Jump to content
tyxodioktis100

ΚΑΜΕΡΕΣ...στον περιφερειακο Θεσσαλονικης...

Recommended Posts

Οι σταθερές κάμερες είναι λίγο κοροιδία. Εκείνο που πραγματικά μπορεί να μας κάνει να οδηγούμε με τις προβλεπόμενες ταχύτητες είναι κινητές κάμερες σε συνδυασμό όμως με φυσιολογικά όρια ταχύτητας. Δεν μπορεί σε δρόμους για 150km/h να βλέπεις πινακίδες 50 και 60. thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Οι σταθερές κάμερες είναι λίγο κοροιδία. Εκείνο που πραγματικά μπορεί να μας κάνει να οδηγούμε με τις προβλεπόμενες ταχύτητες είναι κινητές κάμερες σε συνδυασμό όμως με φυσιολογικά όρια ταχύτητας. Δεν μπορεί σε δρόμους για 150km/h να βλέπεις πινακίδες 50 και 60. thumbsdown.gif

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λες , αλλά τι μπορεί να κάνει ένας οδηγός όταν σου λέει το κράτος αυτό είναι το όριο , εάν το υπερβείς 60 μέρες χωρίς χαρτί .- ! ?? Ρισκαρεις , ή τρεχεις παραπανω απο το οριο και κοβεις οπου ξερεις οτι εχει καμερες ή δεν τρεχεις παραπανω απο το οριο και εχεις το κεφαλι σου ησυχο ! Θα αναφέρω ξανά το γεγονός ότι υπάρχουν συμβατικά αυτοκίνητα εξοπλισμένα με φωτογραφικά ραντάρ είτε στα προβολακια ομίχλης είτε στο ταμπλό τα οποία έχουν σαν σκοπό τους την φωτογράφιση αυτοκίνητων που υπερβαίνουν τα όρια ταχύτητας και πιο προσεκτικοί πρέπει να είμαστε οπού υπάρχουν ταμπέλες του τύπου οι παραβάσεις του ΚΟΚ ελέγχονται με ΤΕΧΝΗΤΑ ΜΕΣΑ και η ταχύτητα ελέγχεται με RADAR !!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λες , αλλά τι μπορεί να κάνει ένας οδηγός όταν σου λέει το κράτος αυτό είναι το όριο , εάν το υπερβείς 60 μέρες χωρίς χαρτί .- ! ?? Ρισκαρεις , ή τρεχεις παραπανω απο το οριο και κοβεις οπου ξερεις οτι εχει καμερες ή δεν τρεχεις παραπανω απο το οριο και εχεις το κεφαλι σου ησυχο ! Θα αναφέρω ξανά το γεγονός ότι υπάρχουν συμβατικά αυτοκίνητα εξοπλισμένα με φωτογραφικά ραντάρ είτε στα προβολακια ομίχλης είτε στο ταμπλό τα οποία έχουν σαν σκοπό τους την φωτογράφιση αυτοκίνητων που υπερβαίνουν τα όρια ταχύτητας και πιο προσεκτικοί πρέπει να είμαστε οπού υπάρχουν ταμπέλες του τύπου οι παραβάσεις του ΚΟΚ ελέγχονται με ΤΕΧΝΗΤΑ ΜΕΣΑ και η ταχύτητα ελέγχεται με RADAR !!!

Θεωρητικά όλα αυτά για το καλό μας γίνονται. Κακά τα ψέμματα εμείς οι Ελληνάρες έχουμε...βαρύ πόδι!

Εδώ φτάσαμε στο εξωτερικό να έχουν πινακίδες που προσαρμόζουν ηλεκτρονικά το όριο ταχύτητας συμφωνα με τις επικρατούσες συνθήκες (ομίχλες-χιόνια) κι εμείς έχουμε πινακίδες με χαμηλά όρια επειδή είναι ξεχασμένες λέει απο τότε που γινόταν έργα οδοποιίας! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

παντως η καμερα στο υψος παπαγεωργιου νοσοκομειο λειτουργει κανονικα και γραφει ;) check μας ηρθε απο εκει και με διαφορα λιγων χειλιομετρων γραφουν ...

σιγουρα ομως ολες οι καμερες δε πρεπει να λειτουργουν ολες τις ωρες.

στα τουνελ την Βεροιας δεν ειμαι σιγουρη αν λειτουργουν για γραψιμο οι καμερες γιατι εχει εδω και 3 χρονια που πηγαινωερχομαι Καστορια - Θεσσαλονικη και δε μου εχει ερθει τιποτα, βεβαια παντα κοβω σε εκεινο το σημειο, αλλα το οριο λεει και 100 και 80 σε καποια σημεια, που ποτε δε πας με τοσο και να κοψεις πας με 120 130... δε με εχει πιασει ομως καμια μεχρι στιγμης...

Link to comment
Share on other sites

Οι κάμερες στον περιφερειακό λειτουργούν μόνο ΠΣΚ, Παρασκευή Σάββατο και Κυριακή

πως το ξερεις αυτο?

γιατι εγώ ξερω οτι δεν έχουν καν ακομα παροχή ρευματος. δηλαδη δεν ειναι συνδεδεμενες...

παντως η καμερα στο υψος παπαγεωργιου νοσοκομειο λειτουργει κανονικα και γραφει

η ερωτηση παει και σε σενα το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Tα πράγματα έχουν αγριέψει

Οπως βλέπετε παρακάτω , με την συμβολή κάποιων φίλων συγκεντρώθηκαν όλες όσες υπάρχουν

Δερβενι

Νεαπολη

Αγιος Παυλος

Γενεσις

Waterland

Καρδια

Ζαχαροπλαστεια (Χατχηφωτιου)

Σχολαρι

Επίσης

1. Προς ΑΘΗΝΑ αμεσως μετα τη διασταυρωση των Ευζωνων λιγο μετα τη γεφυρα στα δεξια μεσα στα δεντρα σταθερή κάμερα - ΟΡΙΟ 80χλμ/ωρα.

2. Προς ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ λιγο ΠΡΙΝ την εξοδο για Σινδο σταθερη καμερα - ΟΡΙΟ 120χλμ/ωρα.

Στο δρόμο της Χαλκιδικής στη μέση περίπου της μεγάλης ευθείας από την Θέρμη προς Ρυσιο ακριβώς

Μετά από μια γέφυρα που υπάρχει εκεί (στο ύψος της Waterland) και σημαδεύει το ρεύμα του δρόμου

Που πάει Χαλκιδική.

Η προηγούμενη πινακίδα οριοθετεί την ταχύτητα στα 90 ΚΜ !!

Προσοχή λοιπόν σε όσους περνούν από εκεί κάμερες λειτουργούν καθημερινά

και σε όσους το καλοκαίρι θα πάνε χαλαρά σε καμία παραλία

i498406_1kameres941.png

Στο περιφερειακό μία είναι στο ύψος του ζωολογικού κήπου κρυμμένο στα δέντρα ( με κατεύθυνση ανατολικά ) και μία είναι μόλις περάσεις την έξοδο του Πανοράματος δεξιά λίγο πριν την μαιευτική κλινική Γένεσις ( με κατεύθυνση δυτικά )και στο υψος του νοσοκομείου Παπαγεωργιου στο σημείο που ο δρόμος είναι κατηφορικός από ανατολικά προς δυτικά και αντίστροφα τοποθετήθηκαν πρόσφατα σταθερά φωτογραφικά Ραντάρ της Τροχαίας που μέχρι 31/12/08 λειτουργούσαν μόνο ΠΣΚ, τώρα δεν γνωρίζω.

Στο δρόμο της Χαλκιδικής στη μέση περίπου της μεγάλης ευθείας από την Θέρμη προς Ρυσιο ακριβώς

Μετά από μια γέφυρα που υπάρχει εκεί (στο ύψος της Waterland) και σημαδεύει το ρεύμα του δρόμου

Που πάει Χαλκιδική.

Η προηγούμενη πινακίδα οριοθετεί την ταχύτητα στα 90 ΚΜ !!

Edited by Κοσμάς
Link to comment
Share on other sites

ναι βρε κοσμα αλλα δεν απαντησες που το εμαθες οτι λειτουργουν ΠΣΚ έστω μεχρι 31/12.

δεν εχω προβλημα με αυτο που λες απλα μην λεμε κατι επειδη το ακουσαμε καπου στην τυχη.

εγω απο τεχνικη πληροφοριση που εχω ειναι οτι δεν εχουν καν ΡΕΥΜΑ οι καμερες.

απλα εγινε η εγκατασταση τους εκει αλλα δεν συνδεθηκαν ακομα.

αυτο ισχυει για ολο τον περιφερειακο θεσσαλονικης καθως και για την Εγνατια Οδο μεχρι τα Γρεβενα.

η πληροφορηση ισχυει για τωρα. προφανως καποια στιγμη θα λειτουργησουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω γνωστό... έμπειρη πηγή.

και αν θες δοκίμασε να περάσεις με 180 σε όλο τον περιφερειακό να δούμε πόσες κλείσεις θα σού 'ρθουν! tongue.giftongue.gif πλάκα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

120 η λυπητερη αλλα ητανε μικρη η διαφορα στο οριο, δε ξερω αν παιζει ρολο και η αναλογη ταχυτητα γιατι σιγουρα δεν ειναι το ιδιο να λεει 90 και να πηγαινεισ με 100 με το να λεει 90 και να πηγαινεις με 180. αα και μειον ποντους ε...

επισης εχω ακουσει οτι δε λειτουργουνε παντα και αυτο πρεπει να ισχυει μαλλον γιατι αν λειτουργουσαν παντα θα μας ερχοταν καθε μερα κ απο μια κληση στο τελος. επισης αν θα λειτουργουσαν κα8ε μερα ολες τις ωρες σιγουρα το κρατος θα γινοταν πλουσιο tongue.gif

παντως οτι καποιες λειτουργουν ειναι σιγουρο.

υπαρχουν δυο κατηγοριες καμερες, αυτες που πιανουν τη ταχυτητα και σου λενε τσιζζζζζ και αυτες που ειναι μονο για να παρακολουθουν τη κυκλοφορια, το τι γινεται και αν εχει παιχτει τπτ.

τελος παντων καλα ειναι οταν τις βλεπεις να κοβεις.... ετσι κ αλλιως αυτες που σε γραφουν ειναι μεγαλες και εμφανες στο δρομο.

Link to comment
Share on other sites

εγω απο τεχνικη πληροφοριση που εχω ειναι οτι δεν εχουν καν ΡΕΥΜΑ οι καμερες.

απλα εγινε η εγκατασταση τους εκει αλλα δεν συνδεθηκαν ακομα.

αυτο ισχυει για ολο τον περιφερειακο θεσσαλονικης καθως και για την Εγνατια Οδο μεχρι τα Γρεβενα.

η πληροφορηση ισχυει για τωρα. προφανως καποια στιγμη θα λειτουργησουν.

Φίλος από Χαλκιδική έβγαλε πινακίδες και κατέβηκε βράδυ θεσ.νικη με 150+ σταθερά για να δει αν δουλεύουν και είπε ότι μόνο κατεβαίνοντας την Καρδία άστραψε το φλας.... εκεί που έχει με 90 όριο μια κάμερα

Link to comment
Share on other sites

120 η λυπητερη αλλα ητανε μικρη η διαφορα στο οριο, δε ξερω αν παιζει ρολο και η αναλογη ταχυτητα γιατι σιγουρα δεν ειναι το ιδιο να λεει 90 και να πηγαινεισ με 100 με το να λεει 90 και να πηγαινεις με 180. αα και μειον ποντους ε...
ρε 30???????? ποντους???

αφού λέει και πόντους!!

Edited by atrias
Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι σίγουρος, όταν αναφέρεσαι στην κάμερα στο ύψος του Παπαγεωργίου εννοείς αυτήν που είναι μετά τον κόμβο για Ασβεστοχώρι( στο ρεύμα από Επταπύργιο προς Ευκαρπία)?Σε ρωτάω μήπως υπάρχει και κάποια άλλη που δεν γνωρίζω, καθώς περνάω συχνά από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι σίγουρος, όταν αναφέρεσαι στην κάμερα στο ύψος του Παπαγεωργίου εννοείς αυτήν που είναι μετά τον κόμβο για Ασβεστοχώρι( στο ρεύμα από Επταπύργιο προς Ευκαρπία)?Σε ρωτάω μήπως υπάρχει και κάποια άλλη που δεν γνωρίζω, καθώς περνάω συχνά από εκεί.

Ναι αυτή είναι. Στο κατηφορικό σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλοι, οδηγοί, δεν ξέρω αν κάποιος από εσάς είδε εχθές στις 20 Μαρτίου τοποθετήθηκαν 6 τουλάχιστον νέες κάμερες στον περιφερειακό. στην γέφυρα που παει από τον Αγιο Πάυλο προς Σειχ Σου, στην γέφυρα που πάει στο δάσος από την Τούμπα και στην γέφυρα του κόμβου Πανοράματος. Οι κάμερες είναι στημένες και προς τις δύο κατευθύνσεις και βλέπουν τα αυτοκίνητα από πίσω όπως κινουνται τα αυτοκίνητα, και δεν ξέρω αν είναι παρακολούθησης ή ταχύτητας? Αυτά... περιμένω κάποιον να μας ενημερώσει αν ξέρει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι σίγουρος, όταν αναφέρεσαι στην κάμερα στο ύψος του Παπαγεωργίου εννοείς αυτήν που είναι μετά τον κόμβο για Ασβεστοχώρι( στο ρεύμα από Επταπύργιο προς Ευκαρπία)?Σε ρωτάω μήπως υπάρχει και κάποια άλλη που δεν γνωρίζω, καθώς περνάω συχνά από εκεί.

Στη συγκεκριμένη την πάτησα κι εγώ προχθές με έπιασε με 124 αντί για 90 και τσίμπησα ένα ωραίο πρόστιμο 350 ευρουλάκια (175 στις πρώτες 10 μέρες) και ένα μήνα την άδεια αλλά τη γλύτωσα και μόνο θα πληρώσω.

Προσοχή παιδιά σε όλο τον περιφερειακό έχουν γεμίσει τον τόπο κάμερες και μοιράζουν ''συννεφάκια''.

Edited by Κοσμάς
Link to comment
Share on other sites

Στη συγκεκριμένη την πάτησα κι εγώ προχθές με έπιασε με 124 αντί για 90 και τσίμπησα ένα ωραίο πρόστιμο 350 ευρουλάκια (175 στις πρώτες 10 μέρες) και ένα μήνα την άδεια αλλά τη γλύτωσα και μόνο θα πληρώσω.

Προσοχή παιδιά σε όλο τον περιφερειακό έχουν γεμίσει τον τόπο κάμερες και μοιράζουν ''συννεφάκια''.

Περαστικά φιλαράκι ! :lol: Έχεις pm !

Link to comment
Share on other sites

απο ποτε ρε λειτουργουν?επειδη πηγαινω χωρις να τις δινω σημασια....

θα σας ενημερώσω σε λίγες ημέρες ! ;)

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πλακα κανετε κινουμε συνεχεια στον περιφερειακο και στην Εγνατια θεσσαλονικη γρεβενα και τις περναω ολες γ@μιο@ας ....

Δεν μου εχει ερθει καμμια κληση....

Και αυτος που μου το είπε υποτίθετε οτι ειναι αξιοπιστος οτι δεν λειτουργουν γιαυτο εγω δεν τις δινω καν σημασια....

Μιλαμε πηγα προχθες κοζανη και μεχρι βεροια τις περασα ολες 180+ και δεν κανω πλακα....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.