Jump to content
lorenz

-project Golf Mk1 Restoration-

Recommended Posts

db2003au01943_medium_resize-copy.jpg

Είναι τα δύο ακρα δεξιά και αριστερά της κρεμαγιέρας και πιάνουν στην πλήμνη.

Ελεγξε ακόμα τα ρουλεμάν τον τροχών και τους μπιλιοφόρους.

Aν μπορείς γράψε μου τα στοιχειά της ευθυγράμμισης (σύγκλιση, camper).

Link to comment
Share on other sites

db2003au01943_medium_resize-copy.jpg

Είναι τα δύο ακρα δεξιά και αριστερά της κρεμαγιέρας και πιάνουν στην πλήμνη.

Ελεγξε ακόμα τα ρουλεμάν τον τροχών και τους μπιλιοφόρους.

Aν μπορείς γράψε μου τα στοιχειά της ευθυγράμμισης (σύγκλιση, camper).

τα στοιχεια απο την ευθυγραμμιση ουτε που τα κοιταξα και δεν τα εχω, λες να παιζει ρολο και αυτο? ποιες πρεπει να ειναι οι σωστες τιμες? τα ρουλεμαν των τροχων τα ειχα κοιταξει και μου ειπαν οτι ηταν ενταξει, μονο τα πισω θελανε ρυθμισμα και οκ, τωρα για τους μπιλιοφορους που λες εχω προβλημα, περιπου καθε χρονο αλλαζω και απο εναν, οταν εχω τερμα στριμενο το τιμονι ακουγεται ο μπιλιοφορος να χτυπαει, α και κρεμαγιερα ειχα βαλει καινουργια πριν 5 μηνες περιπου

Link to comment
Share on other sites

Ρε λορυ ελενξε και τα λινα απο κανενα λαστιχο μηπως δεν το εχεις δει...τσεκαρε τα λαστιχα!Επισης ζυγοσταθμιση εχεις κανει?

Link to comment
Share on other sites

Ρε λορυ ελενξε και τα λινα απο κανενα λαστιχο μηπως δεν το εχεις δει...τσεκαρε τα λαστιχα!Επισης ζυγοσταθμιση εχεις κανει?

εχω κανει και ζυγοσταθμιση, τα λαστιχα ειναι καινουργια 5 μηνων, τα λινα οταν λες?

Link to comment
Share on other sites

τα στοιχεια απο την ευθυγραμμιση ουτε που τα κοιταξα και δεν τα εχω, λες να παιζει ρολο και αυτο? ποιες πρεπει να ειναι οι σωστες τιμες? τα ρουλεμαν των τροχων τα ειχα κοιταξει και μου ειπαν οτι ηταν ενταξει, μονο τα πισω θελανε ρυθμισμα και οκ, τωρα για τους μπιλιοφορους που λες εχω προβλημα, περιπου καθε χρονο αλλαζω και απο εναν, οταν εχω τερμα στριμενο το τιμονι ακουγεται ο μπιλιοφορος να χτυπαει, α και κρεμαγιερα ειχα βαλει καινουργια πριν 5 μηνες περιπου

Στο δικό μου με 15αρες ζάντες η ρύθμιση που έχω είναι 1 1/4 αρνητικό camper και 3 μοίρες σύγκλιση.

Τα πίσω ρουλεμάν και οτιδήποτε στο πίσω άξονα ΔΕΝ ρυθμίζεται. Επίσης για να αλλάζεις μπιλιοφόρο κάθε χρόνο (εφόσον δεν βάζεις τους κινέζικους αλλά τους γερμανικούς) μάλλον κάτι έχει στραβώσει.

Μήπως έχει φάει καμμιά στούκα και έχει στραβώσει το μπροστινό σύστημα διεύθυνσης (άκρα, πρύμνες κλπ)?

Εγώ θα σου πρότεινα να βρείς ένα γατόνι ευθυγραμμισά να σου κοιτάξει ενδελεχώς το αμάξι από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου με 15αρες ζάντες η ρύθμιση που έχω είναι 1 1/4 αρνητικό camper και 3 μοίρες σύγκλιση.

Τα πίσω ρουλεμάν και οτιδήποτε στο πίσω άξονα ΔΕΝ ρυθμίζεται. Επίσης για να αλλάζεις μπιλιοφόρο κάθε χρόνο (εφόσον δεν βάζεις τους κινέζικους αλλά τους γερμανικούς) μάλλον κάτι έχει στραβώσει.

Μήπως έχει φάει καμμιά στούκα και έχει στραβώσει το μπροστινό σύστημα διεύθυνσης (άκρα, πρύμνες κλπ)?

Εγώ θα σου πρότεινα να βρείς ένα γατόνι ευθυγραμμισά να σου κοιτάξει ενδελεχώς το αμάξι από κάτω.

εχω αλλαξει μοτερ εδω και 7 χρονια περιπου και επειδη δεν ταιριαζε η μια βαση της μηχανης την εκοψε και την εβαλε πιο πισω, το αποτελεσμα ειναι οτι καθεται λιγο στραβα η μηχανη και για αυτο το λογο καθε χρονο περιπου αλλαζω και κανενα μπιλιοφορο, ετσι μου εχουν πει σε 2-3 μαστορια που εχω παει, οτι καθεται στραβα η μαχανη το βλεπω,μου φαινεται περιεργο να ειναι απο αυτο γιατι τοσα χρονια ηταν μια χαρα, τωρα για τα πισω ρουλεμαν ετσι μου ειπαν οτι ρυθμιζονται τι να πω εχω μπερδευτει πια.

Link to comment
Share on other sites

εχω αλλαξει μοτερ εδω και 7 χρονια περιπου και επειδη δεν ταιριαζε η μια βαση της μηχανης την εκοψε και την εβαλε πιο πισω, το αποτελεσμα ειναι οτι καθεται λιγο στραβα η μηχανη και για αυτο το λογο καθε χρονο περιπου αλλαζω και κανενα μπιλιοφορο, ετσι μου εχουν πει σε 2-3 μαστορια που εχω παει, οτι καθεται στραβα η μαχανη το βλεπω,μου φαινεται περιεργο να ειναι απο αυτο γιατι τοσα χρονια ηταν μια χαρα, τωρα για τα πισω ρουλεμαν ετσι μου ειπαν οτι ρυθμιζονται τι να πω εχω μπερδευτει πια.

Αν κατάλαβα σου άλλαξε θέση στην βάση που πιάνει στο θόλο. Μάλλον ο μηχανικός που ανέλαβε αυτήν την μετατροπή δεν ήταν και πολύ καλός.

Μια δύσκολη λύση είναι να βάλεις σωστά την βάση και ξεμπερδεύεις μια και καλή με μπιλιοφορους κλπ αλλά και για την δικιά ασφάλεια.

Επίσης κάνε ένα έλεγχο σε ΟΛΑ σινεμπλόκ του μπροστινού συστήματος (μοτέρ, κιβωτίου ψαλίδια κλπ) μήπως και σου έχει κοπεί κάποιο.

Για το ρουλεμάν του πίσω τρόχου 100% δεν ρυθμίζεται.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

επιτελους μετα απο 1.5 χρονο περιπου εφτιαξα τους καπλαμαδες και λιαν συντομως θα τοποθετηθουν και στις πορτες, ο μαστορας τους εκανε γ@μ@τους, παρτε μια ιδεα 17062011123.jpg

17062011124.jpg

πλησιαζουν παρα πολυ στην εργοστασιακη ταπετσαρια, ωραιοι δεν ειναι? ρωτησα και για να μου φτιαξει ουρανο 160€ μου ειπε, ειναι καλη η τιμη?για τους 4 καπλαμαδες μου πηρε 80€ ενω περυσι μου ειχε πει 120€ επρεπε να τους δωσω σε 2-3χρονακια ξεφτιλα τιμη θα ειχε :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

επιτελους μετα απο 1.5 χρονο περιπου εφτιαξα τους καπλαμαδες και λιαν συντομως θα τοποθετηθουν και στις πορτες, ο μαστορας τους εκανε γ@μ@τους, παρτε μια ιδεα

πλησιαζουν παρα πολυ στην εργοστασιακη ταπετσαρια, ωραιοι δεν ειναι? ρωτησα και για να μου φτιαξει ουρανο 160€ μου ειπε, ειναι καλη η τιμη?για τους 4 καπλαμαδες μου πηρε 80€ ενω περυσι μου ειχε πει 120€ επρεπε να τους δωσω σε 2-3χρονακια ξεφτιλα τιμη θα ειχε :)

Πολύ ωραίοι και σε καλή τιμή!!!

Η τιμή που σου έδωσε για τον ουρανό συμπεριλαμβάνει και την μόνωση της οροφής?

Στο δικό μου κάμπριο το έβαλα μαύρο ουρανό και πιστεύω ότι του ταιριάζει καλύτερα ειδικά αν το εσωτερικό σου είναι μαύρο!!

Link to comment
Share on other sites

στο βολο τα εκανα, ο τυπος ειναι πολυ καλος, ναι μαζι με την μονωση ειναι αυτη η τιμη, ελεγα να βαλω κρεμ χρωμα ετσι οπως ηταν εργοστασιακο, αν βαλω μαυρο θα ειναι πολυ μαυριλα,

πριν λιγο τελειωσα και με τους πισω καπλαμαδες γρασαρα την ντιζα του παραθυρου εβαλα ζελατινα αναμεσα καπλαμα και πορτα για τα νερα και λιγο μονωτικο υλικο σε καποια σημεια που δεν ειχε λαμαρινα, τους μπροστα δεν μπορω να τους βαλω ακομη γιατι βρισκει το μοτερακι απο τα ηλεκτρικα παραθυρα και δεν μπαινει πιο μεσα, θα ανεβασω αυριο φωτογραφια για το πως ειναι για να μου πειτε καμια ιδεα (πατεντα) ή εκτος αν υπαρχει αλλος μηχανισμος που μπαινει απο μεσα και δεν πιανει πολυ χωρο

Link to comment
Share on other sites

στο βολο τα εκανα, ο τυπος ειναι πολυ καλος, ναι μαζι με την μονωση ειναι αυτη η τιμη, ελεγα να βαλω κρεμ χρωμα ετσι οπως ηταν εργοστασιακο, αν βαλω μαυρο θα ειναι πολυ μαυριλα,

Καλή η τιμή για τον ουρανό.

Μην ξεχνάς ότι το μαύρο δεν λερώνει τόσο εύκολα όσο το κρεμ!!!!

Ρώτα το νιλλιον (Κωστα) που έχει δει το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

στο βολο τα εκανα, ο τυπος ειναι πολυ καλος, ναι μαζι με την μονωση ειναι αυτη η τιμη, ελεγα να βαλω κρεμ χρωμα ετσι οπως ηταν εργοστασιακο, αν βαλω μαυρο θα ειναι πολυ μαυριλα,

πριν λιγο τελειωσα και με τους πισω καπλαμαδες γρασαρα την ντιζα του παραθυρου εβαλα ζελατινα αναμεσα καπλαμα και πορτα για τα νερα και λιγο μονωτικο υλικο σε καποια σημεια που δεν ειχε λαμαρινα, τους μπροστα δεν μπορω να τους βαλω ακομη γιατι βρισκει το μοτερακι απο τα ηλεκτρικα παραθυρα και δεν μπαινει πιο μεσα, θα ανεβασω αυριο φωτογραφια για το πως ειναι για να μου πειτε καμια ιδεα (πατεντα) ή εκτος αν υπαρχει αλλος μηχανισμος που μπαινει απο μεσα και δεν πιανει πολυ χωρο

Εμένα είναι πολύ χάλια οι δύο,έχουν στραβώσει κιόλας.

Σου έφτιαξε τους παλιούς ή έκανε καινούριους απο την αρχή?

Τι παράθυρα έβαλες?

Κι εγώ είχα πρόβλημα και βρίσκανε τα μοτέρ αλλα με πολύ κόψε ράψε στις βάσεις των μοτέρ τα καταφερα και χωρέσαν

Link to comment
Share on other sites

ειχα αρκετο καιρο να γραψω, αλλα πηγα και διακοπες οποτε καταλαβαινεται, λιγο η θαλασσα λιγο το κοριτσι μου λιγο το κρασι τι να κανω ξεχαστηκα ,

λεπον 3 ερωτησεις θα σας κανω

1) ειχα παρει κεντρικο κλειδωμα και πακετο ειχε και το κλειδι-remote οπως ειναι στα πιο καινουργια golf αλλα αυτο εχει αρχισει και τα παιζει δεν ανοιγει το κλειδι (παταω το κουμπακι και δεν πετιεται μαγκωνει) και εχει ψιλοχαλαρωσει και το ελατηριο επαναφορας μπορω να αγορασω ενα κλειδι απο golf 5 και να το ρυθμισω για να δουλευει για το δικο μου?

2) εχω παρατηρησει το τελευταιο καιρο οταν οδηγαω βραδυ και εχω φωτα αναμενα και ραδιο πεφτει σχεδον τερμα η ταση της μπαταριας, οταν αναψω τα αλαρμ τοτε το cd-player σβηνει-αναβει, σβηνει-αναβει , τι μπορω να κανω για να εχει πιο δυνατη ταση? (η μπαταρια ειναι καινουργια γυρω στο 5μηνο την εχω)

3) ξερετε αν μπορω να βρω καποιον αλλο μηχανισμο για τα παραθυρα γιατι αυτος που εχω ειναι λιγο ογκωδης και δεν κουμπωνει ο καπλαμας και λιγο πιο δυνατο γιατι τα παραθυρα στο ανεβασμα σερνονται

αυτα τα ολιγα ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρανταν,

επειδη θελω να αλλαξω σινεμπλοκ στα ψαλιδια μπροστα και παιζει να μην βρω γνησια vw για golf 1, ξερει κανενας σας αν ταιριαζει να βαλω απο αλλο αμαξι του ομιλου?αλλα παντα σε γνησιο ?ή να βαλω και μπροστα powerflex? θα ειναι σκληρο μετα? οντως καταλαβαινεις καποια διαφορα? θα ηταν πολυτιμη οποια απαντηση δωσετε :)

Edited by lory
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, πηγα σημερα και μου το μετρησαν (εβαλαν κατι καλωδια στην μπαταρια ) και μου ειπαν οτι φορτιζει, αλλα καλο ειναι (ειπαν) να αλλαξουμε δυναμο γιατι ειναι της marelli και να βαλουμε της bosch και ποιο δυνατο, γιατι του ειπα οτι και τα φλας -αλαρμ δεν ειναι πολυ δυνατα, τον ρωτησα αν μπορουμε να κανουμε καποια ενισχυση στα φωτα και στα αλαρμ και μου ειπε οτι δεν γινεται, τι λετε ετσι ειναι?

και ενα μικρο update μιας και ειχα χρονο αυτη την βδομαδα να τοποθετησω τους μπροστινους καπλαμαδες και να βρω καινουργια θεση στον αναπτηρα,

ας ξεκινησουμε με τους καπλαμαδες (ξεχασα να βγαλω φωτογραφιες βημα-βημα )

dscn3238n.jpg

σας δειχνω μονο του οδηγου γιατι εχω βαλει και τους διακοπτες απο τα ηλεκτρικα παραθυρα :pardon:

dscn3239h.jpg

θελω μονο να βρω να βαλω ταπες εκει που ηταν τα χερουλια απο τα παραθυρα και θα ειναι κομπλε,

επομενο: αλλαγη θεσης αναπτηρα :whistling:

σημαδεψα που ακριβως ειναι να μπει και αρχισα το τρυπημα (δεν αγορασα ο βλαξ ποτηροθηκες ετσι λεγονται? που τρυπας το μεγεθος που θες κατευθειαν και παιδευτικα λιγακι μια μια τρυπουλα )

dscn3233l.jpg

dscn3234q.jpg

τσουυυπ ετοιμοοοο

dscn3235z.jpg

και τοποθετημενο

dscn3236c.jpgdscn3237w.jpg

αγορασα απο την VW και σινεμπλοκ για τα ψαλιδια μπροστα αλλα δεν ειχε και τα 2 σετ που ηθελα, το ενα σετ μπηκε γνησιο και το αλλο απο το εμποριο

p1208111133.jpg

το εκανα μια βολτιτσα μολις το πηρα, ειναι πιο σφιχτο τωρα αλλα τωρα νομιζω πως ειναι τα αμορτισερ δεν ειναι και πολυ σκληρα θα το κοιταξω παλι απο βδομαδα, δεν μπορω να το εξηγησω γραπτα τι ακριβως κανει :? , επομενη δουλεια που εχω κατα νου μαλλον για σεπτεμβρη ξηλωμα ολο το εσωτερικο (σαλονι, μοκετες, ταμπλω δεν ξερω ακομη) για να καθαριστουν κατι σαπακια που εντοπισα και για εξωτερικο βαψιμο το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να γινει φετος, θελω να παρω τιμες να δω τι παιζει

αυτα προς το παρων

Link to comment
Share on other sites

Very good job!!!

Μήπως να μου πουλήσεις τους καπλαμάδες και να πάς να κάνεις καινούριους πάλι..? :flowers::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Very good job!!!

Μήπως να μου πουλήσεις τους καπλαμάδες και να πάς να κάνεις καινούριους πάλι..? :rolleyes::tongue:

σε ευχαριστω φιλαρακι, λες?χαχαχα βρηκες κανεναν φτηνο για να φτιαξεις τους δικους σου? το κοντρα πλακε που εβαλα τελικα δεν ειναι πολυ καλο γιατι καπου χρειαστηκε να το ξεκουμπωσω και μου εσπασε το σημειο που ηταν το κλιπακι, οποτε θελει να ειναι κατι λιγο πιο ελαστικο, μπορει να ειναι ακυρη ιδεα αλλα αν εκοβες πλαστικο χοντρο για καπλαμα? μ@κ@κι@ θα ηταν?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες,

Μετα απο αρκετο καιρο απουσιας μου,

Στο θεμα μας, επειδη εχω προβλημα με το δυναμο μου αγορασα απο καποιον φιλο μου δυναμο απο golf vr6 70αρι

2rervh4.jpg

Σε εναν ηλεκτρολογο που ρωτησα μου ειπε οτι δεν μπαινει, το δυναμο που εχω ειναι με το λεπτο λουρι, δεν γινεται να ξεβιδωσουμε την φαρδια τροχαλια που εχει πανω ( το 70αρι ) και να βαλω απο το παλιο δυναμο την λεπτη τροχαλια?

Μετα στην βαση θα γινει πατεντα, παρακαλω τα φωτα σας :-)

Να σας θυμισω 1.8 8V καρμπυρατερατο

Link to comment
Share on other sites

Lory κουκλί το Mark1 σου!Σε έχω δει πολλές φορές στο Βόλο.Μάλιστα μια μέρα ήμουν πίσω σου στο φανάρι Αναλήψεως με Μεταμορφώσεως!Πανέμορφο και πολλά μπράβο για τη δουλειά που έχεις κάνει!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.