Jump to content
Peris__7

Τοποθέτηση μεμβρανών σε υαλοπίνακες οχημάτων

Recommended Posts

Στο Φ.Ε.Κ με αριθ. φ. 1069 Τεύχος Β' υπαρχει σχετική αναφορά για τις μεμβράνες

Καλό θα ήταν να το έχετε στο ντουλαπάκι του "Μωρού" σας.

Μπορείτε να το "κατεβάσετε" σε μορφή PDF στο παρακάτω link :

Υπ. Μεταφορών

Υ.Γ. : Εάν δεν έχει φωτόμετρο το smurf2.jpg δεν μπορεί να σας κάνει ΤΙΠΟΤΑ!!!!

Edited by PerisVT
Link to comment
Share on other sites

Είσαι και ο πρώτος !!! :D Απλά κάποιος που έχει βάλει μεμβράνες ας μας πεί κατα πόσο διαφέρει η βεβαίωση αυτή , απο αυτές που δίνουν οι εγκαταστάτες των μεμβρανων !

Link to comment
Share on other sites

θα πιασει αυτο σε ελεγχο ή θα μας το βαλουν στον πισινο; :D;)

το οργανο δεν υποχρεουται να δει κανενα εγγραφο οποιο και αν ειναι αυτο που να δικαιολογει μια παρατυπια.

μπορει να αρνηθει και να σε γραψει παραπεπτοντας σε στον διοικητη του για ενσταση ή στο αρμοδιο δικαστηριο.

αρα ειναι θεμα οργανου να εχει καλη θεληση αλλιως αν ειναι εστω και λιγο στραβοξυλακι........θα την φορεσει......κλαααατς

Link to comment
Share on other sites

+1 Δεν άλλαξε τίποτα .. είναι στο χέρι του αστυνομικού... εδώ τους έδειχνες βεβαιώσεις ΚΤΕΟ και σε γράφανε...

Link to comment
Share on other sites

θα πιασει αυτο σε ελεγχο ή θα μας το βαλουν στον πισινο; :D;)

το οργανο δεν υποχρεουται να δει κανενα εγγραφο οποιο και αν ειναι αυτο που να δικαιολογει μια παρατυπια.

μπορει να αρνηθει και να σε γραψει παραπεπτοντας σε στον διοικητη του για ενσταση ή στο αρμοδιο δικαστηριο.

αρα ειναι θεμα οργανου να εχει καλη θεληση αλλιως αν ειναι εστω και λιγο στραβοξυλακι........θα την φορεσει......κλαααατς

πως ξερει το οργανο οτι ειναι παρατυπια απο την στιγμη που δεν εχει φωτομετρο???

ο Κ.Ο.Κ λεει οτι μεχρι ενα οριο επιτρεπεται.σωστα???οποτε το χαρτι αυτο δεν δικαιολογει μια παρατυπια,αλλα υπενθυμιζει την υποχρεωση της αστυνομιας να φερει φωτομετρο.

ασε που μπορεις να πας στον διοικητη του και να ρωτησεις με τι κριτηρια σε "εγραψαν" απο την στιγμη που δεν υπαρχει οργανο στον ελενχο που να βεβαιωνει οτι η φωτινοτητα δεν ειναι επιτρεπομενη.

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Όλα εξαρτώνται στο πώς θα το εφαρμόσει η αστυνομία....Τα επιχειρήματά σου λογικά είναι αλλά προφανώς δεν σε έχουν σταματήσει ποτέ ώστε να ακούσεις τα "απίστευτα" επιχειρήματα των αστυνομικών...

Link to comment
Share on other sites

ισχυει κατι αντιστοιχο με το φιμε τζαμακι που βαζουν στην μπροστα πινακιδα?

γιατι γραψαν φιλο μου για 300!!! ευρω.....αντε 150 σε 10 μερες.

Link to comment
Share on other sites

ισχυει κατι αντιστοιχο με το φιμε τζαμακι που βαζουν στην μπροστα πινακιδα?

γιατι γραψαν φιλο μου για 300!!! ευρω.....αντε 150 σε 10 μερες.

300?? Για το τζαμακι της πινακιδας? :lol:

Παντως δεν ισχυει κατι αντιστοιχο για την περιπτωση του φιλου σου. Υπάρχει ειδική διάταξη για τις πινακίδες αριθμού κυκλοφορίας . Απο τον ΚΟΚ :

"Με διοικητικό πρόστιμο τριακοσίων (300,00) ευρώ τιμωρείται και αυτός που οδηγεί

οδικό όχημα του οποίου οι πινακίδες δεν είναι, για οποιοδήποτε λόγο, ευκρινώς

ορατές ή αναγνωρίσιμες από τεχνικά μέσα βεβαίωσης παραβάσεων ή τοποθε-

τεί επΆ αυτών μη αντανακλαστικό υλικό".

Δηλαδή το ζόρι τους είναι ότι με το φιμέ τζαμάκι στις πινακίδες, δεν είναι "αναγνωρίσιμες" όταν σε φωτογραφίζει η κάμερα ελέγχου ταχύτητας. :lol:

Για τα φιμέ τζάμια νομίζω το πρόστιμο είναι 140 ευρω. :lol:

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

ισχυει κατι αντιστοιχο με το φιμε τζαμακι που βαζουν στην μπροστα πινακιδα?

γιατι γραψαν φιλο μου για 300!!! ευρω.....αντε 150 σε 10 μερες.

300€ μπορεις να φας, επισης, και αν η πινακιδα ειναι λασπωμενη, ποσο μαλιστα αν τα χρωματα των αριθμων και των νουμερων της εχουν ξεθωριασει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάλει φιμέ ακόμα αλλά μέσα στο μήνα θα βάλω.Αν προσπαθήσουν να με γράψουν χωρίς φωτόμετρο,θα ζητήσω να το γράψει στην κλήση,αλλιώς δεν υπογράφω.Όπως και να 'χει,επειδή τα φιμέ που θα βάλω θα είναι νόμιμα,θα κάνω ένσταση.

Δεν θα πουλήσω μαγκιά και υφάκι,απλά θα του πω να με μετρήσει με φωτόμετρο και αν είναι παραπάνω από τα ορια τότε ευχαρίστως να με γράψει.

Μου έχει τύχει, smurf2.jpg να μου πουλάει υφάκι για άλλο θέμα (εγώ είχα δίκιο κι αυτός άδικο) και μόλις του ζήτησα τον Αριθμό του για να τον π#$@%ω για ανάρμοστη συμπεριφορά και έκδοση ψευδούς κλήσης μου τα γύρισε και μ' άφησε να φύγω!!!

Εχουμε δικαιώματα και δεν πρέπει να κωλώνουμε στο κάθε smurf2.jpgπου επειδή φοράει στολή νομιζει ότι έχει πιάσει τον παπά απ τα............(Τουλάχιστον όταν έχουμε δίκιο)

Έχετε υπ' όψιν ότι όλη την ώρα ήμουν ευγενικός και δεν ανέβασα ΠΟΤΕ τον τόνο της φωνής μου.

Link to comment
Share on other sites

πως ξερει το οργανο οτι ειναι παρατυπια απο την στιγμη που δεν εχει φωτομετρο???

ο Κ.Ο.Κ λεει οτι μεχρι ενα οριο επιτρεπεται.σωστα???οποτε το χαρτι αυτο δεν δικαιολογει μια παρατυπια,αλλα υπενθυμιζει την υποχρεωση της αστυνομιας να φερει φωτομετρο.

ασε που μπορεις να πας στον διοικητη του και να ρωτησεις με τι κριτηρια σε "εγραψαν" απο την στιγμη που δεν υπαρχει οργανο στον ελενχο που να βεβαιωνει οτι η φωτινοτητα δεν ειναι επιτρεπομενη.

Στη θεωρία έτσι είναι. Στην πράξη όμως αλλάζει. Με σταματάει ζητάς (ήμουν με τη μηχανή) και ακολουθεί ο εξής διάλογος:

Ζ: Η εξάτμιση σου είναι παράνομη. Έχει πάνω από 96db που λέει η άδεια.

Ε: Που το ξέρεις; Με το αυτί; Αφού δεν έχεις ντεσιμπελόμετρο.

Ζ: Εγώ μπορώ να σου βεβαιώσω την παράβαση και μετά εσύ πήγαινε στο διοικητή να κάνεις ένσταση.

knife.gifknife.gifknife.gif

Edited by R1der
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνουνε αστυνομικό όποιο γελειο τυπά βρίσκουνε και του δίνουν το δικαίωμα να το παίζει σερίφης τότε ένα μένει να πώ: "Εεε Ρε σφαλιάρες που πάνε χαμένες και πέφτουν σε λάθος άτομα!!!" rocket.gifrocket.gifrocket.gif

Link to comment
Share on other sites

Τελικα?

πιστευετε οτι ο διοικιτης θα ειναι καλυτερος? Γενικα ΑΝ σε σταματησουν θα σε ΓΡΑΨΟΥΝ! την τελευταια φορα με εγραψαν για επικυνδυνο ελιγμο χωρις αιτια επειδη δεν εβγαλα φλας για να μπω στο μπλοκο! (Ο αστυνομικος πετακτηκε μπροστα μου τελευταια στιγμη μες την μαυρη νυχτα και αφου με βρηκε στα παντα νομιμο με εγραψε για αυτο.

Επισης με εχουν γραψει:

1η Βδομαδα = απουσια πυροσβεστηρα

1ος χρονος = δεν ειχα κολλημενο το 08!!

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα μεμβράνες madico το Σάββατο στην Ηλιούπολη (Κεντρο Ηλιακής Προστασίας), και η κατάσταση σήμερα έχει ως εξής:

Ο νόμος σήμερα ορίζει ξεκάθαρα οτι στο μπροστινό παρμπριζ και σε οδηγό συνοδηγό δεν επιτρέπεται η τοποθέτηση καμμίας μεμβράνης - άρα δεν τίθεται θέμα φωτόμετρου, είναι θέμα έχεις ή δεν έχεις. Βέβαια το να μην βάλεις μπροστά είναι τελείως χαζό αν όντως θες προστασία από την υπεριώδη, οπότε εκεί αρχίζουν και οι επιλογές που πρέπει να κάνει συνειδητά ο καθένας μας.

Και μιλάω για συνειδητές επιλογές, γιατί είναι πραγματικά δική σας η απόφαση τι θα βάλετε, έχετε τις παραπάνω επιλογές για όσο το δυνατόν πιό κοντά στο νόμιμο, έχετε και τις επιλογές να βάλετε ότι σας αρέσει και ας μην είναι νόμιμο. Πάντως τοποθετητές που σέβονται τον πελάτη τους οφείλουν αν σας τα εξηγήσουν αυτά (και τέτοια εξήγηση δεν πήρα όταν έψαξα σε 3Μ και Llumar, παρά μόνο στο ΚΗΠ).

Εγώ έβαλα την διάφανη μπροστά και οδηγού-συνοδηγού, και την 55άρα στα πίσω πλαϊνα και το πίσω παρμπριζ. Η διαφορά στα πλαϊνά μπρός και πίσω είναι ανεπαίσθητη, ενώ κοιτώντας το αυτοκίνητο από απόσταση δεν κάνει μπαμ οτι έχει μεμβράνες - βέβαια αν το δεις δίπλα σε άλλο που δεν έχει, τότε φαίνεται. Ο δικός μου σκοπός ήταν η σωστή αντιλιακή προστασία (έχω και μωρό 5 μηνών και κοκκίνιζε το δέρμα του μέσα στο αυτοκίνητο!) και το μικρότερο ρίσκο προστίμου, και νομίζω οτι τον πέτυχα.

Η δουλειά που έγινε πολύ καλή - αν και ανοίγουν ταπετσαρίες, και από τιμή δεν έχω παράπονο αν σκεφτείτε οτι με την έκπτωση που δίνει στο club έρχεται σχεδόν όσο μου είπαν για 3Μ και Llumar χωρίς μπροστινό παρμπριζ.

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα προχτες της 3Μ την cs35.οι μεμβρανες μπηκαν στα παραθυρα οδηγου και συνοδηγου,στα 2 πισω και στο πισω παρμπριζ.στο μπροστινο παρμπριζ δεν εβαλα.δεν ξηλωθηκε απολυτως τιποτα για την εγκατασταση τους.τωρα αν τυχει και πεσω σε καποιον ελεγχο και με γραψουν τι να πω!στο προηγουμενο αμαξι φοραγα τις titanium alu light της llumar και δεν με εγραωαν ποτε και κτεο περασα κανονικα χωρις να μου πουν τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα προχτες της 3Μ την cs35.οι μεμβρανες μπηκαν στα παραθυρα οδηγου και συνοδηγου,στα 2 πισω και στο πισω παρμπριζ.στο μπροστινο παρμπριζ δεν εβαλα.δεν ξηλωθηκε απολυτως τιποτα για την εγκατασταση τους.τωρα αν τυχει και πεσω σε καποιον ελεγχο και με γραψουν τι να πω!στο προηγουμενο αμαξι φοραγα τις titanium alu light της llumar και δεν με εγραωαν ποτε και κτεο περασα κανονικα χωρις να μου πουν τιποτα.

Πόσο πλήρωσες θα μπορούσες να μου πεις σε παρακαλώ?Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα προχτες της 3Μ την cs35.οι μεμβρανες μπηκαν στα παραθυρα οδηγου και συνοδηγου,στα 2 πισω και στο πισω παρμπριζ.στο μπροστινο παρμπριζ δεν εβαλα.δεν ξηλωθηκε απολυτως τιποτα για την εγκατασταση τους.τωρα αν τυχει και πεσω σε καποιον ελεγχο και με γραψουν τι να πω!στο προηγουμενο αμαξι φοραγα τις titanium alu light της llumar και δεν με εγραωαν ποτε και κτεο περασα κανονικα χωρις να μου πουν τιποτα.

Εσύ που έχεις εμπειρία και από 3Μ καί από Llumar, πώς δείχνουν οι 3M CS35 σε σχέση με τις llumar titanium? Έχουν διαφορά ως προς την σκουρότητα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος με χαρτί γιατρού μπορείς να βάλεις titanium(lumar) και στα μπροστά τζάμια(οδηγού,συνοδηγού)? Τι πρέπει να βεβαιώνει το χαρτί αυτό? Πρέπει να περαστεί και στην άδεια του αυτοκινήτου?

Link to comment
Share on other sites

Εσύ που έχεις εμπειρία και από 3Μ καί από Llumar, πώς δείχνουν οι 3M CS35 σε σχέση με τις llumar titanium? Έχουν διαφορά ως προς την σκουρότητα?

Εγώ σε Corsa, είχα τις Titanium και ήμουνα πολύ ευχαριστημένος. Τώρα στο Golf έχω τις CS35 και είμαι πάλι ευχαριστημένος. Παίζει μεγάλο ρόλο το χρώμα του εσωτερικού. Στο Corsa, οι ταπετσαρίες ήταν σκούρες και οι μεμβράνες έδειχναν πολύ σκούρες. Αντίθετα, στο Golf με τις ανοιχτές ταπετσαρίες, δείχνουν λίγο πιο ανοιχτές. Πρακτικά όμως είναι η ίδια απόχρωση. Καλές είναι και οι 2.

Edited by stig
Link to comment
Share on other sites

Έχω μπροστά την διάφανη μεμβράνη της madico, και αναρωτιέμαι αν πρέπει να κολήσω το νέο σήμα κυκλοφορίας.... εκεί που μου τις έβαλα μου είπαν όχι γιατί μετά δεν θα μπορέσω να το ξεκολήσω και μάλλον έχουν δίκιο, από την άλλη το ν αμην το έχω κολημένο δίνιε αορμή να με σταματήσουν για έλεγχο...

Σκεφτόμουν καμμία πατέντα του στυλ κολάω πρώτα ένα μικρό αυτοκόλητο (όπως π.χ. αυτό της ασφάλειας) και μετά κολάω επάνω του το σήμα. Θεωρητικά, όταν χρειαστεί να το ξεκολήσω θα το ξεκολήσω από το ενδιάμεσο αυτοκόλητο και όχι τη μεμβράνη. Από τη θεωρία στη πράξη όμως.....

Link to comment
Share on other sites

:)

Έχω μπροστά την διάφανη μεμβράνη της madico, και αναρωτιέμαι αν πρέπει να κολήσω το νέο σήμα κυκλοφορίας.... εκεί που μου τις έβαλα μου είπαν όχι γιατί μετά δεν θα μπορέσω να το ξεκολήσω και μάλλον έχουν δίκιο, από την άλλη το ν αμην το έχω κολημένο δίνιε αορμή να με σταματήσουν για έλεγχο...

Σκεφτόμουν καμμία πατέντα του στυλ κολάω πρώτα ένα μικρό αυτοκόλητο (όπως π.χ. αυτό της ασφάλειας) και μετά κολάω επάνω του το σήμα. Θεωρητικά, όταν χρειαστεί να το ξεκολήσω θα το ξεκολήσω από το ενδιάμεσο αυτοκόλητο και όχι τη μεμβράνη. Από τη θεωρία στη πράξη όμως.....

Μια λυση που μπορω να προτεινω ειναι στην πλευρα που εφαπτεται στο παρμπριζ να βαλεις μεμβρανη ( ναι ναι αυτη που χρησιμοποιουν στα τεπαρακια για να σκεπασουν το φαι :p:wacko: ) και να το κολλησεις με λιγο διαφανες σελοτειπ στο παρμπριζ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπροστά την διάφανη μεμβράνη της madico, και αναρωτιέμαι αν πρέπει να κολήσω το νέο σήμα κυκλοφορίας.... εκεί που μου τις έβαλα μου είπαν όχι γιατί μετά δεν θα μπορέσω να το ξεκολήσω και μάλλον έχουν δίκιο, από την άλλη το ν αμην το έχω κολημένο δίνιε αορμή να με σταματήσουν για έλεγχο...

Σκεφτόμουν καμμία πατέντα του στυλ κολάω πρώτα ένα μικρό αυτοκόλητο (όπως π.χ. αυτό της ασφάλειας) και μετά κολάω επάνω του το σήμα. Θεωρητικά, όταν χρειαστεί να το ξεκολήσω θα το ξεκολήσω από το ενδιάμεσο αυτοκόλητο και όχι τη μεμβράνη. Από τη θεωρία στη πράξη όμως.....

Γειά σου φίλε!!Και γιατί δεν το κολλάς στο πίσω μέρος του εσωτερικού καθρέφτη???wink.gif

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε!!Και γιατί δεν το κολλάς στο πίσω μέρος του εσωτερικού καθρέφτη???wink.gif

είναι ΟΚ αυτό ή θα δώσω αφορμή να με σταματήσουν?... νομίζω είναι η καλύτερη ιδέα αυτό που μου πρότεινες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος με χαρτί γιατρού μπορείς να βάλεις titanium(lumar) και στα μπροστά τζάμια(οδηγού,συνοδηγού)? Τι πρέπει να βεβαιώνει το χαρτί αυτό? Πρέπει να περαστεί και στην άδεια του αυτοκινήτου?

Υπάρχει τρόπος αν έχεις "καλό δόντι" σε Κρατικό Νοσοκομείο. Περνάς από το "μιλημένο" οφθαλμίατρο και θα λάβεις επίσημο χαρτί ότι πάσχεις από "Φωτοφοβία". Αυτή η πάθηση μπορεί να σε σώσει από μπλόκο, αν και πάλι εξαρτάται από τη διάθεση του οργάνου.

Υπάρχουν και άλλες παθήσεις που σε "γλυτώνουν" ακόμα και από "πίσσα" φυμέ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.