Jump to content
giannispolo

Αναβάθμιση Φρένων Σε Βελτιωμένο Golf 1.4 Tsi [312mm από Gti]

Recommended Posts

....ρε παιδιά χαλαρώστε...με ελάχιστο.... πάτημα φρένου , με ελάχιστα χιλιόμετρα το κάνει....δεν χρειαζεται να τερματίσει το πενταλ...το οποίο επίσης τρέμει στο φρενάρισμα...όταν το κατάλαβα πήγαινα με 20!...δεν είναι θέμα στρωσίματος..

παντος παιζει να ειναι επειδη δεν εχουν στρωθει...ασ το 3-4 μερες..και βλεπεις...η τοποθετηση τους εγινε σωστα?και εγω ειχα κατι περιεργα οταν ειχα αλλαξη τακακια..αλλα μετα ολα οκ

Link to comment
Share on other sites

καταρχην νομιζω το στρωσιμο δεν παει με τις μερες αλλα με τα χιλιομετρα.δεν πιστευω πως ειναι το στρωσιμο πηγαινε να τα ελεγξεις ξανα για σωστες διαστασεις τοποθετηση γιατι αυτα που περιγραφεις δεν ακουγονται για θεμα στρωσιματος.εγω δεν αντιμετωπισα τετοιο προβλημα τα εστρωσα ευβλαβικα και μετα αλαξα και υγρα και τωρα ειναι πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην νομιζω το στρωσιμο δεν παει με τις μερες αλλα με τα χιλιομετρα.δεν πιστευω πως ειναι το στρωσιμο πηγαινε να τα ελεγξεις ξανα για σωστες διαστασεις τοποθετηση γιατι αυτα που περιγραφεις δεν ακουγονται για θεμα στρωσιματος.εγω δεν αντιμετωπισα τετοιο προβλημα τα εστρωσα ευβλαβικα και μετα αλαξα και υγρα και τωρα ειναι πολυ καλα.

...Λοιπόν έχω την εντύπωση πως λόγω του ότι ο δίσκος έχει τορνιριστεί και είναι λίγο άγριος, σκαλώνει το τακάκι και ανοίγει το ABS...και ο φρενάς μου, μου είπε πως πρέπει να τα δουλέψω....2-3 μέρες ...με τα χιλιόμετρα που κάνω εγώ...Νέα Μάκρη - Πειραιά, στάνταρ την Δευτέρα θα έχω άποψη....''Το σηκώσαμε και τσεκάραμε τα πάντα από κάτω, είναι όλα εντάξει πάντως''.

Edited by kospasTSI12345
Link to comment
Share on other sites

...Λοιπόν έχω την εντύπωση πως λόγω του ότι ο δίσκος έχει τορνιριστεί και είναι λίγο άγριος, σκαλώνει το τακάκι και ανοίγει το ABS...και ο φρενάς μου, μου είπε πως πρέπει να τα δουλέψω....2-3 μέρες ...με τα χιλιόμετρα που κάνω εγώ...Νέα Μάκρη - Πειραιά, στάνταρ την Δευτέρα θα έχω άποψη....''Το σηκώσαμε και τσεκάραμε τα πάντα από κάτω, είναι όλα εντάξει πάντως''.

Γιατι τα τορναρισες?

Αν τα πηρες και ηθελαν τορνο κακως τα πηρες.

Δεν ειναι θεμα στρωσιματος αλλα δισκων, εφοσον εχεις βαλει καινουργια τακακια.

Link to comment
Share on other sites

...Λοιπόν έχω την εντύπωση πως λόγω του ότι ο δίσκος έχει τορνιριστεί και είναι λίγο άγριος, σκαλώνει το τακάκι και ανοίγει το ABS...και ο φρενάς μου, μου είπε πως πρέπει να τα δουλέψω....2-3 μέρες ...με τα χιλιόμετρα που κάνω εγώ...Νέα Μάκρη - Πειραιά, στάνταρ την Δευτέρα θα έχω άποψη....''Το σηκώσαμε και τσεκάραμε τα πάντα από κάτω, είναι όλα εντάξει πάντως''.

θα ηθελα παντως να σε ρωτησω ποσο σου πηγε η τελικη τιμη μαζι με την τοποθετηση και τον τορνο.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα παντως να σε ρωτησω ποσο σου πηγε η τελικη τιμη μαζι με την τοποθετηση και τον τορνο.

,,,Παιδιά ακούστε:

α) τους δίσκους τους πήρα τορνιρισμένους από το παλικάρι, και απο ότι μου είπε τορνιρίστηκαν για να φύγει η γυαλάδα και όχι για να κρυφτουν τυχόν προβλήματα.

β) τα τακάκια δεν είναι καινούργια, έχουν πατηθεί ελάχιστα, σε αυτόν το δίσκο (πριν το τορνίρισμα)....για αυτό λέω μήπως πρέπει να κάτσουν πρώτα στο δίσκο και μετά να βγάλω συμκπέρασμα....

...επίσης σημειώνω ότι σήμερα που γύρναγα από Νέα Μάκρη στον Πειραιά δεν το έκανε τόσο έντονα όσο εχθές.....

Edited by kospasTSI12345
Link to comment
Share on other sites

,,,Παιδιά ακούστε:

α) τους δίσκους τους πήρα τορνιρισμένους από το παλικάρι, και απο ότι μου είπε τορνιρίστηκαν για να φύγει η γυαλάδα και όχι για να κρυφτουν τυχόν προβλήματα.

β) τα τακάκια δεν είναι καινούργια, έχουν πατηθεί ελάχιστα, σε αυτόν το δίσκο (πριν το τορνίρισμα)....για αυτό λέω μήπως πρέπει να κάτσουν πρώτα στο δίσκο και μετά να βγάλω συμκπέρασμα....

...επίσης σημειώνω ότι σήμερα που γύρναγα από Νέα Μάκρη στον Πειραιά δεν το έκανε τόσο έντονα όσο εχθές.....

και αυριο δεν θα ακουγετε καθολου και μεθαυριο θα εισαι με ενα χαμογελο μεχρι τ αυτια οταν θα πατας φρενο....το εχω περασει και εγω αυτο το σταδιο...και πολλοι αλλοι που αλλαξαν φρενα και τα εχουν τορνισει κι ολας και το τορναρισμα ειναι μια ακριβη διαδικασια αν γνωριζεις....φαντασου οτι οταν βαλαμε σε φιλου το gti φρενα απο porsche 911 thn πρωτη εβδομαδα δεν σταματουσε το αμαξι και ετριζε στα φρενα.....μετα....αγκυρες...κανε 300-400 χμ και μετα θα καταλαβεις αν κατι δεν παει καλα...

Edited by Anestis.
Link to comment
Share on other sites

τοτε εσκουζαν τα φρενα του,μαλλον απο τα κοκκινα τακκακια της EBC.

τα ιδια φορουσα και εγω και το δικο μου δεν εσκουζε αλλα ουτε χαραζε τον δισκο....πιστευω οτι καποιο λαθος καπου υπαρχει στο συστημα του και μαλλον στο abs και αυτο εχει σαν συνεπεια να λειτουργει συνεχος χωρις λογο.......αν ο φιλος κωστας εμενε κοντα μου εχω δικο μου ανθρωπο που θα του εβρισκε την αιτια...προς το παρων υπομονη για μερικα χμ και βλεπουμε μετα....παντος εμενα δεν μου ακουγονται ανησυχιτικα αυτα που γραφει...επειδη εχω ασχολιθει πολλες φορες με το θεμα φρενο...πιστευω οτι ειναι μεχρι να πατησουν....εχουμε δει και ποιο κουλα πραγματα και εστρωσαν μετα.... :):lol:

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια φορουσα και εγω και το δικο μου δεν εσκουζε αλλα ουτε χαραζε τον δισκο....πιστευω οτι καποιο λαθος καπου υπαρχει στο συστημα του και μαλλον στο abs και αυτο εχει σαν συνεπεια να λειτουργει συνεχος χωρις λογο.......αν ο φιλος κωστας εμενε κοντα μου εχω δικο μου ανθρωπο που θα του εβρισκε την αιτια...προς το παρων υπομονη για μερικα χμ και βλεπουμε μετα....παντος εμενα δεν μου ακουγονται ανησυχιτικα αυτα που γραφει...επειδη εχω ασχολιθει πολλες φορες με το θεμα φρενο...πιστευω οτι ειναι μεχρι να πατησουν....εχουμε δει και ποιο κουλα πραγματα και εστρωσαν μετα.... :):lol:

...αν θες να δεις πως έγιναν οι δίσκοι από τα EBC τακάκια ...τους έχω ...θα φρίξεις......

Link to comment
Share on other sites

Τώρα καταλαβαίνεις γιατί δεν πρέπει να τοποθετούμε στο καμάρι μας ότι μας πλασάρει ο κάθε ειδήμονας. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

...αν θες να δεις πως έγιναν οι δίσκοι από τα EBC τακάκια ...τους έχω ...θα φρίξεις......

Βάλε καλύτερα φωτογραφία απο τα νέα φρένα!!!!

Έχω περιέργεια να δώ πως φαίνονται τα φρένα του gti σε ζάντα tsi :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Βάλε καλύτερα φωτογραφία απο τα νέα φρένα!!!!

Έχω περιέργεια να δώ πως φαίνονται τα φρένα του gti σε ζάντα tsi :unsure:

...θα βάλω.....είναι υπέροχα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...........με αυτά και με εκείνα...τελικά πήγαμε σε δίσκους galfer 312 χαρακτούς - τρυπιτούς....αφενώς ότι το αμάξι έδειξε αμέσως (βέβαια όσο μπορεί να δείξει με την 16άρα) ...αφαιτέρου σταματήσανε και τα κλωτσίματα και όλα....

...τώρα θέλω να ρωτήσω το εξής: πόσα χιλιόμετρα πρέπει να κάνω για να τους στρώσω?

Υ>Γ>.....Επίσης, Όταν φρενάρετε απότομα από τα 180πχ ακούτε ένα αεροδυναμικό θόρυβο???? μιλάω για κατόχους Tsi......

Link to comment
Share on other sites

τα τακακια θελουν στρωσιμο,οι δισκοι δεν εχουν αναγκη.

βαλε φωτος να δουμε!!!!

για το αλλο δεν ξερω να σου πω αφου τα 180 δεν τα εχω πιασει ποτε.... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αεροδυναμικός ο θόρυβος που ακούς αλλά προέρχεται από την τριβή των τακακίων με τις δισκόπλακες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αεροδυναμικός ο θόρυβος που ακούς αλλά προέρχεται από την τριβή των τακακίων με τις δισκόπλακες.

Είναι κάτι ανησυχιτικό δηλαδή????Ή' είναι κάτι φυσιολογικό.....Σημειώνω πως τον άκουγα καιρό πολύ πριν αλλάξω δίσκους - τακάκια....

Επίσης να πώ πως δν είμαι και πολύ ικανοποιημένος από το φρενάρισμα....αλλά έχω μια ελπίδα επειδή είναι ακόμα νωρίς.....μόλις 200χιλ... σε εθνική...

.....δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά από πριν....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...........με αυτά και με εκείνα...τελικά πήγαμε σε δίσκους galfer 312 χαρακτούς - τρυπιτούς....αφενώς ότι το αμάξι έδειξε αμέσως (βέβαια όσο μπορεί να δείξει με την 16άρα) ...αφαιτέρου σταματήσανε και τα κλωτσίματα και όλα....

...τώρα θέλω να ρωτήσω το εξής: πόσα χιλιόμετρα πρέπει να κάνω για να τους στρώσω?

Υ>Γ>.....Επίσης, Όταν φρενάρετε απότομα από τα 180πχ ακούτε ένα αεροδυναμικό θόρυβο???? μιλάω για κατόχους Tsi......

Γι'αυτο σου ειχα πει να κοιταξεις τους δισκους πρωτα και οτι εγω ποτε δεν θα επαιρνα τορναρισμενους.

Παντως ακομα επιμενω για μαμα 312 και μαμα τακακια (δοκιμασμενες λυσεις).

Οχι προσωπικα στο δικο μου δενα ακουω κανενα θορυβο στο φρεναρισμα.

Σημειωτεον το καινουργιο μου με τα 17αρια λαστιχα/ζαντες μου δινει καλυτερη αισθηση στο φρεναρισμα.

Δηλ μου φαινεται να φρεναρει πιο αμεσα (πιστευω λογω διαστασης δηλ επιφανειας τριβης).

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο σου ειχα πει να κοιταξεις τους δισκους πρωτα και οτι εγω ποτε δεν θα επαιρνα τορναρισμενους.

Παντως ακομα επιμενω για μαμα 312 και μαμα τακακια (δοκιμασμενες λυσεις).

Οχι προσωπικα στο δικο μου δενα ακουω κανενα θορυβο στο φρεναρισμα.

Σημειωτεον το καινουργιο μου με τα 17αρια λαστιχα/ζαντες μου δινει καλυτερη αισθηση στο φρεναρισμα.

Δηλ μου φαινεται να φρεναρει πιο αμεσα (πιστευω λογω διαστασης δηλ επιφανειας τριβης).

...τελικά δίσκος ήταν....όταν τους πήρα δεν ήξερα ότι είναι τορνιρισμένος....

πάντως κάνει ένα θόρυβο που δεν ξέρω πως να τον μεταφράσω ...πάντα απο τα πολλά χιλ.....δεν τρέμουν πάντως τιμόνι και πετάλια....απλά ακούγεται λίγο θόρυβος....που βέβαια το έκανε και πριν την αλλαγή ...άρα μάλλον δεν είναι κάτι σε σχέση με τα καινούργια φρένα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ο φιλος μου ο Φ.......(γνωστη αντιπροσωπεια κοντα σε κατι λεωφορεια :) ) εχει βαλθει να με τρελανει!!!

Ξεκιναω σημερα να παω να ρωτησω τιμες για δισκους 312 και βασεις δαγκανων για το tsi μου.

Ε, τι το ηθελα???? Καραφλιασααα!! Δισκοι 100 Χ 2 = 200 ευρω και βασεις 150 Χ 2 = 300. Συνολο........

Αφηστε το καλυτερα!!!! Μου αρεσει που με ρωταει και για τακακια.......Ευχαριστω του λεω και την εκανα με ελαφρα πηδηματακια

Link to comment
Share on other sites

ακυρο και καγκουρια αυτο που βρηκα τυχαια αλλα παρτε μια ματιτσα!

Λενε Brembo πανω και καλα η οτι αλλο 8ες!

://cgi.ebay.de/Bremsscheiben-trim-VOLKSWAGEN-T3-SCIROCCO-RABBIT-GOLF-V_W0QQitemZ280310556129QQihZ018QQcategoryZ28649QQcmdZViewItemQQ_trksidZp1713.m15

3.l1262

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=CDqkwjartM8

αν βρουμε κατι τετοιο κατι γινεται :rolleyes:

χωρις πλακα Αυτα της ΑΤΕ λενε τιποτα?Τι διαστασεις δισκους ειπαμε οτι μπορουμε να βαλουμε σε V με 17" ζαντα?

Edited by geocha
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.