Jump to content
giannispolo

Αναβάθμιση Φρένων Σε Βελτιωμένο Golf 1.4 Tsi [312mm από Gti]

Recommended Posts

Επειδη δισκοπλακες και τακακια θα παραγγειλω ξεχωριστα σκεφτομαι να παρω ξεχωριστα και τις δαγκανες. Εχω βρει αυτες τις δαγκανες που ειναι του gti. Αν αγορασω μονο αυτες τις δαγκανες οι βασεις υπαρχουν η θα πρεπει να ψαξω να βρω και βασεις.? Το Gt με τα 170 φοραει τ? Και κατι τελευταιο οι βασεις ειναι το κοματι που εχει τις ωπες σε αυτες τις δαγκανες η κατι αλλο?  

 

13415649_0_m.jpg

13415649_1_b.jpg

Edited by nilasgr
Link to comment
Share on other sites

του GT με του GTI δεν είναι ακριβώς ίδια. έχουν τις ίδιεσ διαστάσεις αλλά το έμβολο της δαγκάνας του gti είναι μεγαλύτερο 

Link to comment
Share on other sites

Βάλε Gt/Gti όπως σου λένε και τα παιδιά εδώ να δεις και διαφορά ουσιαστική.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , nikdev said:

Βάλε Gt/Gti όπως σου λένε και τα παιδιά εδώ να δεις και διαφορά ουσιαστική.

Τελικα θα βαλω φρενα του gti. Επειδη αν βρω μεταχειρισμενο ολοκληρωμενο κιτ θα μου ερθει τα ιδια λεφτα με το να αγορασω ξεχωριστα καινουργια τακακια και δισκοπλακες 312mm και ενα σετ μεταχειρισμενες δαγκανες του gti. Επειδη δεν μου εχει απαντησει καποιος σε προηγουμενο ποστ εχω βρει σε αγγελια αυτες τις δαγκανες του gti. Οι βασεις υπαρχουν η θα πρεπει να βρω και βασεις?

13415649_0_m.jpg

13415649_1_b.jpg

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος καποιον καλο φρενα για να κανει την αναβαθμιση στα φρενα? Θα με βολευε προς βορεια προαστια αλλα και απο αλλη περιοχη δεν με πειραζει. Τελικα θα βαλω του gti. Οση εχουν κανει την αλλαγη γινεται αυθημερον η χρειαζεται να μεινει μεσα το αυτοκινητο? Και κατι τελευταιο επειδη θα του τα παω ολα εγω δαγκανες δισκοπλακες και τακακια αναλαμβανει να κανει μονο την τοποθετηση.?

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στον ΜΆΣΤΟΡΑ στα φρένα.

 

Πολύ καλός επαγγελματίας και δεν σε κοίτα πως να στα πάρει;)

 

http://frena-peristeri.gr

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες,εχω το 140αρι και θελω να αλλαξω μπροστα απο 288-312,θελω να κρατησω την δικια μου δαγκανα ομως,εκτος απο βασεις δαγκανας του gt/gti χρειαζονται και κιθαρες?? 

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω το εξης. Επειδη καπου διαβασα οτι για τις δισκοπλακες 280 ειναι ενσωματωμενες οι βασεις πανω στο ψαλιδι και δεν γινεται να μπουν οι δαγκανες και οι βασεις του gti. Ισχυει αυτο? 

Link to comment
Share on other sites

On 20/5/2018 at 8:36 ΜΜ, Vaggelhs Kotzampashs said:

καλησπερα παιδες,εχω το 140αρι και θελω να αλλαξω μπροστα απο 288-312,θελω να κρατησω την δικια μου δαγκανα ομως,εκτος απο βασεις δαγκανας του gt/gti χρειαζονται και κιθαρες?? 

Καλημερα φιλε. Οι κιθαρες ειναι ιδιες του gti με το gt. Αν θελεις εχω καινουργιες δισκοπλακες 312mm brembo + τακακια ferodo καινουργια κλειστα στο κουτι λογο οτι δεν μπορω να κανω την αλλαγη γιατι χρειαεται να αλλαξω ακρα.

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι στο θεμα μετα απο καιρο. Επειδη οπως ειχα πει και παλιοτερα οι βασεις της δαγκανας ειναι μαζι με το ακρο πρεπει να γινει αλλαγη ακρων. Επισης πρεπει να γινει και αλλαγη των μπροστινων αμορτισερ γιατι τα δικα μου ειναι 50αρι καλαμι ενω τα ακρα που πρεπει να βαλω ειναι για 55αρι καλαμι. Τελικα θα κανω την αλλαγη για να αλλαξω τα φρενα. Υπαρχει καποιος που το εχει κανει αυτο? Μονο τα ακρα χρειαζονται κομπλε η και αλλα πραγματα? Περιπου ποσο κοστιζουν τα εργατικα ?

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη Ακρα - αμορτισερ. Φορας fs3



Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη Ακρα - αμορτισερ. Φορας fs3

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι fs3 φοραω τωρα. Εχω παρει τα ακρομπουκαλα οποτε μενει μονο η τοποθετηση. Περιπου το κοστος για τοποθετηση για να εχω μια εικονα γνωριζεις?

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα
Εχω to golf 5 1.6 fsi sportline στο οποιο σκεφτομαι να βαλω σετ φρενων απο GTI
Για τα πισω εχω ακουσει οτι ειναι plug and play
Για μπροστα χρειαζονται ακρα και και καινουρια αμορτισερ
Μπορει καποιος να με βοηθησει στο τι ακριβως χρειαζεται αλλαγη καθως και ποιοι ειναι οι κωδικοι απο αυτα τα ανταλλακτικα?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εχω to golf 5 1.6 fsi sportline στο οποιο σκεφτομαι να βαλω σετ φρενων απο GTI

Για τα πισω εχω ακουσει οτι ειναι plug and play

Για μπροστα χρειαζονται ακρα και και καινουρια αμορτισερ

Μπορει καποιος να με βοηθησει στο τι ακριβως χρειαζεται αλλαγη καθως και ποιοι ειναι οι κωδικοι απο αυτα τα ανταλλακτικα?

 

Καλησπερα.

 

Μετα απο πολυ ψαξιμο την δευτερα παω για τοποθετηση. Τα golf 5 βγαιναν με 2 ακρα με 4 ρουλεμαν και με 3 ρουλεμαν. Αυτα που εχουν 3 ρουλεμαν η βαση της δαγκανας ειναι ενσωματωμενη με το ακρο και η δαγκανα ειναι fsIII. Στην ενωση με το αμορτισερ ειναι 50mm. Σε αυτο χρειαζεται να αλλαξεις και ακρο και μπουκαλα. Αυτα με τα 4 ρουλεμαν η βαση της δαγκανας η βιδωνει πανω στο ακρο και η ενωση με το αμορτισερ ειναι 55mm. Τα πρωτα fsi που βγηκαν ειχαν αυτο με τα 4 ρουλεμαν οπου αν εχεις αυτο το μονο που θα αλλαξεις ειναι βασης δαγκανας και δισκοπλακες. Αν εχεις με τα 3 ρουλεμαν θα κοιταξεις απο μεταχειρισμενα ανταλλακτικα να παρεις κομπλε ολο το ακρο. Το ιδιο εκανα και εγω και την δευτερα παω για τοποθετηση. Θα ανεβασω φωτο σε λιγο για να καταλαβεις την διαφορα

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.  
Μετα απο πολυ ψαξιμο την δευτερα παω για τοποθετηση. Τα golf 5 βγαιναν με 2 ακρα με 4 ρουλεμαν και με 3 ρουλεμαν. Αυτα που εχουν 3 ρουλεμαν η βαση της δαγκανας ειναι ενσωματωμενη με το ακρο και η δαγκανα ειναι fsIII. Στην ενωση με το αμορτισερ ειναι 50mm. Σε αυτο χρειαζεται να αλλαξεις και ακρο και μπουκαλα. Αυτα με τα 4 ρουλεμαν η βαση της δαγκανας η βιδωνει πανω στο ακρο και η ενωση με το αμορτισερ ειναι 55mm. Τα πρωτα fsi που βγηκαν ειχαν αυτο με τα 4 ρουλεμαν οπου αν εχεις αυτο το μονο που θα αλλαξεις ειναι βασης δαγκανας και δισκοπλακες. Αν εχεις με τα 3 ρουλεμαν θα κοιταξεις απο μεταχειρισμενα ανταλλακτικα να παρεις κομπλε ολο το ακρο. Το ιδιο εκανα και εγω και την δευτερα παω για τοποθετηση. Θα ανεβασω φωτο σε λιγο για να καταλαβεις την διαφορα
 
Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
 


2a3a42e10b9d07b75652d60ad0e1e149.jpg42a2ebc6d586b422736e10f93bac5468.jpg

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , nilasgr said:

Καλησπερα.

 

Μετα απο πολυ ψαξιμο την δευτερα παω για τοποθετηση. Τα golf 5 βγαιναν με 2 ακρα με 4 ρουλεμαν και με 3 ρουλεμαν. Αυτα που εχουν 3 ρουλεμαν η βαση της δαγκανας ειναι ενσωματωμενη με το ακρο και η δαγκανα ειναι fsIII. Στην ενωση με το αμορτισερ ειναι 50mm. Σε αυτο χρειαζεται να αλλαξεις και ακρο και μπουκαλα. Αυτα με τα 4 ρουλεμαν η βαση της δαγκανας η βιδωνει πανω στο ακρο και η ενωση με το αμορτισερ ειναι 55mm. Τα πρωτα fsi που βγηκαν ειχαν αυτο με τα 4 ρουλεμαν οπου αν εχεις αυτο το μονο που θα αλλαξεις ειναι βασης δαγκανας και δισκοπλακες. Αν εχεις με τα 3 ρουλεμαν θα κοιταξεις απο μεταχειρισμενα ανταλλακτικα να παρεις κομπλε ολο το ακρο. Το ιδιο εκανα και εγω και την δευτερα παω για τοποθετηση. Θα ανεβασω φωτο σε λιγο για να καταλαβεις την διαφορα

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Ευχαριστω κατ αρχας για την απαντηση
Απο οτι θυμαμαι η δαγκανες που φοραω τωρα γραφουν FS3
Ara παω για μετατροπη στα ακρα
Ποσο κοστιζουν αυτα τα ακρα? Χρειαζομαι και αμορτισερ αλλα λοιπον.Επισης με τα ελατηρια τι παιζει και αυτα αλλαγη?

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κατ αρχας για την απαντηση
Απο οτι θυμαμαι η δαγκανες που φοραω τωρα γραφουν FS3
Ara παω για μετατροπη στα ακρα
Ποσο κοστιζουν αυτα τα ακρα? Χρειαζομαι και αμορτισερ αλλα λοιπον.Επισης με τα ελατηρια τι παιζει και αυτα αλλαγη?
 
Αυτο που σε συμφερει καλυτερα ειναι να βρεις ακρομπουκαλο κομπλε. Αν ψαξεις θα βρεις εγω εδωσα 180€ και για τα δυο. Γενικα θα βρεις και με παραπανω αλλα πανω κατω εκει κυμαινονται. Αν παρεις μονο ακρο σαν και αυτο στην φωτο θελεις να παρεις και δαγκανες και δισκοπλακες και αμορτισερ οποτε θα σου βγει πιο ακριβα. Ελατηρια κανουν αυτα που φορας εσυ και για μενα θα κρατησεις τα δικα σου.

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν , nilasgr said:

Αυτο που σε συμφερει καλυτερα ειναι να βρεις ακρομπουκαλο κομπλε. Αν ψαξεις θα βρεις εγω εδωσα 180€ και για τα δυο. Γενικα θα βρεις και με παραπανω αλλα πανω κατω εκει κυμαινονται. Αν παρεις μονο ακρο σαν και αυτο στην φωτο θελεις να παρεις και δαγκανες και δισκοπλακες και αμορτισερ οποτε θα σου βγει πιο ακριβα. Ελατηρια κανουν αυτα που φορας εσυ και για μενα θα κρατησεις τα δικα σου.

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλημερα
Σκεφτομουνα να βαλω κανουρια αμορτισερ και δισκοπλακες τακακια γι αυτο και ελεγα να παρω μονο ακρα.Εσυ βρηκεςαπο το car ή σε μαντρες?
Αν εχεις τα ανταλλακτικα μαζι σου ειναι ευκολο να μου πεις part number να κανω μια ερευνα?
Επισης οτι βοηθεια καλοδεχουμενη καθως πιστευω οτι τα φρενα ειναι μια value for money αναβαθμιση

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα
Σκεφτομουνα να βαλω κανουρια αμορτισερ και δισκοπλακες τακακια γι αυτο και ελεγα να παρω μονο ακρα.Εσυ βρηκεςαπο το car ή σε μαντρες?
Αν εχεις τα ανταλλακτικα μαζι σου ειναι ευκολο να μου πεις part number να κανω μια ερευνα?
Επισης οτι βοηθεια καλοδεχουμενη καθως πιστευω οτι τα φρενα ειναι μια value for money αναβαθμιση
 
Εγω τα βρηκα απο car και ηταν μαντρας οχι ιδιωτης. Θα σου στειλω τους κωδικους αν θελεις. Δαγκανες παντως εχω απο gti με βασεις για 312mm αν σε ενδιαφερει . Επειδη και εγω πηρα δισκοπλακες και τακακια καινουργια δεν χρειαζεται κωδικους αν μπεις στο autodoc θα βρεις σε πολυ καλες τιμες καινουργια .

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν , nilasgr said:

Εγω τα βρηκα απο car και ηταν μαντρας οχι ιδιωτης. Θα σου στειλω τους κωδικους αν θελεις. Δαγκανες παντως εχω απο gti με βασεις για 312mm αν σε ενδιαφερει . Επειδη και εγω πηρα δισκοπλακες και τακακια καινουργια δεν χρειαζεται κωδικους αν μπεις στο autodoc θα βρεις σε πολυ καλες τιμες καινουργια .

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θα ηθελα τους κωδικους απο τα ακρα που αγορασες τελικα.
Επισης εσυ λογικα ειχες 50αρι καλαμι στο αμορτισερ και πηγες σε 55αρι ετσι?
Στειλε φωτο τις δαγκανες μπροστα και τις βασεις αν ειναι

 

Edited by FSI
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα τους κωδικους απο τα ακρα που αγορασες τελικα.
Επισης εσυ λογικα ειχες 50αρι καλαμι στο αμορτισερ και πηγες σε 55αρι ετσι?
Τα αμορτισερ για τις fs3 δαγκανες ειναι μονο 50αρια . Στο λεω γιατι εψαχνα ακρο για 50αρι που να εχει αποσπωμενες δαγκανες μονο 55αρια μπουκαλα υπαρχει για τα ακρα που θελουμε οποτε αγκαστικα αλλαζουμε και αμορτισερ.

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , nilasgr said:

Τα αμορτισερ για τις fs3 δαγκανες ειναι μονο 50αρια . Στο λεω γιατι εψαχνα ακρο για 50αρι που να εχει αποσπωμενες δαγκανες μονο 55αρια μπουκαλα υπαρχει για τα ακρα που θελουμε οποτε αγκαστικα αλλαζουμε και αμορτισερ.

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εσυ εχεις FSI?
Με μια ματια στο Ετκα ειδα οτι βγαιναν και σε απλα γκολφ 55αρια καλαμια
Αν μπορεις εναν κωδικο απο τα ακρα και φωτο τις δαγκανες μηπως με βολεψεις φιλε
Επισης αμορτισερ τι εβαλες?


 

Link to comment
Share on other sites

έχω βρει ένα set εμπρός 312 αλλα είναι χωρίς τις λαμαρίνες - προφυλακτήρες που έχει από μέσα χρειάζονται και αυτές? είναι διαφορετικές από των 312 από τον 288?μήπως γνωρίζει κάποιος τους κωδικούς η  και ποσο έχουν να δω αν αξίζει να κάνω την αγορά?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.