Jump to content
leandros

ΘΟΡΥΒΟΙ

Recommended Posts

ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ TIGUAN ΑΠΟ ΑΠΡΙΛΙΟ. ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΕ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟ ΜΕ ΛΙΓΗ ΑΝΗΦΟΡΑ ΕΠΑΘΑ ΣΟΚ ΜΕ ΤΑ ΤΡΙΞΙΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΛΑΣΤΙΚΩΝ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ. ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ?

Edited by PAGOURISTAS
Επεξεργασια
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βύρωνα όλα τα μοντέλα της VW είναι λίγο-πολύ "τριζάτα". Θέλει ψάξιμο,υπομονή,χρόνο και προσωπική ενασχόληση. Σε πρώτη φάση ψέκασε με σπρει σιλικόνης όλες τις ενώσεις των πλαστικών μερών του ταμπλώ και της κονσόλας.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε κ εγω εχς παρει το tiguan απο τον Ιουλιο...κ εμενα τριζει η αριστερη πισω πορτα.Εκτος αυτου

στι Ζακυνθο που πηγα σε μια ανηφορα που ψιλοζοριστικε το αμαξι ακουσα ενα τριξιμο καπου κατω απο εκει που πατανε τα ποδια του οδηγου...δεν το εχωξανακουσει αλλα θα το πω οταν παω για service...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..

Έχω ένα θέμα με το αυτοκίνητό μου και δε μπορώ να βγάλω άκρη,που λένε!

Με χαμηλές στροφές, όταν πατάω φρένο,για να κόψω ταχύτητα,όχι να σταματήσω τελείως, και καποιες φορές όταν πέφτω σε λακούβα,ομαλά όμως, ακούω δεξιά κάτι σαν κροτάλισμα!!Έχει τύχει σε κάποιον κάτι ανάλογο;

Αν σας πω τι έχω αλλάξει και συνεχίζει να το κάνει...θα φρικαρετε!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλησπερα ακου να σου πω τη δικη μου εμπειρια.

Εδω και ενα χρονο ακουω διαφορους ηχους κατω απο το αμαξι.Κανεις δε μπορουσε να βρει τι ειναι.Τελικα στην ΕΤΕΑ ο τεχνικος το σηκωσε απο δω κι απο κει και ενα μερος του ηχου προερχοταν απο ενα αισθητηρα μπροστα στο οχημα ο οποιος ειχε βγει απο τη θεση του και οσο επαιρνε αερα το οχημα με την κινηση,αυτος κουνιοταν και εκανε θορυβο.Πηγα το διορθωσε ο ανθρωπος αλλα τελικα δεν εκανε μονο αυτο θορυβο.Συνεχισα να ακουω ενα μεταλλικο θορυβο πανω απο τη ροδα και το ξαναπηγα.Ο Τεχνικος μου ειπε οτι μου ειχαν βαλει ιμιτασιον τακακια και αρχισε να χτυπαει με το χερι του το λαστιχο.ΕΚεινη την ωρα που το χτυπουσε ακουσα τον ιδιο θορυβο που ακουγα οταν περναω πανω απο λακουβες.Στη συνεχεια επιασε με το χερι του το τακακι και ξαναχτυπησε και δεν ακουστηκε κατι.Συμπερασμα ειναι τελικα οτι ο θορυβος ηταν απο κει.Δεν θα εχεις προβλημα μου ειπε απλα θα ακους τον ηχο.Τωρα ειμαι σε σκεψεις να τα αφησω (τα τακακια) μεχρι τελους η να τα αλλαξω παλι.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο φρενάρει σωστά? Αν ναι δεν βλέπω το λόγο αλλαγής


Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν εχει θεμα στο φρεναρισμα.Το μονο θεμα ειναι οταν περνας πανω απο κακοτεχνιες εχεις ηχους για καποια ωρα αναλογα το τρανταγμα.Ειναι σπαστικο και σε συνδυασμο με το τριξιμο της ηλιοροφης ειναι καλο κομπο.

Link to comment
Share on other sites

On 12/8/2018 at 10:32 ΜΜ, Tiguanis said:

Ναι δεν εχει θεμα στο φρεναρισμα.Το μονο θεμα ειναι οταν περνας πανω απο κακοτεχνιες εχεις ηχους για καποια ωρα αναλογα το τρανταγμα.Ειναι σπαστικο και σε συνδυασμο με το τριξιμο της ηλιοροφης ειναι καλο κομπο.

Αδερφε αυτο ξαναπεστο ! Αυτη η ηλιοροφή για καλο ειναι ή για κακό ? Οπως αναφέρει και ο @DOUKIAS4 που Μαλλον εχουμε παρόμοιο προβλημα με την ανάρτηση , οταν μπαίνει και η ηλιοροφή στη μέση με το τρίξιμο της, αστα να πανε ... Βασικά πριν λίγες μέρες άλλαξα σινεμπλοκ και top mount και απο τοτε ακουω ήχο σα να χτυπάει κάτι οταν πηγαινω με χαμηλή ταχύτητα και ο δρόμος ειναι τραχύς ... οταν πηγαινω γρήγορα , δεν το ακουω ...αλλα ο δρόμος ειναι κ σχετικά καλος τοτε. Εχω την ανάρτηση τη DCC ( tiguan I 2010 4motion ) . Το θέμα ειναι αν αρχιςω να αλλάζω πράγματα θα σταματήσουν οι ήχοι ή θα εχω σκάσει χοντρό χρήμα και θα συνεχίσουν να επιμένουν ... ? Μιλάω παντα για την ανάρτηση .. γιατι με την ηλιοροφή , δεν εχει νόημα η συζήτηση ... 

Link to comment
Share on other sites

χρόνια πολλά και καλή χρονια,αν έχει συμβεί σε κάποιον,ενώ κινησε συνήθως χαλαρά,ακούγεται ένας θόρυβος εμπρός αριστερά,σαν ελαφρύ γραναζωμα σαν να πατάς μίζα διάρκεια 1 δεύτερο και μετά από αρκετή ώρα το ξανά κάνει διάρκειας 2 δεύτερα.     tiguan 2014  2.0 tdi  4motion dsg7 180ps

Edited by gim
Link to comment
Share on other sites

συμπληρώνω δεν βγάζει βλάβη και δεν αλλάζει η λειτουργία του αυτοκινήτου !!

 

Edited by gim
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.