Jump to content
tyxodioktis100

ΚΑΜΕΡΕΣ...στον περιφερειακο Θεσσαλονικης...

Recommended Posts

Ρε παιδια τι γινεται με τις νεες καμερες του περιφερειακου θεσσαλονικης?

Στην δουλεια συζητανε για τις καμερες που μπηκαν και χτυπανε με οριο 90 στις κατηφορες πριν το τουνελ και σε αλλα σημεια...

Εχουμε καμμια ενημερωση?

μαλλον θα πρεπει να αρχισουμε να ξανανοιγουμε τα GPS για να βλεπουμε τι γινεται...

ξερει κανεις τπτ?

για ριξτε μια ματια οι θεσσαλονικεις γιατι οσο ναναι το 90 ειναι και λιγο δυσκολο να το τηρησει κανεις...κυριως βραδινες ωρες...

Link to comment
Share on other sites

Αντιγραφω από αλλο φόρουμ :

"ΠΑΘΕ

1. Προς ΑΘΗΝΑ αμεσως μετα τη διασταυρωση των Ευζωνων λιγο μετα τη γεφυρα στα δεξια μεσα στα δεντρα σταθερή κάμερα - ΟΡΙΟ 80χλμ/ωρα.

2. Προς ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ λιγο ΜΕΤΑ την εξοδο για Σινδο σταθερη καμερα - ΟΡΙΟ 120χλμ/ωρα.

ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ (ΕΓΝΑΤΙΑ ΟΔΟΣ)

1. Προς ΚΑΒΑΛΑ, αμεσως μετα το ΤΙΤΑΝ στη κατηφορα του Δερβενιου, πριν την εξοδο για Λητη, σταθερη καμερα ΟΡΙΟ ΑΓΝΩΣΤΟ.

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ

ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ : ΔΥΤΙΚΑ ΠΡΟΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ

1. Κατηφορα Επταπυργιου πριν την εξοδο για Αγ. Παυλο, σταθερη καμερα - ΟΡΙΟ 90χλμ/ωρα.

ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ : ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΠΡΟΣ ΔΥΤΙΚΑ

1. Μετα την εξοδο του Πανοραματος, πριν το Τουνελ - ΟΡΙΟ 90χλμ/ωρα.

2. Στη κατηφορα μετα την εξοδο της Νεαπολης, πριν την εξοδο για 424 ΓΣΝ - ΟΡΙΟ 90χλμ/ωρα.

ΕΘΝΙΚΗ ΟΔΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ -ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ

1)17χλμ. προς Μουδανιά στο ύψος της waterland λίγο μετά την γέφυρα κατεύθυνση προς Μουδανιά

2) στην κατηφόρα της Καρδίας περίπου 1χλμ μετά την γέφυρα και είναι χωμένη μέσα στην πρασινάδα για να μη φαίνεται κατεύθυνση προς Θεσσαλονίκη

3) ανάμεσα στη διασταύρωση του cosmos και του prakticer Κατεύθυνση προς Θεσσαλονίκη"

Περισσοτερες πληροφοριες εδω: http://www.bloka.com/phpBB3/viewtopic.php?f=4&t=8998

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγες μερες θα ενσωματωθουν ολες οι νεες καμερες στο καινουργιο update που θα βγει απο το www.pois.gr

Και ειναι πολλες και σε πολλους δρομους που μεχρι τωρα δεν υπηρχαν.... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

αν λειτουργουν καλυτερα να παω να παραδωσω το διπλωμα και τις πινακιδες εγω ο ιδιος... :wacko: Μολις γυρισα απο Θεσ/νικη, κανα 2 πρεπει να τις εχω παραβιασει σιγουρα.Φλας δεν ειδα αλλα δεν ειναι και απαραιτητο.Αντε πες εγω δεν ηξερα, οι σαλονικεις που τρεχανε δεν γνωριζουνε? Ειχε και τοση κινηση που κοιτουσα μονο μπροστα μου και τους καθρεφτες παρα τον δρομο στο πλαι..

Link to comment
Share on other sites

αν λειτουργουν καλυτερα να παω να παραδωσω το διπλωμα και τις πινακιδες εγω ο ιδιος... :lol: Μολις γυρισα απο Θεσ/νικη, κανα 2 πρεπει να τις εχω παραβιασει σιγουρα.Φλας δεν ειδα αλλα δεν ειναι και απαραιτητο.Αντε πες εγω δεν ηξερα, οι σαλονικεις που τρεχανε δεν γνωριζουνε? Ειχε και τοση κινηση που κοιτουσα μονο μπροστα μου και τους καθρεφτες παρα τον δρομο στο πλαι..

Το οτι τοποθετητε μια καμερα δεν σημαινει πως και λειτουργεί.

Απο την αλλη μερια βεβαια δεν ξερεις πότε και αν λειτουργησει ...αρα εισαι παντα ....επιφυλακτικος. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Απ όσο ξέρω όλεα αυτές στον περιφερειακό της Θεσσαλονίκης (είναι περίπου 9 νομίζω από Καλαμαριά μέχρι την άλλη άκρη του) είναι απλά για διαχείριση κυκλοφορίας και όχι για άλμπουμ. Οπότε δε συντρέχει και λόγος ανησυχίας... τώρα αν ξεκινήσουν και γράφουν για να φτιάξουμε τα προσωπικά μας άλμπουμ τότε θα έχουμε οικονομική κρίση στην Ελλάδα από τα πολλά έξοδα που θα χρειάζονταιγια την αγορά των αναλωσίμων για να τυποθούν οι φωτόγραφίες και θα το καταλάβουμε αυτό γιατί σε κάθε κάμερα θα υπάρχει και ένα φυλάκιο της αστυνομίας με ένα βαρδιέραη ο οποίος θα αλλάζει τα πιο πάνω αναλώσιμα...

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω οτι υπαρχουν αρκετες και στην εγνατια στο δρομο προς κοζανη που παω 1 φορα τη βδομαδα

ιδιαιτερη προσοχη στην κατηφορα στα τουνελ μετα τον πολυμυλο γιατι εχει μια ακριβως λιγο πριν τη σηραγγα

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω οτι υπαρχουν αρκετες και στην εγνατια στο δρομο προς κοζανη που παω 1 φορα τη βδομαδα

ιδιαιτερη προσοχη στην κατηφορα στα τουνελ μετα τον πολυμυλο γιατι εχει μια ακριβως λιγο πριν τη σηραγγα

που ακριβως λες? στη αρχη μετα τα διόδια?( στις μεγαλες γεφυρες?)

Link to comment
Share on other sites

φίλος που πήγε πρόσφατα Ξάνθη είπε ότι είδε 6 κάμερες από Θεσ/νίκη μέχρι Ξάνθη

οι 4 καλυμένες προς το παρόν οι δύο κανονικές

Link to comment
Share on other sites

να σας ενημερωσω και εγω για την ΕΓΝΑΤΙΑ ΟΔΟ για το τμημα θεσσαλονικη-κοζανη.....

ολες οι καμερες που εχουν τοποθετηθει, δεν λειτουργουν ακομα..

εξαιρουνται οι δυο καμερες που ειναι στα τουνελ στον πολυμυλο μια στο ρευμα προς κοζανη και μια προς θεσσαλονικη οι οποιες ειναι παλιες και δεν ξερω το καθεστως διαχειρισης τους..

τοποθετηθηκαν στην ιδια εργολαβια με τις καμερες του περιφερειακου θεσσαλονικης...

ειναι ενα κονδυλι για τοποθετηση 400 καμερων πανελλαδικα.

λογικα ουτε αυτες δεν λειτουργουν ακομα αλλα για καλο και για κακο ας προσεχουμε..

δεν ξερω ποτε θα λειτουργησουν, μολις εχω κατι νεο θα μαθω....

παντως περιμενω με αγωνια το update για το destinator απο την φανταστικη ομαδα που ασχολειται με αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Αντιγραφω από αλλο φόρουμ :

"ΠΑΘΕ

1. Προς ΑΘΗΝΑ αμεσως μετα τη διασταυρωση των Ευζωνων λιγο μετα τη γεφυρα στα δεξια μεσα στα δεντρα σταθερή κάμερα - ΟΡΙΟ 80χλμ/ωρα.

2. Προς ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ λιγο ΜΕΤΑ την εξοδο για Σινδο σταθερη καμερα - ΟΡΙΟ 120χλμ/ωρα.

ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ (ΕΓΝΑΤΙΑ ΟΔΟΣ)

1. Προς ΚΑΒΑΛΑ, αμεσως μετα το ΤΙΤΑΝ στη κατηφορα του Δερβενιου, πριν την εξοδο για Λητη, σταθερη καμερα ΟΡΙΟ ΑΓΝΩΣΤΟ.

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ

ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ : ΔΥΤΙΚΑ ΠΡΟΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ

1. Κατηφορα Επταπυργιου πριν την εξοδο για Αγ. Παυλο, σταθερη καμερα - ΟΡΙΟ 90χλμ/ωρα.

ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ : ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΠΡΟΣ ΔΥΤΙΚΑ

1. Μετα την εξοδο του Πανοραματος, πριν το Τουνελ - ΟΡΙΟ 90χλμ/ωρα.

2. Στη κατηφορα μετα την εξοδο της Νεαπολης, πριν την εξοδο για 424 ΓΣΝ - ΟΡΙΟ 90χλμ/ωρα.

ΕΘΝΙΚΗ ΟΔΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ -ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ

1)17χλμ. προς Μουδανιά στο ύψος της waterland λίγο μετά την γέφυρα κατεύθυνση προς Μουδανιά

2) στην κατηφόρα της Καρδίας περίπου 1χλμ μετά την γέφυρα και είναι χωμένη μέσα στην πρασινάδα για να μη φαίνεται κατεύθυνση προς Θεσσαλονίκη

3) ανάμεσα στη διασταύρωση του cosmos και του prakticer Κατεύθυνση προς Θεσσαλονίκη"

Περισσοτερες πληροφοριες εδω: http://www.bloka.com/phpBB3/viewtopic.php?f=4&t=8998

ωχ ωχ ωχ. βλέπω να μου ερχεται καμια φωτογραφία στο σπιτι :lol: με 200-220 ποσο παω μέσα?

Link to comment
Share on other sites

ωχ ωχ ωχ. βλέπω να μου ερχεται καμια φωτογραφία στο σπιτι :lol: με 200-220 ποσο παω μέσα?

Λίλη μου,χωρίς να θέλω να σε στενοχωρίσω,με μια πρόχειρη ματιά που έριξα στον Κ.Ο.Κ. είδα τα παρακάτω :

1. Κίνηση σε αυτο/δρομο με ταχύτητα άνω των 150 χλμ/ώρα - 350,00 ¤ και αφαίρεση διπλώματος για 60 ημέρες (2 μήνες) :blink:

2. Κίνηση σε οδό ταχείας κυκλοφορίας με ταχύτητα άνω των 130 χλμ/ώρα - 350,00 ¤ και αφαίρεση διπλώματος για 60 ημέρες (2 μήνες) :blink:

3. Κίνηση στο λοιπό οδικό δίκτυο με ταχύτητα άνω των120 χλμ/ώρα - 350,00 ¤ και αφαίρεση διπλώματος για 60 ημέρες (2 μήνες) :blink:

(Ταρίφα έχουνε βάλει;;;;; :thumbsup::lol: )

Ελπίζω να μη σ' έπιασε καμμία.... :lol:

Όπως επίσης ελπίζω να ισχύει ακόμα το ότι η κάμερα δεν προλαβαίνει να "πιάσει" αυτοκινητο που πηγαίνει πάνω απο 192 χλμ/ω :unsure:

Ισόβια!!! tongue.giftongue.giftongue.gif

Ισόβια είναι από 290 και πάνω!!!!! tongue.giftongue.giftongue.gif

P.S. : Και κάτι άλλο ενδιαφέρον που είδα στον Κ.Ο.Κ. :

Εξοπλισμός εντοπισμού ή περεμπόδισης συσκευών μέτρησης ταχύτητας (Αντιραντάρ) - 2.000,00 ¤ ,αφαίρεση διπλώματος για 30 μέρες (1 μήνα) και αφαίρεση πινακίδων και άδειας για 60 μέρες (2 μήνες) :blink:

Edited by PerisVT
Link to comment
Share on other sites

Λίλη μου,χωρίς να θέλω να σε στενοχωρίσω,με μια πρόχειρη ματιά που έριξα στον Κ.Ο.Κ. είδα τα παρακάτω :

1. Κίνηση σε αυτο/δρομο με ταχύτητα άνω των 150 χλμ/ώρα - 350,00 ¤ και αφαίρεση διπλώματος για 60 ημέρες (2 μήνες) :thumbsup:

Όπως επίσης ελπίζω να ισχύει ακόμα το ότι η κάμερα δεν προλαβαίνει να "πιάσει" αυτοκινητο που πηγαίνει πάνω απο 192 χλμ/ω :lol:

θα διαλεξω το πρωτο tongue.gif . Με βλεπω να βλεπω την μαπα μου σε καμμια φωτογραφια :unsure: .

Ηξερα για τις παλιες καμερες οτι ανω των 200χλμ/ωρα δεν μπορουσαν να "πιάσει" αυτοκινητο. Οι κανουριες ομως.. :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ίσως off-topic αλλά χρήσιμο

Όποιος θέλει να ξέρει τι "παίζει" από πρόστιμα κλπ μπορεί να κατεβάσει τον Κ.Ο.Κ. σε μορφή PDF ΕΔΩ :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ηξερα για τις παλιες καμερες οτι ανω των 200χλμ/ωρα δεν μπορουσαν να "πιάσει" αυτοκινητο. Οι κανουριες ομως

δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα σε ενα τεστ που ειχε κανει ο κλαρκσον στο top year ειχαν βρει οτι μεχρι τα 250-260 οι καμερες χτυπουσαν κανονικα....

απο κει και πανω δεν διναν στοχο...

βεβαια εκει ειναι αγγλια αλλα μαλλον δυσκολα τα πραγρατα ακομα και για M3 με μαμα κοφτη.

Link to comment
Share on other sites

..

Εξοπλισμός εντοπισμού ή περεμπόδισης συσκευών μέτρησης ταχύτητας (Αντιραντάρ) - 2.000,00 ¤ ,αφαίρεση διπλώματος για 30 μέρες (1 μήνα) και αφαίρεση πινακίδων και άδειας για 60 μέρες (2 μήνες) :thumbsup:

γράφει όπως είδα ότι αυτό ισχύει αν δεν έχεις άδεια για τέτοια συσκευή!!

υπάρχουν άδειες κατοχής αντι-ραντάρ??

Link to comment
Share on other sites

γράφει όπως είδα ότι αυτό ισχύει αν δεν έχεις άδεια για τέτοια συσκευή!!

υπάρχουν άδειες κατοχής αντι-ραντάρ??

Θα σε γελάσω......... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να γνωρίζετε για το συμβατικό κόκκινο octavia που σου κολλάει στον περιφεριακό , παίζει φώτα και σε προτρέπει για κόντρα και ακόμα στη μεσαία να πας έρχεται από πίσω και συνεχίζει ! Ενώ είναι εξοπλισμένο με φωτογραφικό ραντάρ ή στα προβολακια ομίχλης ή στο ταμπλό . Μην ψαρώσετε εάν σας τύχει τπτ τέτοιο !!

Link to comment
Share on other sites

ωραια!για να δουμε....

εχει καλα φρενα?????

:lol::D Aπ΄ ότι έχω καταλάβει απο μερικα σχόλια που διαβασα , φρενα καλά έχει , οδηγό καλό δεν ειχε τοτε , για τωρα δεν ξέρω ... εχω καιρο να το πετύχω στο διαβα μου ... ολο και καπου θα το πετυχουμε που θα μας παει lick.giflick.gif:unsure:

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

εγω απο βολο μεχρι φλωρινα δεν καταλαβαινω απο καμερες και λαλακιες...μια ειναι η λυση παιδια..βγαλτε την πισω πινακιδα! εγω βγαζω την πισω πινακιδα και κολαω ενα χαρτι με ξεβαμενο τον αριθμο πινακιδας (δεν φενετε τιποτα!!) στο πισω παρπριζ..αν με σταματισουν λεω οτι εβαλα για προχειρα αυτο επειδη μου κλεψαν την πινακιδα....ειναι καυλα να περνας τα τουνελ της βεριας με 240-250 στο κοντερ...απιστευτος ηχος!!!!!!οχι παντα ομως ειπαμε δεν ειμαστε και λακαμαδες..επηγει προσοχη!!!

Link to comment
Share on other sites

Το βρηκα και σας το παραθετω :

Ετοιμα να... απαθανατίσουν τους οδηγούς που θα υπερβαίνουν τα προβλεπόμενα όρια ταχύτητας θα είναι σε περίπου δύο εβδομάδες 20 φωτογραφικά ραντάρ τα οποία τοποθετούνται αυτό το διάστημα σε ισάριθμα σημεία κατά μήκος της περιφερειακής οδού και των εθνικών οδών Θεσσαλονίκης - Καβάλας, Θεσσαλονίκης- Αθηνών και Θεσσαλονίκης - Μουδανιών.

«Πρόκειται για ένα μέτρο με μοναδικό στόχο τη μείωση των ατυχημάτων», δήλωσε στον «Α» ο διευθυντής της διεύθυνσης Τροχαίας Θεσσαλονίκης, Κωνσταντίνος Μπλετσογιάννης, επισημαίνοντας πως οι μεγάλες ταχύτητες που αναπτύσσονται κατά μήκος της περιφερειακής οδού αλλά και των άλλων οδικών δικτύων αποτελούν τη βασική αιτία των τροχαίων ατυχημάτων.

«Κλικ» και... πρόστιμο !!!

Ιδιαίτερα «τσουχτερά» προβλέπεται να είναι τα πρόστιμα για όσους απαθανατίζονται από τα ραντάρ να ξεπερνούν τα όρια ταχυτήτων. Ειδικότερα, στην περιφερειακή οδό Θεσσαλονίκης τα πρόστιμα για τον οδηγό του ΙΧ που θα «συλληφθεί» να ξεπερνάει τα 90 χλμ. /ώρα (εκτός από τα σημεία όπου η σήμανση ορίζει διαφορετική ταχύτητα) ξεκινούν από τα 40 ευρώ και μπορούν να φτάσουν έως και τα 350 ευρώ. Σύμφωνα με όσα προβλέπει ο Κώδικας Oδικής Κυκλοφορίας, 40 ευρώ θα πληρώνουν οι παραβάτες που θα αναπτύσσουν ταχύτητα έως και 110 χλμ. /ώρα, ενώ όταν το κοντέρ δείξει 120 χλμ. /ώρα η κλήση που θα παραδίνεται κατ΄ οίκον θα αναγράφει πρόστιμο 100 ευρώ. Τέλος, για όσους μετατρέπουν την περιφερειακή σε.... πίστα αγώνων ξεπερνώντας τα 120 χλμ. /ώρα η νομοθεσία προβλέπει την καταβολή διοικητικού προστίμου 350 ευρώ και την αφαίρεση της άδειας οδήγησης για 60 ημέρες.

«Σώζουν ζωές»

Από την πλευρά του, ο διευθυντής της διεύθυνσης Τροχαίας Θεσσαλονίκης επισήμανε πως «με αυτό το μέτρο δεν επιχειρείται η αύξηση των εσόδων, αλλά η συνέτιση των οδηγών», τονίζοντας πως πρέπει να καταλάβουν όλοι ότι η συμμόρφωση με τα όρια ταχυτήτων που αναγράφονται στις πινακίδες μπορεί πραγματικά να σώσει ζωές. O κ. Μπλετσογιάννης σημείωσε, ακόμη, πως οι ομάδες ελέγχου και πρόληψης τροχαίων ατυχημάτων θα συνεχίσουν να επιτηρούν συστηματικά τα σημεία των οδών τα οποία μένουν ακάλυπτα από τα φωτογραφικά ραντάρ.

«Να εφαρμοστεί και σε άλλα οδικά δίκτυα»

Ιδιαίτερα θετικό βήμα προς την κατεύθυνση της μείωσης των ατυχημάτων χαρακτήρισε την τοποθέτηση των ραντάρ και ο αντιπρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Συγκοινωνιολόγων Πέτρος Κρητικός, τονίζοντας την αναγκαιότητα επέκτασης του μέτρου και σε άλλα κομμάτια των οδικών δικτύων. «Πιστεύω πως η σωστή και συστηματική επιτήρηση ακόμη κι ενός δρόμου με κατασκευαστικά προβλήματα και ελλείψεις, όπως η περιφερειακή, μπορεί να μειώσει σε πολύ μεγάλο βαθμό τoν αριθμό των ατυχημάτων», δήλωσε.

Πού θα τοποθετηθούν τα ραντάρ

Ειδικότερα, τα σημεία στα οποία θα τοποθετηθούν τα ηλεκτρονικά ραντάρ του ΥΠΕΧΩΔΕ είναι τα εξής:

Εθνική οδός Θεσσαλονίκης - Καβάλας

χιλιομετρική θέση: 10+300 (θέση Δερβένι, περίπου 150 μ. μετά τα φανάρια «Αρχόντισσα»)

29+600 (περίπου 400 μ. πριν από την οριζόντια καμπύλη)

35+000 (μετά τη διασταύρωση Ζαγκλιβερίου)

52+100 (700 μ. προ κόμβου Ν. Απολλωνίας)

Είσοδος Ασπροβάλτας (κάμπινγκ ΕOΤ, 20 μ. πριν από το τέλος της γέφυρας)

Εθνική οδός Καβάλας - Θεσσαλονίκης

85+100 (ύψος της ταβέρνας «Ζορμπάς»)

78+300 (350 μ. προ κόμβου παραλίας Βρασνών)

17+950 (στο ύψος του καταστήματος «Πρίσμα - Πόρτες»)

Εθνική οδός Θεσσαλονίκης - Μουδανιών

16+500 (ύψος του καταστήματος παιδικών παιχνιδιών «Lucky»)

26+000 (150 μ. μετά το πρατήριο καυσίμων Jet oil)

Εθνική οδός Μουδανιών - Θεσσαλονίκης

22+500 (μετά την άνω διάβαση Καρδίας)

10+500 (60 μ. πριν από το κατάστημα επίπλων «Σταυροπούλου»)

Περιφερειακή οδός Θεσαλονίκης

Μεταξύ Κ10 (Κωνσταντινουπολίτικα) και Κ11 (Πυλαία - Πανόραμα)

Μετά τον Κόμβο Κ6 (Νεαπόλεως)

Μεταξύ Κ8 (Καυταντζόγλειο) - Κ7 (Συκεών - Επταπύργιο) (40 μ. μετά την έξοδο για Αγιο Παύλο)

ΠΑΘΕ (Θεσσαλονίκη - Αθήνα)

498+100 (μετά την άνω διάβαση Καλοχωρίου)

486+450 (πριν από την είσοδο στον κόμβο Ευζώνων)

ΠΑΘΕ (Αθήνα - Θεσσαλονίκη)

496+000 (στο ύψος της αντιπροσωπείας αυτοκινήτων «Mercedes Ιωαννίδης»)

Αθήνα - Εύζωνοι

498+700 (90 μ. πριν από την πινακίδα αναγγελίας του κόμβου Ευζώνων)

Χαλάστρα - Εύζωνοι

499+200 (πριν από την κεντρική νησίδα)

Πηγη:Αγγελιοφορος(_____)!

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.