Jump to content
lorenz

-project Golf Mk1 Restoration-

Recommended Posts

ειναι τρελα τελικα η γκολφο!!!αντε σιγα σιγα να ετοιμαζεσαι να βαψεις το εσωτερο των ζαντων μαυρο και να αφησεις το χειλος διαμαντε!

Link to comment
Share on other sites

ειναι τρελα τελικα η γκολφο!!!αντε σιγα σιγα να ετοιμαζεσαι να βαψεις το εσωτερο των ζαντων μαυρο και να αφησεις το χειλος διαμαντε!

σε ευχαριστω ρε φιλε, ειδες μετα απο τοσο καιρο που ελεγες για τα φρυδακια επιτελους τα εβαλα χεχε, οταν λες εσωτερο τα μπρατσα εννοεις? ξερεις κανεναν να παω να μου γυαλισουν το χειλος απο τις ζαντες?? γιατι σε καποια σημεια ειναι θαμπο

Link to comment
Share on other sites

φιλε απο βολο δεν εχω ιδεα..αν ερθεις φλωρινα θα σε παω καπου!επεισης δες και καμια αλοιφη για γιαλισμα αν υπαρχει.ναι τα μπρατσα εννοω..πιστευω θα ειναι πολυ ωραιο!βαλε κι αυτην την αεροτομουλα πανω ψηλα να δειχνει πιο χαμηλο απο το πλαι!παντος ακομα βλεπω τις φοτο πως ηταν και πως εγινε και το θαυμαζω!πρεπει να εχεις μεγαλη αγαπη για αυτην την γκολφαρα!αντε οταν κατεβω βολο καπου θα το πετυχω παλυ να το θαυμασω και απο κοντα!!

Link to comment
Share on other sites

απντεΐτ :rofl:

το αμαξι χαμηλωθηκε και ηρθε και παλι στα ισα του, και μου ηρθαν και 2 πραγματακια που πηρα απο Γερμανια, εβαλα (καιρος ηταν) και τα φρυδακια στα φτερα

παρτε μια γευση

.

.

καινουργια ταπα βενζινης απλα ειναι γαματη

.

.

η πισω θολομπαρα που εβαλα

.

.

και το πλαστικο που προστατευει το μοτερ υαλοκαθαρ. και το καλοριφερ απο νερα και ειναι μεγαλυτερο απο το εργοστασιακο αλλα ωραιο

.

.

.

Κούκλα πραγματική η Golfάρα ! Μια σένια ζαντουλα μ'ενα κιτ φρένων και θα είσαι κομπλέ !

Link to comment
Share on other sites

Η ζαντούλα μου αρέσει αρκετά.

Τι μάρκα είναι?

Καλά απο φρένα αν χρειαστείς έχω κάτι κιτάκι,γιατί φτιάχνω ακριβώς το αμάξι(με καρότσα όμως...) mf_tshirt.gif

Link to comment
Share on other sites

Η ζαντούλα μου αρέσει αρκετά.

Τι μάρκα είναι?

Καλά απο φρένα αν χρειαστείς έχω κάτι κιτάκι,γιατί φτιάχνω ακριβώς το αμάξι(με καρότσα όμως...) mf_tshirt.gif

Τι κιτ φρενων εχεις αν επιτρεπεται??

Link to comment
Share on other sites

Aυτή την στιγμή του έβαλα απο golf 3 για να εκμεταλλευτώ και το abs.

Στην αποθήκη μου έχω απο g60 και απο golf2 16v

Link to comment
Share on other sites

Η ζαντούλα μου αρέσει αρκετά.

Τι μάρκα είναι?

Καλά απο φρένα αν χρειαστείς έχω κάτι κιτάκι,γιατί φτιάχνω ακριβώς το αμάξι(με καρότσα όμως...) mf_tshirt.gif

η ζαντουλα και μενα μου αρεσει πολυ, ειναι RH , εχεις πμ

σας ευχαριστω παιδια new_killother.gif

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Lory αν μπορεις να μετρησεις το μηκος της πισω θολομπαρας απο τρυπα σε τρυπα. Θελω να δω αν ειναι ιδιες διαστασεις και στο cabrio. Επισης δωσε λιγες πληροφοριες (τιμη, αγορα, μαρκα).

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Lory αν μπορεις να μετρησεις το μηκος της πισω θολομπαρας απο τρυπα σε τρυπα. Θελω να δω αν ειναι ιδιες διαστασεις και στο cabrio. Επισης δωσε λιγες πληροφοριες (τιμη, αγορα, μαρκα).

Ευχαριστω.

θα την μετρησω αυριο αλλα δεν νομιζω να εχεις προβλημα γιατι ειναι ρυθμιζομενη και βιδωνει πανω απο τα λαστιχα σαν πιατα που ειναι (δεν ξερω και πως λεγονται)του αμορτισερ , η τιμη της ειναι 24,99¤ απο την F-K ειναι

θολομπαρα

και την παρηγγειλα απο τον αντιπροσωπο που εχει στην αθηνα

Link to comment
Share on other sites

θα την μετρησω αυριο αλλα δεν νομιζω να εχεις προβλημα γιατι ειναι ρυθμιζομενη και βιδωνει πανω απο τα λαστιχα σαν πιατα που ειναι (δεν ξερω και πως λεγονται)του αμορτισερ , η τιμη της ειναι 24,99¤ απο την F-K ειναι

θολομπαρα

και την παρηγγειλα απο τον αντιπροσωπο που εχει στην αθηνα

Το ειδα οτι ειναι ρυθμιζομενη και βιδωνει στο πανω ακρο του γονατου της αναρτησης.

Μονο το μηκος της θα ηθελα να μου πεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα οτι ειναι ρυθμιζομενη και βιδωνει στο πανω ακρο του γονατου της αναρτησης.

Μονο το μηκος της θα ηθελα να μου πεις!!!

λεπον το μετρησα ειναι 102cm απο τρυπα σε τρυπα, αν χρειαστεις κατι αλλο πες μου

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

εχω μια απορια, οταν παταω ελαφρα φρενο δεν μου αναβει το φως πισω πρεπει να το πατησω πιο δυνατα για να αναψει, βαλβιδα φρενων ειχα αλλαξει πριν 5μηνες γιατι δεν αναβαν καθολου, ξερει κανενας τι μπορω να κανω? για να μην με στουκαρει κανεις στα οπισθια μου

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

εχω μια απορια, οταν παταω ελαφρα φρενο δεν μου αναβει το φως πισω πρεπει να το πατησω πιο δυνατα για να αναψει, βαλβιδα φρενων ειχα αλλαξει πριν 5μηνες γιατι δεν αναβαν καθολου, ξερει κανενας τι μπορω να κανω? για να μην με στουκαρει κανεις στα οπισθια μου

Αν εννοεις οτι πρεπει να πατήσεις λιγο το πεντάλ του φρένου για να αναψει το λαμπακι ειναι φυσιολογικο και μενα ετσι ειναι. Αν χρειαζεται να το πατήσεις μέχρι τέρμα τοτέ εχεις πρόβλημα.... Δες την καλωδίωση του φρένου.

Link to comment
Share on other sites

να 'μαστε παλι εδω

ποσο κωλοφαρδος μπορει να ειμαι μεσα στην ατυχια μου ? ο μηχανικος που το πηγα εψαξε και μου βρηκε καινουργια κρεμαργιερα με ακρομπαρα και ημιμπαρα (η τελευταια που βρηκε στην Αθηνα) και με 1 ολοκληρο χρονο εγγυηση απο την εταιρια μιλαμε επαθα πλακα οταν το ακουσα , τοποθετηθηκε σημερα αλλαχτηκαν και τα λαδακια (repsol) στην golfo και ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι, σειρα εχει τωρα με σεβροφρενο, τρομπα, τοποθετηση μεγαλυτερων δισκοφρενων μπροστα και τοποθετηση δισκοφρενων πισω.

και μετα βλεπουμε τι αλλο θα προκυψει.

α και κατι αλλο εψαξα και βρηκα τελικα μετα απο καιρο οτι το Weber 32αρι καρμπυρατερ που φοραω ειναι ........απο ........FIAT 128 Rallye 1.300cc, οταν το ειδα ξεφτιλιστικα αλλα με ανακουφισε οτι ηταν Rallye xaxaxaxaxaxa και το παλιο που φορουσα ειναι Pierburg 2E το οποιο και αυτο ειναι (αν δεν κανω λαθος) απο 1.300, τι να κανω ρε γαμωτο?? αν βαλω καποιο που να ειναι για 1.800 σιγουρα θα πηγαινει πολυ καλυτερα, τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Kρεμαριέρα υδραυλική βρήκες?

οχι φιλε μου δεν ειναι υδραυλικη, μετα παει πολυ πολυτελεια και δεν ειμαι τετοιος τυπος χαχαχα, δεν σε ξεχασα για αυτο που λεγαμε απλα μου τυχανε αλλα πραγματα, θα σε παρω τηλ για να κανονισουμε αν τα εχεις ακομη.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν υπάρχει μηχανική στο εμπόριο???

Μη μου λες τέτοια τώρα...και ίσως χρειαστώ μία.

Για τα άλλα no prob!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ενα μεγαλο μπραβο απο εμενα για την προσπαθεια σου και το αψογο αποτελεσμα. η αγαπη σου για το αυτοκινητο φαινεται. χαιρομαι οταν υπαρχουν ανθρωποι με μερακι.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ενα μεγαλο μπραβο απο εμενα για την προσπαθεια σου και το αψογο αποτελεσμα. η αγαπη σου για το αυτοκινητο φαινεται. χαιρομαι οταν υπαρχουν ανθρωποι με μερακι.

σε ευχαριστω πολυ φιλαρακι, η αληθεια ειναι οτι δεν μπορω χωρις την golfo. ειναι ερωτας :bow:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

λεπον εχουμε και λεμε,πριν κανα 3μηνο εβαλα καινουργια λαστιχα bf goodrich και μετα απο μια βδομαδα αλλαξα και τα δισκοφρενα μπροστα με ιδια διαμετρο απο το gti 239x20 και εχουν μεγαλυτερη επιφανεια τακακίου,αλλαξα επισης σιαγονες στα ταμπουρα πισω ολα καινουργια, αναρτησεις (fk και πισω ειναι ρυθμιζομενα), λαστιχα και φρενα, μετα απο ολες αυτες τις τοποθετησεις ειπα να το βγαλω λιγο στην εθνικη να δω συμπεριφορα, και εκει που εχω περιπου 80χλμ κανω λιγο αποτομα το τιμονι δεξια και αρχιζει να φιδιαζει- κουναει, κανω το ιδιο προς τα αριστερα τα ιδια, παω στα μαστορια που εχω αλλοι λεγανε σινεμπλοκ πισω αξονα, αλλοι αμορτισερ πισω και αλλοι τα λαστιχα, ακρη δεν εχω βγαλει ακομη αλλα απεκλησα τα σινεμπλοκ πισω αξονα γιατι σημερα περασα τα καινουργια και παλι τα ιδια μου κανει

(δεν εβαλα τα μανισια αλλα ακομη καλυτερα)

20r4eg.jpg

εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να φταιει??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

λεπον εχουμε και λεμε,πριν κανα 3μηνο εβαλα καινουργια λαστιχα bf goodrich και μετα απο μια βδομαδα αλλαξα και τα δισκοφρενα μπροστα με ιδια διαμετρο απο το gti 239x20 και εχουν μεγαλυτερη επιφανεια τακακίου,αλλαξα επισης σιαγονες στα ταμπουρα πισω ολα καινουργια, αναρτησεις (fk και πισω ειναι ρυθμιζομενα), λαστιχα και φρενα, μετα απο ολες αυτες τις τοποθετησεις ειπα να το βγαλω λιγο στην εθνικη να δω συμπεριφορα, και εκει που εχω περιπου 80χλμ κανω λιγο αποτομα το τιμονι δεξια και αρχιζει να φιδιαζει- κουναει, κανω το ιδιο προς τα αριστερα τα ιδια, παω στα μαστορια που εχω αλλοι λεγανε σινεμπλοκ πισω αξονα, αλλοι αμορτισερ πισω και αλλοι τα λαστιχα, ακρη δεν εχω βγαλει ακομη αλλα απεκλησα τα σινεμπλοκ πισω αξονα γιατι σημερα περασα τα καινουργια και παλι τα ιδια μου κανει

εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να φταιει??

Ευθυγράμμιση του έκανες αφού τα έβαλες?

Δες ακόμα τα λαστιχάκια στα ακρόμπαρα της κρεμαγιέρας

Edited by Golf_mk1
Link to comment
Share on other sites

Ευθυγράμμιση του έκανες αφού τα έβαλες?

Δες ακόμα τα λαστιχάκια στα ακρόμπαρα της κρεμαγιέρας

ναι του εκανα ευθυγραμμιση, ποια λαστιχακια λες αυτα που ειναι περιπου στην μεση της κρεμαγιερας? αν εχεις καποια φωτογραφια θα βοηθουσε πολυ, χθες που το πηγα παλι στον ευθυγραμμισα μου ειπε οτι σιγουρα ειναι τα ελατηρια απο τα αμορτισερ, ειναι πιο μαλακα σε libres απο τα παλια που ειχα H&R, αλλα και παλι να ηταν αυτο δεν θα το καταλαβαινα απο την πρωτη στιγμη που τα εβαλα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.