Jump to content
kospasTSI12345

Πρόβλημα με θόρυβο φρένων

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα. Έχω πρόβλημα με το θόρυβο από τα τακάκια -δισκόφρενά μου καθώς χωρίς να πατάω φρένο ...εν κινήσει ....τρίζουν απίστευτα πολύ....τι παίζει με αυτό...πριν από δύο μήνες είχα πάει στον φρενά μου και μου τα είχε καθαρίσει....ο θόρυβος ελαττώθηκε λίγο αλλά ποτέ δεν σταμάτησε...ΤΟ αντίθετο...όσο παιρνάει ο καιρός μεγαλώνει...

τι πρέπει να κάνω ....έχετε καμιά ιδέα καθώς δεν μπορώ να οδηγήσω με ανοιχτό παράθυρο......

σημειώνω ότι το αμάξι φοράει EBC κόκκινα αγωνιστικά τακάκια....

Link to comment
Share on other sites

αλλαξε τακακια!

ειναι πολυ σκληρη η παστα τους γι'αυτο τριζουν..........

λογικα εσυ θα εχεις φρενο μονο οταν αυτα ζεσταθουν,σε οποιδηποτε αλλη περιπτωση το φρενο σου μαλλον δεν ειναι καλο.....

Link to comment
Share on other sites

Δε δικαιολογειται να τριζουν ή να κανουν οποιοδηποτε θορυβο ασχετα με την παστα.Πηγαινε να το ξανακοιταξουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Έχω πρόβλημα με το θόρυβο από τα τακάκια -δισκόφρενά μου καθώς χωρίς να πατάω φρένο ...εν κινήσει ....τρίζουν απίστευτα πολύ....τι παίζει με αυτό...πριν από δύο μήνες είχα πάει στον φρενά μου και μου τα είχε καθαρίσει....ο θόρυβος ελαττώθηκε λίγο αλλά ποτέ δεν σταμάτησε...ΤΟ αντίθετο...όσο παιρνάει ο καιρός μεγαλώνει...

τι πρέπει να κάνω ....έχετε καμιά ιδέα καθώς δεν μπορώ να οδηγήσω με ανοιχτό παράθυρο......

σημειώνω ότι το αμάξι φοράει EBC κόκκινα αγωνιστικά τακάκια....

Ξέρω τι θέλεις για να σωθείς!!!!

Έχω ένα ζευγάρι απο gti μπροστά....είναι ότι πρέπει :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για αυτό άνοιξα το θέμα γιατί πραγματικά δεν μπορεί κανείς να με βοηθήσει...Έχω πάει αρκετές φορές εκεί που τα έβαλα και μου τα καθαρίζουν και μετά από λίγο πάλι τα ίδια.....Επίσης το θέμα είναι ότι η απόδοση του φρεναρίσματος είναι άψογη....αλλά όχι αρκετή πλέον...

Το πρόβλημά μου είναι ότι τα τακάκα τα έχω τέσσερεις μήνες και λυπαμαι να τα αλλάξω τσάμπα λεφτά....αν είναι πάω απευθείας σε φρένα από gti...αλλά ποιος μπορεί να μου πεί ότι δεν τρίζουν και τα πίσω.....σας λέω κανονική συναυλία.....

ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΤΑΩ ΦΡΕΝΟ!!!!

μήπως ξερετε που να απευθυνθώ για να ρωτήσω για του gti?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΑΚΑΚΙ....

Τι περιμένεις ακριβώς? Η λειτουργεία του είναι αυτή, θες αγωνιστικό , θες και να μην σφυράει...... Είναι σαν να μου λες , θέλω κιβώτιο με ίσια γρανάζια για να αντέχει σε τρελές ροπές , αλλα δεν γουστάρω να κάνει τον ήχο του...

Προφανώς και δεν τα έχεις φτάσει στην θερμοκρασία λειτουργίας τους ποτε, αν το είχες κάνει θα έλεγες οτι σκάσανε μετα από μια στριφτερή διαδρομή στην πεντέλη...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΑΚΑΚΙ....

Τι περιμένεις ακριβώς? Η λειτουργεία του είναι αυτή, θες αγωνιστικό , θες και να μην σφυράει...... Είναι σαν να μου λες , θέλω κιβώτιο με ίσια γρανάζια για να αντέχει σε τρελές ροπές , αλλα δεν γουστάρω να κάνει τον ήχο του...

Προφανώς και δεν τα έχεις φτάσει στην θερμοκρασία λειτουργίας τους ποτε, αν το είχες κάνει θα έλεγες οτι σκάσανε μετα από μια στριφτερή διαδρομή στην πεντέλη...

Συγνώμη εγώ δεν είμαι μηχανικός για να γνωρίζω ότι τα αγωνιστικά τακάκια σφυρίζουν και δεν καταλαβαίνω αυτό το επικριτικό ήφος σου. Δεν με προειδοποίησαν αυτοί που μου τα πέρασαν ότι σφυρίζουν και μάλιστα τους φάνηκε αδιανόητο όταν τους πήγα το αυτοκίνητο και τους είπα ''κάντε κάτι να μην σφυρίζουν τα τακάκια μου''...μου είπαν μάλιστα πως φταίω εγώ επειδή τρέχω...

Edited by kospasTSI12345
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για αυτό άνοιξα το θέμα γιατί πραγματικά δεν μπορεί κανείς να με βοηθήσει...Έχω πάει αρκετές φορές εκεί που τα έβαλα και μου τα καθαρίζουν και μετά από λίγο πάλι τα ίδια.....Επίσης το θέμα είναι ότι η απόδοση του φρεναρίσματος είναι άψογη....αλλά όχι αρκετή πλέον...

Το πρόβλημά μου είναι ότι τα τακάκα τα έχω τέσσερεις μήνες και λυπαμαι να τα αλλάξω τσάμπα λεφτά....αν είναι πάω απευθείας σε φρένα από gti...αλλά ποιος μπορεί να μου πεί ότι δεν τρίζουν και τα πίσω.....σας λέω κανονική συναυλία.....

ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΤΑΩ ΦΡΕΝΟ!!!!

μήπως ξερετε που να απευθυνθώ για να ρωτήσω για του gti?

Moυ το εκανε σε προηγουμενο αυτοκινητο που ειχα.Με οτι τακακι μου ειχε βαλει η αντιπροσωπεια.Τα αλλαξα εβαλα τα ferodo (εχουν χρωμα μαλακα-σκληρα νομιζω πρασινα) και ησυχασα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το κόλπο που παθαίνει και ακούγεται Θόρυβος ενω δε πατάς φρένο το είχε πάθει και ο εγκάρδιος φίλος activious!

Στη περίπτωση του ακουμπούσε πάνω στη δισκόπλακα η καμπάνα που έχει απο πίσω....(η μαύρη λαμαρίνα!!)

Πάντως αν ενδιαφέρεσαι για φρένα gti (κάποια στιγμή tongue.gif ) τα δικά μου είναι τα καλύτερα

Έχουν και τρύπιες πλάκες και συνεργάζονται άψογα με τα τακάκια που ήδη έχεις!!!! (κάνω και καμία διαφήμιση μήπως και τα ξεφορτωθώ :) !!!!)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το κόλπο που παθαίνει και ακούγεται Θόρυβος ενω δε πατάς φρένο το είχε πάθει και ο εγκάρδιος φίλος activious!

Στη περίπτωση του ακουμπούσε πάνω στη δισκόπλακα η καμπάνα που έχει απο πίσω....(η μαύρη λαμαρίνα!!)

Πάντως αν ενδιαφέρεσαι για φρένα gti (κάποια στιγμή tongue.gif ) τα δικά μου είναι τα καλύτερα

Έχουν και τρύπιες πλάκες και συνεργάζονται άψογα με τα τακάκια που ήδη έχεις!!!! (κάνω και καμία διαφήμιση μήπως και τα ξεφορτωθώ :D !!!!)

Αν θες στείλε pm μια τιμούλα....και βάλε και μια φωτό αν δεν είναι πρόβλημα....θα μιλήσω και με τον activious..που τα είπαμε και πρόσφατα....

.....Επίσης το υπέρτατο κουλό.....χθες άνοιξα για πρώτη φορά το αμάξι πάνω από το 200 (με το πρόγραμμα)......-πάει απίστευτα ;):D /-...

πατώντας απότομα φρένο ....και γυρνώντας σπίτι ήταν πλεον τελείως αθόρυβο......κουφάθηκα....δεν έτριζε καθόλου...και σήμερα το πρωί πάλι το ίδιο....μήπως ήθελαν απλά να πιάσουν τη σωστή θερμοκρασία???τι παίζει?

Δείτε λίγο και αυτό που βρήκα....: http://www.autopartswarehouse.com/details/...33-1774565.html

Edited by kospasTSI12345
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.