Jump to content
giannispolo

Αναβάθμιση Φρένων Σε Βελτιωμένο Golf 1.4 Tsi [312mm από Gti]

Recommended Posts

μια και αναφερθηκε για χαμηλη καταν΄άλωση παραπάνω ,να και το δικο μου αποτέλεσμα-

χαλαρα με αλλαγές γυρω στις 2000+ στρ ,πρωι ,μονος μου κατεβαίνοντας την Βουλιαγμενης χωρίς κινηση μετα από συνολικα 15 κλμ οδήγησης-(σορυ για το οφτοπικ Νικο)

IMAG0358.jpg

Link to comment
Share on other sites

μια και αναφερθηκε για χαμηλη καταν΄άλωση παραπάνω ,να και το δικο μου αποτέλεσμα-

χαλαρα με αλλαγές γυρω στις 2000+ στρ ,πρωι ,μονος μου κατεβαίνοντας την Βουλιαγμενης χωρίς κινηση μετα από συνολικα 15 κλμ οδήγησης-(σορυ για το οφτοπικ Νικο)

IMAG0358.jpg

Φοβερό! :clapping: Μήπως όμως άφηνες σε τίποτα κατηφέρειες να κυλά το αμάξι στο "νεκρό", γιατί έτσι "ρίχνει"! (Βέβαια αυτό δεν μειώνει το επίτευγμα!)

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό! :clapping: Μήπως όμως άφηνες σε τίποτα κατηφέρειες να κυλά το αμάξι στο "νεκρό", γιατί έτσι "ρίχνει"! (Βέβαια αυτό δεν μειώνει το επίτευγμα!)

όχι καθόλου νεκρά απλά έιχα ελάχιστα σταματήματα σε φανάρια δηλαδή το αυτοκινητο πήγαινε συνέχεια

γύρω στις 2-2500 στροφες

Link to comment
Share on other sites

παιδια το golf V GTsport μοντελο 2009 τι διασταση δισκοπλακα φοραει μπροστα?

Λογικά 312" (τα γνωστά δηλαδή! Τώρα να άλλαξε κάτι στις παρτίδες του 2009; Ας απαντήσουν και άλλοι...)

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

GT Sport είναι επίπεδο εξοπλισμού μόνο του δε λέει κάτι. Αν ήταν με τα 170 άλογα, μόνο τότε φοράει 312 αλλιώς αν ήταν με τα 122 ή 140 φοράει 288

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια παιδες για τα πισω φρενα απο το gti, στο τι διασταση εχουν?ή ειναι ιδια με του 1.4tsi?

Για να μπουν σε tsi 140αρι χρειαζεται ολη η δαγκανα ή μονο ο ανταπτορας?

Ευχαριστω προκαταβολικα! :)

Edited by ilias1.4tsi
Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια παιδες για τα πισω φρενα απο το gti, στο τι διασταση εχουν?ή ειναι ιδια με του 1.4tsi?

Για να μπουν σε tsi 140αρι χρειαζεται ολη η δαγκανα ή μονο ο ανταπτορας?

Ευχαριστω προκαταβολικα! :)

Του Gti είναι 286mm ενώ των τsi 256mm. Θες νομίζω εκτός από δισκόπλακα, τακάκια και δαγκάνα και τις βάσεις από το Gti.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω: ποια άλλα μοντέλα του Group VAG, αν υπάρχουν, εξοπλίζονται με πίσω φρένα σαν του GTi(286mm);

αυτά του GTi είναι εξαιρετικά δυσεύρετα...

/ Βσ

Edited by vassat
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω: ποια άλλα μοντέλα του Group VAG, αν υπάρχουν, εξοπλίζονται με πίσω φρένα σαν του GTi(286mm);

αυτά του GTi είναι εξαιρετικά δυσεύρετα...

/ Βσ

Seat Cupra mk2 , Audi A3 2.0T , Octavia RS.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος εχει ΕΤΚΑ με προφατη αναβάθμιση μπορει να ριξει μια ματια στα MY 2011. Νομίζω, μπορει να κανω λαθος, αλλα πλεον υπαρχει για τα πισω διάσταση 272 χ 10 mm.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς ποια μοντέλα του Group VAG εξοπλίζονται με πίσω φρένα 286x22 (αεριζόμενα);

310x22 εννοείς. Audi A3 3.2L , Audi S3 , VW Golf 5 R32 , VW Golf 6 R20.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

310x22 έχουν τα μοντέλα που πολύ σωστά προανέφερες.

Ξέρω ότι 286x10 έχει το GTI και σχεδόν όλα τα 2,0L του VAG. Επίσης το προηγούμενο ΤΤ 225ps είχε μπροστά 312x22 και πίσω 256x22 (αεριζόμενα). Το ερώτημά μου είναι για 286x22 (αεριζόμενο). Βγάζει τέτοια φρένα το Group και αν ναι ποιά μοντέλα εξοπλίζει με αυτά τα φρένα;

Link to comment
Share on other sites

310x22 έχουν τα μοντέλα που πολύ σωστά προανέφερες.

Ξέρω ότι 286x10 έχει το GTI και σχεδόν όλα τα 2,0L του VAG. Επίσης το προηγούμενο ΤΤ 225ps είχε μπροστά 312x22 και πίσω 256x22 (αεριζόμενα). Το ερώτημά μου είναι για 286x22 (αεριζόμενο). Βγάζει τέτοια φρένα το Group και αν ναι ποιά μοντέλα εξοπλίζει με αυτά τα φρένα;

Δεν υπάρχουν αεριζόμενα πίσω πέρα από τα 310x22. Μετά πας στα απλά που έχει το GTI με 286x12.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα 310x22 σε 16άρα χωράνε; Αν χωράνε, το φρενάρισμα θα είναι ισορροπημένο; (Σε συνδιασμό πάντα με 312x22 μπροστά).

Επίσης με φρένα GTI σε 16άρες θα μπλοκάρουν οι τροχοί πιό εύκολα;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δίσκοι διαμέτρου 310 χωράνε οριακά σε 16 ζάντα (όμως χωράνε). Θα έχεις πρόβλημα αν έχεις περίεργη ζάντα π.χ. με χείλος όπου υπάρχει πιθανότητα να βρίσκει και να θέλει αποστάτες ώστε να βγει πιο έξω.

Κατά τη γνώμη μου για να έχεις "ισορροπημένο" φρενάρισμα καλύτερα να τα βάλεις όπως φορούνται στα εργοστασιακά μοντέλα του group. Δηλαδή 345 μπροστά 310 πίσω ή 312 μπροστά 286 πίσω.

(Το να τα ανακατέψεις βάζοντας μεγαλύτερα μπροστά από τα μοντέλα που βγαίνουν από το εργοστάσιο δεν είναι τόσο επικίνδυνο όσο το να τα ανακατέψεις και να δυναμώσεις τα πίσω περισσότερο από εργοστασιακές καταστάσεις....Δηλαδή καλύτερα 345μπροστά με 286 πίσω παρά το 312 μπροστά με 310 πίσω...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε, επειδή δε θέλω να αλλάξω ζάντες (16'' Highline), να υποθέσω οτι είναι μονόδρομος τα φρένα του GTI για βελτίωση του φρεναρίσματος;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, επειδή δε θέλω να αλλάξω ζάντες (16'' Highline), να υποθέσω οτι είναι μονόδρομος τα φρένα του GTI για βελτίωση του φρεναρίσματος;

Βάλε τα φρένα του Golf GTI εμπρός-πίσω.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Οπότε, επειδή δε θέλω να αλλάξω ζάντες (16'' Highline), να υποθέσω οτι είναι μονόδρομος τα φρένα του GTI για βελτίωση του φρεναρίσματος;

Είναι όταν ψάχνεις για κάτι δοκιμασμένο ισορροπημένο. Αλλιώς μπορείς να βάλεις μπροστά σαν του ktm http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=47705 που είναι και αυτά 312 αλλά άγκυρες (αφού είναι άλλη κατηγορία-τετραπίστονα) και βάζεις πίσω τα 310 από R32,S3

Edited by xaros
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το φιλτρο της K&N απο ebay με 42 ευρω....

το αναφερω γιατι ειδα πιο πανω κατι για 56 ευρω.

για δωσε το λινκ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει:

http://www.autoblog.gr/2012/05/08/vw-tsi-problems-with-timing-chains/

Έχουμε παρόμοια συμβάντα σε κάποιον συνφορουμίστα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.