Jump to content
Alex7

Αντιπροσωπείες

Recommended Posts

Σάμπως εμείς το πήραμε νωρίτερα από τους 5 μήνες;....

Σοβαρά;; Δεν είμαι ο μόνος που δουλεύουν δλδ; Τοτε γιατί λένε 3,5 μήνες το πολυυυυυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πλησιάζω τους 3 μήνες, θεωρητικά θα το έχω λίγο πριν τους κλείσω... Το πρόβλημά μου είναι ότι ταυτόχρονα θα

έχω κλείσει με το αυτοκίνητο πληρωμένο μέχρι τελευταίο ευρώ 1 μήνα πριν από την παραλαβή. Υπάρχει άλλος που

του ζήτησαν το ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,πρώτη φορά γράφω

Θα ήθελα τη βοήθεια σας για την παραλαβή του Golf 6 1.2 TSI BMT 105HP Comfortline

Είχα αυτοκίνητο για απόσυρση, το οποίο παρελήφθεί αυτή την εβδομάδα από την εταιρεία ανακύκλωσης μέσω του VW αντιπροσώπου στον Κηφισό. Ο αντιπρόσωπος μου είπε θα παραλάβω αφού τελείωσει η απόσυρση (περίπου 30 ημέρες)

Έχω κλείσει το Comfortline, αν και έχει καταργηθεί, επειδή ήθελα BMT, αλλά ο αντιπροσωπος μου είπε ότι υπάρχει σε στοκ στην ελλάδα στην κοσμοκαρ.

Το ερώτημα μου, αν μπορείτε να βοηθήσετε, -επείδη όπως καταλαβαίνω το αμάξι υπάρχει κάποιο διάστημα στην ελλάδα- τι θα πρέπει να κοιτάξει κάποιος κατά την παραλαβή του? Χλμετρα? πόσα είναι αποδεκτά? και οτιδήποτε άλλο χρήσιμο!

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Στην έκθεση αυτοκινήτου το Δεκέβρη παρήγγειλε ο κουμπάρος μου από το περίπτερο τους

το 160αρι Golf Generation DSG με μοναδικό εξτρά τους προβολείς ομίχλης.

Παρέλαβε σε 3 μήνες και 10 ημέρες και πήρε δώρο συναγερμό, αισθητήρες παρκαρίσματος πίσω,

5 χρόνια δωρεάν σέρβις, και αν δεν κάνω λάθος ή ολόκληρη την επέκταση εγγύησης δωρεάν ή

στην μισή τιμή.

Δηλώνει ευχαριστημένος απόλυτα..

Link to comment
Share on other sites

Με τις παρακάτω αντιπροσωπείες έχω συχνές συναλλαγές σε αναλώσιμα - service και αξεσουάρ > 25000E.

Επίσης κατά διαστήματα έχουν αγοραστεί αυτοκίνητα σε μερικές από αυτές.

Αξιολόγηση 0-5.

1. VW Λαμίας Σταμούλης

Εξυπηρέτηση - Ευγένεια - Παραμονή στο χώρο service 5

Γνώσεις - Ανταλλακτικά - Στοκ 5

Σερβις - Τεχνογνωσία 4

Αναμονή - Αμάξι Εξυπηρέτησης κλπ 3

Τιμές 5

Εξυπηρέτηση μετά την Αγορά 5

2. VW Μυτιλήνη Ασημίνος - Στεφανίδης

Εξυπηρέτηση - Ευγένεια - Παραμονή στο χώρο service 4

Γνώσεις - Ανταλλακτικά - Στοκ 2

Σερβις - Τεχνογνωσία 3

Αναμονή - Αμάξι Εξυπηρέτησης κλπ 5

Τιμές 4

Εξυπηρέτηση μετά την Αγορά 4

3. VW Παζαρόπουλος Μηχανιώνα

Εξυπηρέτηση - Ευγένεια -Παραμονή στο χώρο service 5

Γνώσεις - Ανταλλακτικά - Στοκ 3

Σερβις - Τεχνογνωσία 4

Αναμονή - Αμάξι Εξυπηρέτησης κλπ 5

Τιμές 3

Εξυπηρέτηση μετά την Αγορά 4

4. VW Μανδύλας Καλοχώρι

Εξυπηρέτηση - Ευγένεια -Παραμονή στο χώρο service 4

Γνώσεις - Ανταλλακτικά - Στοκ 5

Σερβις - Τεχνογνωσία 4

Αναμονή - Αμάξι Εξυπηρέτησης κλπ 3

Τιμές 3

Εξυπηρέτηση μετά την Αγορά 3

5. VW Ετέα Θεσ/νίκη

Εξυπηρέτηση - Ευγένεια - Παραμονή στο χώρο service 2

Γνώσεις - Ανταλλακτικά - Στοκ 3

Σερβις - Τεχνογνωσία 2

Αναμονή - Αμάξι Εξυπηρέτησης κλπ 3

Τιμές 3

6. VW Autonet Βαρης

Εξυπηρέτηση - Ευγένεια - Παραμονή στο χώρο service 4

Γνώσεις - Ανταλλακτικά - Στοκ 3

Σερβις - Τεχνογνωσία 4

Αναμονή - Αμάξι Εξυπηρέτησης κλπ 5

Τιμές 4

7. VW Λ. Αλεξάνδρας

Εξυπηρέτηση - Ευγένεια - Παραμονή στο χώρο service 2

Γνώσεις - Ανταλλακτικά - Στοκ 2

Σερβις - Τεχνογνωσία 3

Αναμονή - Αμάξι Εξυπηρέτησης κλπ 2

Τιμές 2

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο το ΙΚΑ με ενα πακιστανο να περιμενει ,μια να κοιμαται διπλα του ,δυο γριες να ξεψειριαζονται και να λενε οτι στο πολεμο ητανε συνιθησμενο και αλλη μια να φοβαται μην της φαμε την σειρα, το καλυτερο ξεσπασμα ητανε το τηλεφωνημα της VW που δεχτηκα στο αν ειμαι ευχαρηστημενος.. επεσε το ΚΡΑΞΙΜΟ του αιωνα 35 λεπτα..Ααααχχχ το ΚΑΡΑευχαρηστηθηκααα..!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα σήμερα να παραλάβω την επέκταση της εγγύσης και είχα 3 επισήμανσεις για το αυτοκίνητο.Μπήκαμε με τον μηχανικό κανάμε μια γύρα είχα όντως δικίο μου τις βρήκε συζυτήσαμε την λύση.Μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος απο τον Αρζουμανιδη στα μουδανια.Εχώ πάει και Ετεα και στις 2 και Παζαροπουλο.Μεχρι στιγμης με διαφορα καλυτερα στον αρζουμανιδη

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα. Θέλω να πάω για λιπαντικό service το tsi 140 μου Αθήνα, και ζητάω τη γνώμη σας για τους παρακάτω. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά! Α και οποιοσδήποτε έχει καλή εμπειρία, από εξουσιοδοτημένο ή μη, μου λέτε!

1.Τσακουλιερης Ηλιας Αιγάλεω

2. Θεοδωρακάκης - Μεταμόρφωση, Λεωφόρος Γεωργίου Παπανδρέου 114

3. Παζαρόπουλος - Ταύρος Πειραιώς 181

4. Autonet, 2ο χλμ. Λεωφ. Κορωπίου - Βάρης & Ήρωνος

5. auto club νεα φιλαδέλφεια

6. Direct Express Μεταμόρφωση

Τατοϊου 46, Σωκράτους & Πιερίας

144 51, Μεταμόρφωση Αττικής

7.ABT - Sportsline Λεωφόρος Κωνσταντίνου Καραμανλή 191, 13671 Αχαρνές

8. kokkinakis-service

p.s. sorry για το διπλοποστάρισμα.

Edited by vathom
Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπικη εμπειρια εχω παει στα 1) Τσακουλιερης ,5) auto club ,6) Direct express, για διαφορες εργασιες. τα αξιολογω με τον Τσακουλιερη πολυ μπροστα απο τους αλλους δυο που σου λεω και με την Direct express (μιλαμε για τμημα service oχι ανταλακτικα/φανοποι.) πολυ πισω στο θεμα service/συμπεριφορα και απο οσα μου εχουν μεταφερει γνωστοι ,αλλα και εχω δει προσωπικα. Το τμημα με τους φανοποιους της Direct λεει με βαση τις τιμες που εχω ακουσει μονο αν πληρωνει ...ο αλλος!

Για τα αλλα που αναφέρεις δεν εχω παει και δεν εχω γνωμη. Θα σου προτεινα οπου και να πας να παρεις τα υλικα σου (λαδια φιλτρα κτλ) ωστε να γλιτωσεις ασκοπες χρεωσεις σε αυτα και να βαλεις μαρκα της επιλογης σου.

Link to comment
Share on other sites

kalispera pasidia eimai neos sto club prin 15 meres pariggila kai egw to golf 1600 tdi generetion mou ipan apo ti antiprwsopia oti to aytokinito exei ebdomada paragwghs 33 kai mou ipan tha to exw gyro sta teli aygoustou me arxes septevri alla ekei pou me provlimatizi einai oti i 33 ebdomada paragwghs xekinai stis 14 aygoustou pws ginete na to paralavw mesa se 20 me 25 meres steki ayto??? mipos xeri kanis na mou apantish anipomono pws k pws na erthi

Link to comment
Share on other sites

Πήγα χθές το μεσημέρι ξανά στην Karenta και τους έδειξα την δυσφορία μου.

Ο πωλητής μου είπε ακόμη μια φορά οτι έχω δίκιο και οτι θα κάνει ότι μπορεί για να με ικανοποιήσει. Τους είπα οτι θέλω να πάω το αυτοκίνητο σε ένα δικό μου κατάστημα πλυσίματος/γυαλίσματος (AutoCare στην Αμφιθέας) που είναι 50 μέτρα απο την Karenta και να αναλάβουν αυτοι εκ νέου το κόστος της σωστής αποκέρωσης - γυαλίσματος.

Ο πωλητής αρνήθηκε λέγοντας μου οτι έχουν 4 φανοποιεία και δεν θα δεχθεί ο προιστάμενος να δώσουν το αυτοκίνητο σε εξωτερικό κατάστημα.

Τέλος πάντων του είπα οτι με την πρώτη περίπτωση θα καθάριζαν πιο εύκολα μαζί μου γιατί μετά την ευθύνη για την κατάσταση του αυτοκινήτου θα την είχα εγώ. Τώρα που θέλουν να το καθαρίσουν αυτοί, του ξεκαθάρισα να έχει έτοιμο εναν φάκελο με 300€ διότι αν δω το παραμικρό θα κάνω το μαγαζί άνω κάτω και θα ζητήσω πίσω τα λεφτά που μου χρεώσανε για την προετοιμασία του αυτοκινήτου.

Του είπα επίσης οτι άκουγα απο πάρα πολλους γνωστους, φίλους, μέσω forums στο Internet πως κόσμος τους βρίζει (την Karenta) για το πως παραδίδουν τα αυτοκίνητα στους πελάτες τους, αλλα νόμιζα οτι είναι υπερβολές. Τώρα κατάλαβα οτι όσα λέγονται και λίγα είναι.

Φανταστείτε ποσο πολύ έχω γίνει καχύποπτος που πήγα το αυτοκίνητο χθές το απόγευμα σε ένα γνωστό μου φανοποιείο για να ελέγξει αν είναι τρακαρισμένο, ξαναβαμμένο κτλ. Ευτυχώς όμως όλα είναι καλά.

Υ.Γ. Τι γ@μ@το αμάξι είναι αυτό ρε παιδιά ? Έχω πάθει την πλάκα μου. Είμαι πολύ χαρούμενος που έχω στα χέρια μου αυτό το Golf :roadrage:

Καλησπέρα,

το 2005 αγόρασα το προηγούμενα αμαξι μου (Golf 1,4 FSI μεταλλικο μπλε) από την ΚΑΡΕΝΤΑ στη Συγγρού.

Λόγο επαγγελματικού ταξιδιού το παρέλαβε ο πατέρας μου. Οταν γύρισα κ το αντίκρησα δεν πίστευα στα μάτια μου.

Λεπτές γρατσιουνιές παντού (φαίνονται μονο υπο γωνία σε έντονο ήλιο). Ρώτησα τον ανθρωπο εαν το επλύνε κ απάντηση

αρνητικά. Όπως το παρέλαβε έτσι το έβαλε στη θέση πάρκινγκ. Πήγα κ ζήτησα τον λόγο απο την Καρεντα κ η αντιμετώπιση

ήταν απαράδεκτη! Με κατηγορήσανε πώς εγώ το έπλυνα το αμάξι με κουβά κ ο κουβάς είχε άμμο. Τους εξήγησα λοιπόν

πώς έχω μόνο λάστιχο κ δεν μάλλον αυτες είναι οι πρακτικές που χρησιμοποιούν οι ίδιοι! Ακρη δεν έβγαλα τελικά (Ουτε με τα κεντρικά ούτε με γερμανία).

ΑΠο εκεί κ πέρα δοκίμασα κ πήγα Φιλοσίδη στο Βύρωνα. Έμεινα έκλπυκτος απο την συμπεριφορά κ την ευγενια κ αγόρασα το επόμενο αυτοκίνητο απο εκεί

αφού πούλησα το προηγούμενο. (Golf TSI - DSG). Μου έβγαλε το πρόβλημα με τον συμπλέκτη κ έτυχε να το τεστάρει ο ίδιοσ ο Φιλοσίδης κ είδε το προβλημα.

Ήρθε δύο φορες ομαδα απο την Κοσμοκαρ για να επιβεβαιώσουν την βλάβη κ δεν δείχαν να έχουν διάθεση να αναλάβουν το κόστος. Ο Φιλοσίδης όμως τους έποιασε κ τους μίλησε κ τελικά είχε περασει. Προσωπικά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος με οτν Φιλοσιδη.

Link to comment
Share on other sites

kalispera pasidia eimai neos sto club prin 15 meres pariggila kai egw to golf 1600 tdi generetion mou ipan apo ti antiprwsopia oti to aytokinito exei ebdomada paragwghs 33 kai mou ipan tha to exw gyro sta teli aygoustou me arxes septevri alla ekei pou me provlimatizi einai oti i 33 ebdomada paragwghs xekinai stis 14 aygoustou pws ginete na to paralavw mesa se 20 me 25 meres steki ayto??? mipos xeri kanis na mou apantish anipomono pws k pws na erthi . as mou apantisi kaios pou na xeri please

Link to comment
Share on other sites

kalispera pasidia eimai neos sto club prin 15 meres pariggila kai egw to golf 1600 tdi generetion mou ipan apo ti antiprwsopia oti to aytokinito exei ebdomada paragwghs 33 kai mou ipan tha to exw gyro sta teli aygoustou me arxes septevri alla ekei pou me provlimatizi einai oti i 33 ebdomada paragwghs xekinai stis 14 aygoustou pws ginete na to paralavw mesa se 20 me 25 meres steki ayto??? mipos xeri kanis na mou apantish anipomono pws k pws na erthi . as mou apantisi kaios pou na xeri please

Kαλοταξιδο ευχομαι φιλε και με το καλο να σου ερθει!!Σε καταλαβαινω απολυτα καθως ολοι ετσι νιωθαμε οταν περιμεναμε!! :clapping: Λοιπον ναι σε 20 με 25 μερες που σου ειπαν θα ειναι το αυτοκινητο εδω.Εμενα μου ειχαν δωσει βδομαδα παραγωγης Μαιο και αρχες Ιουνιου το ειχα στα χερια μου! :acute:

Link to comment
Share on other sites

Kαλοταξιδο ευχομαι φιλε και με το καλο να σου ερθει!!Σε καταλαβαινω απολυτα καθως ολοι ετσι νιωθαμε οταν περιμεναμε!! :clapping: Λοιπον ναι σε 20 με 25 μερες που σου ειπαν θα ειναι το αυτοκινητο εδω.Εμενα μου ειχαν δωσει βδομαδα παραγωγης Μαιο και αρχες Ιουνιου το ειχα στα χερια μου! :acute:

se eyxaristo poli file mou gia tin voithia sou anipomono pos k pos. dhlabh apo tis 14 aygoustou pou xekinaei h edbomada paragwghs tha to exw gyro stis 10 septemvri :db: :db: :db:

Link to comment
Share on other sites

Από που να αρχίσεις και που να τελειώσεις με τις αντιπροσωπείες........

Τελευταίο service στην ΕΤΕΑ το  αυτοκίνητο βγήκε με 15 εκατοστά γρατσουνιά στον προφυλακτήρα μπροστά, ενώ την προηγούμενη φορά ήταν ο πίσω προφυλακτήρας τυχερός, άλλα το καλύτερο είναι πως όταν το έκανα θέμα και ζήτησα να δούμε τα βίντεο από τις κάμερες που παρακολουθεί τον χώρο, ξαφνικά ήταν χαλασμένες. 

Από την άλλη ο Μανδύλας ο αρχικλέφταράς που είναι και η πιο πρόσφατη κακή εμπειρία, αφού κατάκλεψε ένα φίλο μου, που δυστυχώς ο κακόμοιρος είχε ατύχημα με εταιρικό και αναγκάστηκε να πάει εκεί......... την συνέχεια δεν χρειάζεται να την αναλύσω οι άνθρωποι είναι αισχροί και λωποδύτες.

Τα αποτελέσματα της άθλιας εξυπηρέτησης και του κλεψίματος των αντιπροσωπειών είναι να αναγκάζομαι να κάνω τα service εκτός αντιπροσωπείας,  να χάνω το όποιο RECALL έχει βγει, να χάνω πιθανόν μεταπωλητική αξία του αυτοκινήτου αφού δεν έχει τα service αντιπροσωπεία, να μην έχω επέκταση εγγύησης και πολλά άλλα.

Το χειρότερο είναι πως δεν υπάρχει τρόπος προστασίας του καταναλωτή και της περιουσίας του και δυστυχώς πρέπει να δέχεσαι όλη αυτή την βρόμικη κακομεταχείρηση.

Γιατί όμως ρε παιδιά ???? Γιατί να το δεχτώ αυτό το μπου@@@λο ????? Πως θα το αλλάξουμε?????      

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το θέμα με τα χτυπήματα και τις γρατζουνιές λύνεται εύκολα όταν το βάλεις να υπογράψει κάτω από 

το έντυπο παραλαβής του αυτοκινήτου και αφού το έχει ελέγξει ο ίδιος οτι παρελήφθη αγρατζούνιστο ή με την τάδε 

μόνο ζημιά κτλ..

Οχι οτι το έχω κάνει εγώ ακόμη αλλά αν τους ζορίζαμε και το κάναμε όλοι μας θα είχαν λίγο τσίπα πάνω τους 

και θα πρόσεχαν τις ξένες περιουσίες όπως τις δικές τους...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο αρνητική διάθεση για τις αντιπροσωπείες... Σε κάποια πράγματα ίσως φταίει και ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου που τους αφήνει το περιθώριο να τον κλέψουν ή να τον κοροϊδέψουν...

 

Όταν γίνεται η παράδοση του αυτοκινήτου στον "τεχνικό σύμβουλο" το αυτοκίνητο ελέγχεται περιμετρικά για τυχών χτυπήματα ή γρατζουνιές τα οποία και σημειώνονται στο φύλο εργασιών. Ότι δεν είναι σημειωμένο και παρουσιαστεί κατά την παραλαβή του αυτοκινήτου είναι υποχρεωμένοι να αναλάβουν την ευθύνη...

 

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το service των αντιπροσωπιών, βέβαια είμαι παρόν στο service... "Όπου είναι τα αυτοκίνητο θα είμαι και εγώ" τους λέω, τους το ζητάω και δεν μου το έχουν αρνηθεί ποτέ... Για δουλειές φανοποιείου (ευτυχώς δεν έχω χρειαστεί ποτέ) δεν θα τους επέλεγα είναι η αλήθεια και δεν υπάρχει και λόγος να τους διαλέξει κάποιος... Υπαρχουν εξαιρετικά φανοποιεία εκτός των αντιπροσωπιών...

 

Επίσης για κάποιον που θεωρεί ότι οι τιμές αλλά και η εξυπηρέτηση του service των αντιπροσωπιών είναι κακή, υπάρχουν αρκετά αξιόλογα εξουσιοδοτημένα συνεργεία vw που σφραγίζουν κανονικότατα το βιβλίο service (για να μην χαθεί η εγγύηση) αλλά και είναι ενημερωμένα για τα recall...

 

Προσωπικά θα συνεχίσω να κάνω τα service μου στην αντιπροσωπία μέχρι το τέλος της εγγύησης και μετά θα ψάξω να βρω ένα καλό εξουσιοδοτημένο συνεργείο κοντά μου για να τα κάνω εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε free4golf θα ήθελα να μας ενημερώσεις σε ποια ουτοπία-αντιπροσωπεία έχεις βρει όλη αυτή την αντιμετώπιση. Πιθανόν όντως να είσαι ευχαριστημένος απο τις επισκέψεις σου στην αντιπροσωπεία, να μην σου κρυψω πως και εγώ έχω τύχει να φύγω ευχαριστημένος απο το service και την εξυπηρέτηση κάποτε. Βέβαια αυτό κρατά μέχρι να σου τύχει η στραβη και μετά η επόμενη στραβη και μετά η επόμενη ...... Οπως αναφέρει το προηγούμενο μυνημα μου για αυτό που έπαθε ο φίλος μου, αν καθισω και σου αναλύσω την ιστορία θα καταλάβεις ότι μιλάμε για καρτέλ που κλεβει μπροστά στα ματιά σου χωρίς να μπορείς να κανείς τίποτα. Οπως προανέφερα δεν υπάρχει τρόπος να προστατεψεις την περιουσία σου...... μακάρι να μην σου βγει στραβη ποτέ και να είσαι πάντα ικανοποιημένος όπως σίγουρα ειναι πολλοί απο εδώ μέσα.

ΥΓ. Σε κάποιο σημείο γράφεις ότι για τα recall ενημερώνονται και τα εξουσιοδοτημένα κάτι που ειναι τελείως εκτός πραγματικότητας, μόνο στην αντιπροσωπεία γίνεται αυτό. Και τελειώνοντας πίστεψε με λόγω ημιμαθειας του καταναλωτή, εάν με το καλό φτάσεις στην ημέρα που πουλησεις το αυτοκίνητο σου και τα service ειναι εκτός αντιπροσωπείας υπάρχει περίπτωση να επηρεάσει την τιμή αγοράς. Ο καθένας ας βγάζει τα συμπέρασματα του βάση των εμπειριών του.

Link to comment
Share on other sites

Ακούω χρόνια τώρα διάφορα για τις αντιπροσωπείες. Στα 4 δικά μου vw και ένα εταιρικό Audi που είχα από το 1992 μέχρι σήμερα κάνοντας σχεδόν όλα τα σέρβις σε Ετεα στη Θεσσαλονίκη και Καρεντα στην Αθήνα, έχω να πω οτι για το μόνο που διαφωνώ είναι οι τιμές ειδικά στα εργατικά. Αυτή η χρονοχρέωση δεν παίζεται! 65 ευρώ η χρονομοναδα. Κατά τα άλλα ποτέ δεν είχα πρόβλημα ή αστοχία διάγνωσης. Το αυτοκίνητο ήταν όσο καθαρό το έδινα και πάντα μου έκαναν και κάτι επιπλέον χωρίς χρέωση. Επίσης να θυμίσω οτι στα δύσκολα όλοι εκεί τρέχουμε για διάγνωση ή για δεύτερη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.