Jump to content
giannispolo

Αναβάθμιση Φρένων Σε Βελτιωμένο Golf 1.4 Tsi [312mm από Gti]

Recommended Posts

Οι βασεις ειναι κοκκινες ομως οποτε παλι θα χρειαστει ειτε να βγαλεις το χρωμα ειτε να τις βαψεις ασημι.

Πιστευω εφοσον πρεπει να ειναι αλλο χρωμα δηλ ασημι καλυτερα να βαφει το σετ πριν φορεθει που ειναι και πιο ευκολο αφου το αποσυναρμολογεις αν θελεις.

Παντελή θα λυθεί όλο το σύστημα ...θα βαφτεί ξεχωριστά το καθένα μέρος και μετά θα συναρμολογηθεί ώστε να είναι έτοιμο για τοποθέτηση !!...μόλις το φτιάξω θα σου ανεβάσω φωτό να μου πεις την αποψή σου ως αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε δες ομως και τι εχει κανει ο κιρρα αυτο που ειπε για τα πισω φρενα ειναι πολυ σωστο.βαλε και τα πισω,απο τα εμπρος δεν θα δεις και τοσο μεγαλη διαφορα ειναι η γνωμη μου.

Ανέστη σεβαστή παρατήρηση και με έβαλε σε σκέψεις ήδη η ανάλυση του Παντελή...με την πρώτη ευκαιρία καλό είναι να το φροντίσω και αυτό !!

Link to comment
Share on other sites

Παντελή θα λυθεί όλο το σύστημα ...θα βαφτεί ξεχωριστά το καθένα μέρος και μετά θα συναρμολογηθεί ώστε να είναι έτοιμο για τοποθέτηση !!...μόλις το φτιάξω θα σου ανεβάσω φωτό να μου πεις την αποψή σου ως αποτέλεσμα.

Mε το καλο.

Κανε και αυτο που σου λεει και ο Ανεστης και εγω για να δεις διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

για τις εμπρος βασεις μονο η τιμη αυτη.πισω δεν ειχα ρωτησει.υπαρχει κ η λυση να της κανεις χειροποιητες.καποιος που ξερει να απαντησει πιο μαγαζι στην αθηνα ξανει τετοιες δουλειες...

Link to comment
Share on other sites

Βρισκω σε αγγελιες σετ απο GTI μπρος-πισω σε καλες τιμες το θεμα ειναι οτι προφανως θα χρειαστω και βαση για δαγκανες απο GTI??Αν ναι ποσο περιπου κανουν??γιατι σε αγγελιες δαγκανες δεν εχω δει μεχρι τωρα:S

κατα 99% οι βασεις ειναι με το σετ, οποτε μην ανησυχεις.

Απλα ρωτησε αυτον που τα δινει να στο διευκρινισει και να εισαι σιγουρος.

Το αλλο παλι ειναι να ρωτησεις αν εχει και τακακια και αν ειναι καλα γιατι διαφορετικα θα θελεις κανα 180αρι για μπρος-πισω.

Link to comment
Share on other sites

Βασικο πιστευω ειναι και σε τι κατασταση ειναι και οι δισκοπλακες!Να μην ειναι φαγωμενες και σαν Ruffles!!:p

Στο GOLF VI GTI οι μπροστινες δισκοπλακες ειναι 288mm??καποιος που που πουλαει σετακι ετσι γραφει.Ειχα την εντυπωση οτι ειναι 312mm :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Στο GOLF VI GTI οι μπροστινες δισκοπλακες ειναι 288mm??καποιος που που πουλαει σετακι ετσι γραφει.Ειχα την εντυπωση οτι ειναι 312mm :clapping:

front 312 mm

rear 282 mm

Link to comment
Share on other sites

ρε Mid καμια βολτα παιζει??

Φυσικά. Στείλε pm να βρεθούμε από Δευτέρα!

Link to comment
Share on other sites

Τα νουμερα αυτα βγηκαν με 1.75bar overboost , 1,35ct , λ 0.76 και settings αβανς για 95oct καυσιμο .

Τωρα ειναι καιρος για χαλαρες βολτες και παραλιες ...

Απο Σεπτεμβριο , θα μπει twincooler και water-meth με στοχο 15+ΗΡ ακομα ( απο τα 270 εννοειται ) .

Kρίτωνα γεια! Παίρνω κι εγώ το θάρρος να σε ρωτήσω για το πρόγραμμα του 1.2Tsi μου που λέγαμε! Θα σου στείλω p.m για λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Rename Topic:

΄΄Ρωτηστε τον Κρίτωνα΄΄

κλαιω περα απο τι πλακα ελπιζω να απαντησει σε ολους μας !Mid μπορεις να δεις τη χρωμα ειναι η ν75 σου?φαινεται χωρις να βγει!

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτάξω και θα σου πω... Λογικά μαύρη δεν είναι;

Εδώ το αμάξι. Φαίνεται ή μπα;

http://etuners.gr/in....php?s=13&t=314

Νομιζω μαυρη?εμενα το αμαξι ειναι του 2007 και ειναι ασπρη αλλη λεγαν καφε πιο παλια απο μουσταρδι ακομα πιο παλια!πηγα gratsia και ειχε μια απο μαιο ι ιουνιο το 2010 λογικα ειναι η τελευταια?που ηταν απσπρη με λιγο τιρκουαζ η ασπρη πες...ΘΕΕ ΜΟΥ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για το μόνο φίλε midkin που θα προβληματιζόμουν είναι ότι είναι φουλ πειραματικά τα όσα κάνεις και προσεγγίζουν πιθανόν τα όρια αντοχής του μοτέρ.

Εύχομαι πάντως να είναι αλεξίσφαιρο το μοτεράκι σου και να το ευχαριστηθείς, η ροπή είναι όντως αντικείμενο θαυμασμού!! :ass:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μιας και σήμερα έκανα την πρώτη μου εξόρμηση με το νέο πρόγραμμα, δείτε τις 2 επόμενες φωτός!

img0252rn.th.jpg

img0253nq.th.jpg

Η μέση κατανάλωση 6.1 προέκυψε μετά από διαδρομή Ν.Φιλαδέλφεια - Χαλκίδα (για μπανάκι) με 3 άτομα, a/c ανοικτό και σταθερή ταχύτητα 110-130χλμ/ώρα, διαδρομή εντός Χαλκίδας για καφέ με τα ίδια δεδομένα εκτός της ταχύτητας, διαδρομή Χαλκίδα - Ν.Φιλαδέλφεια με 2 άτομα χωρίς a/c με σταθερή ταχύτητα 100χλμ/ώρα και μερικά χλμ εντός Αθήνας.

Γενικά τόσο στην πόλη όσο και στην εθνική η κατανάλωση ήταν ιδιαίτερα χαμηλή πράγμα που δεν περίμενα!!! Θα ήθελα πραγματικά να δω συγκριτικό με μαμά αμάξι!!!

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δουλεύει πολύ ξεκούραστα βρε Νίκο! Ασε που με 110-130 χλμ/ωρα είσαι ακριβώς πριν ανοίξει η τουρπίνα (3.000rpm) και δουλεύεις με πολύ χαμηλή πίεση.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παντως ειμαστε με κανονικοτατο τροπο γειτονες.. Ανακασα city..!! :yahoo:

Edited by GIANNIS_KAN
Link to comment
Share on other sites

Η μέση κατανάλωση 6.1 προέκυψε μετά από διαδρομή Ν.Φιλαδέλφεια - Χαλκίδα (για μπανάκι) με 3 άτομα, a/c ανοικτό και σταθερή ταχύτητα 110-130χλμ/ώρα, διαδρομή εντός Χαλκίδας για καφέ με τα ίδια δεδομένα εκτός της ταχύτητας, διαδρομή Χαλκίδα - Ν.Φιλαδέλφεια με 2 άτομα χωρίς a/c με σταθερή ταχύτητα 100χλμ/ώρα και μερικά χλμ εντός Αθήνας.

Γενικά τόσο στην πόλη όσο και στην εθνική η κατανάλωση ήταν ιδιαίτερα χαμηλή πράγμα που δεν περίμενα!!! Θα ήθελα πραγματικά να δω συγκριτικό με μαμά αμάξι!!!

Ισως λόγω DSG να μην είμαι και το καλύτερο μέτρο σύγκρισης αλλά χθες που επέστρεψα από Β. Ευβοια μέσω Αγ. Αννας (λόγω φωτιάς) η κατανάλωσή μου με A/C ήταν 6,7.

Να πω ότι ήμουν μόνος στο αμάξι με μια βαλίτσα για αποσκευές. Βρήκα απίστευτη κίνηση (σταμάτα-ξεκίνα) από Ψαχνά μέχρι και την γέφυρα της Χαλκίδας!!!

Χρόνος ταξιδιού 5 ώρες! :p Υπό Normal συνθήκες που το έχω κάνει η μέση κατανάλωση είναι 6,1-6,3.

Η γνώμη μου είναι πως η κατανάλωσή σου είναι πολύ χαμηλή (270 είναι αυτά). Καλοτάξιδο φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη την ταχυτητα (110-130) με σταθερο γκαζι τα fsi ειναι μανουλες στην καταναλωση.

Με τετοιο ρυθμο το tts γραφει 7,8!!! αρκει να μη χαιδεψεις το γκαζι....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.