Jump to content
Alex7

Αντιπροσωπείες

Recommended Posts

Επειδή με αυτά που ακούμε μας έχουν πέσει τα μαλλιά και επειδή κάθε αφορά ανοίγει και ένα καινούριο θέμα, σκέφτηκα πως ίσως βοηθήσει να είναι όλα κάπου μαζεμένα και να μην ψάχνουμε σε 300 μεριές.

Σε ποια αντιπροσωπεία έχετε πάει;

Τι έχετε πληρώσει;

Έχετε μείνει ικανοποιημένοι;

Σας έχουν κάνει τους δύσκολους για κάποιο θέμα ενώ ήταν υποχρεωμένοι να κάνουν τι δουλειά;

Γενικά τι σας έχει τύχει (στις αντιπροσωπείες πάντα)

Υ.Γ. Επειδή το θέμα είναι πολύ γενικό, καλό θα ήταν στην αρχή του κάθε ποστ να υπάρχει μία επικεφαλίδα που να δηλώνει το θέμα του

(Το θέμα αυτό δεν έχει σαν σκοπό τη διαφήμιση, αλλά τι γνώση έτσι ώστε να μπορέσουμε να μάθουμε από τους παθόντες και να αποφύγουμε ότι μπορούμε tongue.gif. Γι΄αυτό παρακαλώ να γράψετε άφοβα με αποδείξεις και ονόματα! )

Edited by Tallman
Link to comment
Share on other sites

Τιμές service 30.000 χλμ. για Golf TSI στην Αθήνα

Έχω περάσει εδώ και αρκετό καιρό τα 30.000 χλμ. και έχω κάνει μια μικρή έρευνα μέσω τηλεφώνου. Οι τιμές είναι οι εξής:

Παζαρό... Πειραιώς:______320?

Παζαρό... Ν. Ιωνία:______325?

Φιλιππαί... Λ. Κιφισού:____310? - 320? ___-100? χωρίς τα λάδια = 210? - 220?

Ρώρ... Λυκόβρυση:___________ περίπου 200? χωρίς τα λάδια

Ρώρ... Ν. Ηράκλειο:_____320?___________-90? χωρίς τα λάδια = 230?

Auto clu... N. Φιλαδέλφια: 320?___________-80? χωρίς τα λάδια = 240? (εργασία 136?)

Karen... Πατήσια:______345?___________-80? χωρίς τα λάδια = 265?

Karen... Πειραιάς:______395?___________-84? χωρίς τα λάδια = 311?

Όπως καταλαβαίνετε υπάρχει μια διαφορά μέχρι και 100? για το serice!!

Αξίζει να σημειωθεί οτι στη τελευταία περίπτωση ρώτησα αν μπορώ να είμαι μπροστά την ώρα των εργασιών και μου είπε οτι μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά θα πρέπει να το ζητήσω από πριν B) (Πάρα πολλά όμως τα λεφτά!! :rolleyes: )

Τις επωνυμίες τις έγραψα έτσι γιατί οι τιμές έχουν δωθεί μέσω τηλεφώνου (όπως έχω γράψει και πιο πάνω) και όχι από κάποια απόδειξη μετά από service ;)

Edited by Tallman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απορώ γιατί δεν αναφέρεται γενικά η Autonet. Τουλάχιστον δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό, σε αντίθεση με άλλες "μεγάλες" αντιπροσωπείες. Δεν έχω κάνει ακόμα service, από εκεί αγόρασα το golf, δεν έχω κανένα παράπονο, συνεπέστατοι και εξυπηρετικοί. Για 1ο service θα πάω εκεί κι ας είναι μακριά από εκεί που μένω.

Link to comment
Share on other sites

Απορώ γιατί δεν αναφέρεται γενικά η Autonet. Τουλάχιστον δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό, σε αντίθεση με άλλες "μεγάλες" αντιπροσωπείες. Δεν έχω κάνει ακόμα service, από εκεί αγόρασα το golf, δεν έχω κανένα παράπονο, συνεπέστατοι και εξυπηρετικοί. Για 1ο service θα πάω εκεί κι ας είναι μακριά από εκεί που μένω.

+1 για την Autonet.

Μέχρι τώρα ευχαριστημένος. ;)

Link to comment
Share on other sites

Vw Πυργου με δικα μου λαδια 160 ευρω για σερβις 30.000 χλμ

Δυστυχώς φίλε Νάσο , εδώ στην Αθήνα μας γ@$#@νε!!

είχε κάνει και μια έρευνα ένα περιοδικό , με δίαφορες μάρκες αυτοκινήτων και για το ίδιο service η Αθήνα ήτανε σε κάποιες περιπτώσεις μέχρι και τα διπλάσια λεφτά απότι σε κάποες περιοχές επαρχίας !!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε Νάσο , εδώ στην Αθήνα μας γ@$#@νε!!

είχε κάνει και μια έρευνα ένα περιοδικό , με δίαφορες μάρκες αυτοκινήτων και για το ίδιο service η Αθήνα ήτανε σε κάποιες περιπτώσεις μέχρι και τα διπλάσια λεφτά απότι σε κάποες περιοχές επαρχίας !!!

Αν μιλουμε για την ιδια ερευνα, ειχε τιτλο "φθηνοτερα τα συνεργεια στην Πελοποννησο".Θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι ο Παζαροπουλος για αλλαγη λαδιων ζητουσε 180 ευρω και καπου εκει κινουνταν λιγο πολυ και οι υπολοιποι στην Αθηνα.Της Πατρας (που την εχει ο ιδιος με αυτη του Πυργου) ζητουσε για αλλαγη λαδιων 80 ευρω.Εγω παντως θα προτεινα οσοι μενετε Αθηνα αλλα καταγεστε απο επαρχια να προσπαθειτε οσο ειναι δυνατον να κανετε το σερβις οταν πηγαινεται στα μερη σας.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

AUTONET Κορωπι . Ερασιτεχνες τεχνικοι συμβουλοι ( Τουλαχιστον το καλοκαιρι )

Τιμη εργασιας 190 - 200 ευρο . Για δουλεια μισης ωρας ( Στην κυριολεξια γιατι ημουν μπροστα ) χρεωνουν εργασια 2 ωρων + ΦΠΑ νταβατζιλικι !!! ( αυτο νομιζω το κανουν ολοι )

Φιλτρα- λαδια δικα μου ( εκτος φιλτρο βενζινης - συνηστω να το παρεις απο μεσα )

Link to comment
Share on other sites

Απορώ γιατί δεν αναφέρεται γενικά η Autonet. Τουλάχιστον δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό, σε αντίθεση με άλλες "μεγάλες" αντιπροσωπείες. Δεν έχω κάνει ακόμα service, από εκεί αγόρασα το golf, δεν έχω κανένα παράπονο, συνεπέστατοι και εξυπηρετικοί. Για 1ο service θα πάω εκεί κι ας είναι μακριά από εκεί που μένω.

Στην Autonet είχα κάνει το 1ο service (λιπαντικό) τον Ιούλιο 2007 για το οποίο είχα πλήρωσα 58 ευρώ + 48 τα δικά μου λάδια. Η τιμή συγκριτικά με άλλους ήταν πιο προσιτή.

Τότε λοιπόν τους είχα δηλώσει και το γνωστό πρόβλημα με το σασμάν (αλλαγή 1-2α) για το οποίο μου είπαν ότι θα με ειδοποιήσουν για να το πάω. Στην λίστα αναμονής ήμουνα 4ος όπως είπαν. Από τις 26/7/2007 που τους το είπα, με φωναξανε για να το φτιάξω στις 7/1/2008 shockgun.gif Δηλαδή λίγο παραπάνω από 5 μήνες... Εννοείται βέβαια ότι μέχρι να φτάσω στην ημέρα που το έφτιαξα τους είχα πάρει καμιά 10αριά τηλέφωνα τους 5 αυτούς μήνες αλλά η απάντηση ήταν η κλασική "Οπου να'ναι έρχεται η σειρά σας...Την άλλη εβδομάδα θα σας τηλεφωνήσουμε... Τα ανταλλακτικά έχουν καθυστερήσει" κλπ

Μετά το παραπάνω συμβάν δεν νομίζω ότι θα με ξαναδούνε. Αντιλαμβάνομαι οποιαδήποτε δυσκολία συμβεί, αλλά η κοροϊδία είναι κάτι που κανένας από μας δεν πρέπει να ανέχεται για κανένα λόγο. Ειλικρινά θα το εκτιμουσα αν από την αρχή ή έστω λίγο μετά μου λέγανε ότι η διόρωση της βλάβης θα καθυστερήσει περισσότερο από ότι είχε αρχικά προβλεφτεί.

Link to comment
Share on other sites

Μακρυα απο την AUTO MARINE!!!!!!!!!!!!

Τιποτε αλλο.....

λεπτομερειες!...............;;;;;;;;;;;;

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

+1 για την Autonet.

Μέχρι τώρα ευχαριστημένος. :D

Aparadekto service kai aparadektoi sevritoroi...To piga ekei gia to 1o servis logo tou oti to agorasa apo kei..

1)mou eixan pei gia ekptwsi sta service kai pote den perastike ston ypologisti tous.

2)tsakwnomouna 1 wra epeidi efera dika mou ladia kai me koitousan san na imoun egklimatias

3)Asinepis sto rantevou tou servis..(den einai ligo ayto giati ekaena 40 lepta gia na paw na tous ta skasw..kai perimena na pioun to cafedaki tous..)

Akoma me thimountai me tetoio kavga (den piga prokatilimenos)

Ekanan 1 WRA NA MOU ALLA3OYN LADIA!!!!!!!H giagia mou pio grigora kanei..Fysika kai piran ta @@ otan mou eipan na plirwsw 58 eyrw gia ta ergatika!!

Den 3erw ti ginetai allou..Alla pio poli me peira3e i symperifora tous..(g@m@me kai dernoume edw mesa kai ama s aresei!)

Mas pidate pou mas pidate re fousti mou alla valte kai ligo aisthima re gamw to!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοια σε κάνουν να αναρωτιέσαι αν αξίζει τελικά να δώσεις τα 400¤ για την επέκταση εγγύησης. Εμένα με χρέωσαν για το πρώτο λιπαντικό στον Παζαρό στην Κύμης 90¤. Από αυτά ήταν 58¤ +ΦΠΑ η εργασία και 20¤ +ΦΠΑ το φίλτρο. Τα λάδια ήταν δικά μου. Το κακό όμως δεν είναι ότι σε χρεώνουν υπερβολικά, αλλά ότι αδιαφορούν για το αμάξι σου σε προκλητικό βαθμό. Εμένα που έγδαραν το φιλετάκι στην πόρτα του οδηγού και λίγο την πόρτα. Όταν τους το πήγα μετά από μισή ώρα, έκαναν τους γερμανούς. Και ο ένας δεν έκανε τίποτα, ο άλλος δεν το άγγιξε και τελικά βγήκε το συμπέρασμα ότι έγινε μόνο του.

Δεν με πειράζει να πληρώνω για το σέρβις. Από την στιγμή όμως που το κάνω, θέλω να γίνεται και σωστή δουλειά και υπεύθυνα. Την επόμενη φορά θα βάλω τον τεχνικό σύμβουλο να σαρώσει το αμάξι και ότι ζημιά κάνουν θα την πληρώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοια σε κάνουν να αναρωτιέσαι αν αξίζει τελικά να δώσεις τα 400? για την επέκταση εγγύησης. Εμένα με χρέωσαν για το πρώτο λιπαντικό στον Παζαρό στην Κύμης 90?. Από αυτά ήταν 58? +ΦΠΑ η εργασία και 20? +ΦΠΑ το φίλτρο. Τα λάδια ήταν δικά μου. Το κακό όμως δεν είναι ότι σε χρεώνουν υπερβολικά, αλλά ότι αδιαφορούν για το αμάξι σου σε προκλητικό βαθμό. Εμένα που έγδαραν το φιλετάκι στην πόρτα του οδηγού και λίγο την πόρτα. Όταν τους το πήγα μετά από μισή ώρα, έκαναν τους γερμανούς. Και ο ένας δεν έκανε τίποτα, ο άλλος δεν το άγγιξε και τελικά βγήκε το συμπέρασμα ότι έγινε μόνο του.

Δεν με πειράζει να πληρώνω για το σέρβις. Από την στιγμή όμως που το κάνω, θέλω να γίνεται και σωστή δουλειά και υπεύθυνα. Την επόμενη φορά θα βάλω τον τεχνικό σύμβουλο να σαρώσει το αμάξι και ότι ζημιά κάνουν θα την πληρώσουν.

Και θα εχεις και +100000000000000000000000000000000000 δικιο.

Εμενα παλι τι εκαναν στον πατερα μου!!! Παραγγελνουμε το jetta tsi 140, 18/02/08 , εκτος των πολλων, με mp3 player r-cd 300 ( οπως το ειδαμε εξαλλου και στην βιτρινα). Λεω στην πωλητρια, σιγουρα ερχεται με με mp3 player r-cd 300 ? Γιατι το γκολφ το δικο μου ηρθε με το απλο 300αρι ( τοτε ετσι ερχονταν). Σιγουροτατα μου κανει!!!! Ε το αμαξι ηρθε με απλο r-cd 300!!!!, (Παραλαβη 28/02/08). Θα μου πειτε πως κανεις ετσι ρε Παναγιωτη, πας και βαζεις ενα aftermarket. Να σας πω οτι δεν με νοιαζει, αλλα ρε γμτ, η κοροιδια και μονο φτανει!!!

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Λεω στην πωλητρια, σιγουρα ερχεται με με mp3 player r-cd 300 ? Γιατι το γκολφ το δικο μου ηρθε με το απλο 300αρι ( τοτε ετσι ερχονταν). Σιγουροτατα μου κανει!!!! Ε το αμαξι ηρθε με απλο r-cd 300!!!!, (Παραλαβη 28/02/08). Θα μου πειτε πως κανεις ετσι ρε Παναγιωτη, πας και βαζεις ενα aftermarket. Να σας πω οτι δεν με νοιαζει, αλλα ρε γμτ, η κοροιδια και μονο φτανει!!!

Δεν το κατάλαβα; :lol:

Τι θα πει πας και βάζεις aftermarket;

Δηλαδή γιατί να είσαι εσύ υποχρεωμένος να κάνεις αυτή τη κίνηση που εκτός από επιπλέον χρήματα (έστω και αυτά τα 100 Ε για ένα απλό mp3 player), θα χάσεις και χρόνο :D .

Για μένα κακώς που δεν έκανες φασαρία για να σου βάλουν αυτό που υποσχέθηκαν. Ήταν σα να σε κοροϊδεύουν! B)

Link to comment
Share on other sites

Για μένα κακώς που δεν έκανες φασαρία για να σου βάλουν αυτό που υποσχέθηκαν. Ήταν σα να σε κοροϊδεύουν! :whistling:

Φασαρια τους εκανα, :D ειπαν οτι θα το κοιταξουν ( και καλαν :whistling: ) και ακομα το κοιταζουν. Με τη συγκεκριμενη αντι/πεια, δεν εχω κανενα παραπονο μιας και εχουμε αγορασει οικογενειακως πολλα οχηματα (1 golf fsi, 1 golf tsi, 1 jetta tsi, 1 polo 101 9N, 1 trasporter T5). Με την συγκεκριμενη πωλητρια τα εχω new_grrrr.gif γιατι φαινεται δεν ηξερε τι της γινοταν withstupid.gif απο οτι συμπερανα. Απλως κριμα. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Φασαρια τους εκανα, :thumbsup: ειπαν οτι θα το κοιταξουν ( και καλαν :whistling: ) και ακομα το κοιταζουν. Με τη συγκεκριμενη αντι/πεια, δεν εχω κανενα παραπονο μιας και εχουμε αγορασει οικογενειακως πολλα οχηματα (1 golf fsi, 1 golf tsi, 1 jetta tsi, 1 polo 101 9N, 1 trasporter T5). Με την συγκεκριμενη πωλητρια τα εχω new_grrrr.gif γιατι φαινεται δεν ηξερε τι της γινοταν withstupid.gif απο οτι συμπερανα. Απλως κριμα. <_<

Ακόμα χειρότερα :thumbsup:

Από τη στιγμή που έχετε αγοράσει τη μισή αντιπροσωπεία tongue.gif θα έπρεπε να σου κάνουν δώρο το RNS 510 (αν το γράφω σωστά) με όλα τα ηχεία και όχι να το ψάχνουν ακόμα για το αν έχει mp3! :thumbsup:

Αν θες να είσαι σωστός έτσι κάνεις -_-

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα χειρότερα :thumbsup:

Από τη στιγμή που έχετε αγοράσει τη μισή αντιπροσωπεία tongue.gif θα έπρεπε να σου κάνουν δώρο το RNS 510 (αν το γράφω σωστά) με όλα τα ηχεία και όχι να το ψάχνουν ακόμα για το αν έχει mp3! :thumbsup:

Αν θες να είσαι σωστός έτσι κάνεις :thumbsup:

Αυτο τους ειπα και εγω!!!! Απο το '04 εως και φετος το Φεβρουαριο εχουμε δωσει κανα 100.000+ και οι γυφτοι, γιατι περι αυτου επροκειται, την κλασικη καραμελα, δωρο ο συναγερμος!!!! rocket.gifmachinegun.gifshockgun.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτο τους ειπα και εγω!!!! Απο το '04 εως και φετος το Φεβρουαριο εχουμε δωσει κανα 100.000+ και οι γυφτοι, γιατι περι αυτου επροκειται, την κλασικη καραμελα, δωρο ο συναγερμος!!!! rocket.gifmachinegun.gifshockgun.gif

Πήγες πρώτα σε καμιά άλλη αντιπροσωπεία να ρωτήσεις τι δώρα που μπορούν να σου κάνουν;

Κανονικά αφού είδες οτι μέχρι στιγμής σου έκαναν δώρο το συναγερμό και μόνο (ο οποίος δεν πρέπει να τους κοστίζει πάνω από 50 Ε, μπορεί να λέω και πολλά) έπρεπε κι εσύ με τη σειρά σου να παίξεις πιο δυναμικά:

"Στη τάδε αντιπροσωπεία μου κάνουν δώρο αυτό, στην άλλη εκείνο κτλ κι εγώ είμαι ακόμα στο ψάξιμο! Πείτε κι εσείς τι δώρο μου κάνετε να δω από που με συμφέρει να το αγοράσω!" upyours.gif ή "κάντε μου καλύτερη προσφορά να το πάρω από εσάς" ;)

Απλά και ξεκάθαρα

Edited by Tallman
Link to comment
Share on other sites

A...kai mena etsi...mou ekanan dwro ton synagermo kai enan doniti!

''An den s aresei o synagermos na pa na G@MITHEIS!!''

Εμένα πάντως μου έκαναν δώρο το συναγερμό(150Ε και καλά :rolleyes: ) και το αισθητήρες παρκαρίσματος (πάλι 150Ε) και αυτό γιατί βαρέθηκα να κάτσω να ψάξω σε άλλες αντιπροσωπείες (κακώς :unsure: )

Όμως επειδή μου είχε πει ο πωλητής οτι μαζί με τους αισθητήρες θα μου βάλει και οθονήτσα που θα δείχνει την απόσταση δίπλα από το τιμόνι και μετά μου τα γύρισε οτι και καλά παρουσιάσανε προβλήματα και δε τις βάζουνε πια (λες και δεν μπορούσαν να βάλουν κάποιο άλλο aftermarket, γιατί εργοστασιακό δε θα ήταν για κανένα λόγο), του ζήτησα κι εγώ τα λεφτά που έκανε το δώρο, να πάω έξω και να το βάλω μόνος μου tongue.gif .

Μου δώσανε λοιπόν 150Ε στο χέρι!! ;)

(και φυσικά εγώ δεν το έβαλα ποτέ tongue.gif )

Link to comment
Share on other sites

Αντιπροσωπεία VW Δεμερλιώτη στην Καρδίτσα:

έκανα το σέρβις των 15.000 χλμ και πλήρωσα 95 ευρώ.

τώρα δεν ξέρω αν είναι πολλά ,

πάντως μου φάνηκαν καλά :blush: ,

μετά από έρευνα που

έκανα σε αντιπροσωπείες της Αθήνας.

Η μόνη χαζομάρα που έγινε ήταν η αλλαγή στη βάση της

πίσω πινακίδας. Η παλιά είχε τη διεύθυνση της KARENTA (από

όπου και το αγόρασα) και αυτοί αποφάσισαν να την αλλάξουν

να φαίνεται η δικιά τους εταιρεία. Αποτέλεσμα: δέκα μέρες μετά και

ενώ οδηγούσα στην εθνική οδό, λάσκαρε η μία βίδα και η πινακίδα

κρεμόταν κάθετα. <_< Αν δεν με ειδοποιούσαν οι άλλοι οδηγοί μπορεί

και να την έχανα στην εθνική. knife.gif

Αύριο πάω για τα 30.000 χλμ οπότε θα σας πω και τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο πάω για τα 30.000 χλμ οπότε θα σας πω και τιμή.

Τι έγινε τελικά; Ακόμα δεν το έχεις πάει;

Λοιπόν να πω εγώ που το πήγα εδώ και αρκετό καιρό στο Ρώρρη (Λυκόβρυση)

ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ:

-Φίλτρο 15,54Ε

-Φίλτρο 20,19Ε

-Φίλτρο καυσίμο 29,82Ε

-Φίλτρο λαδιου 13,88Ε

-Αναλώσιμα 3,50Ε

-Συντηρητικό 7,74Ε

-ΣΥΝΟΛΟ ---> 90,67Ε ---->έκπτωση 10%----> 81,61Ε + 15,51Ε (Φ.Π.Α.) = 97,12Ε

ΕΡΓΑΣΙΑ + ΚΑΡΤΑ ΚΑΥΣΑΕΡΙΟΥ

-Σέρβις γενικό Golf 110Ε----->έκπτωση 10%-----> 99Ε

-Κάρτα ελέγχου καυσαερίων 8,40Ε

-ΣΥΝΟΛΟ ---> 107,40Ε + 20,41Ε (Φ.Π.Α.) = 127,81Ε

¶ρα

ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ ΓΙΑ 30.000 ΧΛΜ. ΧΩΡΙΣ ΚΟΣΤΟΣ ΛΑΔΙΩΝ + ΚΑΡΤΑ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ

127,81Ε + 97,12Ε = 224,93Ε

+ΛΑΔΙΑ (CASTROL EDGE 5W30 από internet) ----> 54Ε

ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ -----> 278,93Ε :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.