Jump to content
giannispolo

Αναβάθμιση Φρένων Σε Βελτιωμένο Golf 1.4 Tsi [312mm από Gti]

Recommended Posts

Γεια χαρά παιδιά...

θα ήθελα να μου πείτε τι φρένα να βάλω στο tsi που πρόσφατα απέκτησε revo..

θα ήθελα να ακούσω τις προτασες σας....

Link to comment
Share on other sites

δισκους 312 και βασεις δαγκανων θες.και βουαλα!εχεις φρενα απο gti.

κοστος κανα 250αρι.

τακάκια? .......κρατάω αυτά που έχω?EBC κόκκινα αγωνιστικά......

Link to comment
Share on other sites

αν θες μπορεις να κρατησεις τα ιδια.βεβαια για να ειμαστε σωστοι,με την αλλαγη των νεων δισκων πρεπει να μπουν και καινουργια τακακια.τον λογο τον αντιλαμβανεσαι πιστευω.... :D

Link to comment
Share on other sites

αν θες μπορεις να κρατησεις τα ιδια.βεβαια για να ειμαστε σωστοι,με την αλλαγη των νεων δισκων πρεπει να μπουν και καινουργια τακακια.τον λογο τον αντιλαμβανεσαι πιστευω.... :D

Να κρατησει τα ιδια τακακια? Δεν νομιζω να γινεται...

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια part numbers εχουν.

Τα τακάκια δεν είναι παλιά....7000 χιλ. έχουν...απλά γενικά σφυρίζουν αρκετά....

Edited by kospasTSI12345
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος να μου πεί που θα πρέπει να απευθυνθώ για να αλλάξω τα φρένα μου με του gti? Πρέπει να αλλάξω και πίσω δίσκους????

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά...

θα ήθελα να μου πείτε τι φρένα να βάλω στο tsi που πρόσφατα απέκτησε revo..

θα ήθελα να ακούσω τις προτασες σας....

μολις βαλω τα τετραπιστονα θα βγαλω στο σφυρι τα δικα μου σε λογικα πλαισια.

Edited by tolisgti
Link to comment
Share on other sites

να κανω κ εγω σαν ασχετος μια χαζη ερωτηση?Ωραια λοιπον ερωτω τα μπροστινα δισκοφρενα τ tsi μπορουν να μπουν πισω ?Ταιριαζουν η θα υπαρχει προβλημα?

Ωραία σκέψη....

Τη ντίζα απο το χειρόφρενο που θα τη βάλεις...

...και αυτό το πρόβλημα έρχεται αφού πρώτα φτιάξεις προσαρμογές για να μπεί η δαγκάνα στα ακραξόνια.

Το καλύτερο είναι αυτό που σκέφτηκε ο Χούλιο.

2 δαγκάνες. Η μια τα υδραυλικά και η άλλη ντιζάτη!!!!! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία σκέψη....

Τη ντίζα απο το χειρόφρενο που θα τη βάλεις...

...και αυτό το πρόβλημα έρχεται αφού πρώτα φτιάξεις προσαρμογές για να μπεί η δαγκάνα στα ακραξόνια.

Το καλύτερο είναι αυτό που σκέφτηκε ο Χούλιο.

2 δαγκάνες. Η μια τα υδραυλικά και η άλλη ντιζάτη!!!!! :o

Ελα ρε παιδια σιγα τα λαχανα δηλαδη το προβλημα μας ειναι το χειροφρενο?Εχω λυση κ για αυτο το καταργω τελειως κ υιοθετω την τρομερη πατεντα αυτη τ τουβλο στο πορτμπαγκαζ οποτε βρεθω σε ανηφορα η κατηφορα τσακ κανω την δουλεια μ κ απο εμφανιση το αμαξι τουμπανο ετσι....Τι δαιστση δισκων εχει το tsi καποιος????

Ενος φιλου μ π εχει το leon cupra 2 εχει δισκο παρακαλω 345 :thumbsup: !!!!! Αν ειναι δυνατον ισα με την ροδα μ ειναι :wacko:

Edited by peolinio
Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε παιδια σιγα τα λαχανα δηλαδη το προβλημα μας ειναι το χειροφρενο?Εχω λυση κ για αυτο το καταργω τελειως κ υιοθετω την τρομερη πατεντα αυτη τ τουβλο στο πορτμπαγκαζ οποτε βρεθω σε ανηφορα η κατηφορα τσακ κανω την δουλεια μ κ απο εμφανιση το αμαξι τουμπανο ετσι....Τι δαιστση δισκων εχει το tsi καποιος????

Ενος φιλου μ π εχει το leon cupra 2 εχει δισκο παρακαλω 345 :o !!!!! Αν ειναι δυνατον ισα με την ροδα μ ειναι :wacko:

Θέλεις να στο στείλω φωτό το φρένο του cupra 2 να δεις πως φαίνεται με ultraleggera.....R32,s3,cupra2, όλα ίδια είναι!

To tsi έχει Φ286 :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, χθες που φρέναρα από τα 200 λίγο απότομα....στην Αττική οδό ...άκουσα ένα περίεργο βουητό ....ξέρετε τι μπορεί να είναι??? Μήπως δεν αντέχουν τα φρένα μου......(θυμίζω...tsi revo...μαμά δίσκοι...EBC αγωνιστικά τακάκια)

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως αλαξα ολους τους δισκους μπρος και πισω (golf gt) με BREMBO στις ιδιες διαστασεις βεβαια και το κοστος αγορας μου ηρθε απροσμενα μικρο.130 ευρω και οι 4 με τακακια ferodo και μολις τα στρωσω αλαγη και υγρων για πιο ολοκληρωμενη δουλεια.να σημειωσω δε οτι η τιμη ηταν φιλικη στους δισκους, η κανονικη τους τιμη ηταν 75 ευρω περιπου ανα τεμαχιο για τους μπροστα και 48 περιπου για τους πισω απο την eltreka.το αποτελεσμα θα δειξει αν ειναι η επιλογη ηταν σωστη η οχι αν και πιστευω πως ναι.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως αλαξα ολους τους δισκους μπρος και πισω (golf gt) με BREMBO στις ιδιες διαστασεις βεβαια και το κοστος αγορας μου ηρθε απροσμενα μικρο.130 ευρω και οι 4 με τακακια ferodo και μολις τα στρωσω αλαγη και υγρων για πιο ολοκληρωμενη δουλεια.να σημειωσω δε οτι η τιμη ηταν φιλικη στους δισκους, η κανονικη τους τιμη ηταν 75 ευρω περιπου ανα τεμαχιο για τους μπροστα και 48 περιπου για τους πισω απο την eltreka.το αποτελεσμα θα δειξει αν ειναι η επιλογη ηταν σωστη η οχι αν και πιστευω πως ναι.

...έχεις πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

...Παιδιά, αν μπορείτε κατατοπίστε με...

...κατ αρχήν νομίζω δίσκος 312 στην 16άρα μπαίνει ..΄'ετσι δεν είναι?

επίσης μπορείτε να μου πείτε ...εκτός από του gti.....τι δίσκους 312 μπορώ να βάλω μαζί με τι τακάκια....ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΙΖΟΥΝ....και να είναι δοκιμασμένα ..!!

...τέλος πιστεύετε ότι πρέπει να αλλάξω μόνο τους μπροστινούς δίσκους...ή και τους πίσω?????...ρωτάω πάντα λόγο κόστους και ανα μπορείτε να μου δώσετε σχετικά Links να το ψάξω λίγο και ως προς τις τιμές πριν κάνω την κίνηση....

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

...Παιδιά, αν μπορείτε κατατοπίστε με...

...κατ αρχήν νομίζω δίσκος 312 στην 16άρα μπαίνει ..΄'ετσι δεν είναι?

επίσης μπορείτε να μου πείτε ...εκτός από του gti.....τι δίσκους 312 μπορώ να βάλω μαζί με τι τακάκια....ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΙΖΟΥΝ....και να είναι δοκιμασμένα ..!!

...τέλος πιστεύετε ότι πρέπει να αλλάξω μόνο τους μπροστινούς δίσκους...ή και τους πίσω?????...ρωτάω πάντα λόγο κόστους και ανα μπορείτε να μου δώσετε σχετικά Links να το ψάξω λίγο και ως προς τις τιμές πριν κάνω την κίνηση....

Ευχαριστώ...

δεν γνωριζω αν ο δισκος μπαινει σε στη 16 αρα που φορας ψαξτο λιγο με την αντιπροσωπεια αν γνωριζουν φυσικα.

οσο αναφορα τους δισκους η μονη που ξερω που βγαζει στις εργοστασιακες διαστασεις ειναι η BREMBO και πιστευω ειναι καλη επιλογη και πιο φθηνη ισως απο την αντιπρωσοπεια.μπορεις βεβαια να φτιαξεις και δικους σε καποιο καλο τορνο.για τα τακακια ferodo ειναι αξιοπιστη και αποδοτικη λυση οπως και τα pagid ειναι καλα.σιγουρα πιο ολοκληρωμενο θα ηταν να αλαξεις και τους πισω αλλα εσυ αποφασιζεις τι χρειαζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω αν ο δισκος μπαινει σε στη 16 αρα που φορας ψαξτο λιγο με την αντιπροσωπεια αν γνωριζουν φυσικα.

οσο αναφορα τους δισκους η μονη που ξερω που βγαζει στις εργοστασιακες διαστασεις ειναι η BREMBO και πιστευω ειναι καλη επιλογη και πιο φθηνη ισως απο την αντιπρωσοπεια.μπορεις βεβαια να φτιαξεις και δικους σε καποιο καλο τορνο.για τα τακακια ferodo ειναι αξιοπιστη και αποδοτικη λυση οπως και τα pagid ειναι καλα.σιγουρα πιο ολοκληρωμενο θα ηταν να αλαξεις και τους πισω αλλα εσυ αποφασιζεις τι χρειαζεσαι.

Ferodo από τη μηχανή, το παπί εως και το vts που τα ειχα αλλαξει και 2 φόρες έμεινα πολύ ικανοποιημενος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπαίνουν σε 16άρα. Έβαλα και εγώ από GTI με ζάντες 16άρες μαμίσιες TSI. Πάντως άλλη αίσθηση, το αμάξι φρενάρει πολύ καλύτερα. Από προσωπική μου εμπειρία είναι η καλύτερη επένδυση. Ένα σετάκι από GTI ή αλλαγή δίσκων και βάσης (οι δαγκάνες είναι ίδιες), σωληνάκια υψηλής, και άλλα τακάκια (εγώ έβαλα ΑΤΕ) και ειλικρινά με το πρώτο φρενάρισμα θα σοκαριστείτε. Το αμάξι φρενάρει για πλάκα και δεν κουράζεται με τίποτα. Ο joop με έσωσε!! Και όλα αυτά με λιγότερα από 400 €.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.