Jump to content
kostakisSs

ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΕΓΓΥΗΣΗΣ

Recommended Posts

2 φορες εκανες αλλαγη και οι τριγμοι ακομη παραμενουν δηλαδη;

Μια, αλλαγή για τριγμους ,που ομως ακουγα μονο εγω.... tongue.gif

Η δευτερη ειναι γιατι εκανα μια μαλ@κια και εσπασα κατι..... :lol:

Με αυτα που ακουω ρε παιδια εγω πρεπει να το φτυνω μην το ματιασω.Ο κεντρικος αεραγωγος πολυ σπανια τριζει και το εχω εναμιση χρονο το αυτοκινητο.Φτου φτου tongue.gif

Υ.Γ. Μακη να σου δωσω τον δικο μου; tongue.gif

Τι λες ρε Νασο....να βγει προβληματικος αυτος που θα βαλεις ....και να εισαι αρρωστος ολη μερα ,καθε μερα? tongue.giftongue.gif

Θα το εχω και τυψεις... :lol:

Μετά την πρώτη σφαλιάρα, όλα στρώνουν.

Εμενα μετα την δευτερη.... ;)

Edited by MaxSto
Link to comment
Share on other sites

Και εγω διαβαζα για τριγμους στον κεντρικο αεραγωγο αλλα εγω ημουν απων.. το δικο μου δεν ειχε προβλημα. Στους 24 μηνες ομως τσουπ εμφανιστηκαν και οι τριγμοι που διαβαζα απο αλλους κατοχους vw στον κεντρικο μου αεραγωγο.

Ελπιζω να μην σου κατσει κ' εσενα.. γιατι οντως ειναι λιγο σπαστικο. Παιδικη ασθενεια μεν αλλα ενοχλητικη δε.

Το θεμα δεν ειναι ποσους μηνες το εχεις αλλα ποσα χλμ εχεις κανει.Κι εμενα μεχρι στιγμης, στον εναμιση χρονο εχει γραψει 30.000. ;)

Link to comment
Share on other sites

2 φορες εκανες αλλαγη και οι τριγμοι ακομη παραμενουν δηλαδη;

εγω που το πηγα για τριγμους το αμαξι μου ειπαν πως δεν καλυπτονται απο την κανονικη εγγυηση παρα μονο απο την μερικη-το θεωρουν αεροδυνακικο θορυβο (6 μηνες η 10000χιλ)

και πως για να ξυλωσουν ταπετσαριες θα χρεωθω εργατικα...

το αμαξι ειναι 13 μηνων και εχει 25000χιλ

ισχυει?

οσο για την επεκταση πηρα τηλ την κοσμοκαρ και μου ειπαν οτι ισχυει κανονικα η επεκταση και οτι δεν καταργηθηκε....αντε βγαλε ακρη τωρα τι γινεται!!!

Edited by chp
Link to comment
Share on other sites

Μήπως πήγες στον Παζαρόπουλο? Τα ίδια έλεγαν και σε μένα και έτσι πήγα στον Μανδύλα και μου έφτιαξαν το πρόβλημα με τον συντονισμό στο ταμπλώ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πήγες στον Παζαρόπουλο? Τα ίδια έλεγαν και σε μένα και έτσι πήγα στον Μανδύλα και μου έφτιαξαν το πρόβλημα με τον συντονισμό στο ταμπλώ.

Σοβαρα.... :huh:

Πηγα στον Παζαροπουλο,αλλα πηρα σημερα και την Κοσμοκαρ τηλεφωνο για να μαθω αν σιγουρα ισχυει κατι τετοιο και αν δικαιολογημενα πηρα την απαντηση που πηρα...τους ακουσα παντως προβληματισμενους...ειπαν πως θα το κανονισουν :lol:

Παντως εχω να δηλωσω πως με εξαιρεση το γεγονος αυτο ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το Παζαροπουλο και πως οτι και αν χρειαστηκε αλλαγη μου την εκαναν χωρις πολλα πολλα και μαλιστα για προληπτικους λογους...! B) B)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα την επέκταση εγγύησης μέσα στον πρώτο μήνα αγοράς γιατί έτσι μου είχαν πει με κόστος 310,00 ευρώ.(αγορά 05/06). Εχω ακούσει πάντως ότι υπάρχουν προβλήματα με την επέκταση εγγύησης και ότι η Allianz κάνει κόλπα και δεν καλύπτει διάφορα πράγματα. Ξέρεις κανείς από εδώ τίποτα, αν την έχει χρησιμοποιήσει και αν ικανοποιήθηκαν τα προβλήματα του?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα την επέκταση εγγύησης μέσα στον πρώτο μήνα αγοράς γιατί έτσι μου είχαν πει με κόστος 310,00 ευρώ.(αγορά 05/06). Εχω ακούσει πάντως ότι υπάρχουν προβλήματα με την επέκταση εγγύησης και ότι η Allianz κάνει κόλπα και δεν καλύπτει διάφορα πράγματα. Ξέρεις κανείς από εδώ τίποτα, αν την έχει χρησιμοποιήσει και αν ικανοποιήθηκαν τα προβλήματα του?

ετσι ειναι το εχω ακουσει και εγω αυτο

και μαλιστα εχω προσφατο παραδειγμα

απο opel corsa συγγενη που πηγαμε

μαζι για servise και ζητησαμε στο πλαισιο

της 6ετους εγγυησης παρακαλω να μας φτιαξουν

καποια πραγματα-κρεμαργιερα-τσιμουχα σασμαν

μεταβλητος χρονισμος και ενω τις παραδεχτηκαν τις βλαβες

μας ειπαν δεν τις καλυπτει η ΕΓΓΥΗΣΗ!!!!!!!!!!!

και μας ειπαν με τα 2 χρονια μονο μηχανικα καλυπτει

και κυριως σοβαρη βλαβη του κινητηρα.τα ιδια και σε συναδελφο

με ford fiesta που του καηκαν οι πολαπλασιαστες και παλι δεν του καλυψαν τιποτα.

η γνωμη μου ειναι 2 χρονια και μετα τους λεμε αντε και γαμη.......τωρα ....

Link to comment
Share on other sites

+10000 άσε που πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις και τα επόμενα 2 σέρβις (ένα κάθε χρόνο) στην αντιπροσωπεία.

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι το εχω ακουσει και εγω αυτο

και μαλιστα εχω προσφατο παραδειγμα

απο opel corsa συγγενη που πηγαμε

μαζι για servise και ζητησαμε στο πλαισιο

της 6ετους εγγυησης παρακαλω να μας φτιαξουν

καποια πραγματα-κρεμαργιερα-τσιμουχα σασμαν

μεταβλητος χρονισμος και ενω τις παραδεχτηκαν τις βλαβες

μας ειπαν δεν τις καλυπτει η ΕΓΓΥΗΣΗ!!!!!!!!!!!

και μας ειπαν με τα 2 χρονια μονο μηχανικα καλυπτει

και κυριως σοβαρη βλαβη του κινητηρα.τα ιδια και σε συναδελφο

με ford fiesta που του καηκαν οι πολαπλασιαστες και παλι δεν του καλυψαν τιποτα.

η γνωμη μου ειναι 2 χρονια και μετα τους λεμε αντε και γαμη.......τωρα ....

Λαθος του φιλου σου που δε διαβασε απο πριν τι υπεγραψε.Διοτι ετσι θα γλιτωνε και τα χρηματα και το σπασιμο νευρων.Φυσικα και οποιος κανει επεκταση εγγυησης πρεπει να ξερει τι καλυπτει αυτη.Κι εμενα στην αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι καλυπτει τα ιδια με την εργοστασιακη αλλα δεν προκειται να μεινω σε αυτο που μου ειπαν.Θα παω να παρω τους ορους και θα κατσω να τους διαβασω με την ησυχια μου (και με μεγενθυντικο φακο αν χρειαστει) και μετα θα τους ακουμπησω 426 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Λαθος του φιλου σου που δε διαβασε απο πριν τι υπεγραψε.Διοτι ετσι θα γλιτωνε και τα χρηματα και το σπασιμο νευρων.Φυσικα και οποιος κανει επεκταση εγγυησης πρεπει να ξερει τι καλυπτει αυτη.Κι εμενα στην αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι καλυπτει τα ιδια με την εργοστασιακη αλλα δεν προκειται να μεινω σε αυτο που μου ειπαν.Θα παω να παρω τους ορους και θα κατσω να τους διαβασω με την ησυχια μου (και με μεγενθυντικο φακο αν χρειαστει) και μετα θα τους ακουμπησω 426 ευρω.

Σωστα.

Αν δειτε τους ορους της συγκεκριμενης εγγυησης (και αν τους καταλαβετε γιατι ειναι αρκετα ορολογικοι) θα δειτε οτι δεν ειναι

ακριβως 'επεκταση' της εργοστασιακης. Δεν καλυπτει ολα οσα καλυπτει η εργοστασιακη, αλλα και παλι κατα την γνωμη μου και με βαση οτι δεν εχουμε γιαπωνεζικα, αξιζει να την παρεις, και δεν πιστευω οτι πρεπει να κολλας αν δεν καλυπτει αλλαγη αεραγωγο λογω τριξιματος. Υπαρχουν αλλα πολυ σοβαροτερα που δεν ξερεις ποτε/αν ξεφυτρωσουν.

Τα λεω αυτα γιατι και εγω οταν πηρα στα χερια μου το συμβολαιο, καταλαβα οτι η VW παραπληροφορει με το να λεει 2 χρονια επιπλεον εργοστασιακη εγγυηση. Αυτο που θα επρεπε να λενε ειναι 2 χρονια επιπλεον εργοστασιακη εγγυηση στα αυτα και αυτα και με τους αυτους ορους.

Καλο ειναι παντως να κρατησετε κανενα διαφημιστικο που το λεει ωστε αν ποτε χρειαστει να κινηθειτε νομικα για κατι που δεν σας καλυψαν στην εξτρα εγγυηση να το εχετε σαν στοιχειο υπερ σας (υπαρχει νομιζω ακομα και στο site τους ).

Παντως για μενα ειναι χρησιμη ουτως η αλλως και ιδιως αν θελησετε να πουλησετε το αυτοκινητο καποιος θα το παρει πιο ευκολα απ'οτι αν δεν ειχε καθολου εγγυηση.

Οσο για το Corsa (επειδη ειχα) οπως λεει και παραπανω ας διαβαζανε τι πραγματικα καλυπτει η 6ετης πολυδιαφημιζομενη εγγυηση που δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο 2ετης και 4 χρονια επιπλεον για εγκεφαλο (καλο) και για περιορισμενα μηχανικα (καθολου ηλεκρονικα/ηλεκτρολογικα) που συνηθως δεν παθαινουν τιποτα.

Καμμια εγγυηση στην Ελλαδα δεν ειναι περαν των 3 χρονων εργοστασιακη (τα υπολοιπα χρονια ειναι ασφαλιστικων, εισαγωγικων εταιρειων με περιορισμενους τομεις ευθυνης).

Link to comment
Share on other sites

η γνωμη μου ειναι 2 χρονια και μετα τους λεμε αντε και γαμη.......τωρα ....

Το ιδιο ακριβως εκανα με το πολο, το ιδιο σκεφτομαι και για το γκολφ.

Link to comment
Share on other sites

καλα καλα καντετην και μετα ελατε να μου πειτε

εαν παθετε κατι που δεν το ευχομαι ειλικρινα

που ειναι πολυ πιθανο με την ποιοτητα

που εχουν πλεον τα vw και μετα εαν σας καλυψουν ελατε να μου πειτε!!!

σιγα μην σας δωσουν αναλυτικο χαρτι με το τι καλυπτει η επεκταση..

χαχαχ εδω γελαμε...εδω μας μας βγαζανε την βαγγελιστρα στα δυο πρωτα χρονια

φανταζομαι στην επεκταση...μονο σε περιπτωση μεγαλης βλαβης στον κινητηρα

η να σπασει κανα σασμαν..και εαν θα βρειτε ακρη.σκαστρες βαλβιδες παραθυρα

ηλεκτρονικα απλα...ξεχαστε τα και ετοιμαστειτε να πληρωσετε.

ααα και να μην το ξεχασω για περαστε και απο τη honda να ρωτησετε

με τα 2 χρονια τη καλυπτει η περιφημη 10ετης εγγυηση!!!..τριχες κατσαρες!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλα καλα καντετην και μετα ελατε να μου πειτε

εαν παθετε κατι που δεν το ευχομαι ειλικρινα

που ειναι πολυ πιθανο με την ποιοτητα

που εχουν πλεον τα vw και μετα εαν σας καλυψουν ελατε να μου πειτε!!!

σιγα μην σας δωσουν αναλυτικο χαρτι με το τι καλυπτει η επεκταση..

χαχαχ εδω γελαμε...εδω μας μας βγαζανε την βαγγελιστρα στα δυο πρωτα χρονια

φανταζομαι στην επεκταση...μονο σε περιπτωση μεγαλης βλαβης στον κινητηρα

η να σπασει κανα σασμαν..και εαν θα βρειτε ακρη.σκαστρες βαλβιδες παραθυρα

ηλεκτρονικα απλα...ξεχαστε τα και ετοιμαστειτε να πληρωσετε.

ααα και να μην το ξεχασω για περαστε και απο τη honda να ρωτησετε

με τα 2 χρονια τη καλυπτει η περιφημη 10ετης εγγυηση!!!..τριχες κατσαρες!!!!

Δικαιωμα σου ειναι να μαθεις τι πληρωνεις και για ποια εγγυηση υπογραφεις.Δε μπορουν να αρνηθουν.Πιστευω οτι αξιζει να την κανει κανεις κι ας μην καλυπτει τριγμους, παραθυρα κλπ.Μονο κ μονο για τις σοβαρες βλαβες αξιζει να την κανει κανεις γιατι εκει ειναι που θα του φυγουν πολλα ευρω αν γινει κατι.

Link to comment
Share on other sites

και το τελικο που θα δωσεις δεν ειναι μονο 380 ευρο

αλλα υπολογισε και ενα μικρο service και ενα μεγαλο

δηλαδη περιπου στα 800 με 900 κατοσταρικα συνολο.

εκτος εαν δεν κανεις πολλα χλμ οπως εγω και γλιτωσεις

ενα απο τα δυο service αναλογα ποιο θα πλησιαζει

στο τελος του δευτερου χρονου της επεκτασης.

ετσι γλιτωσα εγω το δευτερο μεγαλο το οποιο το εκανα

εξω με τα μισα λεφτα με γνησια ανταλακτικα

τα οποια ειχαν 2 χρονια εγγυηση.

τελος παντων εαν καταφερετε να παρετε χαρτι με το τι ακριβως

εξαρτηματα καλυπτει πραγμα δυσκολο νομιζω τοτε μεγαλα παιδια ειστε

να καταλαβετε εαν σας συμφερει η οχι!!!!!! :D :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρίν 15 μέρες περίπου άλλαξα ένα πολαπλασιαστή στο TSI γιατι μου έκανε διακοπές και τους είπα και μου άλλαξαν τη σκάστρα και τον Ν75 που είχα διαβάσει εδώ στο forum οτι είχαν πρόβλημα. Ολά αυτά μέσα στην εγγύηση (επέκταση) χωρίς να μου πούν τίποτα ή να φέρουν κάποια αντήρηση.

:D

Link to comment
Share on other sites

και το τελικο που θα δωσεις δεν ειναι μονο 380 ευρο

αλλα υπολογισε και ενα μικρο service και ενα μεγαλο

δηλαδη περιπου στα 800 με 900 κατοσταρικα συνολο.

εκτος εαν δεν κανεις πολλα χλμ οπως εγω και γλιτωσεις

ενα απο τα δυο service αναλογα ποιο θα πλησιαζει

στο τελος του δευτερου χρονου της επεκτασης.

ετσι γλιτωσα εγω το δευτερο μεγαλο το οποιο το εκανα

εξω με τα μισα λεφτα με γνησια ανταλακτικα

τα οποια ειχαν 2 χρονια εγγυηση.

τελος παντων εαν καταφερετε να παρετε χαρτι με το τι ακριβως

εξαρτηματα καλυπτει πραγμα δυσκολο νομιζω τοτε μεγαλα παιδια ειστε

να καταλαβετε εαν σας συμφερει η οχι!!!!!! :(;)

Εγω ετσι κι αλλιως κ οταν ληξει η εγγυηση, στην αντιπροσωπεια θα πηγαινω για σερβις.Δεν εχουν τιμες Αθηνας εδω.ΕΙναι αρκετα φθηνα.Μαλιστα πολλοι με πιο παλια μοντελα, συνεχιζουν και τα πηγαινουν στην αντιπροσωπεια για σερβις τα αυτοκινητα τους.Οποτε δε με απασχολει αυτο.

Σημερα πηγα στην αντιπροσωπεια και ζητησα καποιο φυλλαδιο με το τι καλυπτει και τι οχι η επιπροσθετη εγγυηση.το φυλλαδιο αναφερει τα παρακατω:

Το προγραμμα Vw Lifetime καλυπτει τα εξης:

1)Μηχανη: βάση και εξωτερικά τμήματα

2)Συμπλεκτης

3)Κιβωτιο ταχυτητων (χειροκινητο/αυτοματο)

4)Μηχανισμος κινησης (προσθιας/οπισθιας/σε 4 τροχους)

5)Αξονας μεταδοσης

6)Αναρτησεις

7)Μηχανισμος φρεναρισματος

:)Μηχανισμος ψυξης

9)Μηχανισμος διευθυνσης (τιμονι)

10)Μηχανισμος τροφοδοσιας

11)Μηχανισμος εγχυσης (diesel)

12)Ηλεκτρονικη αναφλεξη

13)Κλιματισμος

14)Ηλεκτρικο κυκλωμα

15)Συστημα ασφαλειας

ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ

Η εγγυηση δεν καλυπτει ενδεικτικα:

-Τη φθορα ολων εκεινων των τμηματων,μερων και υλικων απο φυσιολογικη φθορα και χρηση και τα οποια χριζουν περιοδικων επεμβασεων συντηρησης, ανανεωσης ή αλλαγης, ωστε να διατηρηθει το οχημα σε μια κατασταση αποδοσης και λειτουργιας

-Τις ζημιες που προερχονται απο ατυχηματα, χτυπηματα, παγετο ή ελλειψη λιπανσης

-Τις βλαβες που προερχονται απο δολο ή σοβαρη υπαιτιοτητα του αγοραστη, του κατοχου ή του οδηγου

-Τα εξοδα αμεσης επεμβασης, οδικης βοηθειας, αποσυρσης, μεταφορας ή μεταθεσης του οχηματος

-Οποιαδηποτε εμμεση ζημια ή ζημια που προκυπτει απο την ελλειψη χρησης του οχηματος σαν συνεπεια οποιασδηποτε βλαβης που περιεχεται ή οχι στην εγγυηση

-Τις βλαβες που προερχονται απο μετατροπες του οχηματος

-Τις βλαβες που προερχονται απο επιδιορθωση που πραγματοποιηθηκε χωρις τη χρηση των καταλληλων ανταλλακτικων και υλικων, αντιθετα απο τις προβλεπομενες τεχνικες

-Τις βλαβες που προερχονται απο ακαταλληλα καυσιμα και λιπαντικα

-Τις βλαβες σε τμηματα, που παρολο που καλυπτονται απο την εγγυηση, προκληθηκαν ή επιδεινωθηκαν απο αμελη συμπεριφορα κατα την αιτηση επεμβασης

-Τις βλαβες που προερχονται απο πυρκαγια, κλοπη, χτυπηματα, συγκρουση, εκρηξη και ατμοσφαιρικους παραγοντες

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Ε ΤΟΤΕ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ ΠΑΩ ΠΑΣΟ!!!! tongue.gif

μαζι σας!!!!

για πειτε και κανα ονομα να τους εχουμε υποψιν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλ για επεκταση εγγυησης το αυτοκινητο ειναι ιουνιοσ 2007 και μου ειπανε πως μπορω να την κανω μεχρι ον 23 μηνα.Ξερετε τιποτα εσεις?Υποψιν μιλαμε για κομοτηνη το ποσο που ειπανε ειναι 450 ευρω κα α το εκανα απο την αρχη θα ειχα εκπτωση 100 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλ για επεκταση εγγυησης το αυτοκινητο ειναι ιουνιοσ 2007 και μου ειπανε πως μπορω να την κανω μεχρι ον 23 μηνα.Ξερετε τιποτα εσεις?Υποψιν μιλαμε για κομοτηνη το ποσο που ειπανε ειναι 450 ευρω κα α το εκανα απο την αρχη θα ειχα εκπτωση 100 ευρω

Ο 23ος μήνας υσχύει.

Τα 450 ομως οχι. 426 ευρω κοστιζει η επεκταση εγγυησης. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

με πηραν σημερα απο την κοσμοκαρ τηλεφωνο σχετικα με ερωτημα που τους ειχα κανει για το αν ειναι στην εργοστασιακη εγγυση οι τριγμοι η αν καλυπτονται απο μερικη και το ρωτησα και αυτο...!!!

ισχυει παιδια, αν και δεν μπορω ακομα να το πιστεψω ,αυτο που λετε για τον 23 μηνα και την επεκταση.... :lol: :lol: :whistling::lol:

οσο για το πρωτο ο τυπος ηταν κατηγοριματικος.....η 2ετης εργοστασιακη εγγυηση καλυπτει τα παντα ΕΚΤΟΣ απο τα αναλλωσιμα!!!

θα γινει μακελιο......! machinegun.gifmachinegun.gifmachinegun.gifmachinegun.gifmachinegun.gif:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Edited by chp
Link to comment
Share on other sites

Να το πιστέψεις γιατί είναι πραγματιότητα. Η συγκεκριμένη αντιπροσωπεία έχει μόνο έναν ηλεκτρολόγο και όπως φαίνεται δεν είναι διατεθειμένη να τον χρησιμοποιεί για το λύσιμο ταμπλώ εργασία ιδιαίτερα χρονοβόρα για την οποία όμως η κοσμοκάρ τους πληρώνει ψίχουλα 2 ώρες περίπου στα πλαίσια της εγγύησης, ενώ αν πας σαν ιδιώτης σου χρεώνουν 1 ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Σε καλη μερια.... tongue.giftongue.giftongue.gif

Θα μας ερθεις αφραγκος δηλαδη το Σαββατο?... :);)

Κοιτα...αν βρω καποιον να τον φερω Πατρα και να μου σκασει τα λεφτα που θα εδινε για συγκοινωνια, με παιρνει για εναν καφε. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.