Jump to content
konv

Πρόβλημα με Gt

Recommended Posts

Εν ολίγοις, όταν το αυτοκίνητο έχει αρκετή ώρα μέσα στην πόλη με κίνηση (περίπου 20') με συνεχή αλλαγή 1ης-2ας, αμέσως μετά καθώς ανοίγει η 2α και λιγότερο στην 3η ακούγεται ένας θόρυβος -μόνο όταν πατάω γκάζι- σαν να τρίβονται λαμαρίνες. Προσοχή ΔΕΝ το κάνει πάντα παρά μόνο όταν υπάρχει κίνηση και ζεσταίνεται ο κινητήρας. Θέλω να ρωτήσω μήπως έτυχε κάτι τέτοιο και σε σας, τι πιστεύετε ότι φταίει;

Το μοτέρ παρ'όλα αυτά δουλεύει φυσιολογικά χωρίς κανένα πρόβλημα.

Μήπως να το πάω αντιπροσωπεία; Αλλά και πάλι τι να τους πω, ξέρουμε τι σόι καραγκιόζηδες είναι... Μέχρι και για νοθευμένη βενζίνη μπορεί να μου πούνε...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εν ολίγοις, όταν το αυτοκίνητο έχει αρκετή ώρα μέσα στην πόλη με κίνηση (περίπου 20') με συνεχή αλλαγή 1ης-2ας, αμέσως μετά καθώς ανοίγει η 2α και λιγότερο στην 3η ακούγεται ένας θόρυβος -μόνο όταν πατάω γκάζι- σαν να τρίβονται λαμαρίνες. Προσοχή ΔΕΝ το κάνει πάντα παρά μόνο όταν υπάρχει κίνηση και ζεσταίνεται ο κινητήρας. Θέλω να ρωτήσω μήπως έτυχε κάτι τέτοιο και σε σας, τι πιστεύετε ότι φταίει;

Το μοτέρ παρ'όλα αυτά δουλεύει φυσιολογικά χωρίς κανένα πρόβλημα.

Μήπως να το πάω αντιπροσωπεία; Αλλά και πάλι τι να τους πω, ξέρουμε τι σόι καραγκιόζηδες είναι... Μέχρι και για νοθευμένη βενζίνη μπορεί να μου πούνε...

Ευχαριστώ

Ακούγεται από μπροστά ή απο πίσω.......

Link to comment
Share on other sites

Aπό τον χώρο της μηχανής και θα έλεγα καλύτερα από το κάτω μέρος...

Λοιπον το ιδιο θορυβο τον εχω και εγω και δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι.Αλλα εμενα μου το κανει και στην τριτη.Παντα ομως οταν εχω χαμηλες στροφες.Βεβαια εγω νομιζα οτι ειχε σχεση με το dsg.Εσυ εχεις αυτοματο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω dsg. Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω από που προέρχεται και πολύ φοβάμαι ότι δεν θα ξέρουν ούτε τα τσακάλια στην αντιπροσωπεία...

Link to comment
Share on other sites

Εν ολίγοις, όταν το αυτοκίνητο έχει αρκετή ώρα μέσα στην πόλη με κίνηση (περίπου 20') με συνεχή αλλαγή 1ης-2ας, αμέσως μετά καθώς ανοίγει η 2α και λιγότερο στην 3η ακούγεται ένας θόρυβος -μόνο όταν πατάω γκάζι- σαν να τρίβονται λαμαρίνες. Προσοχή ΔΕΝ το κάνει πάντα παρά μόνο όταν υπάρχει κίνηση και ζεσταίνεται ο κινητήρας. Θέλω να ρωτήσω μήπως έτυχε κάτι τέτοιο και σε σας, τι πιστεύετε ότι φταίει;

Το μοτέρ παρ'όλα αυτά δουλεύει φυσιολογικά χωρίς κανένα πρόβλημα.

Μήπως να το πάω αντιπροσωπεία; Αλλά και πάλι τι να τους πω, ξέρουμε τι σόι καραγκιόζηδες είναι... Μέχρι και για νοθευμένη βενζίνη μπορεί να μου πούνε...

Ευχαριστώ

Δν ξέρω τι μπορεί να είναι αλλά θα σου δώσω μια συμβουλή:

Μην αφήσεις το αμάξι μέσα σε αντιπροσωπεία για να "κάνουν δοκιμές μέχρι να εμφανιστεί ο ήχος".

Καλύτερα ζέστανέ το εξεπίτηδες και πηγαίνέ τους το όταν θα το κάνει να μπει μέσα ο μηχανικός και να το ακούσει επιτόπου.

Σε παρόμοιο θέμα που είχα άφησα το αμάξι μου για "δοκιμές" και το παρέλαβα με υπερβολικά πολλά χλμ στο κοντέρ, τη βενζίνη στο κόκκινο λαμπάκι (ενώ το είχα πάει με σχεδόν μισό ντεπόζιτο) και δεν εντόπισαν κανένα πρόβλημα κι όλας...

Edited by Nismo
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να το πάω αντιπροσωπεία; Αλλά και πάλι τι να τους πω, ξέρουμε τι σόι καραγκιόζηδες είναι... Μέχρι και για νοθευμένη βενζίνη μπορεί να μου πούνε...

Ευχαριστώ

Καλό θα ήταν να το πας στην αντιπροσωπεία, αφού το έχεις ζεστάνει καλά -όπως προτείνει ο Nismo- και αρχίζει να κάνει τον θόρυβο.

Αν είναι θέμα διαστολής λόγω θερμοκρασίας, σίγουρα θα το ακούσουν.

Σε κάθε περίπτωση, αν δεν μπορείς να εμπιστευτείς την αντιπροσωπεία για αυτό το θέμα τότε δεν καταλαβαίνω πως μπορούν να σου είναι χρήσιμοι γενικότερα.

Πέραν όσων γράφονται, υπάρχουν πολύ αξιόλογοι μηχανικοί και τεχνικοί σύμβουλοι στις αντιπροσωπείες με μεγάλη εμπειρία σε συγκεκριμένα μοντέλα.

Δοκίμασε να τους ρωτήσεις για το πρόβλημά σου, να τους υποδείξεις πότε εμφανίζεται και με όσο το δυνατόν ευγενικότερο τρόπο να τους εξηγήσεις ότι

χρειάζεσαι το αυτοκίνητο και δεν μπορείς να το αφήσεις ες αεί για δοκιμές.

Αν κάνεις όλα αυτά τότε σίγουρα θα σε βοηθήσουν να λύσεις το πρόβλημα με τον τρόπο που θα σου κοστίσει το λιγότερο σε ταλαιπωρία και πηγαινε-έλα στο συνεργείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να το πας στην αντιπροσωπεία, αφού το έχεις ζεστάνει καλά -όπως προτείνει ο Nismo- και αρχίζει να κάνει τον θόρυβο.

Αν είναι θέμα διαστολής λόγω θερμοκρασίας, σίγουρα θα το ακούσουν.

Σε κάθε περίπτωση, αν δεν μπορείς να εμπιστευτείς την αντιπροσωπεία για αυτό το θέμα τότε δεν καταλαβαίνω πως μπορούν να σου είναι χρήσιμοι γενικότερα.

Πέραν όσων γράφονται, υπάρχουν πολύ αξιόλογοι μηχανικοί και τεχνικοί σύμβουλοι στις αντιπροσωπείες με μεγάλη εμπειρία σε συγκεκριμένα μοντέλα.

Δοκίμασε να τους ρωτήσεις για το πρόβλημά σου, να τους υποδείξεις πότε εμφανίζεται και με όσο το δυνατόν ευγενικότερο τρόπο να τους εξηγήσεις ότι

χρειάζεσαι το αυτοκίνητο και δεν μπορείς να το αφήσεις ες αεί για δοκιμές.

Αν κάνεις όλα αυτά τότε σίγουρα θα σε βοηθήσουν να λύσεις το πρόβλημα με τον τρόπο που θα σου κοστίσει το λιγότερο σε ταλαιπωρία και πηγαινε-έλα στο συνεργείο.

+1

Και με όσα γράφονται κατα καιρούς στο forum, μπορείς να έχεις και μια εικόνα για το ποιές αντιπροσωπείες είναι "σωστές" και ποιές όχι. Ιδιαίτερα αν μιλάμε για Αθήνα - Θεσ/νίκη.

Μπορείς να πάρεις και επιπλέον γνώμες εκτός αντιπροσωπείας.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς έναν χαρακτηριτικό ήχο πόυ κάνει μερικές φορές όταν πάει να εμπλακεί ο compressor?

Ακούγεται σαν να τριβονται "λουριά" κάπως... Αν είναι αυτό μην ανησυχείς κι εμένα το κάνει κάποιες φορες και στην αντιπροσωπεία μου είπαν πως είναι φυσιολογικό...

Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς έναν χαρακτηριτικό ήχο πόυ κάνει μερικές φορές όταν πάει να εμπλακεί ο compressor?

Ακούγεται σαν να τριβονται "λουριά" κάπως... Αν είναι αυτό μην ανησυχείς κι εμένα το κάνει κάποιες φορες και στην αντιπροσωπεία μου είπαν πως είναι φυσιολογικό...

Ελπίζω να βοήθησα!

Αυτό ακριβώς φοβάμαι στις αντιπροσωπείες! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς το γουργούρισμα που κάνει στις πολύ χαμηλές στροφές πατώντας το γκάζι για να επιταχύνεις....???

Link to comment
Share on other sites

Εν ολίγοις, όταν το αυτοκίνητο έχει αρκετή ώρα μέσα στην πόλη με κίνηση (περίπου 20') με συνεχή αλλαγή 1ης-2ας, αμέσως μετά καθώς ανοίγει η 2α και λιγότερο στην 3η ακούγεται ένας θόρυβος -μόνο όταν πατάω γκάζι- σαν να τρίβονται λαμαρίνες. Προσοχή ΔΕΝ το κάνει πάντα παρά μόνο όταν υπάρχει κίνηση και ζεσταίνεται ο κινητήρας. Θέλω να ρωτήσω μήπως έτυχε κάτι τέτοιο και σε σας, τι πιστεύετε ότι φταίει;

Το μοτέρ παρ'όλα αυτά δουλεύει φυσιολογικά χωρίς κανένα πρόβλημα.

Μήπως να το πάω αντιπροσωπεία; Αλλά και πάλι τι να τους πω, ξέρουμε τι σόι καραγκιόζηδες είναι... Μέχρι και για νοθευμένη βενζίνη μπορεί να μου πούνε...

Ευχαριστώ

Φιλαράκι, αν ο ήχος που ακούς είναι αυτός που νομίζω, είναι κάτι που ακούω και εγώ στο GOLF V GT 170 που έχω τώρα αλλά άκουγα και στο παλιό μου POLO 1.4 16V 100PS σε κάθε άνοιγμα της 2ας από πολύ χαμηλές στροφές, κάτω από τις 1500 αν θυμάμαι καλά. Ακούς κάτι σαν να κροταλίζουν τα γρανάζια στο σαζμάν? Αν ναι, τότε όλα ΟΚ. Το είχα ρωτήσει παλιότερα. Δεν είναι πρόβλημα, απλά ακούγεται έτσι λόγω ''αρχιτεκτονικής'' του σαζμάν. Δεν έχει σχέση με ζεστό - κρύο ή κίνηση εντός - εκτός πόλης. Δοκίμασε άνοιγμα 2ας από ρελαντί ακόμα και με κρύο μοτέρ και θα δεις ότι και πάλι το κάνει. Αν λοιπόν είναι αυτό που σου περιέγραψα, μην ανησυχείς, είναι απλά θόρυβος που ακούγεται από τη 2α, έτσι είναι το δούλεμά της. Αν όχι, ...???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.