Jump to content
koukouroukou

Αλλαγη Φωτισμου στο καντραν

Recommended Posts

Πρεπει να ειναι ιδιο με του ΜΚ2 το καντραν.

Ποσο εχει το ενα τετοιο λαμπακι?

το mk1 και το mk2 εχουνε ακριβως τα ιδια καντραν!!μπορισ να βγαλις το καντραν....και στιν επανω μερια του ηπαρχει ενα ασπρο καλιμα(πλαστικο)βγαλτο,βγαλε και την πρασινι τενια και βαλε εκι μεσα μια λαμπιτσα νεον!!ειναι περιπου στο μικοσ του κατραν.θα το προμιθεφτις απο τα praktiker!μετα το κλινις με μια κολα!!το εχο κανει και εγω ειναι πολη καλο και ευκολω!!!

Link to comment
Share on other sites

κουκουρουκου ειπες οτι τα led ειναι μεταβλητης εντασης και δουλευει το τριμερ των οργανων.τοτε γιατι υπαρχει προβλημα υπερβολικης φωτεινοτητας?

δοκιμασε καποιος στην θεση της πρασινης ζελατινας να βαλει καποια διαφανη ή λευκη? ισως ετσι διαχεεται σωστα το φως.

μου μπηκε ιδεα να κανω κι εγω την πατεντα αλλα δισταζω μπροστα στα προβληματα που αναφερθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

δουλευει κανονικοτατα.εγω του εχω 2 λεντακια μπλε αλλα δεν φωτιζει ενοχλητικα ισα ισα που λεω να του βαλω κανα ακομα για πιο εντονα

Link to comment
Share on other sites

εκει τα εχει πανακριβα ρε συ.απο οποιο μαγαζι με ηλεκτρονικα η κανενα ηλεκτρολογιο αυτοκινητων κ να πας θα βρεις απλα λεντακια ειναι κανουν

Link to comment
Share on other sites

μιλησε κανεις .......... τα φοραει ηδη το golfaki μου

φαίνεται σούπερ ντούπερ, το έκανες μόνος σου? φωτίζει διαφορετικά απο τα μανίσια, δεν φωτίζει από πάνω τώρα? μετράει πολύ το χρωματάκι θα πηγαίνει σούπερ ντούπερ με το cd-player μου, δώσε πληροφορίες για να το κάνω, γιατί έτσι και αλλιώς θέλω να βγάλω το καντράν γιατί να κουμπώσω την ντίζα. :o

Link to comment
Share on other sites

το τριμερ δουλευει?

το σκεφτομαι γιατι στα ταξιδια αν φεγγει πολυ ειναι πολυ σπαστικο ως επικινδυνο.

μιλησε κανεις .......... τα φοραει ηδη το golfaki μου

Μωρέ άπαιχτα είναι δε λέω, έχω φέρει και εγώ απο Γερμανία plasma tacho με look R32 αλλά δε τα φόρεσα γιατί δεν έλυσα το πρόβλημα με τις ρημαδοβελόνες, πολύ σκοτεινές φαίνονται. Εχω φάει το κόσμο να βρώ μόντα για εγκατάσταση φωτιζόμενων αλλά μάταια.

Παίζει όμως να βάλω black light φωτισμό στη θέση του παραδοσιακού και να τις βάψω με φωτοευαίσθητο χρώμα.

Οταν με το καλό βρώ και χρόνο ...........................

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ άπαιχτα είναι δε λέω, έχω φέρει και εγώ απο Γερμανία plasma tacho με look R32 αλλά δε τα φόρεσα γιατί δεν έλυσα το πρόβλημα με τις ρημαδοβελόνες, πολύ σκοτεινές φαίνονται. Εχω φάει το κόσμο να βρώ μόντα για εγκατάσταση φωτιζόμενων αλλά μάταια.

Παίζει όμως να βάλω black light φωτισμό στη θέση του παραδοσιακού και να τις βάψω με φωτοευαίσθητο χρώμα.

Οταν με το καλό βρώ και χρόνο ...........................

μπορείς να ανεβάσεις μια φώτο να δούμε πως είναι? ποσα λεφτά την πήρες? απο το ιντερνέτ ψώνισες?

Link to comment
Share on other sites

έγω θέλω να το κάνω όπως είναι στο Passat μπλε τα νούμερα των χιλιωμέτρω στοροφών, και επισεις να είναι κόκκινοι οι δίκτες και και κανονικα μπλέ στην lcd display των χιλιωμέτρων. με τον ίδιο τρόπο θα γίνει που περιγράφετε ποιο πάνω?

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο passat μου (που εχει πολυ παρομοιο κοντερ) του εχω βγαλει την πρασινη ταινια που εχει απο πανω ωστε να διαχεει το φως, εχω αφαιρεσει τελειως τα led και εχω παρει μια καινουργια ταινια η οποια εχει απανω γυρω στα 8 led κολλημενα πανω της κ απλα την συνδεεις στο διακοπτη και φωτιζεται παρα πολυ το καντραν!!! Βαφεις κ τους δεικτες κοκκινους αμα σου αρεσει κ τζετ!

* Την led ταινια την εχω παρει απο ebay

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να κάτσω να το λίσω προσεκτίκα να βάψω τους δίκτες, και να περάσω κάτι Led μπλε και να περάσω έχεις δει εκεί που ειναι αεραγωγοι.. που ανοιγουν και κλεινουν ποθ εχει ενα ασρπο κυκλακει για κλειστο και πανο ενα κενο κυκλακι εκει σε αυτα λέο να βάλω τα κόκκινα Led όπως είναι στην κονσόλα τον νέων VW δυλαδη κρυφός φωτισμός...

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να κάτσω να το λίσω προσεκτίκα να βάψω τους δίκτες, και να περάσω κάτι Led μπλε και να περάσω έχεις δει εκεί που ειναι αεραγωγοι.. που ανοιγουν και κλεινουν ποθ εχει ενα ασρπο κυκλακει για κλειστο και πανο ενα κενο κυκλακι εκει σε αυτα λέο να βάλω τα κόκκινα Led όπως είναι στην κονσόλα τον νέων VW δυλαδη κρυφός φωτισμός...

Λοιπον Dark εγω το ξηλωσα το κοντερ και του αλλαξα τα φωτα στην κυριολεξια. Εγιναν ολα μπλε κοντερ και οθονες. Εχεις στο συνολο να ξεκολλησεις και να αλλαξεις περι τα 18 smd led (εκανα και τα flash να αναβοσβηνουν κοκκινα), που σημαινει οτι αν δεν εχεις ξανακανει τετοια λεπτοδουλεια καλυτερα να μην το δοκιμασεις. Θέλει επισης πολυ μα πολυ μεγαλη προσοχη πως θα βγαλεις τις βελονες. Η καθε βελονα στηρίζεται σε εναν αξονα που παίρνει κινηση απο μια διάταξη με 3 γραναζακια μεσα σε ενα μηχανισμο με 2 πηνια. Αν τραβοντας την βελονα βγάλεις και τον αξονα πανω στον οποιον ειναι σφηνομενη τοτε δεν υπαρχει πιθανοτητα να ξαναδουλεψει σωστα το αντιστοιχο οργανο το οποιο ξηλωσες. (εγω χαλασα το στροφομετρο :DB) .) Αν πιανουν τα χερια σου τοτε ειναι μια μετατροπη που γίνεται και μπορω να σε βοηθησω με οτι χρειαστεις (ξερω και εναν αγγλο απο το polo club αγγλιας που πουλαει ολοκληρωμενο το κιτακι για να κανεις τα χρωματα οπως θες). Η αλλη λυση για να κανεις αυτο που θες ειναι να βρεις ενα κοντερ απο Polo 6n gti που ειναι μπλε με κοκκινους δείκτες. Οι τιμες παιζουν στο ebay απο 100-150 ευρω. Περιμενω το δικο μου μεσα στην βδομαδα και θα σου πω πως φαινεται tongue.gif .

Edited by Capamaru
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να αάξω κοντέρ μπυ αρέσει όπως είναι το παλίο στηλ... το γουστάρω πολή και λέω να το κάνω μόνος μου μαζι με τον φίλο μου που ειναι ηλεκτρολόγος και περασε τον παλιο μου κρυφο φοτισμό στο πόλο... απλά δεν μου αρεσει το ποιο μετεγενέστερο κοντερ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να αάξω κοντέρ μπυ αρέσει όπως είναι το παλίο στηλ... το γουστάρω πολή και λέω να το κάνω μόνος μου μαζι με τον φίλο μου που ειναι ηλεκτρολόγος και περασε τον παλιο μου κρυφο φοτισμό στο πόλο... απλά δεν μου αρεσει το ποιο μετεγενέστερο κοντερ...

Δεν ειπα κοντερ απο 6Ν2 gti αλλα απο 6Ν gti. Ειναι ακριβως το ιδιο με το δικο μας αλλα με μπλε φως και κοκκινες βελονες :D.

Το κοντερ ήρθε σήμερα παραθέτω φωτό. Θα το συνδέσω και θα το τραβήξω και βράδυ να το δεις και αναμένο.

gallery_5576_503_9254.jpg

Edited by Capamaru
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω... πολή Golf - Passat μου θυμίζει χρονολογίας 1998-1999... με ψυλό χαλάει... δεν ξέρω γιατί το κλασικό με αρέσει ποιο πολύ... (μην με ρωτας δεν ξέρω γιατί)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω... πολή Golf - Passat μου θυμίζει χρονολογίας 1998-1999... με ψυλό χαλάει... δεν ξέρω γιατί το κλασικό με αρέσει ποιο πολύ... (μην με ρωτας δεν ξέρω γιατί)

Καλα περι ορεξεος...

Εμενα το polo μιας και ειναι του 99 φοραει αυτο το κοντερ αλλα με πρασινο χρωμα, οποτε η αλλαγη μου ηρθε κουτι. Αν εχεις το κλασικο κοντερ σκεψου και τις μεμβρανες indi glow που παιζουν πολυ στο net. Εγω για το δικο μου δεν βρηκα με την καμια οποτε και δοκιμασα να αλλαξω τα led και αφου το στροφομετρο απεβιωσε πηρα το κοντερ του gti.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω έχω ιδιέτερη συμπάθια στο παλίο το κλασικό... καλα αμα δεν τον πετιχό με την ηλεκτρολόγο... δεν σκάω... το αφόινω ώς έχει...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξέρει κανείς που μπορώ να βρω αυτά τα LED στη θεσσαλονίκη;Γιατί σ όποιο μαγαζί έχω ρωτήσει με κοιτάνε μ ένα βλέμα λες και τους ζήτησα κανα διαστημόπλοιο.......

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξέρει κανείς που μπορώ να βρω αυτά τα LED στη θεσσαλονίκη;Γιατί σ όποιο μαγαζί έχω ρωτήσει με κοιτάνε μ ένα βλέμα λες και τους ζήτησα κανα διαστημόπλοιο.......

Σε μαγαζι με ηλεκτρικα, ηλεκτρονικα ειδη, ειδη φωτισμου!

Link to comment
Share on other sites

δεν έχουν και τα καταστήματα που κάνουν service Video - TV Hi-Fi και τέτια? νομίζω εκει πρέπει να απευθινθει ο φίλος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.