Jump to content
giannispolo

Αναβάθμιση Φρένων Σε Βελτιωμένο Golf 1.4 Tsi [312mm από Gti]

Recommended Posts

Αν έχεις Gt φοράς ήδη 312mm αναβάθμιση σημαίνει σετ καινούργιο. Νεα φρενα δηλαδη.

Αν έχεις GT Sport έκδοση (122/140ps) μπορείς να κάνεις μια αλλαγή δίσκων σε 312 από 288mm.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα με τα φρενα που θες να βαλεις.

Δεν ξερω αν καταλαβες τη διατυπωση στο προηγουμενο ποστ μου.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

βασικα θελω να βαλω φρενα τα οποια να ειναι ενα budget κατω απο 500 δικο μου ανθρωπο εχω για να τα βαλω οποτε θα γλυτωσω απο εξοδα τοποθετησης..θελω να παταω το φρενο και να πιανει γιατι τωρα υπαρχει μια αποκριση......

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι θέμα απόκρισης άλλαξε απλά σωληνάκια με υψηλής και βάλε ένα καλο υγρό φρενών π.χ. motul, ATE κτλ

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θελω να βαλω μεγαλυτερα δισκοφρενα 312 απο golf gti......ξερεις καποιος ποσο κοστιζουν δισκοφρενα τα μαμα η aftermarket???οι βασεις για τις δαγκανες ποσο κοστιζουν???τοποθετω του διλιτρου βασεις και δισκοφρενα και τελειωσα???διαφορα θα δω???υπαρχει περιπτωση να επεμβανει πιο νωρις το abs???Αναβει κανενα λαμπακι αν επεμβω στα φρενα?????

Στάλθηκε από το LG-V480 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις 288 δεν θα δεις ιδιαιτερη διαφορα!μονο στα πολλα χλμ σε αποτομο φρενο...πιο μικρα δε νομιζω να εχεις

απο μαντρα αν βρεις υπολογιζε κανα 300-400 σε μεταχ...λαμπακι δεν αναβει.το abs δεν αλλαζει.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις 288 δεν θα δεις ιδιαιτερη διαφορα!μονο στα πολλα χλμ σε αποτομο φρενο...πιο μικρα δε νομιζω να εχεις

απο μαντρα αν βρεις υπολογιζε κανα 300-400 σε μεταχ...λαμπακι δεν αναβει.το abs δεν αλλαζει.

Βασεις απο διλιτρο κουμπωνουν στο δικο μου???

Στάλθηκε από το LG-V480 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με συνδυασμό αλλαγής σε σωληνάκια / υγρά φρενών θα δεις αρκετά καλή διαφορά. Κόστος περίπου στα 300€ ολοκληρωμένο set. Το ABS λειτουργεί κανονικότατα. Βάσεις κουμπώνουν ειναι plug & play. Δεν ανάβουν αλλά λαμπάκια.

Μια πολύ καλή v4m μετατροπή.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξετεις κανενας ποσο κοστιζουν δισκοφρενα και βασεις απο golf v GTI???ξερουμε κωδικους γιατι μου ζητανε αριθμο πλαισιου απο αντιπροσωπεια???

Στάλθηκε από το LG-V480 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , geo14 said:

Ξετεις κανενας ποσο κοστιζουν δισκοφρενα και βασεις απο golf v GTI???ξερουμε κωδικους γιατι μου ζητανε αριθμο πλαισιου απο αντιπροσωπεια???

Στάλθηκε από το LG-V480 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Επειδή το είχα ψάξει για μένα, οι βάσεις έχουν 147 ευρώ (τιμή αντιπροσωπίας) η μία, οπότε θες και δίσκους 312, άρα δεν συμφέρει με τίποτα.

(δαγκάνες , τακάκια τα ίδια, βάζεις αυτά που έχεις ,ταιριάζουν)

Κάνεις αυτό που έχουν κάνει όλοι και εγώ μαζί, δηλαδή ολόκληρο πακέτο 312 από GTI. Τιμές από 150 έως 200 ευρώ, εγώ τα αγόρασα 150, μη δώσεις πάνω από 200 ευρώ.

http://postimg.org/image/dezu7f8z9/

Edited by Vassilis63
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το είχα ψάξει για μένα, οι βάσεις έχουν 147 ευρώ (τιμή αντιπροσωπίας) η μία, οπότε θες και δίσκους 312, άρα δεν συμφέρει με τίποτα.

(δαγκάνες , τακάκια τα ίδια, βάζεις αυτά που έχεις ,ταιριάζουν)

Κάνεις αυτό που έχουν κάνει όλοι και εγώ μαζί, δηλαδή ολόκληρο πακέτο 312 από GTI. Τιμές από 150 έως 200 ευρώ, εγώ τα αγόρασα 150, μη δώσεις πάνω από 200 ευρώ.

http://postimg.org/image/dezu7f8z9/

Που να ψαξω για ολο το πακετο???εχεις κατι στο νου σου?

Στάλθηκε από το LG-V480 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ελεγα να βαλω τρυπητα με καλο τακακι σε μαμα διασταση......συγκρινεται με το 312?

Στάλθηκε από το LG-V480 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν συγκρίνεται, μην πετάς χρήματα , η διαφορά από 288 σε 312 είναι εμφανέστατη και σε δύναμη και σε αντοχή.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το είχα ψάξει για μένα, οι βάσεις έχουν 147 ευρώ (τιμή αντιπροσωπίας) η μία, οπότε θες και δίσκους 312, άρα δεν συμφέρει με τίποτα.

(δαγκάνες , τακάκια τα ίδια, βάζεις αυτά που έχεις ,ταιριάζουν)

Κάνεις αυτό που έχουν κάνει όλοι και εγώ μαζί, δηλαδή ολόκληρο πακέτο 312 από GTI. Τιμές από 150 έως 200 ευρώ, εγώ τα αγόρασα 150, μη δώσεις πάνω από 200 ευρώ.

http://postimg.org/image/dezu7f8z9/

Όπως τα λέει ο φίλος είναι αλλά σχετικά με την τιμή διαφωνώ. Με 150-200€ έβρισκα εντελώς χάλια kit. Άποψη μου να μην τσιγκουνευτεις τα επιπλέον ευρώ αν βρεις δίσκους / τακάκια σε καλή κατάσταση. Bonus η ωραία κόκκινη δαγκάνα απο το το GTI

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα....

http://www.car.gr/parts/view/7163713/

Δεν άντεξα και λύγισα.

Μαζί με τις κιθάρες πήγε 220 (χωρίς μπροστινές δαγκάνες, μόνο βάσεις) + 29 μεταφορικά + 80 εργατικά (+67 καινούρια τακάκια πίσω ATE Ceramic)

Δε δαγκώνει όπως πριν, ο μάστορας μου είπε να περιμένω να στρώσουν τα τακάκια στους δίσκους, θα δούμε λοιπόν...

ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΚΑΤΟΧΟΥΣ GOLF GT 170:

Θέλω μια χάρη, όποιος μπορεί να τσεκάρει το βιβλιάριο σέρβις (ή κάτω από το "πάτωμα" στο πορτ μπαγκάζ) για το γνωστό αυτοκόλλητο με τους 3ψήφιους κωδικούς και να μου βρει τους κωδικούς των φρένων (4η σειρά, τα πρώτα-πρώτα)

Εγώ πχ έχω 1KD, 1ZE. (253 πίσω, 288 μπροστά)  Θέλω να ξέρω/σημειώσω τους κωδικούς από GT (όχι GTI, έχει άλλο κωδικό λόγω...κόκκινης δαγκάνας)

Edited by firev12
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η επιλογή πίσω ATE Ceramic,  τα απλά ΑΤΕ  υπερθερμαίνονται εύκολα και καπνίζουν έντονα μόλις τα πιέσεις λιγάκι. (τα απλά ΑΤΕ πίσω έχουν 20 ευρώ και όχι 67, αλλά αξίζει).

 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 12.000 (2+ χρόνια) φορούσα πίσω τα Ceramic, αλλά δεν ήταν σωστός κωδικός!! (εμπιστεύτηκα τον πωλητή στο εβαυ και δεν έψαξα κατάλογο ΑΤΕ). Τα πήρα κυρίως γιατί (όπως υποστηρίζει η ΑΤΕ) δε βγάζουν τη γνωστή μαυρίλα. Βέβαια οι μπροστά ζάντες τρώνε πολλή σκόνη, αλλά 100 ευρώ για ceramic δε δίνω αν δεν τελειώσουν πρώτα τα μαμίσα μπροστινά (έχω 73.000 και αντέχουν άνετα 5-10 χιλ.χλμ ακόμα)

Πολύ καλό tip για το πώς πατάει το τακάκι είναι... το νερό. Λόγω  βροχών είχαν σκουριάσει οι δισκόπλακες, οπότε μετά από μια διαδρομή, φαίνεται πού καθάρισαν και πού όχι.

Link to comment
Share on other sites

Αν Ρωτάς για το "λάθος κωδικός" που έγραψα πριν, εννοώ ότι ήταν λάθος τακάκια, είχα αγοράσει τα 13.0470.2820.2, τα οποία ναι μεν κάθονται στη δαγκάνα, αλλά ο κατάλογος της ΑΤΕ τα δίνει νομίζω σε golf mk4 κλπ (δεν τον εχω μαζί μου τώρα). Και τα σωστά να είχα (για τα μαμά φρένα 253mm) πάλι θα άλλαζα, γιατί τα 286mm που φόρεσα έχουν διαφορετικές δαγκάνες κ τακάκια.

(υγ: για τους 3ψηφιους κωδικούς που ζήτησα, ένας-ένας, μη φωνάζετε!)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι καθόλου εύκολη, θέλει λεπτομέρεια στο κλείσιμο, σωστές ροπές σε κάθε γρανάζι και χρόνισμα.

Πολλες βιδες, θελουν αλλαγη καθε φορα που ανοιγεται και τοποθετηση νεων εργοστασιακων παντα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Το αυτοκινητο μου φοραει 280mm δισκοφρενα επειδη εχω βαλει ζαντες 17ρες του gti φαινονται μικρες οι δισκοπλακες. Θελω να ρωτησω το εξης. Σκεφτομαι να κανω αλλαγη με δισκοπλακες 288 και δαγκανες απο tsi ωστε να γεμισει λιγο η ζαντα. Καταρχην γινεται η αλλαγη? Και αν ναι μονο δαγκανες και δισκοπλακες αλλαζουν η χρειαζεται και αλλα πραγματα?

 Ευχαριστω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να κανεις την αλλαγη, βαλε απο GTI που ειναι 312. Απο 280 σε 288 δεν θα φανει καποια ιδιαιτερη αλλαγη.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να κανεις την αλλαγη, βαλε απο GTI που ειναι 312. Απο 280 σε 288 δεν θα φανει καποια ιδιαιτερη αλλαγη.
 
Αν βαλω 312 εχω διαβασει οτι θελει καποιες βασεις. Τι βασεις ειναι αυτες και ποσο κοστιζουν?

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.