται με κατασκευές και επισκευές πολυεστερικών 

για να μου κολήσει έναν σπασμένο πλαινό μασπιέ;

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά, αναφέρω τα εξής,

Και το 5άρι και το 6άρι, μεσα απο το μαρσπιέ, αν βάλεις το χέρι σου, κατα μήκος και απο κάτω,στο δάπεδο, εχει ενα λούκι τετραγωνισμένο σε σχημα π το οποίο διατρέχει ολη την πλευρά του αυτοκινήτου από τον εμπρός θόλο ως πίσω. Εκει λοιπόν αν ψηλαφήσεις το πάνω μέρος θα δεις οτι εχει σε 2 σημεία 1 λαστιχάκι ,απο 2 σε κάθε πλευρά του αυτοκινητου. Αυτά βγαινουν και εκει κουμπώνουν πιαστράκια οπου δεχονται απο 1 βιδα το καθένα για να συγκρατούν το πλαστικό μαρσπιέ που θελουμε να τοποθετήσουμε. Με διπλης οψης αυτοκολητο στο πάνω μέρος οπως προαναφερθηκε, τις βιδες μπρος πισω στους θόλους, και τις 2 βιδες οπως ανέφερα σε καθε μαρσπιέ για να κρατησει το κάτω μέρος του, δεν υπάρχει φόβος!

Παρμπριζόκολες, ράγες και άλλες μαλακίες δεν είναι απαραιτητες. Δεν χρειάζονται να γινουν τρυπες!! Τωρα τα 4 αυτα πιαστρακια που κουμπώνουν απο κάτω και δεν ειναι ορατα, μόνο σε αντιπροσωπεία βρίσκονται. Κόστος δεν γνωρίζω.

Εγω θα τα βγάλω απο 6άρι φιλου που τα εβγαλετα μαρσπιέ και θα τα βαλω στο δικό μου. Το λούκι και στο 5 και στο 6άρι ειναι το ιδιο. Ειχε βαλει μαρσπίε 5αριού στο 6άρι του χωρις κανένα θέμα.

Τα πηρα τα μαρσπίε τα επλυνα απο την σκονη και τέλος. Ουτε ξήσε κόλλες ουτε τίποτα. Και σημειώνω οτι ετσι μπαίνουν απο μαμα και σε αντιπροσωπεία. Οι τρυπες που λένε μερικοί μάλλον μπερδευονται και δεν γνωριζουν για τον τροπο στηριξης του κατω μέρους του μαρσπιέ.

Αυτα.. :-)

Edited by chrispant
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά, αναφέρω τα εξής,

Και το 5άρι και το 6άρι, μεσα απο το μαρσπιέ, αν βάλεις το χέρι σου, κατα μήκος και απο κάτω,στο δάπεδο, εχει ενα λούκι τετραγωνισμένο σε σχημα π το οποίο διατρέχει ολη την πλευρά του αυτοκινήτου από τον εμπρός θόλο ως πίσω. Εκει λοιπόν αν ψηλαφήσεις το πάνω μέρος θα δεις οτι εχει σε 2 σημεία 1 λαστιχάκι ,απο 2 σε κάθε πλευρά του αυτοκινητου. Αυτά βγαινουν και εκει κουμπώνουν πιαστράκια οπου δεχονται απο 1 βιδα το καθένα για να συγκρατούν το πλαστικό μαρσπιέ που θελουμε να τοποθετήσουμε. Με διπλης οψης αυτοκολητο στο πάνω μέρος οπως προαναφερθηκε, τις βιδες μπρος πισω στους θόλους, και τις 2 βιδες οπως ανέφερα σε καθε μαρσπιέ για να κρατησει το κάτω μέρος του, δεν υπάρχει φόβος!

Παρμπριζόκολες, ράγες και άλλες μαλακίες δεν είναι απαραιτητες. Δεν χρειάζονται να γινουν τρυπες!! Τωρα τα 4 αυτα πιαστρακια που κουμπώνουν απο κάτω και δεν ειναι ορατα, μόνο σε αντιπροσωπεία βρίσκονται. Κόστος δεν γνωρίζω.

Εγω θα τα βγάλω απο 6άρι φιλου που τα εβγαλετα μαρσπιέ και θα τα βαλω στο δικό μου. Το λούκι και στο 5 και στο 6άρι ειναι το ιδιο. Ειχε βαλει μαρσπίε 5αριού στο 6άρι του χωρις κανένα θέμα.

Τα πηρα τα μαρσπίε τα επλυνα απο την σκονη και τέλος. Ουτε ξήσε κόλλες ουτε τίποτα. Και σημειώνω οτι ετσι μπαίνουν απο μαμα και σε αντιπροσωπεία. Οι τρυπες που λένε μερικοί μάλλον μπερδευονται και δεν γνωριζουν για τον τροπο στηριξης του κατω μέρους του μαρσπιέ.

Αυτα.. :-)

Εγω έβαλα διπλής της 3Μ και μια άλλη καλή (και καλα) και μου ξεκόλλησε και αναγκάστηκα να βάλω μπαμπριζοκολλα. Αλλα είπα οτι δεν θα τα βγάλω ποτε, οπότε για να μην εχω καθε τρεις και λιγο βάλε βγάλε, έβαλα την κολλά και τέλος.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς σωστή κόλλα δεν παίζει τοποθέτηση εκτός εργοστασίου..την καλύτερη ταινία 3Μ να βάλεις και πάλι δεν κρατάει το πάνω μέρος.. 

Από την στιγμή που η τοποθέτηση δεν γίνεται από το εργοστάσιο και συνεπώς δεν υπάρχουν τα ενδιάμεσα rails-βάσεις για να

πούμε οτι συγκρατούν μεγάλο μέρος του βάρους - αντίστασης του μασπιέ οπότε να μην τραβάει όλο το ζόρι η ταινία στο πάνω μέρος,

η τοποθέτηση primer και κατόπιν καλής κόλλας είναι μονόδρομος..

Να προσθέσουμε οτι οι κάτω βάσεις (2+2 για κάθε πλευρά) που κουμπώνουν στα λούκια του πατώματος θέλουν χαλαρό χτύπημα με σφυράκι 

έτσι ώστε το μεσαίο κομμάτι του σώματος τους να κουνηθεί προς τα μέσα και να μπεί σφηνωτά στην οπή του πατώματος και μετά δεν βγαίνει

ούτε με κομπρεσέρ :)

Τα παραπάνω μετά από πολύ πολύ πρόσφατη εμπειρία τοποθέτησης από μέρους μου των εν λόγω μασπιέ R/R-Line..

Edited by stakyrTSI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς σωστή κόλλα δεν παίζει τοποθέτηση εκτός εργοστασίου..την καλύτερη ταινία 3Μ να βάλεις και πάλι δεν κρατάει το πάνω μέρος..

Από την στιγμή που η τοποθέτηση δεν γίνεται από το εργοστάσιο και συνεπώς δεν υπάρχουν τα ενδιάμεσα rails-βάσεις για να

πούμε οτι συγκρατούν μεγάλο μέρος του βάρους - αντίστασης του μασπιέ οπότε να μην τραβάει όλο το ζόρι η ταινία στο πάνω μέρος,

η τοποθέτηση primer και κατόπιν καλής κόλλας είναι μονόδρομος..

Να προσθέσουμε οτι οι κάτω βάσεις (2+2 για κάθε πλευρά) που κουμπώνουν στα λούκια του πατώματος θέλουν χαλαρό χτύπημα με σφυράκι

έτσι ώστε το μεσαίο κομμάτι του σώματος τους να κουνηθεί προς τα μέσα και να μπεί σφηνωτά στην οπή του πατώματος και μετά δεν βγαίνει

ούτε με κομπρεσέρ :)

Τα παραπάνω μετά από πολύ πολύ πρόσφατη εμπειρία τοποθέτησης από μέρους μου των εν λόγω μασπιέ R/R-Line..

Όπως τα λες Στάθη! Για την ακρίβεια και εγω δεν έβαλα μπαμπριζοκολλα αλλα μια κολλά που αν τυχόν θέλω να τα βγάλω μετα βγαίνουν κατα ένα μεγάλο μέρος απο οτι μου είπαν όσοι ρώτησα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι αναφέρομαι αυστηρά σε Golf 6 και τοποθέτηση σε αυτό των πλαινών μασπιέ είτε από Golf 6 GTI είτε από Golf 6 R/R-Line.

Με μία ματιά επίσης στο ΕΤΚΑ μπορούμε να δούμε όλα τα εργοστασιακά υλικά τοποθέτησης των άνωθεν μασπιέ (δηλ. κάτω βάσεις, 

βιδάκια, ενδιάμεσα rails, κόλλες και primer της 3M κτλ) που απλά στην περίπτωση της τοποθέτησης εκτός εργοστασίου όπως κάνουμε

όλοι μας μειώνονται κατά πολύ καθώς κανένας μας δεν είναι διατεθειμένος να τρυπάει τα μασπιέ του αυτοκινήτου για να στερεώσει τα

rails και να κάνει εργοστασιακή τοποθέτηση..

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια την βοηθεια σας ..πηρα τα μαρσπιε και τα εβαλα στο αμαξι και τα κολλησα με σιλικονη της bison POLYMAX kai δεν τα κραταει πανω στο αμαξι οσο και αν την αφησω να στεγνωση..δεν κολλαν με τιποτα.. σας παρακαλω πεστε μου γρηγορα μια καλη σιλικονη γιατι ειναι μισοκολλημενα μεσα στο παρκινγκ και δεν μπορω να μετακινησω το αμαξι 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να γίνει το κακό δεν θα γίνει αμέσως μετά την τοποθέτηση όπου όλες οι κόλες είναι ακόμα μαλακές! Σε κανα χρόνο τα ξαναλέμε.

Δεν είμαι εδώ για να διαφωνώ με υποκειμενικές γνώμες πάνω σε κάτι τόσο αντικειμενικό.

Για να το επαναφέρω σχετικά με την σταθερότητα

σχεδόν 6 χρονια μετα και ο μαρσπιες σταθερός στην θέση του και χωρίς τρυπήματα

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά, αναφέρω τα εξής,

Και το 5άρι και το 6άρι, μεσα απο το μαρσπιέ, αν βάλεις το χέρι σου, κατα μήκος και απο κάτω,στο δάπεδο, εχει ενα λούκι τετραγωνισμένο σε σχημα π το οποίο διατρέχει ολη την πλευρά του αυτοκινήτου από τον εμπρός θόλο ως πίσω. Εκει λοιπόν αν ψηλαφήσεις το πάνω μέρος θα δεις οτι εχει σε 2 σημεία 1 λαστιχάκι ,απο 2 σε κάθε πλευρά του αυτοκινητου. Αυτά βγαινουν και εκει κουμπώνουν πιαστράκια οπου δεχονται απο 1 βιδα το καθένα για να συγκρατούν το πλαστικό μαρσπιέ που θελουμε να τοποθετήσουμε. Με διπλης οψης αυτοκολητο στο πάνω μέρος οπως προαναφερθηκε, τις βιδες μπρος πισω στους θόλους, και τις 2 βιδες οπως ανέφερα σε καθε μαρσπιέ για να κρατησει το κάτω μέρος του, δεν υπάρχει φόβος!

Παρμπριζόκολες, ράγες και άλλες μαλακίες δεν είναι απαραιτητες. Δεν χρειάζονται να γινουν τρυπες!! Τωρα τα 4 αυτα πιαστρακια που κουμπώνουν απο κάτω και δεν ειναι ορατα, μόνο σε αντιπροσωπεία βρίσκονται. Κόστος δεν γνωρίζω.

Εγω θα τα βγάλω απο 6άρι φιλου που τα εβγαλετα μαρσπιέ και θα τα βαλω στο δικό μου. Το λούκι και στο 5 και στο 6άρι ειναι το ιδιο. Ειχε βαλει μαρσπίε 5αριού στο 6άρι του χωρις κανένα θέμα.

Τα πηρα τα μαρσπίε τα επλυνα απο την σκονη και τέλος. Ουτε ξήσε κόλλες ουτε τίποτα. Και σημειώνω οτι ετσι μπαίνουν απο μαμα και σε αντιπροσωπεία. Οι τρυπες που λένε μερικοί μάλλον μπερδευονται και δεν γνωριζουν για τον τροπο στηριξης του κατω μέρους του μαρσπιέ.

Αυτα.. :-)

1Κ0853493 βάσεις πλαστικές μαύρες 4 τεμάχια,

Ν 10354602 βίδες 4 τεμάχια

 

 

ρε παιδια την βοηθεια σας ..πηρα τα μαρσπιε και τα εβαλα στο αμαξι και τα κολλησα με σιλικονη της bison POLYMAX kai δεν τα κραταει πανω στο αμαξι οσο και αν την αφησω να στεγνωση..δεν κολλαν με τιποτα.. σας παρακαλω πεστε μου γρηγορα μια καλη σιλικονη γιατι ειναι μισοκολλημενα μεσα στο παρκινγκ και δεν μπορω να μετακινησω το αμαξι 

 

κόλλα 3Μ Scotch-Grip 4799 Industiral Adhesive

Link to comment
Share on other sites

που μπορουμε να βρουμε φθηνα τα πλαστικα για διπορτο;βλεπω καποιυς εδω ελλαδα τα δινουν 80€ αραγε που και ποσο τα παιρνουν;;αν εχουμε καποιο λινκ..το αμαξι μου ειναι διπορτο.και δε με νοιαζει να ειναι γνησια φτανει να ειναι ιδια με τα μαμα..οποτε αν καποιος εχει καποιο λινκ..

Link to comment
Share on other sites

αυτο λεω και εγω 100 ευρο καναν στην αντιπροσωπεια με τους οδηγους και τους σιδηροδρομους που τα συνοδευουν για τελεια τοποθετηση και οχι σιλικονες και κολλες....νομιζω οτι ειναι πολυ καλη τιμη για αυτα που δινουν.τα μαθα οταν εβγαλα τα δικαμου και τα πουλησα που μου ζηταγανε και σιδηροδρομους-οδηγους -βασεις κτλ

Link to comment
Share on other sites

παρε τηλ κ αλλες αντιπροσωπειες στην υπολοιπη ελλαδα γιατι εκει μαλλον εχουν μαστερ στο κλεψιμο...

 

βρηκα αυτα

http://www.ebay.de/itm/R32-SEITENSCHWELLER-VW-GOLF-5-V-Turer-R32-Door-GTI-ED30-Side-Skirts-4-TDI-GT-/261633093154?pt=DE_Autoteile&fits=Model%3AGolf+V&hash=item3cea8c2e22

 

http://www.ebay.de/itm/VW-Golf-5-V-GTI-Set-of-Side-Skirts-Sedan-Skirts-5-doors-of-ABS-plastic-/221616836447?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item3399648f5f

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

λευτερη μιλησα με κορινθο και τριπολη κ θελουν 180€ για μασπιε+ραγες*βιδες+ τις 4 προσθηκες που παιρνει απο κατω.τα λινκ που μου εβαλες ειναι μια αφτερμαρκετ επιλογη που σε τετοια θα καταληξω και εχουν 90€ θεσσαλονικη

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζονται ουτε ραγες ουτε βιδες.

Θα ρημαξεις το αμαξι.

Παρε μονο τα 2 μαρσπιε, βιδωμα μεσα στους θολους και παμπριζοκολλα μαζι με τις υπαρχουσες 3m που εχουν και θα ειναι μια χαρα.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζονται ουτε ραγες ουτε βιδες.

Θα ρημαξεις το αμαξι.

Παρε μονο τα 2 μαρσπιε, βιδωμα μεσα στους θολους και παμπριζοκολλα μαζι με τις υπαρχουσες 3m που εχουν και θα ειναι μια χαρα.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

ακριβως σε αυτη την επιλογη εχω καταληξει

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ακριβηναν ,,.τι να πω το 2013 νομιζω τα εδωσα και ειχα τον αγοραστη να μου τα λεει αυτα...

οτι και να κανεις αφου δεν φαινεται κατι δεν εχει και νοημα ισως....βαλε με τα 90 και τελειωνε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αντιπροσωπεια δν τα πουλαει ξεχωριστα? δλδ να μην ειναι σετ μαρσπιε ραγες βιδες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.