Jump to content
giannispolo

Αναβάθμιση Φρένων Σε Βελτιωμένο Golf 1.4 Tsi [312mm από Gti]

Recommended Posts

312 μπορεις να βαλεις ανετα.της ΑΤΕ ειναι πολυ καλα τα προιοντα της.

Αρα για TSI θελουμε:

2 δισκους 312

βασεις δαγκανας ή δαγκανα??

τακακια για τους παραπανω δισκους...

Τα εχω μπλεξει με τις διαστασεις.

Κατι αλλο,ολοι λενε πολλα αλογα,καλυτερα φρενα.Σωστη η σκεψη,αλλα αν εγω κανω συχνα πυκνα ταξιδια φορτωμενος,δεν χρειαζομαι καλυτερα φρενα και ειδικα πισω?

Τι μπορουμε να κανουμε για τους πισω δισκους?Εχω την εντυπωση οτι με το γκολφ φορτωμενο καταπονουνται αρκετα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρα για TSI θελουμε:

2 δισκους 312

βασεις δαγκανας ή δαγκανα??

τακακια για τους παραπανω δισκους...

Τα εχω μπλεξει με τις διαστασεις.

Κατι αλλο,ολοι λενε πολλα αλογα,καλυτερα φρενα.Σωστη η σκεψη,αλλα αν εγω κανω συχνα πυκνα ταξιδια φορτωμενος,δεν χρειαζομαι καλυτερα φρενα και ειδικα πισω?

Τι μπορουμε να κανουμε για τους πισω δισκους?Εχω την εντυπωση οτι με το γκολφ φορτωμενο καταπονουνται αρκετα :o

αμφιβαλλω αν καταλαβαινεις το αμαξι σου ποτε φρεναρει πισω,το φρενο γινεται με τα μπροστα,τα πισω φρεναρουν ελαχιστα και σε αναλογια 70% μπρος 30% πισω, ισως και λιγοτερο.για 312 φρενα, θες δισκους 312χ25,βασεις δαγκανων και τακακια.τα υπολοιπα δεν χρειαζονται αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

αμφιβαλλω αν καταλαβαινεις το αμαξι σου ποτε φρεναρει πισω,το φρενο γινεται με τα μπροστα,τα πισω φρεναρουν ελαχιστα και σε αναλογια 70% μπρος 30% πισω, ισως και λιγοτερο.για 312 φρενα, θες δισκους 312χ25,βασεις δαγκανων και τακακια.τα υπολοιπα δεν χρειαζονται αλλαγη.

Μααααα,αν το αυτοκινητο ειναι φορτωμενο,το EBD δεν δινει κατι παραπανω απο 30% πισω?Νομιζω ετσι ειναι,χωρια που μετα απο 24500 χλμ,εμενα οι πισω δισκοι φαινονται πιο ταλαιπωριμενοι απο τους εμπρος!Μπροστα δεν εχουν κανει ουτε χιλιοστο/mm πατουρα :o

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας παιδια,

θα ηθελα καποιος που εφτιαξε ετσι τα φρενα του να μου προτεινε το συνεργειο που τα εβαλε γιατι εγω σε κανενα δυο που ρωτησα μου ειπαν οτι μονο ολοκληρο κιτ μπορω να βαλω.

Link to comment
Share on other sites

αν κρατησεις τα μαμα φρενα σου αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις σωληνακια υψηλης πιεσεως υγρα dot5 κ αν θες να κανεις τρυπημα την δισκοπλακα αφου σου βγαλει καλουπι απο τα αντιστοιχα brembo.εγω τα εκανα τα παραπανω κ μου εβγαλε βελτιωση γυρω στο 30%.το θεμα δεν ειναι το μηχανημα τι εβγαλε το καταλαβαινω κ εγω

Link to comment
Share on other sites

αν κρατησεις τα μαμα φρενα σου αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις σωληνακια υψηλης πιεσεως υγρα dot5 κ αν θες να κανεις τρυπημα την δισκοπλακα αφου σου βγαλει καλουπι απο τα αντιστοιχα brembo.εγω τα εκανα τα παραπανω κ μου εβγαλε βελτιωση γυρω στο 30%.το θεμα δεν ειναι το μηχανημα τι εβγαλε το καταλαβαινω κ εγω

Αλλαγη τακακια καθε 10,000 χλμ τωρα που εισαι και τρυπιος :lol: ?

Τωρα που θα καρφωσω πανω brembo θα σε αφησω να μου καθαριζεις τις ζαντες απο την μακα

......

Link to comment
Share on other sites

αν κρατησεις τα μαμα φρενα σου αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις σωληνακια υψηλης πιεσεως υγρα dot5 κ αν θες να κανεις τρυπημα την δισκοπλακα αφου σου βγαλει καλουπι απο τα αντιστοιχα brembo.εγω τα εκανα τα παραπανω κ μου εβγαλε βελτιωση γυρω στο 30%.το θεμα δεν ειναι το μηχανημα τι εβγαλε το καταλαβαινω κ εγω

Φιλικα παντα,

αν ηταν ετσι τοτε οι μαμα εταιρειες θα εκαναν ακριβως το ιδιο (το τρυπημα εννοω, γιατι τα σωληνακια πρεπει να δινουν καποια καλυτερη αμεσοτητα) και θα βελτιωναν τα φρενα τους ευκολα και σχεδον χωρις κοστος.

Δεν ειναι ετσι ομως.

Ειδικα οι δισκοπλακες (οι νορμαλ) με το τρυπημα χανουν δομικα και αυτο θα φανει, αν δεν εχει ηδη φανει, και

ουσιαστικα.

Αυτο που εκανες απλα μειωσε την επιφανεια τριβης που εχει αρνητικα αποτελεσματα και φυσικα εφοσον αλλοιωθηκαν δομικα εχεις βαλει υποψηφιοτητα για προωρο 'στραβωμα'.

Μπορει να μην εχει γινει ακομα αλλα αν το πιεσεις και πεσεις σε τιποτα νερα θα γινει σιγουρα.

Οι τρυπητες (οι επωνυμες) εχουν αλλο υλικο για να μην στραβωνουν και για να απομακρυνουν την θερμοτητα πιο ευκολα και θελουν γι'αυτο το λογο και συνεργαζομενα τακακια.

Εξ'αλλου το 'τρυπητο' ειναι περισσοτερο για να αναβουν δυσκολοτερα οι δισκοπλακες και οχι τοσο για την αμεσοτητα που οπως εξηγησα μειωνεται αβου μειωνεται και η επιφανεια τριβης.

Και φυσικα δεν μιλαω για ολοκληρωμενα πακετα/σετ μαρκας οπου αυτοι οι παραμετροι εχουν προβλεφθει.

Μιλαω μονο για ερασιτεχνικες πρακτικες.

Παντως και να μην θελω να αμφισβητησω τα λεγομενα σου, το 30% που λες μου φαινεται αρκετα υπερβολικο, δηλ για φρεναρισμα απο 100-0 που δινουν τα τεστ θα πρεπει να εχεις τουλαχιστον 10 μετρα λιγωτερο που απλα δεν ειναι καν εφικτο και με οποια αλλη συμβατικη λυση κυκλοφορει απο επωνυμες μαρκες, εκτος και αν βαλουμε κανενα αλεξιπτωτακι.

Link to comment
Share on other sites

απλα ειναι μια μετρηση % του μηχανηματος που ανεβηκε το αυτοκινητο πανω (σε κατι ραουλα) βαλαμε το βαρος το ειδος του αυτοκινητου εγινε μετρηση πριν κ μετα την επεμβαση κ μετρηθηκε εκ του αποτελεσματος.Οσο για τις δισκοπλακες αν στραβωσουν δεν αγχωνομαι καθως ο μαστορας ειναι δικος μου ανθρωπος κ θα αναλαβει το οτιδηποτε.Πηγα κ στην αντιπροσωπεια κ τα ειδαν κ ειπαν οτι ειναι καλα...Το θεμα με την δομηκοτητα με απασχολει ακομα κ το εχω υπο παρακολουθηση.τα τακακια ας φαγωθουν πιο γρηγορα δεν με απασχολει οσο το θεμα του γρηγοροτερου φρεναρισματος.Οι πλακες βγηκανε κ τρυπηθηκαν κατοπιν καλουπιου που εγινε σε υπολογιστη απο υπαρχων brembo καλουπι

κ Φυσικα οι μαμα εταιριες δεν θα εκαναν το παραπανω οχι τοσο για αυτο που αναφερεις αλλα για οικονομικους λογους αλλωστε φιλε KIRRA (παντελης αν θυμαμαι καλα) αυτο ειναι κ το προφανες

Ο καιρος θα δειξει αν στραβωσουν πιο ευκολα η οχι παντος στα 60.000 θα τα αλλαζα οπως κ να εχει.αλλα 30.000 μενουν

ΥΓ τα παραπανω τα εκανα εγω δεν τα προτεινω απλα λεω τι εκανα εγω για να βελτιωσω το αποτελεσμα το οποιο κ εχει γινει κατα την αποψη μου παντα

επισης για το τρυπημα δεν εδωσα λεφτα μονο για τα σωληνακια κ τα υγρα dot5

Edited by mourh
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε mourh,

ειναι υπερ σου το οτι εισαι υποψιασμενος και παρακολουθεις την ολη κατασταση και πολυ καλα κανεις.

Δεν ξερω αν εχεις δει αλλα ποσταρισμτα μου πανω στο θεμα αλλα ειμαι απο τους πλεον δυσαρεστημενους με τα μαμα φρενα μου και εχω ψαξει αρκετα για να βρω λυση. Εχοντας δε και καποια αλογα παραπανω απο προγραμμα

για μενα ειναι επιτακτικο να κανω κατι και ας μην το κυνηγαω το αμαξι.

Οπως εχω ξαναπει τα φρανα του ακομα και για μαμα καταστασεις, παντα για μενα, ειναι ανεπαρκη ειδικα σε χαμηλες ταχυτητες και στο πρωτο φρεναρισμα.

Δεν ειναι δυνατον να αισθανομαι καλυτερα οταν φρεναρω με το Coltακι της γυναικας μου που εχει και 95 αλογακια και το τρεχω πιο πολυ απο το δικο μου.

Με το δικο μου εχω παντα μια καποια ανασφαλεια για οταν χρειαστει να πρωτοφρεναρω, σαν κατι να μην πηγαινει καλα με το γενικο συστημα τρομπας/αντλιας και αυτο το εχουν και αλλα παιδια.

Για να πω και του στραβου το δικιο, στο διπλοφρεναρισμα τα πραγματα βελτιωνονται αλλα το πρωτο ειναι που εχει σημασια.

Τελος παντων δεν εχω βρει καμμια ακομα λυση που να αξιζει τα λεφτα της και δεν εχω προχωρησει.

Ειναι τοσο λεπτο το θεμα των φρενων που θα πρεπει να ειμαι σιγουρος για κατι θετικο και χωρις παρενεργειες πριν το κανω.

Προς το παρον το μονο που σκεφτομαι για να βοηθησω λιγο την αποκριση, αν τελικα ισχυει και αυτο, ειναι να περασω σωληνακια υψηλης.

Και να μην εχει το αποτελεσμα τουλαχιστον κακο δεν θα του κανει.

Link to comment
Share on other sites

ΚIRRA ξερεις κ απο παλαιοτερες συνομιλιες μας οτι εκτιμω την αποψη σου, κ ναι τα σωληνακια κανουν δουλεια μαζι με αλλαγη υγρων ομως κατα την γνωμη μου( εβαλα dot5 αν θελεις εσυ βαλε dot4 tongue.gif )

το τρυπημα αστο ειναι για τυπακια σαν κ εμενα που ειμαστε για να πουλαμε μουρη, κ οταν τα φαω τα φρενα θα βαλω 312+

ο πεο-λινιο ειναι κλασσικος καγκουρας εβαλα προγραμμα κ ξηλωνω ασφαλτο οχι δεν ηταν κομητης ουτε ο σουπερμαν ειναι το κοκκινο TSI Μου

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρα λιγο να φαω την μουρη μου με τον τοιχο στο παρκινκγ μου.

Βιαζομουν φευγοντας και στην δευτερη μανουβρα τα φρενα απλως δεν πιασανε καλα με αποτελεσμα να σταματησω στον ποντο.Το σαδιστικο ειναι οτι καταλαβαινω οτι δεν πιανουνε αλλα δεν προλαβαινω να διπλοπατησω.

Α, ρε tsi με τις φρεναρες σου!!!

Υπάρχει μια μέθοδος "εξαέρωσης" του ABS με VAG-COM στην οποία απαιτείται συμπλήρωση υγρών. Εχει ακριβώς αυτό το σύμπτωμα. Και πρέπει να γίνεται όταν αλλάζουμε υγρά. Θυμάμαι παλιά ότι διπλοπατάγαμε όταν είχαμε ταμπούρα μπρος-πίσω (είχε τέτοιο φορτηγάκι ο πατέρας μου). Δεν νοείται να συμβαίνει αυτό και με δίσκους 288 χιλιοστών. Το δικό μου, ίσως λόγω dsg, ταλαιπωρεί λιγο παραπάνω τα τακάκια, αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχει το παραπάνω πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια μέθοδος "εξαέρωσης" του ABS με VAG-COM στην οποία απαιτείται συμπλήρωση υγρών. Εχει ακριβώς αυτό το σύμπτωμα. Και πρέπει να γίνεται όταν αλλάζουμε υγρά. Θυμάμαι παλιά ότι διπλοπατάγαμε όταν είχαμε ταμπούρα μπρος-πίσω (είχε τέτοιο φορτηγάκι ο πατέρας μου). Δεν νοείται να συμβαίνει αυτό και με δίσκους 288 χιλιοστών. Το δικό μου, ίσως λόγω dsg, ταλαιπωρεί λιγο παραπάνω τα τακάκια, αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχει το παραπάνω πρόβλημα...

Δεν σε καταλαβα...Εννοεις οτι ειναι σωστο να γινει εξαερωση ABS με VAG-COM ή πρεπει να αποφευγεται?Παντως εμενα τα φρενα ειναι αθλια, ασε που μερικες φορες σε κανενα αποτομο αλλα χωρις μπλοκαρισμα τροχων φρεναρισμα μαπινει το ABS και δεν λεει να βγει αν δεν αφησεις το πενταλ.Φρενο κυριολεκτικα 0 σε στεγνη ασφαλτο και το ABS το χαβα του...ΚΡΚΡΚΡΚΡΚΡΚΡΚΚΡΚΡΚΡ....Στο FSI 1.4 της μανας μου ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καταλαβα...Εννοεις οτι ειναι σωστο να γινει εξαερωση ABS με VAG-COM ή πρεπει να αποφευγεται?Παντως εμενα τα φρενα ειναι αθλια, ασε που μερικες φορες σε κανενα αποτομο αλλα χωρις μπλοκαρισμα τροχων φρεναρισμα μαπινει το ABS και δεν λεει να βγει αν δεν αφησεις το πενταλ.Φρενο κυριολεκτικα 0 σε στεγνη ασφαλτο και το ABS το χαβα του...ΚΡΚΡΚΡΚΡΚΡΚΡΚΚΡΚΡΚΡ....Στο FSI 1.4 της μανας μου ειναι μια χαρα.

πρέπει να γίνεται, ιδίως όταν αλλάζεις υγρά φρένων (κάθε δύο χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

το abs δεν εξαερωνεται ρε παιδες,ηλεκτρονικη μοναδα ειναι,εγκεφαλος.μηπως αναφερεστε σε coding της ηλεκτρουδραυλικης μοναδας;

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εμενα ειναι το δευτερο tsi μου.

Το πρωτο (2007) χειροκινητο κιβωτιο, αυτο (2008) με dsg.

Ειναι συμπτωση οτι και τα δυο ειχαν τα ιδια χαλια φρενα? Και τα δυο απο κανουργια?

Απλως περιμενω πως και πως να φαγωθουν λιγο οι δισκοι γιατι λυπαμαι να τα ξηλωσω καινουργια μιας και θα πανε για πεταμα και να τα αλλαξω με κατι πιο αξιοπιστο και αποτελεσματικο.

Δεν ξερω ομως ακομη αν πραγματικα φταιει το σετ δισκοι/δαγκανες (γιατι ετσι η αντικατασταση και πιο ευκολα γινεται και με λιγωτερο κοστος) η αν φταιει το συστημα πεδησης γενικοτερα (αντλιες/τρομπες).

Θα ηθελα αντικειμενικες γνωμες απο παιδια που εχουν κανει κατι αναλογο για να δω πως θα κινηθω οταν ερθει η ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ομως ακομη αν πραγματικα φταιει το σετ δισκοι/δαγκανες (γιατι ετσι η αντικατασταση και πιο ευκολα γινεται και με λιγωτερο κοστος) η αν φταιει το συστημα πεδησης γενικοτερα (αντλιες/τρομπες).

Εγω πιστευω οτι και δισκους διπλασιους να βαλεις τα ιδια χαλια θα ειναι!Δεν εχω παρατηρησει κανενα προβλημα fading,επομενως τακακια-δισκοι ειναι οκ.Για μενα το θεμα ειναι στο ολο συστημα, κυριως αντλιες/τρομπες γιατι το βουλιαγμα του φρενου μονο εκει μπορω να το αποδωσω την στιγμη που χιλια δυο ατομα απο το club εχουν αλλαξει τακακια-δισκους-σωληνακια-υγρα κτλ και δεν εχουν καταφερει κατι αξιοσημειωτο.

Οι γερμανοι απλα την ειδαν Hyundai φαση δεκαετιας 90' ...πανω-κατω!Φθηνα ολα,"καλες" τιμες.Βασικα τους βαρεθηκα με ολα αυτα που εχω τραβηξει... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω βάλει τα μπροστά φρένα από GTI, σωληνάκια υψηλής, και τακάκια ΑΤΕ και το αυτοκίνητο φρενάρει πολύ ικανοποιητικά στα 180km/h.

Βέβαια δεν έχω πρόγραμμα αλλά το πριν και το μετά δεν έχουν καμία σχλεση απολύτως. Πολύ πιο άμεσο φρενάρισμα, πολύ μικρότερη η διαδρομή στο πετάλ.

Νομίζω ανάλογη εμπειρία θα έχουν όσοι έχουν κάνει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

To προβλημα μου εστιαζεται κυριως στις χαμηλες ταχυτητες και στο πρωτο φρεναρισμα οπου το πενταλ μπορει και να φτασει στο τερμα για να πιασει (σου δινει την εντυπωση οτι χρειαζεται εξαερωση).

Σε συνεχες φρεναρισμα και με πολλα δεν φαινεται τοσο το προβλημα.

Γι' αυτο λεμε οτι πρεπει να ειναι κατι με την /τις τρομπες σε χαμηλες στροφες και στο πρωτο/δευτερο πατημα.

Και δεν ειναι τυχαιο καθοτι μου εχει συμβει και στα δυο αυτοκινητα που εχουν και ενα χρονο διαφορα παραγωγης μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

To προβλημα μου εστιαζεται κυριως στις χαμηλες ταχυτητες και στο πρωτο φρεναρισμα οπου το πενταλ μπορει και να φτασει στο τερμα για να πιασει (σου δινει την εντυπωση οτι χρειαζεται εξαερωση).

Σε συνεχες φρεναρισμα και με πολλα δεν φαινεται τοσο το προβλημα.

Γι' αυτο λεμε οτι πρεπει να ειναι κατι με την /τις τρομπες σε χαμηλες στροφες και στο πρωτο/δευτερο πατημα.

Και δεν ειναι τυχαιο καθοτι μου εχει συμβει και στα δυο αυτοκινητα που εχουν και ενα χρονο διαφορα παραγωγης μεταξυ τους.

Ακριβως αυτο!!!Εμενα μου εχει τυχει να ειμαι με 50χλμ, να χρειαστει να φρεναρω και να μην λεει να σταματησει με τερμα το πενταλ!Αλλες φορες παιρνει μπρος το ABS και εκει που φρεναρει σχετικα καλα να σε πηγαινει καροτσακι λες και εισαι σε παγο!

Link to comment
Share on other sites

Στο φρενάρισμα παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο τα λάστιχα και ο δρόμος. Σε άλλους δρόμους με κρύα λάστιχα πατάς φρένο και κολλάς στο τζάμι και σε άλλους δρόμους με ζεστά λάστιχα πατάς φρένο και παρακαλάς να πέσεις καπου μαλακά...

Έβαλα χθες σωληνάκια υψηλής, ferodo ds2500 μπροστά και απλά πίσω και rbf 600 υγρά. Η αλήθεια είναι ότι όταν το πήρα από τον φρενά, με άστρωτο τακάκι, το φρένο ήταν χειρότερο από πριν! Μετά από 100 όμως χλμ και με συχνά και δυνατά φρεναρίσματα ( το τακάκι είναι αγωνιστικό και θέλει ξύλο για να στρωθεί σωστά! ) μπορώ να πω ότι είναι απίστευτο! Ο συνδυασμός αυτός πραγματικά είναι πολύ καλός και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος! Το επόμενο βήμα είναι να αντικαταστήσω τους μαμά δίσκους με χαρακτούς και όχι με τρυπητούς και εξηγώ το γιατί:

Οι τρυπιτοί δίσκοι έχουν την ιδιότητα να ψύχονται πιο αποτελεσματικά και να αφαιρούν σε μικρό βαθμό την παλιά πάστα από το τακάκι, κρατώντας το σχετικά φρέσκο ανάμεσα στα φρεναρίσματα. Είναι όμως επικίνδυνοι να ραγίσουν, αν περάσεις μέσα από νερόλακο με ζεστούς δίσκους. Το γνωστό δηλ, που βλέπεις μπροστά σου τη λίμνη και φρεναρεις για να μην πνιγείς. Το νερό περνάει μέσα από τις τρύπες και λόγω διαφοράς θερμοκρασίας δημιουργούνται σχισιματάκια γύρω γύρω από τις τρύπες. Αυτό το θέμα το αντιμετωπίζουν συχνά οι brembo δίσκοι!

Οι χαρακτοί από την άλλη, δεν ψύχονται όσο οι τρυπητοί, αλλά ανανεώνουν το τακάκι σε καλύτερο βαθμό, συν ότι δεν είναι τόσο επικίνδυνοι στο νερό!

Μετά από τόσο ψάξιμο, αυτό έχω διαπιστώσει ότι θα είναι το καλύτερο σετάπ για μένα. Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι ένα καλό τακάκι κάνει τη διαφορά και τα υγρά-σωληνάκια σου δίνουν την διάρκεια που δεν έχει κανένα από τα αμάξια μας.

Link to comment
Share on other sites

geo τα υγρα που εβαλες ειναι κορυφαια αλλα αν δεν κανω λαθος χρειαζονται αλλαγη καθε χρονο.τσεκαρε το και εσυ γιατι δεν ειμαι απολυτα σιγουρος :D

Link to comment
Share on other sites

+1000

Απο γνωστο που ειχε GT και μαλιστα ειχε ασχοληθει παρα πολυ σε θεματα βελτιωσης (απο τους πρωτους), το ετρεχε κιολας, το μονο που μου ειχε προτεινει τελικα ηταν σωληνακια υψηλης και υγρα, ετσι για να εχεις καποια βελτιωση στην ταχυτητα αποκρισης μιας και δεν γινοταν τιποτα αλλο.

Και αυτο γιατι και αυτος ειχε αναλογα παραπονα.

Μήπως έχεις καμία ιδέα για το απο που θα μπορούσα να προμηθευτώ τα σωληνάκια υψηλής? Τί θα πρέπει να προσέξω? Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος κωδικός?

Όσον αφορά τα υγρά θα πρέπει να βάλω DOT5, σωστά? Κάποια προτίμηση στην Μάρκα?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

απο υγρα σου πρωτεινω ate

κανει αλλα τι μαρκα ειναι?εγω σου λες απο σωληνακια βαλε goodridge,

παιδα να σας ρωτησς επειδη και εγω σκεφτομαι στο gt μου να βαλω σωληνακια...μολις τα βαλω μετα τι διαφορα παρατηρω?πιο σφηκτο πενταλ?η η διαφορα φαινεται μονο οταν το πιεσω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.