Jump to content
lorenz

-project Golf Mk1 Restoration-

Recommended Posts

Τα λεει ολα ο τιτλος, με επιασε η κ@υλ@ να δωσω την golfitsa μου για μια γενικη αναπαλαιωση, ξηλωθηκαν σχεδον ολα απο το μηχανοστασιο για να γινουν οι σχετικες εργασιες, αλλα ανακαλυψαμε ενα σαπιο που προερχεται απο μεσα, πισω απο το ταμπλω και αναγκαστικα θελει ξηλωμα το ταμπλω για να δουμε τι γινεται, απο οτι νομιζω πρεπει καποιος σωληνας απο το καλοριφερ ( στεκει αυτο?) ή απο καπου βαζει νερα και αρχισε να σαπιζει, σας παραθετω μερικες φωτογραφιες πως ηταν πριν βγει η μηχανη κλπ και το πως ειναι χωρις την μηχανη, θα υπαρξει συνεχη ενημερωση και υλικο

πριν βγει η μηχανη, χαλια μαυρα ειναι πωπω

dscn1604ms8.jpg

μην την παρεξηγειτε ειναι λιγο αμηχανη :thumbsup::lol:

dscn1605wy0.jpg

dscn1606fw2.jpg

dscn1607ev3.jpg

dscn1608ul1.jpg

εδω ειναι το κομματι που εχει σαπισει απο μεσα:

dscn1609bq5.jpg

και μεχρι να ειναι ετοιμη η golfo μου, εγω κυκλοφορω με ενα Yugo :lol: :lol: και καθε φορα που βαζω βενζινη βαζω και λιγο λαδι, (διχρονο ειναι το μαμημενο?) ειναι 1100 και εχει και 5ταχυτητα (ακουσον ακουσον), στα 10.000 χλμ μηδενιζει το κοντερ και παλι απο την αρχη.

εδω ειναι πισω απο το ταμπλω που σας ελεγα:

dscn1612ct7.jpg

εδω φαινεται το ιδιο σαπιο απο τον χωρο μηχανης

dscn1614lk3.jpg

εδω ειναι τα πλαινα που θελω να να αλλαξω

dscn1615rv5.jpg

dscn1616en9.jpg

εδω ειναι το κομματι κατω απο το παρμπριζ

dscn1610yj9.jpg

dscn1611nu0.jpg

μου τα κρατουσε για εκπληξη η golfo τα σαπια κατω απο τα φτερα, επαθα ενα μικρο εγκεφαλικο :shock: οταν τα ειδα αλλα συνηλθα γρηγορα (παλι καλα), παρτε μια γευση B)

dscn1869nq9.jpg

dscn1870if1.jpg

dscn1871di3.jpgdscn1872iu0.jpgdscn1873fb7.jpg

σας αρεσαν? περιμενετε εχει και αλλο υλικο...

πισω δεξιος θολος εχει δυο τρυπουλες που μπορουν να χρισιμοποιηθουν και για ποτηροθηκη η μια και η αλλη φραπεδοθηκη τι λετε?

dscn1876hm1.jpgdscn1877ze6.jpgdscn1878dd9.jpg

ο αριστερος θολος καλος φαινεται, τωρα αν κρυβει και αυτος τπτ εκπληξεις...

dscn1879td4.jpg

ακομη και η μπαγκαζερια εχει καποιες τρυπουλες απο ενα πλαστικο που ειχε

dscn1882vq3.jpg

παμε τωρα στον δεξιο μαρσπιε χαλια μαυρα

dscn1890ql4.jpgdscn1891wl5.jpgdscn1892wc9.jpg

και ο αριστερος τα ιδια σκατα ηταν

dscn1900fr9.jpgdscn1901bk4.jpg

τελικα δεν θα το βαψω ασπρο που σκεφτομουν, το χρωμα λεγεται gris marengo 4RB5B, ειναι γκραφιτι με μεταλλακια πιστευω αυτο ειναι ολα τα λεφτα ε? ε? ε?

αγορασα καινουργια ιμιτασιον μαρσπιεδες τα πισινα φτερα και την πισω δεξια πορτα μεταχειρισμενη γιατι ειχα τρακαρει σε ενα αμαξι tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

εγινε η τοποθετηση των καινουργιων ανταλλακτικων

dscn1894ee0.jpgdscn1895ww5.jpgdscn1902pm6.jpgdscn1904gm9.jpgdscn1897np3.jpg

φτιαχτηκανοι οι τρυπες που ειχαν τα φτερα απο μεσα και περαστηκαν με πισσα (καλα το ειπα?)

dscn1906za6.jpgdscn1907br4.jpg

κολληθηκε κομματι εκει που ειχε σαπισει και ανοιξε τρυπα

dscn1908yz5.jpg

πανε και οι 2 ποτηροθηκες που ειχα εδω...

dscn1909gn9.jpg

αλλες φωτογραφιες δεν εχω, τωρα μεσα στην εβδομαδα θα βγαλω μερικες, ο χωρος της μηχανης καθαριστηκε και βαφτηκε τοποθετηθηκαν και ολα τα μηχανικα μερη εκτος απο το ψυγειο και τους σωληνες, το πηγα σε ηλεκτρολογο και μου περασε πλεξουδα μηχανης και καμπινας, ασφαλειοθηκη με νεου τυπου ασφαλειες και κοντερ απο το golf 2 γιατι τα δικα μου ηλεκτρικα ηταν οτι να 'ναι. αργοτερα οταν ξαναγεμισει η τσεπη μου :thumbsup: θα φτιαξω το εσωτερικο: ουρανο, καθισματα, πλαινα και το κατω μερος απο το ταμπλω σε κρεμ αποχρωση και θα ειναι μεσα στην καυλα το μωρο μου

...μεινετε συντονισμενοι επετε συνεχεια... :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

χμμμμμ...

εισαι σιγουρος πως θες να το προχωρισεις?

απολυτα σιγουρος, σιγουρατατος με λιγα λογια, εχει προχωρησει αρκετα και βρισκεται στο τελος της αναπαλαιωσης.

δεν το φτιαχνω στην ελλαδα αλλα εξωτερικο, αν το εκανα ελλαδα θα το σκεφτομουν για να το φτιαξω γιατι θα επρεπε να βγω πεζοδρομιο για να το πληρωσω :thumbsup::lol:

Link to comment
Share on other sites

ιδου μερικες φωτογραφιες το μωρο μου που περιμενει την σειρα της στον ηλεκτρολογο :lol:

dscn1920pf1.jpgdscn1921zf5.jpgdscn1922bp2.jpgdscn1923hm9.jpgdscn1924tc8.jpgdscn1925bn8.jpg

μεσα στην βρωμα ειναι το ταμπλο, θα μου βγει το χερι για να το καθαρισω

dscn1926zg3.jpg

με τα φωτα αυτα θα ειναι ολα τα λεφτα

dscn1927ib6.jpg

το μοτερακι μου :rolleyes:

dscn1929wt3.jpg

προσεξτε το νικελωμα που επεσε στην βεργα που κραταει το καπω :lol:

dscn1930jh4.jpg

και τελος το καπω ;)

dscn1932nr4.jpg

α ξεχασα να σας δειξω το αγωνιστικο καθισμα που εβαλα :lol:

dscn1928qq6.jpg

α και αυτα τα φλασακια θα μπουνε μπροστα, αναβει και ενα μικρο λαμπακι μαζι με τα φωτα πορειας οταν τα αναβεις

dscn1935vu9.jpg

πειτε μου τις γνωμες σας, ωραιο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Πες σε κανέναν mod να σου τακτοποιήσει τις φωτογραφίες να είναι πιο μικρές γιατί ο explorer μου εμένα τρελένεται.

Φαντάζομαι και σε πολλών άλλων.Ένα τέταρτο περίμενα για να δω ολόκληρο το topic tongue.gif.

Να σου πω την αλήθεια όταν είδα τις πρώτες φωτογραφίες ήταν σκέτη απογοήτευση , λέω δεν υπάρχει περίπτωση να το φτιάξει.

Αλλά μάλλον καλά το πας. Πολύ ωραίο χρώμα. Τα φαναράκια κι αυτά γαμάτα. Ελπίζω να βάλεις και ζαντούλες.

Καλη συνέχεια , άντε να το δούμε ολοκληρωμένο :)

Link to comment
Share on other sites

απολυτα σιγουρος, σιγουρατατος με λιγα λογια, εχει προχωρησει αρκετα και βρισκεται στο τελος της αναπαλαιωσης.

δεν το φτιαχνω στην ελλαδα αλλα εξωτερικο, αν το εκανα ελλαδα θα το σκεφτομουν για να το φτιαξω γιατι θα επρεπε να βγω πεζοδρομιο για να το πληρωσω :);)

το αμαξι γινεται τελειο.προσεγμενη δουλεια.μπραβο.να πω την αληθεια ,οταν το ειδα και εγω πρωτη φορα "τρελαθηκα" αλλα μετα με το φτιαξιμο,αρχισα να χαλαρωνω.

περιμενω να το δω απο κοντα........ ;) ,αυριο περιμενω να δω και το yugo.... ;)

οταν λες οτι το φτιαχνεις στο εξωτερικο,τι εννοεις???που???δεν εισαι Βολο???

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια,

οντως sorry για τις φωτογραφιες αλλα αν ξερω πως γινεται να βγαινουν σε πιο μικρο μεγεθος, αν μπορει καποιος mod να τις διορθωσει τον ευχαριστω, λοιπον στο θεμα μας :D

(Grouper) Να σου πω την αλήθεια όταν είδα τις πρώτες φωτογραφίες ήταν σκέτη απογοήτευση , λέω δεν υπάρχει περίπτωση να το φτιάξει.

Αλλά μάλλον καλά το πας. Πολύ ωραίο χρώμα. Τα φαναράκια κι αυτά γαμάτα. Ελπίζω να βάλεις και ζαντούλες.

Καλη συνέχεια , άντε να το δούμε ολοκληρωμένο

εγω να δεις τι απογοητευση εφαγα οταν το εβλεπα απο κοντα αλλα λεω θα γινει κουκλα και οπως αποδειχτηκε γινεται, τωρα ειμαι στο ψαξιμο για ζαντες και σαλονι, οταν γινει καμια συναντηση θα σκασω μυτη με την golfo <_<

(activious) το αμαξι γινεται τελειο.προσεγμενη δουλεια.μπραβο.να πω την αληθεια ,οταν το ειδα και εγω πρωτη φορα "τρελαθηκα" αλλα μετα με το φτιαξιμο,αρχισα να χαλαρωνω.

περιμενω να το δω απο κοντα........ ,αυριο περιμενω να δω και το yugo....

οταν λες οτι το φτιαχνεις στο εξωτερικο,τι εννοεις???που???δεν εισαι Βολο???

ευχαριστω φιλαρακι, θα το δεις παρασκευη ἠ σαββατο κατεβαινω βολο, η yugara δεν την παλευει να ερθει βολο tongue.gif , στα σκοπια το φτιαχνω γιατι ειναι και πιο φτηνα εδω και επειδη εχουμε επιχειρηση εδω και βολευε μια που βρισκομουν εδω, για αυτο, ξαναγυριζω παλι βολο μονιμα.

Link to comment
Share on other sites

καλα ολα αυτα φιλε μου αλλα μηηηηηηηηηπως να εβαζες κανενα πιο αγριο μοτερακι πανω? :)

του χρονου σκεφτομαι να βαλω αλλο μοτερακι για να οργωνει, τελευταιο θα μπει το μοτερακι και θα ειναι τελειωμενο το golfaki ετσι ακριβως οπως το θελω. και αυτο για αυτη την στιγμη καλο ειναι ριχνει μερικα τσαγακια, 1800 ειναι.

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και ειναι!δεν ειπα αυτο!απλα ενας 20VT ειναι...

:) ααα εσυ το πηγες πιο μακρυα.... και καποιος αλλος μου προτεινε αυτο το μοτερ αλλα δεν ξερω αν μπαινει στο δικο μου ή να θελει πολλες πατεντες για να μπει. ξερεις τπτ παραπνω για αυτο? :lol:

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα μπαινει γιατι εχω δει σε φωτογραφιες.

τι χρειαζεται ομως για να μπει δεν το γνωριζω.μαρουλι να υπαρχει και βαζεις και W12

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου πιστευω πως θα γινει πολυ ωραιο!οταν τελειωσεις και το κατεβαζεις απο σκοπια περνα απο την φλωρινα να το δω!στο δρομο σου ειναι!απο μοναστηρι δεν θα περασεις συνορα?παντος μου αρεσει πολυ και σου προτεινω να βαλεις ζαντες bbs τις κλασικες με μεγαλη πατουρα!και παλυ μπραβο σου που εχεις τοση αγαπη για αυτο το αυτοκινητο-θρυλος..σου ευχομαι να γινει οτι καλυτερο!

Edited by anestis the boss
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου πιστευω πως θα γινει πολυ ωραιο!οταν τελειωσεις και το κατεβαζεις απο σκοπια περνα απο την φλωρινα να το δω!στο δρομο σου ειναι!απο μοναστηρι δεν θα περασεις συνορα?παντος μου αρεσει πολυ και σου προτεινω να βαλεις ζαντες bbs τις κλασικες με μεγαλη πατουρα!και παλυ μπραβο σου που εχεις τοση αγαπη για αυτο το αυτοκινητο-θρυλος..σου ευχομαι να γινει οτι καλυτερο!

ευχαριστω φιλαρακι, στο μοναστηρι το φτιαχνω, ναι απο φλωρινα περναω για να κατεβω για βολο ναι οταν ειναι ετοιμο σου στελνω πμ να κανονισουμε να βρεθουμε φλωρινα, καλη ιδεα και η bbs, δεν θα βιαστω με τις ζαντες θελω να ψαχτω λιγο. και παλι ευχαριστω. :o

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια οριστε μερικες φωτογραφιες που εχει ολοκληρωθει το project (περιπου...)

dscn1969hq0.jpgdscn1971oc0.jpgdscn1972qj8.jpgdscn1976pf5.jpgdscn1974gt1.jpg

τελικα ειναι αρκετα σκουρες οι μεμβρανες που εβαλα αλλα χαλαλι, σουπερ φαινεται ετσι.

ακουω γνωμες σας αρεσει?

α οι ζαντες θα αλλαχτουν οταν βρω τις καταλληλες.

;)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο φιλε!ολα ταιριαξαν αψογα..αλλα νομιζω οτι πρεπει να κουμποσεις και τα μαυρα τα φρυδια στους θολους και την αεροτομη....το χρωμα ειναι πολυ ομορφο..αντε περιμενω να κατεβεις φλωρινα να το δω!!!!!!σαν καινουριο φενεται!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο φιλε!ολα ταιριαξαν αψογα..αλλα νομιζω οτι πρεπει να κουμποσεις και τα μαυρα τα φρυδια στους θολους και την αεροτομη....το χρωμα ειναι πολυ ομορφο..αντε περιμενω να κατεβεις φλωρινα να το δω!!!!!!σαν καινουριο φενεται!!!!!!

thanx, και εγω σκεφτομουν να βαλω τα φρυδακια παλι στους θολους, απλα ειπα να το κυκλοφορησω λιγο ετσι και μετα να τα βαλω, για την αεροτομη πισω θα φτιαξω μια καινουργια αλλα να ειναι ιδια με αυτην, γιατι η παλια ειναι κουφια μεσα και δεν θα πιασει το χρωμα. στειλε το τηλ σου με πμ για να τα πουμε απο βδομαδα. 8)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ "μαφία" έγινε το Golfaki :o . Tέλειος ο συνδυασμός με τα φιμέ μην το συζητάς ;)

8) , ναι οντως και μια ομορφη ζαντουλα και θα γινει ερπετο -_-

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δεν έκανες restoration, εσύ έκανες ανάσταση!!!!

Πόσο πήγε το βάψιμο εκεί πάνω? Όταν έρθεις Βόλο κάπου θα σε πετύχω να το ρίξω μια ματιά -_-

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ! Τελειο εγινε , σαν καινουργιο ! Εβαλα 2 ζαντουλες που μου αρεσαν πανω στο αμαξι σου , ελπιζω να μην σε πειραξε ...

tsw eurace

wue7lbtk7tgze8l3lj6a.jpg

7y6qxzpckfatj9zf7k3f.jpg

δεν γνωριζω το ονομα της 1yd3jn7kfhwf132vy1os.jpg

εδώ θα βρεις πολλές διαφορετικες ζαντες για mk1 και οχι μονο !

Ελπιζω να βρεις καποια που να σου αρεσει τρελα , δοκιμασε την ομως και στο photoshop για να δεις πως θα φαινεται -_-

http://forums.speedarena.com/zerothread?id...6303&page=8

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=1127465&page=1 (μερικες δεν ανοιγουν )

Εσύ δεν έκανες restoration, εσύ έκανες ανάσταση!!!!

Πόσο πήγε το βάψιμο εκεί πάνω? Όταν έρθεις Βόλο κάπου θα σε πετύχω να το ρίξω μια ματιά

Ναι το εχω κι εγω απορια ποσα σου πειρε ο βαφεας , εαν μπορουσες να μας πεις ...

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε φιλε εκανες πολυ καλη δουλεια!!!! Καινουριο το εκανες το γκολφακι!!!!!

thanx πετρο, αντιπροσωπειας εγινε :rolleyes: , σειρα εχει το εσωτερικο μολις βρω δουλεια και μαζεψω κανα φραγκο

Εσύ δεν έκανες restoration, εσύ έκανες ανάσταση!!!!

Πόσο πήγε το βάψιμο εκεί πάνω? Όταν έρθεις Βόλο κάπου θα σε πετύχω να το ρίξω μια ματιά wink.gif

χεχε, τα εργατικα για βαψιμο χωρις υλικα μου βγηκαν 700euro , συνολο ολο το αμαξι 1.700 euro (βαψιμο, υλικα-μπογιες, ανταλλακτικα μαρσπιεδες-φτερα, κατεβασμα-ανεβασμα μοτερ, επισκευη 1 γραναζι στο σαζμαν, φιμε, 1 πορτα μεταχειρισμενη, ηλεκτρολογος + πλεξουδα μηχανης-καμπινας ασφαλειοθηκη και κοντερ απο golf ΜΚ2) δεν νομιζω να ξεχασα κατι. τωρα βρισκομαι αθηνα οταν ερθω βολο να κανονισουμε να βρεθουμε με τα καμαρια μας

Μπραβο ! Τελειο εγινε , σαν καινουργιο ! Εβαλα 2 ζαντουλες που μου αρεσαν πανω στο αμαξι σου , ελπιζω να μην σε πειραξε ...

οχι τι να με πειραξει γαματο ειναι και με τις 2 ζαντες αλλα πιο πολυ μου αρεσει η πρωτη, αν βρεις καμια απο porsche να κανεις να δω πως ειναι, γιατι σε αυτο το pc δεν εχω photoshop

:excl:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε lory πολυ καλη δουλεια εκανες στο γκολφακι σου και πιστευω οτι θα σου κρατησει για πολλα χρονια ;)

P.S. Σου χρωσταω να σου στειλω ενα manual για golf 1 που εγραψα αλλα δεν το εχω τελειωσει. Ελπιζω μεχρι τις γιορτες να ειναι ετοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.