Jump to content
viardon

Αποζημίωση απο Δήμο !

Recommended Posts

πριν 2μηνες στη Θεσσαλονικη επεσα και εγω σε λακουβα, βραδυ 11 η ωρα ε στραβωσε εσωτερικα αυτυχως η ζαντα, πηγα σπιτι σιγα σιγα και την επομενη την εφτιαξα. δε χαλασε το λαστιχο ευτυχως. αποζημιωση δε το εψαξα για τον δημο. δε μπορουσα 11 ωρα το βραδυ να περιμενω στο δρομο του Φιλιπειου μεσα στο σκοταδι να ερθει η τροχαια. ασε που εχω και πολλα τρεχαματα τωρα και δε προλαβαινω να τρεχω σε δημους.

εσυ κυνηγησε το, θα δικαιωθεις ως ενα βαθμο.

απο εκει και περα σου συνιστω να αλαξεις μια και καλη ολα τα λαστιχα. το καλυτερο ειναι να αλλαζεις ολα τα λαστιχα. επεισης απορω με ενα αυτοκινητο σα το δικο σου, καποιος να εχει λαστιχο με δεικτη ταχυτητας 240! ετσι δε ζεστενονται ποοτε. εγω που εχω 200+αλογα GTI , εχω με δεικτη ταχυτητας 270 αλλα τελικη 240 και τα χειμωνιατικα σε πληροφορω τα εχω με δεικτη 210 μονο για να ζεστενονται ποιο γρηγορα.

επισης σου συνιστω να ρωτησεις τον αφεντουλη για λαστιχα , ειναι στην ανω πολη 2310626403 , το καλυτερο ειναι οτι εκτος απο καλες τιμες, ξερει απο λαστιχα, δε θα σου βαλει με τιποτα λαστιχο με δεικτη 240.. πχ θα σου εξηγησει τι πρεπει να κανεις.

α επισης κανε οπωσδηποτε ευθυγραμιση.

Μπορεί να ακουστεί χαζή η ερώτησή μου..

Αναφέρεστε συχνά στο ζέσταμα των ελαστικών..

Αυτό σε τί παίζει ρόλο;;;;;

Γιατί αγώνες ταχύτητας πάντως δέν κάνω :lol:

Ευχαριστώ για την πρόταση αλλά μέχρι στιγμής προσανατολίζομαι προς το FIT & GO

Πάντως 4 ελαστικά δε με παίρνει να αλλάξω μαζί...

Εδώ σπίτι θέλουμε να ανοίξουμε tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα λάστιχα για να επιτύχουν την καλύτερη απόδοση, πρέπει να ζεσταθούν πρώτα λιγάκι. Να τα κινήσεις.

Όταν είναι κρύα, γλιστράνε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

...απο εκει και περα σου συνιστω να αλαξεις μια και καλη ολα τα λαστιχα. το καλυτερο ειναι να αλλαζεις ολα τα λαστιχα. επεισης απορω με ενα αυτοκινητο σα το δικο σου, καποιος να εχει λαστιχο με δεικτη ταχυτητας 240! ετσι δε ζεστενονται ποοτε. εγω που εχω 200+αλογα GTI , εχω με δεικτη ταχυτητας 270 αλλα τελικη 240 και τα χειμωνιατικα σε πληροφορω τα εχω με δεικτη 210 μονο για να ζεστενονται ποιο γρηγορα.

επισης σου συνιστω να ρωτησεις τον αφεντουλη για λαστιχα , ειναι στην ανω πολη 2310626403 , το καλυτερο ειναι οτι εκτος απο καλες τιμες, ξερει απο λαστιχα, δε θα σου βαλει με τιποτα λαστιχο με δεικτη 240.. πχ θα σου εξηγησει τι πρεπει να κανεις.

α επισης κανε οπωσδηποτε ευθυγραμιση.

Η αλλαγή όλων των ελαστικών είναι το ιδανικότερο όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι υπερβολή. Ξεφεύγει πολύ το κόστος χωρίς να κερδίζει δραματικά κάτι ο οδηγός.

Υποθέτω ότι το λάστιχο με δείκτη V (240km/h) είναι το εργοστασιακό. Δεν υπάρχει λόγος να πάρει με διαφορετικό δείκτη ιδιαίτερα αν αλλάξει τα δύο από τα τέσσερα ελαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή όλων των ελαστικών είναι το ιδανικότερο όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι υπερβολή. Ξεφεύγει πολύ το κόστος χωρίς να κερδίζει δραματικά κάτι ο οδηγός.

Υποθέτω ότι το λάστιχο με δείκτη V (240km/h) είναι το εργοστασιακό. Δεν υπάρχει λόγος να πάρει με διαφορετικό δείκτη ιδιαίτερα αν αλλάξει τα δύο από τα τέσσερα ελαστικά.

Τουλάχιστον απο εκεί που το πήρε η γυναίκα μου το εργοστασιακό ήταν... δέ νομίζω να ήξερε για να ζητήσει άλλα λάστιχα, ούτε έχει παράπονα απο την αντιπροσωπεία.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον απο εκεί που το πήρε η γυναίκα μου το εργοστασιακό ήταν... δέ νομίζω να ήξερε για να ζητήσει άλλα λάστιχα, ούτε έχει παράπονα απο την αντιπροσωπεία.

Ακριβώς τα ίδια λάστιχα φοράμε και είναι από τη μάνα του με αυτόν το δείκτη. Πάντως εγώ όταν το άλλαξα έβαλα ακριβώς το ίδιο λάστιχο (με δείκτη V)

Να ρωτήσω κάτι, όσο πιο μεγάλος είναι ο δείκτης, τόσο πιο ενισχυμένο δεν είναι από άποψη λινών; ¶ρα και πιο ανθεκτικό στις διάφορες λακούβες (άσχετα με το ζέσταμα)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια λάστιχα φοράμε και είναι από τη μάνα του με αυτόν το δείκτη. Πάντως εγώ όταν το άλλαξα έβαλα ακριβώς το ίδιο λάστιχο (με δείκτη V)

Να ρωτήσω κάτι, όσο πιο μεγάλος είναι ο δείκτης, τόσο πιο ενισχυμένο δεν είναι από άποψη λινών; ¶ρα και πιο ανθεκτικό στις διάφορες λακούβες (άσχετα με το ζέσταμα)

...και πολύ καλά έκανες! Δεν υπήρχε κανένας λόγος να αλλάξεις τον δείκτη ταχύτητας.

Όσο για την αντοχή στις λακκούβες, όντως ένα λάστιχο με μεγάλο δείκτη ταχύτητας είναι πιο ενισχυμένο, όμως αυτή η ενίσχυση δεν νομίζω να αλλάζει και πολύ το αποτέλεσμα στο χτύπημα σε λακκούβα.

Ίσως ο δείκτης βάρους (ο αριθμός πάνω στο λάστιχο πριν τον δείκτη ταχύτητας) βοηθάει περισσότερο. Κι ο δείκτης βάρους όσο μεγαλύτερος είναι, τόσο πιό ενισχυμένο είναι το λάστιχο.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι όποιος φοβάται τις λακκούβες καλό είναι να αποφεύγει τα χαμηλού προφίλ ελαστικά και να ελέγχει τακτικά την σωστή τους πίεση.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα και καλή εβδομάδα.

Ο δρόμος τελικά ανήκει στο Δήμο Θεσσαλονίκης και για καλή μου τύχη δεν είναι κοντά σε όρια με άλλο δήμο.

Καταλαβαίνετε τί είχε να γίνει τότε.

Πήρα τηλ. στο 2310-296896 και μου το είπαν.

Επόμενο βήμα να πάω στο Δημαρχείο να καταθέσω στο πρωτόκολλο το συμβάν μαζί με:

το χαρτί της αστυνομίας,

της ασφαλιστικής

τις φωτογραφιες

(Αν μου ζητηθεί κάτι άλλο θα το συμπληρώσω.)

Σκέφτομαι όμως όλα τα χαρτιά να τα βγάλω φωτοτυπίες και γνήσια αντίγραφα στην αστυνομία καλού κακού.

Αφότου καταθέσω τα στοιχεία μου είπαν να τηλεφωνήσω στο 2310-519758 είναι κάποιο παράρτημα του Δήμου και έχει να κάνει με τις κατασκευές.

Θα τους αναφέρω τί έχει συμβεί και θα στείλουν συνεργείο να κάνει αυτοψία στη λακούβα.

Η όλη διαδικασία ξεκίνησε με τηλέφωνα στη διεύθυνση οδοποιίας

http://www.thessalonikicity.gr/astiki_anap...poiia/index.htm

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι όμως όλα τα χαρτιά να τα βγάλω φωτοτυπίες και γνήσια αντίγραφα στην αστυνομία καλού κακού.

Οπωσδηποτε γιατι ως γνωστο ζουμε στην Ελλαδα. Αν και νομιζω πως τα ακριβη αντιγραφα μπορεις να τα κανεις και στα Κ.Ε.Π.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη δε βρήκα ευκαιρία να πάω στο Δήμο.

Μόλις χθές μπόρεσα να επικυρώσω αντίγραφα των εγγράφων που θα καταθέσω.

Πέρασα όμως απο το επίμαχο σημείο και είδα οτι την τρύπα την έκλεισαν.

Φαίνεται οτι υπήρχε τρύπα αλλά το θέμα είναι όταν καλέσω στο παραπάνω

νουμέρο για να κάνουν αυτοψία οι υπάλληλοι του Δήμου τί τους λέω;;;;;;;

Υπήρχε και κάποιος την μπάλωσε ;;;; Αν δεν πώ τίποτα θα πάνε και θα πουνε ο δρόμος είναι μια χαρά.

Βέβαια έχω το χαρτί της τροχαίας με ημερομηνία και ώρα... αλλα μυρίζω μπλέξιμο....

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη δε βρήκα ευκαιρία να πάω στο Δήμο.

Μόλις χθές μπόρεσα να επικυρώσω αντίγραφα των εγγράφων που θα καταθέσω.

Πέρασα όμως απο το επίμαχο σημείο και είδα οτι την τρύπα την έκλεισαν.

Φαίνεται οτι υπήρχε τρύπα αλλά το θέμα είναι όταν καλέσω στο παραπάνω

νουμέρο για να κάνουν αυτοψία οι υπάλληλοι του Δήμου τί τους λέω;;;;;;;

Υπήρχε και κάποιος την μπάλωσε ;;;; Αν δεν πώ τίποτα θα πάνε και θα πουνε ο δρόμος είναι μια χαρά.

Βέβαια έχω το χαρτί της τροχαίας με ημερομηνία και ώρα... αλλα μυρίζω μπλέξιμο....

Μην χάνεις χρόνο, βρωμάει η δουλειά. Αν κλείσανε τη λακκουβα χθές-προχθές, ίσως κάποιος που έχει κατάστημα,περίπτερο κλπ, εκέι δίπλα να είδε το συνεργείο του Δημου. Είναι μια επιπλέον μαρτυρία που ίσως χρειαστείς, αν και νομίζω ότι αρκεί η έκθεση της Τροχαίας. Θα πρέπει όμως να αναφέρεται ξεκάθαρα η λακκούβα ως αιτία της ζημιάς.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια λογικο ειναι να την κλεισουν την τρυπα μετα την καταγγελια...

Τι θελατε να την αφησουν ανοιχτη να πεσουν και αλλοι μεσα?? Λεφτα για πεταμα στα συνεργεια εχει ο Δημος??

Οσο για τον φιλο που επεσε μεσα απο την στιγμη που το ατυχημα το εχει καταγραψει η τροχαια και εχουν τραβηχτει φωτο δεν μπορουν να το αρνηθουν...Πιστευω οτι δεν θα εχει προβλημα :huh:

Link to comment
Share on other sites

Η έκθεση της τροχαίας λέει καθαρά πτώση σε λακούβα και σημειώνει τις οδούς.

Αντε να δούμε......

Δεν πανε να στρωσουν και καινουργια ασφαλτο!!! εφοσον υπαρχει χαρτι αστυνομιας αστους να χτυπουν τον κ@λο τους χαμω.

Link to comment
Share on other sites

επιμενω παρε 4 λαστιχα.

Στη συγκεκριμένη φάση δεν βγαίνω με τίποτα για 4 λάστιχα......

Μη το κουράζουμε όμως το θέμα γιατί άν γίνει κάτι εσένα θα κυνηγάω tongue.gif

Λοιπόν σήμερα μόλις τα κατέθεσα στο Δήμο.

Για να μή λέμε μόνο τα κακώς κείμενα η κοπέλα στο πρωτόκολλο ήταν ευγενέστατη και πολύ κατατοπιστική.

Τώρα μένει να ενημερώσω την οδοποιία.

Το θέμα είπε θα το διαβιβάσουν αυτοί εσωτερικά και θα υπάρχει μιά επικοινωνία σε κανα 10ήμερο....

Κατέθεσα

Ταυτότητα

Δίπλωμα

Αδεια οχήματος

Ασφάλεια

Φωτογραφίες λακούβας και ζημιάς

Απόδειξη για την επισκευή

Εκθεση αστυνομίας

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα στο 2310-519758 και ανέφερα πού είναι η λακούβα.

Ο άνθρωπος στην αρχή μου είπε οτι μου έδωσαν λάθος νούμερο.. εννοώντας οτι έπρεπε να μου δώσουν κάποιο διπλανό γραφείο

Ομως δέχτηκε να με εξυπηρετήσει. Σημείωσε την οδό και είπε οτι θα στείλει συνεργείο.

Βρε μήπως έχει καμιά πανσέληνο σήμερα και είναι όλοι στις καλές τους :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα στο 2310-519758 και ανέφερα πού είναι η λακούβα.

Ο άνθρωπος στην αρχή μου είπε οτι μου έδωσαν λάθος νούμερο.. εννοώντας οτι έπρεπε να μου δώσουν κάποιο διπλανό γραφείο

Ομως δέχτηκε να με εξυπηρετήσει. Σημείωσε την οδό και είπε οτι θα στείλει συνεργείο.

Βρε μήπως έχει καμιά πανσέληνο σήμερα και είναι όλοι στις καλές τους :lol:

Φτυσε τον κορφο και κανε τον σταυρο σου. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόλις με πήρε κάποιος, μάλλον πραγματογνώμονας απο το Δήμο.

Η πλάκα είναι οτι πήρε απο κινητό και μου λέει :

-Είσαι ο τάδε;;;;

-Ναι του λέω...

-Πάρε με σε αυτο το νούμερο είμαι απο το Δήμο. (Μή χρεώνουμε και το δημόσιο στα τηλέφωνα δηλαδή rocket.gif )

Στην αρχή είχε ένα υφάκι κλασσικού χρόνιου δημόσιου υπάλληλου που νιώθει οτι κόβει ράβει επειδή έχει μιάς μορφής εξουσίας.

Προσπαθούσε να μου την πεί για την αλλαγή 2 ελαστικών και όχι ενός.

Κοινώς γιατί να πληρώσει 2 αφού μου χάλασε μόνο το 1;;;;

Θέμα ασφάλειας είναι του λέω. Εδώ τρώνε απο παντού το ένα ελαστικό θα βάλει μέσα το Δήμο;;;

Το πρόβλημα είναι οτι στην απόδειξη για τα ελαστικά αναφέρει μόνο το όνομα της γυναίκας μου στο οποίο είναι γραμμένο το αμάξι

Θέλει λέει να πάω στο μαγαζί και να κόψει "σωστό" τιμολόγιο για ΕΝΑ ελαστικό και να αναγράφει όλα τα στοιχεία της γυναίκας μου

ΑΦΜ ΔΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΡ.Κυκλοφορίας κτλ κτλ.

Μάλλον όλα τα συνημμένα που κατέθεσα δέ του τα μεταβίβασαν.

Το καινουργιο τιμολόγιο είπε να το καταθέσω στη διεύθυνση οδοποιίας

Εδωσε και ένα νούμερο 2310-519758

Επεται συνέχεια......

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ΠΡΟΣΟΧΗ... μόνο με τιμολόγιο θα πάρετε λεφτά πίσω !!!!!!

Πρέπει να πάω στο μαγαζί να ακυρώσει την απόδειξη και να κόψει τιμολόγιο....

Ελπίζω να μήν εχει πρόβλημα με το λογιστήριο γιατί τον είδα λίγο διστακτικό.

Το καλό είναι οτι στο τιμολόγιο θα μπεί και μια επισκευή ζάντας που θα είναι λίγο φουσκομένη :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Ετσι για να κάνουμε ένα update.

Εγινε έκδοση τιμολογίου, με δική μου επιβάρυνση του ΦΠΑ, γιατί είχε περάσει αρκετός καιρός και δε μπορούσε να ακυρωθεί η απόδειξη.

Καταθέσε η γυναίκα μου τα δικαιολογητικά ξανά μιάς και το αυτοκίνητο είναι στο όνομά της.

Πήγε να επιβεβαιώσει οτι τα έγγραφα έφτασαν στη σωστή υπηρεσία και να ακυρώσει τα προηγούμενα προς αποφυγή ..."παρεξηγήσεων"

Μιλώντας με τον προϋστάμενο, που όπως μου είπε ήταν ευγενέστατος και πολύ κατατοπιστικός, της είπε οτι δεν ήταν απαραίτητη όλη αυτή η ταλαιπωρία, για έκδοση τιμολόγιου.

Θα μπορούσαμε να είχαμε αποζημιωθεί και για τα 2 λάστιχα.

Εδω υποθέτω οτι ο πραγματογνώμονας ήθελε να γλυτώσει λεφτά απο το κράτος και να μας ταλαιπωρήσει μήπως και σταματήσουμε τις διαδικασίες.

Οπως και να έχει σε 2 μήνες είπαν περίπου να περιμένουμε εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Εδω υποθέτω οτι ο πραγματογνώμονας ήθελε να γλυτώσει λεφτά απο το κράτος και να μας ταλαιπωρήσει μήπως και σταματήσουμε τις διαδικασίες.

Οπως και να έχει σε 2 μήνες είπαν περίπου να περιμένουμε εξέλιξη.

:o - φιλε βαστα γερα ετσι κανει καθε τμημα του Δημοσιου ,παντα σε ταλαιπωρει με γραφειοκρατια και σε καθυστερει για να υπαναχωρησεις και παντα τα λεφτα ειναι λιγοτερα της ζημιας - οταν ειναι ομως να εισπραξουν αρχιζουν τις φοβερες με εφορια/κλητηρα/κατασχεση/τοκους κ.ο.κ οι καργιοληδες (!)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.