Jump to content
viardon

Αποζημίωση απο Δήμο !

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα.

Εχω ένα Golf TSI 140 sport

Χθές το βράδυ επιστρέφοντας προς το σπίτι έπεσα σε λακούβα με αποτέλεσμα να σκίσω το λάστιχο και να αρπάξει και η ζάντα, εργοστασιακές.

Κάλεσα την τροχαία για να καταγράψει το συμβάν και στη συνέχεια η ασφαλιστική εταιρεία, στην οποία έχουμε μικτή ασφάλεια, έστειλε έναν πραγματογνώμονα για να βγάλει φωτογραφίες.

Απο την τροχαία μου είπαν οτι πρέπει να το αναφέρω στην ασφαλιστική και οτι θα με αποζημιώσει ο Δήμος.

Εχω γύρω στα 22.500 χλμ.

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να φοράω 205/55/R16 (θα το τσεκάρω όταν φύγω απο τη δουλειά)

Θα ήθελα να σας ρωτήσω πόσο περίπου να υπολογίζω για καινούργια ή για επισκευή ζάντας και για λάστιχο??????

Θα έχω πρόβλημα που το 1 θα είναι καινούργιο και τα υπόλοιπα 3 με την φθορά των 22.500χλμ????

Επίσης σχετικά με την αποζημίωση απο το Δήμο Θεσσαλονίκης εχετε προηγούμενες εμπειρίες;

Τί θα μου προτείνατε να κάνω;;;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Σωστές κινήσεις έκανες. Θα πας να φτιάξεις το αυτοκίνητό σου και θα το πληρώσεις κανονικά.

Μετά θα πας στην αστυνομία να πάρεις αντίγραφο της καταγραφής συμβάντος.

Θα πάρεις το χαρτί της αστυνομίας και ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ των τιμολογίων ή της προσφοράς επισκευής και θα πας στον Δήμο να ζητήσεις αποζημίωση.

Το έχω πάθει κι εγώ. Πληρώνουν σχετικά γρήγορα. Κάποτε έκαναν κολπάκια αλλά μετά από μερικές δικαστικές αποφάσεις εναντίον τους, πλέον πληρώνουν κανονικά.

Κάνε μόνο έναν έλεγχο για το εάν ο δρόμος που χτύπησες ανήκει στον Δήμο κάπου αλλού.

Στην ακραία περίπτωση που αρνούνται τα πάντα, κάνε χρήση της μεικτής σου!

Επισκευή ζάντας;;; Εάν έχεις χτυπήσει - ραγίσει - στραβώσει, πάρε καινούρια!!! Λάστιχα θα βάλεις 2 καινούρια.

Θα πάρεις 2 καινούρια και θα τα βάλεις στους μπροστινούς τροχούς.

Τα δύο παλιά θα τα αφήσεις στους πίσω. Βάλε οπωσδήποτε το αυτοκίνητο για έλεγχο. Μπορεί να σου έχει στραβώσει και κανένα ψαλίδι και να μην το έχεις πάρει χαμπάρι.

Μόνο στην ευθυγράμμιση φαίνεται αυτό! (ΚΤΕΟ)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η ζημιά να είναι μεγαλύτερη απ'αυτό που βλέπεις.

(Μακριά από εσένα. Δε σου το εύχομαι σε καμία περίπτωση αλλά καλό είναι να κάνεις έναν πολύ καλό έλεγχο!)

Link to comment
Share on other sites

Σωστές κινήσεις έκανες. Θα πας να φτιάξεις το αυτοκίνητό σου και θα το πληρώσεις κανονικά.

Μετά θα πας στην αστυνομία να πάρεις αντίγραφο της καταγραφής συμβάντος.

Θα πάρεις το χαρτί της αστυνομίας και ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ των τιμολογίων ή της προσφοράς επισκευής και θα πας στον Δήμο να ζητήσεις αποζημίωση.

Το έχω πάθει κι εγώ. Πληρώνουν σχετικά γρήγορα. Κάποτε έκαναν κολπάκια αλλά μετά από μερικές δικαστικές αποφάσεις εναντίον τους, πλέον πληρώνουν κανονικά.

Κάνε μόνο έναν έλεγχο για το εάν ο δρόμος που χτύπησες ανήκει στον Δήμο κάπου αλλού.

Στην ακραία περίπτωση που αρνούνται τα πάντα, κάνε χρήση της μεικτής σου!

Επισκευή ζάντας;;; Εάν έχεις χτυπήσει - ραγίσει - στραβώσει, πάρε καινούρια!!! Λάστιχα θα βάλεις 2 καινούρια.

Θα πάρεις 2 καινούρια και θα τα βάλεις στους μπροστινούς τροχούς.

Τα δύο παλιά θα τα αφήσεις στους πίσω. Βάλε οπωσδήποτε το αυτοκίνητο για έλεγχο. Μπορεί να σου έχει στραβώσει και κανένα ψαλίδι και να μην το έχεις πάρει χαμπάρι.

Μόνο στην ευθυγράμμιση φαίνεται αυτό! (ΚΤΕΟ)

Thanks

Αντίγραφο απο την αστυνομία μου έδωσαν χθές το βράδυ επι τόπου οι αστυνομικοί που ήρθαν.

Θέλω να πάω να βγάλω φωτογραφίες και τη λακούβα για να είμαι καλυμένος (δε πιστεύω να την έφτιαξαν μέσα σε μία νύχτα)

Η ζάντα δεν έσπασε απλα στο σημείο που χτύπησε αντί για κύκλος είναι ελαφριά πιο ίσια :-Ρ

Για πόσο μαλλί μιλάμε ;;;;; :):(

Link to comment
Share on other sites

Για πόσο μαλλί μιλάμε ;;;;; :):(

Επισκευη της ζαντας μπορει να γινει και με 40-50 ευρω. Το θεμα ειναι ομως οτι θα μπορουσες να βαλεις και καινουρια. Ειτε απο τον Δημο, ειτε απο την ασφαλιστικη, θα αποζημιωθεις, δεν τιθεται ζητημα. :whistling:

Λαστιχα εννοειται οτι θα αλλαξεις ζευγαρι, οποτε υπολογισε πανω-κατω αλλα 250 ευρω.

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

Επισκευη της ζαντας μπορει να γινει και με 40-50 ευρω. Το θεμα ειναι ομως οτι θα μπορουσες να βαλεις και καινουρια. Ειτε απο τον Δημο, ειτε απο την ασφαλιστικη, θα αποζημιωθεις, δεν τιθεται ζητημα. :whistling:

Λαστιχα εννοειται οτι θα αλλαξεις ζευγαρι, οποτε υπολογισε πανω-κατω αλλα 250 ευρω.

Το ζευγάρι 250 ή το ένα ;;;; :) sorry for the stupid questions :(

Το να αλλαχτεί ζευγάρι παιδιά το θεωρείται απαραίτητο λόγω των χιλιομέτρων που έχω κάνει;;;;

Δηλαδή τίθεται θέμα διαφορετικής προσφησης και ίσως ασφάλειας;;;

Edited by viardon
Link to comment
Share on other sites

250 και τα δύο...

Και 5000 χιλιόμετρα να είχες κάνει, πάλι και τα δύο θα σου λέγαμε να αλλάξεις.

Έχει να κάνει με την ευστάθεια και τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου. Δεν μπορείς από τη μία να έχεις καινούριο απάτητο λάστιχο με διαφορετική πρόσφηση από το απέναντί του! Μπορεί να σκοτωθείς σε κανένα απότομο φρενάρισμα!

Link to comment
Share on other sites

Το ζευγάρι 250 ή το ένα ;;;; :D sorry for the stupid questions ;)

Το να αλλαχτεί ζευγάρι παιδιά το θεωρείται απαραίτητο λόγω των χιλιομέτρων που έχω κάνει;;;;

Δηλαδή τίθεται θέμα διαφορετικής προσφησης και ίσως ασφάλειας;;;

Ειναι απαραιτητο να αλλαχθουν ζευγαρι, ουτε να το συζητας!

Ριξε μια ματια και σ ενα αντιστοιχο θεμα του forum

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=21543

Οσο για τις τιιμες των ελαστικων, ριξε και μια ματια εδώ

Link to comment
Share on other sites

Thanks

Αντίγραφο απο την αστυνομία μου έδωσαν χθές το βράδυ επι τόπου οι αστυνομικοί που ήρθαν.

Θέλω να πάω να βγάλω φωτογραφίες και τη λακούβα για να είμαι καλυμένος (δε πιστεύω να την έφτιαξαν μέσα σε μία νύχτα)

Η ζάντα δεν έσπασε απλα στο σημείο που χτύπησε αντί για κύκλος είναι ελαφριά πιο ίσια :-Ρ

Για πόσο μαλλί μιλάμε ;;;;; :D;)

και ομως μπορει και να την εχουν φτιαξει. Ετυχε σε φιλο το ιδιο πραγμα απλος αυτος ειχε χειροτερει καταλιξη γιατι η λακουβα ηταν τεραστια και με το πεσιμο εσπασε ακρομπαρο και αλλα και το αμαξι εφερε τουμπα αυτος εγκλωβιστικε και οταν βγηκε (ευτυχος δεν επαθε τιποτα) το μονο που σκεφτοταν ηταν οτι ζει. το πρωι που πηγε να βγαλει φοτο την λακουβα ειχε φτιαχτει και ο δημος εκανε το κοροιδο. Αστα να πανε τουλαχιστον εσυ φωναξες εκεινη την ωρα την αστυνομια αυτος δεν το εκανε και τα πλυρωσε μονοσ του

Link to comment
Share on other sites

Thanks

Αντίγραφο απο την αστυνομία μου έδωσαν χθές το βράδυ επι τόπου οι αστυνομικοί που ήρθαν.

Θέλω να πάω να βγάλω φωτογραφίες και τη λακούβα για να είμαι καλυμένος (δε πιστεύω να την έφτιαξαν μέσα σε μία νύχτα)

Η ζάντα δεν έσπασε απλα στο σημείο που χτύπησε αντί για κύκλος είναι ελαφριά πιο ίσια :-Ρ

Για πόσο μαλλί μιλάμε ;;;;; :D;)

Εφοσον υπαρχει επιτοπου αυτοψια απο την αστυνομια και οτι ελαβε γνωση του συμβαντος και μαλιστα σου εδωσε και αντιγραφο, δεν πανα την εχουν σκεπασει!! Αστους να χτυπουν τον κ#λο τους στο πατωμα. Θα σε αποζημιωσουν και θα που και ενα τραγουδι :lol: .

Link to comment
Share on other sites

κυριοι επιτρεψτε μου να πω οτι ενισταμαι.

τα λαστιχα τα καινουργια πρεπει να μπουν πισω και οχι μπροστα.

λανθασμενα επικρατει αυτη η αποψη.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και σου επιτρέπουμε. tongue.giftongue.gif

Γιατί όμως πίσω; Το σύστημα διεύθυνσης μπροστά δεν είναι;

Η πέδηση μπροστά δεν είναι; Η ανάγκη μεγαλύτερης πρόσφυσης, μπροστά δεν είναι;

Τα παλιά είναι φθαρμένα! Γιατί να μη βάλει τα καινούρια μπροστά;;

Link to comment
Share on other sites

Το ζευγάρι 250 ή το ένα ;;;; :mellow: sorry for the stupid questions :angry:

Το να αλλαχτεί ζευγάρι παιδιά το θεωρείται απαραίτητο λόγω των χιλιομέτρων που έχω κάνει;;;;

Δηλαδή τίθεται θέμα διαφορετικής προσφησης και ίσως ασφάλειας;;;

να πω μονο [απο προσωπικη εμπειρια] πως απο το 1 λαστιχο που επαθες την ζημια θα σου καληψουν το 60% περιπου το υπολοιπο ειναι δικο σου

πχ αν τα δυο λαστιχα που θα χρειαστει να αλλαξεις εχουν 200 ευρο τοτε θα σου πληρωσουν απο το ενα το 60% δηλαδη 60 ευρο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 1000 thanks για τις απόψεις σας... Δυστυχώς μόλις γύρισα σπίτι και είμαι ψόφιος...

Εβγαλα φωτογραφίες απο την λακούβα

Αυριο σε πρώτη ευκαιρία θα προσπαθήσω να ανεβάσω και φώτο απο τη ζημιά.

stay tuned :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή έκανα μια ταρζανιά και έπεσα με φόρα πάνω σε κράσπεδο-πεζοδρόμιο, το οποιο προεξείχε και το ανέβηκα λόγω που ο δρόμος ήταν πολύ ανηφορικός και δεν φαινόταν :mellow:

Αποτέλεσμα να πετάξει το λάστιχο βυζί και να το αλλάξω. 120ευρώ (το 1 άλλαξα) μισελέν 205/55/16 ένερτζι. Απο τοτε έχω κάνει 25.000 χλμ περίπου και όλα καλά. Επειδή είδα κι εγώ οτι δεν τράβαγε δεν πήγα να το κοιτάξουν. Τώρα που είναι να το πάω για σέρβις θα τους πω να του ρίξουν μια ματιά (κάλιο αργά παρά αργότερα tongue.gif )

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα... Χθές βρήκα λίγο χρόνο και πήρα γνώμη απο 2 μαγαζιά.

Η ζάντα χρειάζεται οπωσδήποτε τόρνο 30-40¤

Θέμα αντικατάστασης δεν τίθεται μου είπαν.

Τα λάστιχα που φοράει το αμάξι είναι τα Michelin Energy 205/55/R16 91V

Και στα 2 μαγαζιά που πήγα με ρώτησαν... "Τρέχεις με 240 ???? Γιατί έβαλες τέτοια λάστιχα???"

Ρωτήστε τη γυναίκα μου τους είπα και τον πεθερό μου tongue.gif:o

Μου έβγαλαν ενα συνολικό κοστολόγιο για 2 λάστιχα και επισκευή ζάντας 290-310¤

Τώρα μου γεννήθηκε μια άλλη απορία.

Οκ αλλάζω τα 2 λάστιχα όμως θα έχουν μιά διαφορά 22.500 χλμ

Μετά πότε θα τα αλλάξω;;; όταν τα παλιά φτάσουν πχ τα 60.000 ;;;;; Τότε όμως τα άλλα θα είναι στις 37.500

ΥΓ.Είμαι γραφείο μόλις μπορέσω θα ανεβάσω φωτογραφίες ;)

Link to comment
Share on other sites

Παναγία μου! :D:D:D Αυτή βγάζει Κίνα!!! Απορώ πως βγήκες τόσο εύκολα από εκεί μέσα!

Αφού μπήκες σε αυτή τη διαδικασία, λάστιχα θα αλλάζεις ανά ζευγάρια. Εάν δεις ότι τα πίσω κάποια στιγμή θα έχουν φθαρεί πολύ ενώ τα μπροστά είναι σε καλή κατάσταση, τότε θα πας να αλλάξεις μόνο ένα ζευγάρι. Πάλι η ίδια διαδικασία. Τα καινούρια μπροστά και τα παλιά πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα... Χθές βρήκα λίγο χρόνο και πήρα γνώμη απο 2 μαγαζιά.

Η ζάντα χρειάζεται οπωσδήποτε τόρνο 30-40¤

Θέμα αντικατάστασης δεν τίθεται μου είπαν.

Τα λάστιχα που φοράει το αμάξι είναι τα Michelin Energy 205/55/R16 91V

Και στα 2 μαγαζιά που πήγα με ρώτησαν... "Τρέχεις με 240 ???? Γιατί έβαλες τέτοια λάστιχα???"

Ρωτήστε τη γυναίκα μου τους είπα και τον πεθερό μου tongue.gif:D

Μου έβγαλαν ενα συνολικό κοστολόγιο για 2 λάστιχα και επισκευή ζάντας 290-310¤

Τώρα μου γεννήθηκε μια άλλη απορία.

Οκ αλλάζω τα 2 λάστιχα όμως θα έχουν μιά διαφορά 22.500 χλμ

Μετά πότε θα τα αλλάξω;;; όταν τα παλιά φτάσουν πχ τα 60.000 ;;;;; Τότε όμως τα άλλα θα είναι στις 37.500

ΥΓ.Είμαι γραφείο μόλις μπορέσω θα ανεβάσω φωτογραφίες :D

Το Energy είναι καλό λάστιχο για έναν μέσο οδηγό κι αυτή την ατάκα ότι "τρέχεις με 240" προφανώς σου την είπε επειδή ο δείκτης ταχύτητας του ελαστικού σου είναι V, δηλαδή 240km/h, ενώ θα μπορούσες να είχες π.χ. δείκτη Η για 210km/h.

Απο κεί και πέρα για το αν θα μπείς στη διαδικασία να τα αλλάζεις ανα δύο ή αν τα αλλάξεις τετράδα: αυτό θα το κρίνεις τη στιγμή που τα πίσω λάστιχα θα είναι για αλλαγή. Τότε δες σε τι κατάσταση είναι τα μπροστινά σου κι αναλόγως αποφάσισε. Μην ξεχνάς ότι τα λάστιχα που βρίσκονται μπροστά, φθείρονται γρηγορότερα από τα πίσω. Μπορεί δηλαδή όταν έρθει η στιγμή της αλλαγής των πίσω ελαστικών, τα μπροστινά σου να μην έχουν πολλά "ψωμιά" ακόμη.

Και μη ξεχνάς πως δεν υπάρχει κανένας κανόνας που να λέει ότι τα λάστιχα τα αλλάζεις ακριβώς στις 60000km. Αυτά αλλάζουν ανάλογα με το λάστιχο, τον τρόπο οδήγησης κλπ...

Το κοστολόγιο είναι λογικό: δύο λάστιχα μαζί με την ζυγοστάθμιση 250 ευρώ + 40 για την ζάντα.

Α, καλού-κακού κάνε και μια ευθυγράμμιση μήπως χρειάζεται από το χτύπημα.

Link to comment
Share on other sites

Το Energy είναι καλό λάστιχο για έναν μέσο οδηγό κι αυτή την ατάκα ότι "τρέχεις με 240" προφανώς σου την είπε επειδή ο δείκτης ταχύτητας του ελαστικού σου είναι V, δηλαδή 240km/h, ενώ θα μπορούσες να είχες π.χ. δείκτη Η για 210km/h.

Απο κεί και πέρα για το αν θα μπείς στη διαδικασία να τα αλλάζεις ανα δύο ή αν τα αλλάξεις τετράδα: αυτό θα το κρίνεις τη στιγμή που τα πίσω λάστιχα θα είναι για αλλαγή. Τότε δες σε τι κατάσταση είναι τα μπροστινά σου κι αναλόγως αποφάσισε. Μην ξεχνάς ότι τα λάστιχα που βρίσκονται μπροστά, φθείρονται γρηγορότερα από τα πίσω. Μπορεί δηλαδή όταν έρθει η στιγμή της αλλαγής των πίσω ελαστικών, τα μπροστινά σου να μην έχουν πολλά "ψωμιά" ακόμη.

Και μη ξεχνάς πως δεν υπάρχει κανένας κανόνας που να λέει ότι τα λάστιχα τα αλλάζεις ακριβώς στις 60000km. Αυτά αλλάζουν ανάλογα με το λάστιχο, τον τρόπο οδήγησης κλπ...

Το κοστολόγιο είναι λογικό: δύο λάστιχα μαζί με την ζυγοστάθμιση 250 ευρώ + 40 για την ζάντα.

Α, καλού-κακού κάνε και μια ευθυγράμμιση μήπως χρειάζεται από το χτύπημα.

Πιστεύω είμαι μέσα στην κατηγορία που περιγράφεις του μέσου οδηγού. Μου αρέσει να το ανοίγω το αμάξι αλλά δεν το πιέζω. Μέχρι εκεί που οδηγώ είμαι καλυμένος.

Στο παρελθόν έφτασα πολύ κοντά σε ατύχημα.

Μιά φορά σε προσπέραση και μία άλλη μου έφυγε σε στροφή. Οπότε το μάθημα το πήρα χωρίς ιδιαίτερα μεγάλο πάθημα.

Μέσα στο πακέτο μου είπαν ζυγοστάθμιση.

Για ευθυγράμμιση δεν ειμαι 100% σίγουρος.

Πάει εξτρά;;;

Edited by viardon
Link to comment
Share on other sites

Παναγία μου! :D:D:D Αυτή βγάζει Κίνα!!! Απορώ πως βγήκες τόσο εύκολα από εκεί μέσα!

Αφού μπήκες σε αυτή τη διαδικασία, λάστιχα θα αλλάζεις ανά ζευγάρια. Εάν δεις ότι τα πίσω κάποια στιγμή θα έχουν φθαρεί πολύ ενώ τα μπροστά είναι σε καλή κατάσταση, τότε θα πας να αλλάξεις μόνο ένα ζευγάρι. Πάλι η ίδια διαδικασία. Τα καινούρια μπροστά και τα παλιά πίσω.

Βασικά μόλις είχα νευριάσει και επιτάχυνα πάρα πολύ.

Βλέπω την τρύπα και το κόβω αριστερά μήπως και την αποφύγω.

Γιαυτό μου το έφαγε απο την εσωτερική πλευρα.

Αν πήγαινα ευθεία ίσως να μη το έσκιζε αλλά μπορεί να πάθαινα πιό ύπουλη ζημία.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο πακέτο μου είπαν ζυγοστάθμιση.

Για ευθυγράμμιση δεν ειμαι 100% σίγουρος.

Πάει εξτρά;;;

Την ευθυγράμμιση θα την κάνεις στο συνεργείο σου εκτός κι αν έχει αυτή τη δυνατότητα το βουλκανιζατέρ. Υπολόγισε κάνα 30άρι. Αξίζει όμως γιατί σε αντίθετη περίπτωση, θα αρχίζει να σου τρώει ανομοιόμορφα τα λάστιχα.

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

πριν 2μηνες στη Θεσσαλονικη επεσα και εγω σε λακουβα, βραδυ 11 η ωρα ε στραβωσε εσωτερικα αυτυχως η ζαντα, πηγα σπιτι σιγα σιγα και την επομενη την εφτιαξα. δε χαλασε το λαστιχο ευτυχως. αποζημιωση δε το εψαξα για τον δημο. δε μπορουσα 11 ωρα το βραδυ να περιμενω στο δρομο του Φιλιπειου μεσα στο σκοταδι να ερθει η τροχαια. ασε που εχω και πολλα τρεχαματα τωρα και δε προλαβαινω να τρεχω σε δημους.

εσυ κυνηγησε το, θα δικαιωθεις ως ενα βαθμο.

απο εκει και περα σου συνιστω να αλαξεις μια και καλη ολα τα λαστιχα. το καλυτερο ειναι να αλλαζεις ολα τα λαστιχα. επεισης απορω με ενα αυτοκινητο σα το δικο σου, καποιος να εχει λαστιχο με δεικτη ταχυτητας 240! ετσι δε ζεστενονται ποοτε. εγω που εχω 200+αλογα GTI , εχω με δεικτη ταχυτητας 270 αλλα τελικη 240 και τα χειμωνιατικα σε πληροφορω τα εχω με δεικτη 210 μονο για να ζεστενονται ποιο γρηγορα.

επισης σου συνιστω να ρωτησεις τον αφεντουλη για λαστιχα , ειναι στην ανω πολη 2310626403 , το καλυτερο ειναι οτι εκτος απο καλες τιμες, ξερει απο λαστιχα, δε θα σου βαλει με τιποτα λαστιχο με δεικτη 240.. πχ θα σου εξηγησει τι πρεπει να κανεις.

α επισης κανε οπωσδηποτε ευθυγραμιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.