Jump to content
giannispolo

Αναβάθμιση Φρένων Σε Βελτιωμένο Golf 1.4 Tsi [312mm από Gti]

Recommended Posts

απο υγρα σου πρωτεινω ate

κανει αλλα τι μαρκα ειναι?εγω σου λες απο σωληνακια βαλε goodridge,

παιδα να σας ρωτησς επειδη και εγω σκεφτομαι στο gt μου να βαλω σωληνακια...μολις τα βαλω μετα τι διαφορα παρατηρω?πιο σφηκτο πενταλ?η η διαφορα φαινεται μονο οταν το πιεσω?

Για ριξε μια ματια στο σιτε γιατι καποιο παλικαρι εχει αλλαξει τακακια,δισκους,υγρα,σωληνακια υψηλης και η διαφορα που ειδε γενικα ηταν γυρω στο 15%....@ρχιδι@ δηλαδη!Για μενα ειναι ολα θεμα αντλιας-υποπιεσης και ABS.Μην πετατε τσαμπα τα λεφτακια σας για να "κλεισετε τις τρυπες" της VW. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Οτι διαφορα και αν, θα ειναι αποκλειστικα απο τα σωληνακια.

Τα αλλα ειναι για ψυχολογικο ανεβασμα (αν μιλαμε γαι αλλαγη σε σετ GTI, αν θυμαμαι καλα).

Για aftermarket δεν εχω ιδεα και δεν ξερω αν εχει βαλει κανενας γιατι απο το τι διαφημιζουνε και το τι ισχυει πραγματικα υπαρχει μεγαλη διαφορα.

Πχ, η ABT οταν ειχα ρωτησει πριν 1.5 χρονο εδινε σαν βελτιωση το σετ του GTI (τουλαχιστον ηταν ειλικρινεις) κοντα στα 1400 ευρω και φυσικα ξερουμε πλεον οτι δεν ειναι και τοσο βελτιωση.

Ειχαν και κατι αλλα, παλι απο μεγαλυτερα μοντελα, που ξεφευγαν ακομα περισσοτερο, αλλα και παλι δεν μπορουσα να πειστω για την αποτελεσματικοτητα τους, ασχετα οτι για μενα δεν μπορει να βελτιωνεις μονο τον μπροστινο αξονα, γιατι καπου θα χασει την 'ισορροπια' του το αυτοκινητο εφοσον εστω και θεωρητικα θα αυξησεις την αποτελεσματικοτητα των φρενων μονο σε αυτο το σημειο που κουβαλαει και το περισσοτερο βαρος.

Για μενα λυση υπαρχει μονο εφοσον γινεται δουλεια και στους δυο αξονες και προπαντων μελετημενη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω βάλει τα μπροστά φρένα από GTI, σωληνάκια υψηλής, και τακάκια ΑΤΕ και το αυτοκίνητο φρενάρει πολύ ικανοποιητικά στα 180km/h.

Βέβαια δεν έχω πρόγραμμα αλλά το πριν και το μετά δεν έχουν καμία σχλεση απολύτως. Πολύ πιο άμεσο φρενάρισμα, πολύ μικρότερη η διαδρομή στο πετάλ.

Νομίζω ανάλογη εμπειρία θα έχουν όσοι έχουν κάνει το ίδιο.

Πόσα € σου πήγε το πακέτο ?

Edited by Speedy
Απαγορεύεται ρητά η δημοσίευση μηνυμάτων με όλα τα γράμματα κεφαλαία.
Link to comment
Share on other sites

θελω να αλλαξω τα τακακια στα πισω φρενα και ειμαι αναμεσα στα textar και στα ate, τι μου προτεινετε; Στα μπροστα φοραω textar και ειμαι ικανοποιημενος αλλα τα φοβαμαι και λιγο γιατι σε ενα γνωστο μου του ειχαν αναψει χωρις να τα πιεζει.

Edited by thodoristsi
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προτείνω ανεπιφύλακτα Galfer 4πίστονα με 312mm δίσκους...τεράστια αλλαγή..Σαν αίσθηση το πεντάλ του φρένου πήγε λίγο κάτω αλλά νιώθεις πως εσύ φρενάρεις το αυτοκίνητο ανάλογα με την πίεση στο πεντάλ..τελειώσανε πλέον αυτά τα κενά που είχαν τα μαμά φρένα..και ο φόβος μήπως στο φανάρι τελικά φιληθείς με τον μπροστινό σου..οι κάτοχοι πιστεύω να με καταλαβαίνουν τι εννοώ..anyway..άγκυρα τα galfer!!!

Όσο για πίσω μάλλον πάω για R32 4πίστονα..αλλά μόνο αν τα βρω σε καλή τιμή!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προτείνω ανεπιφύλακτα Galfer 4πίστονα με 312mm δίσκους...τεράστια αλλαγή..Σαν αίσθηση το πεντάλ του φρένου πήγε λίγο κάτω αλλά νιώθεις πως εσύ φρενάρεις το αυτοκίνητο ανάλογα με την πίεση στο πεντάλ..τελειώσανε πλέον αυτά τα κενά που είχαν τα μαμά φρένα..και ο φόβος μήπως στο φανάρι τελικά φιληθείς με τον μπροστινό σου..οι κάτοχοι πιστεύω να με καταλαβαίνουν τι εννοώ..anyway..άγκυρα τα galfer!!!

Όσο για πίσω μάλλον πάω για R32 4πίστονα..αλλά μόνο αν τα βρω σε καλή τιμή!

Πες μας και τιμή. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως χθες καταφερα και ΤΕΡΜΑΤΙΣΑ το πενταλ του φρενου (μαμησια ολα) χωρις να μπει το ABS!

Επιστροφη απο ενα χωριο της ιταλιας στην πολη μου, τεραστια ευθεια με ΜΟΛΙΣ πατημενη φρεσκια ασφαλτο!Ηταν ακομα ζεστη, αχνιστη! Απο 150-30 ουτε ξερω ποσο εκανε αλλα σε καποια φαση ολο το εμπρος συστημα αρχησε να κοσκινιζει πανω-κατω σαν ζελατινα!Αφου δεν εσπασε κατι, παλι καλα! Τελικα απο τα πολλα χλμ, καλα φρεναρει το tsi, στα λιγα ειναι το προβλημα, οταν μπαινει και το ABS! :thumbsup::rofl:

Link to comment
Share on other sites

εχεις προβλημα με το abs;με το abs εχει καλυτερο φρενο το αμαξι αρκει να το πατας οπως πρεπει για να ενεργοποιηθει.

YES! Οταν παταω το πενταλ αποτομα μπαινει χωρις να φρεναρει αισθητα.Μερικες φορες εχει τυχει να μην ... βγαινει!

Δηλαδη, αφηνω σχεδον τελειως το φρενο και το αισθανομαι οτι λειτουργει ακομα!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω φρένα GTI μιας και η τιμή είναι ικανοποιτική (350-400 euro) και δοκιμασμένη λύση....

Η ερωτησή μου είναι αν μπορεί να μπεί μεγαλύτερος δίσκος από τον ήδη υπάρχων (312mm) στα φρένα αυτά ..

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω φρένα GTI μιας και η τιμή είναι ικανοποιτική (350-400 euro) και δοκιμασμένη λύση....

Η ερωτησή μου είναι αν μπορεί να μπεί μεγαλύτερος δίσκος από τον ήδη υπάρχων (312mm) στα φρένα αυτά ..

Σίγουρα όχι..και γω το ήθελα και αν και φοράω 18'' ζάντες..με το ζόρι πήρε τα galfer 312mm..με αποστάτες 0.5cm. Και το αστείο είναι πως χωράει μέχρι 345 άνετα στο φάρδος της ζάντας αλλά βρίσκει στις ακτίνες..και είναι και σαν αράχνη με κοιλιά προς τα έξω!!!!Όσοι είστε με 5άκτινες κτλ...ξεχάστε τα galfer!!!...έλεγα και εγώ θα γεμίσει η ζάντα..αλλά....π@πάρια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα όχι..και γω το ήθελα και αν και φοράω 18'' ζάντες..με το ζόρι πήρε τα galfer 312mm..με αποστάτες 0.5cm. Και το αστείο είναι πως χωράει μέχρι 345 άνετα στο φάρδος της ζάντας αλλά βρίσκει στις ακτίνες..και είναι και σαν αράχνη με κοιλιά προς τα έξω!!!!Όσοι είστε με 5άκτινες κτλ...ξεχάστε τα galfer!!!...έλεγα και εγώ θα γεμίσει η ζάντα..αλλά....π@πάρια!!!!

Με τα Galfer ειδες πραγματικη διαφορα? Τα πισω ειναι ακομα τα μαμα?

Αν φρεναρει καλυτερα μηπως τωρα το πισω ειναι λιγο πιο ασταθες?

Παντως για τα GTI στον Keegan δεν χρειαζεται να παρεις μεταχειρισμενο σετ.

Παιρνεις δισκους 312 (GTI) καινουργιους απο αντιπροσωπεια (κανα 150αρι) και τις βασεις τους για τις δαγκανες του GTI (δεν θυμαμαι ποσο κανουν αλλα υπολογιζω κανα 100αρι το πολυ).Τα υπολοιπα ειναι ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Με τα Galfer ειδες πραγματικη διαφορα? Τα πισω ειναι ακομα τα μαμα?

Αν φρεναρει καλυτερα μηπως τωρα το πισω ειναι λιγο πιο ασταθες?

Παντως για τα GTI στον Keegan δεν χρειαζεται να παρεις μεταχειρισμενο σετ.

Παιρνεις δισκους 312 (GTI) καινουργιους απο αντιπροσωπεια (κανα 150αρι) και τις βασεις τους για τις δαγκανες του GTI (δεν θυμαμαι ποσο κανουν αλλα υπολογιζω κανα 100αρι το πολυ).Τα υπολοιπα ειναι ιδια.

Ναι η διαφορά είναι αισθητή φίλε...ειδικά στα πολλά..πάνω από 120 χλμ!!Τα πίσω είναι ακόμη μαμά γιατί έτσι κι αλλιώς πίσω φρενάρει το πολύ 25-30%...οπότε πεταμένα λεφτά..και ειδικά στις δύσκολες μέρες μας..βάψιμο κόκκινες οι δαγκάνες..και πολύ τους είναι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου.

Μια ερωτηση γενικη για οποιν εχει παρατηρησει κατι.

Σε σταση το πενταλ του φρενου σας οταν πατηθει με δυναμη μετα το αρχικο σταματημα και εφοσον πιεζεις ακομα το πενταλ αυτο υποχωρει ακομα περισσοτερο σχεδον στο τερμα του η μενει σταθερο ψηλα?

Το λεω γιατι εχω αυτο το προβλημα και παροτι εχει αλλαχθει και τρομπακι και μοναδα ABS τελικα αποφανθηκαν οτι ετσι λειτουργει κανονικα. Το ιδιο ειπαν δυο τεχνικοι αντιπροσωπειων αν και πριν αλλαχτει διεγνωσαν κατι ελαττωματικο και αλλαξαν τα παραπανω. Το αυτοκινητο ειναι dsg και σκεφτομαι μηπως λογω αυτου εχει αυτη τη συμπεριφορα. Σε φιλου μου παντως με Scirocco 160αρι το φρενο μενει ψηλα και ειναι σκληρο μετα απο ιδιο πατημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου.

Μια ερωτηση γενικη για οποιν εχει παρατηρησει κατι.

Σε σταση το πενταλ του φρενου σας οταν πατηθει με δυναμη μετα το αρχικο σταματημα και εφοσον πιεζεις ακομα το πενταλ αυτο υποχωρει ακομα περισσοτερο σχεδον στο τερμα του η μενει σταθερο ψηλα?

Το λεω γιατι εχω αυτο το προβλημα και παροτι εχει αλλαχθει και τρομπακι και μοναδα ABS τελικα αποφανθηκαν οτι ετσι λειτουργει κανονικα. Το ιδιο ειπαν δυο τεχνικοι αντιπροσωπειων αν και πριν αλλαχτει διεγνωσαν κατι ελαττωματικο και αλλαξαν τα παραπανω. Το αυτοκινητο ειναι dsg και σκεφτομαι μηπως λογω αυτου εχει αυτη τη συμπεριφορα. Σε φιλου μου παντως με Scirocco 160αρι το φρενο μενει ψηλα και ειναι σκληρο μετα απο ιδιο πατημα.

Παντελή, αυτό δεν είναι λογικό. Δεν έχει σχέση η μετάδοση. Πάνε κοίταξε αλλού τα φρένα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου.

Μια ερωτηση γενικη για οποιν εχει παρατηρησει κατι.

Σε σταση το πενταλ του φρενου σας οταν πατηθει με δυναμη μετα το αρχικο σταματημα και εφοσον πιεζεις ακομα το πενταλ αυτο υποχωρει ακομα περισσοτερο σχεδον στο τερμα του η μενει σταθερο ψηλα?

Το λεω γιατι εχω αυτο το προβλημα και παροτι εχει αλλαχθει και τρομπακι και μοναδα ABS τελικα αποφανθηκαν οτι ετσι λειτουργει κανονικα. Το ιδιο ειπαν δυο τεχνικοι αντιπροσωπειων αν και πριν αλλαχτει διεγνωσαν κατι ελαττωματικο και αλλαξαν τα παραπανω. Το αυτοκινητο ειναι dsg και σκεφτομαι μηπως λογω αυτου εχει αυτη τη συμπεριφορα. Σε φιλου μου παντως με Scirocco 160αρι το φρενο μενει ψηλα και ειναι σκληρο μετα απο ιδιο πατημα.

Και εμενα τα ιδια κανει φιλε μου και δεν ειναι DSG..Επισης οταν κανω οπισθεν, ειδικα μολις εχω βαλει μπροστα, οσο και να πατησεις το φρενο απλα δεν πιανει!Οταν το παταω με δυναμη-αποτομα σκληραινει ακαριαια και δεν φρεναρει...Δοκιμασε σε ανοιχτο χωρο να κανεις οπισθεν με καμμια 10-15 χιλιομετρα και τσαρουχωσε το φρενο να δεις.Εμενα δεν καταφερνει ουτε να μπλοκαρει τροχους, ουτε να ξεκινησει το ABS...Σιγουρα υπαρχει καποιο γενικο προβλημα αντλιας αλλα στα @@ της η VW

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ακριβως ιδια ιστορια με μενα γι'αυτο και σημερα περασα απο αντιπροσωπεια οπου δοκιμασα τα φρενα σε tsi 5αρι σαν το δικο μου αλλα και σε 6αρι.

Αποτελεσμα, ολα τα ιδια. Ετσι δουλευουν τελικα!

Θα πρεπει να μαθουμε να ζουμε ετσι. Το θετικο απο αυτη τη λειτουργια τους, τουλαχιστον στο δικο μου, ειναι οτι δεν μπαινει ευκολα το ABS γιατι υπαρχει αυτη η προοδευτικοτητα στο πατημα που δεν το κοκκαλωνει οπως σε αλλα. Βεβαια το αρνητικο ειναι οτι με αυτη τη λειτουργια και ειδικα σε πιο χαμηλες ταχυτητες, οπως ειπες και εσυ με την οπισθεν, αν κανεις κατι αποτομα σου δινει την εντυπωση οτι δεν σταματαει οπως το περιμενεις, αλλα ισως σε αυτο να φταιει και το πως εχουμε συνηθισει απο αλλα αυτοκινητα.

Παντως απ'οτι ειδα δεν πρεπει να υπαρχει κατι λαθος απλα φαινεται λιγο διαφορετικη η συμπεριφορα των φρενων σε μερικους απο εμας.

Τωρα λοιπον το πηρα αποφαση και θα τα συνηθισω θελω δεν θελω (ελεω και της διαφαινομενης οικονομικης κρισης που δεν θα μας αφησει να ξενοκοιταξουμε για αρκετο καιρο)!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ακριβως ιδια ιστορια με μενα γι'αυτο και σημερα περασα απο αντιπροσωπεια οπου δοκιμασα τα φρενα σε tsi 5αρι σαν το δικο μου αλλα και σε 6αρι.

Αποτελεσμα, ολα τα ιδια. Ετσι δουλευουν τελικα!

Θα πρεπει να μαθουμε να ζουμε ετσι. Το θετικο απο αυτη τη λειτουργια τους, τουλαχιστον στο δικο μου, ειναι οτι δεν μπαινει ευκολα το ABS γιατι υπαρχει αυτη η προοδευτικοτητα στο πατημα που δεν το κοκκαλωνει οπως σε αλλα. Βεβαια το αρνητικο ειναι οτι με αυτη τη λειτουργια και ειδικα σε πιο χαμηλες ταχυτητες, οπως ειπες και εσυ με την οπισθεν, αν κανεις κατι αποτομα σου δινει την εντυπωση οτι δεν σταματαει οπως το περιμενεις, αλλα ισως σε αυτο να φταιει και το πως εχουμε συνηθισει απο αλλα αυτοκινητα.

Παντως απ'οτι ειδα δεν πρεπει να υπαρχει κατι λαθος απλα φαινεται λιγο διαφορετικη η συμπεριφορα των φρενων σε μερικους απο εμας.

Τωρα λοιπον το πηρα αποφαση και θα τα συνηθισω θελω δεν θελω (ελεω και της διαφαινομενης οικονομικης κρισης που δεν θα μας αφησει να ξενοκοιταξουμε για αρκετο καιρο)!!

Σιγουρα υπαρχει κατι λαθος! Σε 5αρι ΦΣΙ 1.4 της οικογενιας τα φρενα δουλευουν τελεια και ας ειναι μικροτερα....Το ολο συστημα ειναι για τον γιουτσο απλα,ομορφα και ωραια!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα υπαρχει κατι λαθος! Σε 5αρι ΦΣΙ 1.4 της οικογενιας τα φρενα δουλευουν τελεια και ας ειναι μικροτερα....Το ολο συστημα ειναι για τον γιουτσο απλα,ομορφα και ωραια!

Σιγουρα τα φρενα δεν ειναι το δυνατο του σημειο, το λεω 3 χρονια τωρα, αλλα δυστυχως ετσι ειναι η κατασταση. Εχω διαβασει οτι αν γινει πολυ σωστη και σχολαστικη εξαερωση μεσω vag com, (υπαρχει ειδικος τροπος και για τους τροχους αλλα και για την αντλια) τοτε η κατασταση βελτιωνεται. Θα ψαξω να το βρω αν και μου ειχε φανει λιγο επιπονο. Στην αντιπροσωπεια παντως δεν βγαζεις ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα όχι..και γω το ήθελα και αν και φοράω 18'' ζάντες..με το ζόρι πήρε τα galfer 312mm..με αποστάτες 0.5cm.

Καλορίζικα Βασίλη ...εκτός ότι πρέπει να είναι αποτελεσματικά θα δείχνουν και όμορφα...

Παντως για τα GTI στον Keegan δεν χρειαζεται να παρεις μεταχειρισμενο σετ.

Παιρνεις δισκους 312 (GTI) καινουργιους απο αντιπροσωπεια (κανα 150αρι) και τις βασεις τους για τις δαγκανες του GTI (δεν θυμαμαι ποσο κανουν αλλα υπολογιζω κανα 100αρι το πολυ).Τα υπολοιπα ειναι ιδια.

Σε ευχαριστώ για τη λύση Παντελή...και όντως είναι μια καλή και συμφέρουσα εφαρμογή. Είχα οδηγήσει του Φάνη που έχει βάλει σετ απο GTI και είχα μεινει ικανοποιημένος...

Αν και σκέφτομαι να βάλω χαρακτούς αλλά νομίζω πως θα έχω τριγμούς σε σχέση με τα απλά 312mm....

Σε σταση το πενταλ του φρενου σας οταν πατηθει με δυναμη μετα το αρχικο σταματημα και εφοσον πιεζεις ακομα το πενταλ αυτο υποχωρει ακομα περισσοτερο σχεδον στο τερμα του η μενει σταθερο ψηλα?

Ναι ...και εμένα το κάνει αυτό, όχι στο τέρμα μου αλλά υποχωρεί περισσότερο απο ότι θα έπρεπε.

Χθες συγκεκριμένα αναγκάστηκα να το πατήσω τόσο δυνατά (για αν αποφύγω μια νέα οδηγό που κοκκάλωσε με πορτοκαλί ..έλεος) και έπειτα απο μερικά μέτρα αισθάνθηκα ότι είχε σκληρύνει με πιο άμμεση απόκριση, σαν να δούλευε όπως πρέπει...λες από τον τσαμπουκά που έφαγε το πεντάλ να έκανε εξαέρωση ? ;)

Βεβαια το αρνητικο ειναι οτι με αυτη τη λειτουργια και ειδικα σε πιο χαμηλες ταχυτητες, οπως ειπες και εσυ με την οπισθεν, αν κανεις κατι αποτομα σου δινει την εντυπωση οτι δεν σταματαει οπως το περιμενεις, αλλα ισως σε αυτο να φταιει και το πως εχουμε συνηθισει απο αλλα αυτοκινητα.

Στο προηγούμενο αυτοκινητό μου (Golf iv-1,4)τα φρένα του ήταν ΠΑΡΑ πολυ καλά και ΔΥΝΑΤΑ.

Όταν έκανα μάλιστα test-drive το Golf-V και πάτησα τα φρένα αμέσως, του είπα του πωλητή ότι τα φρένα στο αμάξι σου έχουν πρόβλημα....με διαβεβαίωσε ότι έτσι πια σε όλα τα μοντέλα

.....και σκέφτηκα και έγω με τη σειρά μου

ολο συστημα ειναι για τον γιουτσο απλα,ομορφα και ωραια!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.