Jump to content
Alex7

Αντιπροσωπείες

Recommended Posts

Μολις βγει απο τη γραμμη παραγωγης δε νομιζω να κανει τοσα χλμ σε ελεγχους.Αλλα και παλι θα φροντιζαν απο εκει να μηδενισουν τον χιλιομετρητη.Εκει δεν υπαρχει ξεχνω.Ο καθε εργατης κανει συγκεκριμενες εργασιες που εχει μαθει να τιςκανει μηχανικα.Το πιθανοτερο ειναι τα 105 χλμ να εγιναν αφου εφυγε απο το εργοστασιο.

σίγουρα και δεν υπάρχει εκει ξεχνώ, αλλά ξεκίνησα με τις καλύτερες περιπτώσεις και τελείωσα με τη χειρότερη ....

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου παει το μυαλο οτι εγινε ενα μινι τεστ ντραιβ στο αμαξι για λιγες μερες........ Εξ ου και οι αραχνες στο αμαξι(απο την παρκετεζα)...

Μακαρι να ειμαι λαθος...

Οπως και να εχει, να το ευχαριστηθεις και καλα χιλιομετρα να κανεις!! Ειναι εργαλειο.. :ermm:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε KIRRA έχεις δίκιο για τα χιλιόμετρα. Και είναι ένας ακόμα λόγος που προβληματίζομαι.

Ο πωλητής μου είπε οτι όντως τα χιλιόμετρα είναι αρκετά, αλλά γενικά απο εδώ απο εκεί μαζεύονται (SIC).

Δεν ξέρω τι να κάνω. Στο σχετικό thread εδώ μέσα διάβασα και άλλες περιπτώσεις παιδιών που πήραν το αυτοκίνητο τους με πολλά χιλιόμετρα (50-60), αλλά νομίζω οτι εγώ έχω ρεκόρ.

Απο την άλλη σκέφτομαι οτι αν θέλει κάποιος πονηρός να κάνει test drive με ένα καινούργιο αυτοκίνητο απλώς βγάζει την φίσα απο το κοντέρ και δεν γράφει τίποτα ή απλά σου γυρίζει το κοντέρ.

Είμαι σε δίλημμα: Απο την μία σκέφτομαι να μην χαλαστώ άλλο, να το ξεχάσω και να απολαύσω το αυτοκίνητο μου ή απο την άλλη την Δευτέρα που θα τους το πάω να ζητήσω να μου απαντήσουν γραπτώς πως προέκυψαν στο αυτοκίνητο μου αυτά τα χιλιόμετρα. Εσεις τι προτείνετε ??

Σιγουρα μην χαλαστεις και απολαυσε το αμαξακι σου.

Απο την αλλη ομως καλο ειναι να τους ζητησεις να σου πουν το πως προεκυψαν γιατι ειναι πολυ εκτος των συνηθισμενων οριων (και μαλιστα δωσε τους να καταλαβουν οτι εισαι σιγουρος οτι καποιος 'δοκιμαζε' το αυτοκινητο σου πριν το παραλαβεις). Το αν θα κερδισεις τιποτα ισως να μην παιζει ρολο αλλα καλο ειναι να στριμωχτουν λιγο. Στην παραλαβη εχει γραφτει οτι το παρελαβες με τοσα χλμ?

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Στην παραλαβη εχει γραφτει οτι το παρελαβες με τοσα χλμ?

Στην παραλαβή (στα χαρτιά) έχει και αριθμό χιλιομέτρων που παραλάβαμε? :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω αλλα εφοσον βλεπεις οτι εχει τοσα χλμ στο κοντερ ηδη το λιγωτερο που κανεις ειναι να τους ζητησεις να το πιστοποιησουν εγγραφως για παν ενδεχομενο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω αλλα εφοσον βλεπεις οτι εχει τοσα χλμ στο κοντερ ηδη το λιγωτερο που κανεις ειναι να τους ζητησεις να το πιστοποιησουν εγγραφως για παν ενδεχομενο.

έτσι !! με μια υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 Ν.1599/1986 πιστεύω θα είναι μια χαρά ... αλλά ας μας πει κι ένας σχετικός με τους νόμους για επιβεβαίωση ...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε KIRRA έχεις δίκιο για τα χιλιόμετρα. Και είναι ένας ακόμα λόγος που προβληματίζομαι.

Ο πωλητής μου είπε οτι όντως τα χιλιόμετρα είναι αρκετά, αλλά γενικά απο εδώ απο εκεί μαζεύονται (SIC).

Δεν ξέρω τι να κάνω. Στο σχετικό thread εδώ μέσα διάβασα και άλλες περιπτώσεις παιδιών που πήραν το αυτοκίνητο τους με πολλά χιλιόμετρα (50-60), αλλά νομίζω οτι εγώ έχω ρεκόρ.

Απο την άλλη σκέφτομαι οτι αν θέλει κάποιος πονηρός να κάνει test drive με ένα καινούργιο αυτοκίνητο απλώς βγάζει την φίσα απο το κοντέρ και δεν γράφει τίποτα ή απλά σου γυρίζει το κοντέρ.

Είμαι σε δίλημμα: Απο την μία σκέφτομαι να μην χαλαστώ άλλο, να το ξεχάσω και να απολαύσω το αυτοκίνητο μου ή απο την άλλη την Δευτέρα που θα τους το πάω να ζητήσω να μου απαντήσουν γραπτώς πως προέκυψαν στο αυτοκίνητο μου αυτά τα χιλιόμετρα. Εσεις τι προτείνετε ??

τι εβδομαδα παραγωγης ηταν το αμαξι? εχει ηλιοροφη?

Link to comment
Share on other sites

τι εβδομαδα παραγωγης ηταν το αμαξι? εχει ηλιοροφη?

Δεν ξέρω τι εβδομάδα παραγωγής ήταν. Ήταν ετοιμοπαράδοτο απο το stock της αντιπροσωπείας.

Οχι δεν είχε ηλιοροφή ούτε κάποιο άλλο extra, ο εργοστασιακός εξοπλισμός του Highline μονο.

Link to comment
Share on other sites

+1 για την Autonet.

Μέχρι τώρα ευχαριστημένος. :faceless:

Φίλε δεν έχω μείνει καθόλου ευχαριστημένος με Autonet.

Αν δεις στο θέμα Αμάξωμα "Μεταλλικός θόρυβος κάτω από τη θέση του συνοδηγού" θα διαπιστώσεις ότι δεν μου έλυσαν το πρβ αλλά το σκέπασαν...και τελικά εξυπηρετήθηκα από καρέντα στον Πειραιά.

Επίσης το είχα πάει στην Autonet για ένα θόρυβο από ελαττωματική κλειδαριά και εδώ και 1 μιση μήνα αναμένω να με καλεσουν για να μου την αλλάξουν και ακόμα περιμένω ενώ μου είπαν σε μία εβδομάδα.

Από την Autonet μόνο από τον εξυπηρετικότατο πωλητή της έμεινα ευχαριστημένος από τεχνικής πλευράς...κουκουρούκου.

Να μη σου πω για έναν φίλο μου που του έμενε στο δρόμο το καινούργιο του golf και το κρατάγανε μέσα για 1 μήνα και...και δεν έβρισκαν τι ήταν και τελικά ήταν κάτι πάρα πολύ απλό- αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι ακριβώς -αλλά είχα κουφαθεί τότε που μου το πε!Ήταν από τα πρώτα που έπρεπε να κοιτάξουν.

Link to comment
Share on other sites

χα,καλησπερα σας κι απο εμενα!αυτο με το χρωμα και την αποκερωση που κανουν την ειχα παθειο κι εγω το 2002 απο τη καρεντα!καλοκαιρι καιρος και μου παραδιδουν το αμαξι χωρις να εχει κανει αποκερωση!μου λενε το μηχανημα ειναι καπου μακρια και να κλεισω ραντεβου για να κανου αποκερωση!καταπινω και λεω οκ!κανουν αποκερωση και μετα απο 2-3 εβδομαδες τσουπ,θολουρα,ασπριλες στο καπο!ξαναπαω απο εκει και μου λενε οτι εχει πεσει καποιο απορυπαντικο η καπου το παρκαρα και εσταξε απο πανω κατι!μολις του λεω οτι το αμαξι ειναι συνεχεια σε κλειστο γκαραζ και οτι μονο παραλια εχω παει,διλαδι πουθενα που να υπαρχει κατι απο πανω αρχισε αλλα κουφα!με τα πολλα το ξαναπερασαν και απο τοτε μονο απεξω περναω λογω δρομολογιου!περαστικα μας λοιπον και ασ μαθαινουμε για να μαθαινουν και αυτοι απο εμας στη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Και να πεις οτι πουλάνε 100 αμάξια την ημέρα όπως πριν απο 3-4 χρόνια, εν μέρει μπορείς να δικαιολογήσεις την υπεροπτική και αδιάφορη συμπεριφορά τους.

Σήμερα όμως που κυνηγάνε τους πελάτες με το τουφέκι, τέτοια φαινόμενα είναι απαράδεκτα και αδικαιολόγητα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως απο Φιλοσιδη απολυτα ευχαριστημενος σε ολα.

Και οπως ηταν το αμαξι στην παραδοση και φυσικα στην τιμη.

19.700 ΜΟΝΟ με rcd510 , φιμε πισω , συναγερμο , παρκτρονικ , 4ετη εγγυση απο επεκταση + 2 χρονια και 15 τοις εκατο εκπτωση σερβις για παντα. polo gti dsg7 .

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως απο Φιλοσιδη απολυτα ευχαριστημενος σε ολα.

Και οπως ηταν το αμαξι στην παραδοση και φυσικα στην τιμη.

19.700 ΜΟΝΟ με rcd510 , φιμε πισω , συναγερμο , παρκτρονικ , 4ετη εγγυση απο επεκταση + 2 χρονια και 15 τοις εκατο εκπτωση σερβις για παντα. polo gti dsg7 .

καλησπερα και καλως σας βρηκα!!

εχω παραγγειλει απο Φιλοσιδη το r line εκτος το οτι με γραφουν κανονικα κατα τα αλλα κανενα παραπονο!!! αν και μαλλον ειμαι εκτος θεματος αν μπορει καποιος να με βοηθησει? Παραγγελια απο 10 Μαρτιου και ακομα δεν εχω εβδομαδα παραγωγης!!! τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω παραγγείλει το Golf και πρέπει να πω ότι το γράψιμο από την αντιπροσωπεία είναι μεγαλειώδες, ανάξιο εταιρίας με τέτοιο όνομα.

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι μου ζήτησαν να το πληρώσω πριν εκτελωνιστεί (έχει έρθει στην Ελλάδα). Έχει συμβεί σε κάποιον άλλον;

Εδώ και 10 μέρες πλήρωσα και περιμένω... Καλή-χρυσή η Volkswagen, αλλά η γραφειοκρατεία και η αδιαφορία της κάνει το Δημόσιο

να φαίνεται ελβετικό ρολόι. Όλο "αυτό το κάναμε λάθος" και "εκείνο θα πάρει πολύ χρόνο".Έχω την αίσθηση ότι δεν ξέρουν τι ακριβώς κάνουν

και τι θέλουν από εμένα και τους συνεργάτες τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω παραγγείλει το Golf και πρέπει να πω ότι το γράψιμο από την αντιπροσωπεία είναι μεγαλειώδες, ανάξιο εταιρίας με τέτοιο όνομα.

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι μου ζήτησαν να το πληρώσω πριν εκτελωνιστεί (έχει έρθει στην Ελλάδα). Έχει συμβεί σε κάποιον άλλον;

Εδώ και 10 μέρες πλήρωσα και περιμένω... Καλή-χρυσή η Volkswagen, αλλά η γραφειοκρατεία και η αδιαφορία της κάνει το Δημόσιο

να φαίνεται ελβετικό ρολόι. Όλο "αυτό το κάναμε λάθος" και "εκείνο θα πάρει πολύ χρόνο".Έχω την αίσθηση ότι δεν ξέρουν τι ακριβώς κάνουν

και τι θέλουν από εμένα και τους συνεργάτες τους.

ΠΟΤΕ :drinks: δεν πληρώνεις κάτι που δεν έχεις δεί και ελέγξει, η προκαταβολή που έδωσες περιέχει τα έξοδα εκτελωνισμού.

Πάρε τηλέφωνο την Cosmocar και ρώτα πότε ακριβώς θα έχεισ το αμάξι, και παραπονα αν έχεις απο την αντιπροσωπεια :whistling:

Link to comment
Share on other sites

μια απλη ερωτηση που μου κανει πιο σωστο να την γραψω εδω!!!

τα αυτοκινητα των αντιπροσωπειων τα οποια διατιθενται για

test drive τι γινονται μετα????

πωλουνται ως μεταχειρησμενα?

και αν ναι ο υποψηφιος αγοραστης γνωριζει οτι ειχαν αυτη τη χρηση??

Link to comment
Share on other sites

μια απλη ερωτηση που μου κανει πιο σωστο να την γραψω εδω!!!

τα αυτοκινητα των αντιπροσωπειων τα οποια διατιθενται για

test drive τι γινονται μετα????

πωλουνται ως μεταχειρησμενα?

και αν ναι ο υποψηφιος αγοραστης γνωριζει οτι ειχαν αυτη τη χρηση??

Συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

μια απλη ερωτηση που μου κανει πιο σωστο να την γραψω εδω!!!

τα αυτοκινητα των αντιπροσωπειων τα οποια διατιθενται για

test drive τι γινονται μετα????

πωλουνται ως μεταχειρησμενα?

και αν ναι ο υποψηφιος αγοραστης γνωριζει οτι ειχαν αυτη τη χρηση??

Τα αυτοκίνητα που χρησιμοποιούνται από την αντιπροσωπεία για test drive μετά από καποια χιλιόμετρα (γύρω στα 3000-5000 αν δεν κάνω λάθος) τίθενται προς πώληση ως μεταχειρισμένα (καθώς έχουν πινακίδες)αλλά επειδή τα χιλιόμετρα τους δεν είναι πολλά η απόκλιση από την τιμή του καινούριου δεν είναι πολύ μεγάλη... Μπορεί να υπάρξουν και περιπτώσεις επιτήδειων που να χρησιμοποιούν το αυτοκίνητο ως test drive [χωρίς να έχουν βγάλει πινακίδες (παράνομα!!!)] και να προσπαθούν να το πουλήσουν για καινούριο... Για αυτό πρέπει να είναι κάποιος πολύ προσεκτικός κατά την αγορά του αυτοκινήτου, ένα καινούριο αυτοκίνητο έρχεται από το τελωνείο το πολύ με 10km, όπως επίσης και η φθορά των ελαστικών του πρέπει να είναι μηδενική... Παρόλα αυτά δεν νομίζω ότι καποια από τις επίσημες αντιπροσωπίες VW θα ρίσκαρε να δυσφημιστεί προκειμένου να κερδίσει λίγες χιλιάδες ευρό παραπάνω!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα αυτοκίνητα που χρησιμοποιούνται από την αντιπροσωπεία για test drive μετά από καποια χιλιόμετρα (γύρω στα 3000-5000 αν δεν κάνω λάθος) τίθενται προς πώληση ως μεταχειρισμένα (καθώς έχουν πινακίδες)αλλά επειδή τα χιλιόμετρα τους δεν είναι πολλά η απόκλιση από την τιμή του καινούριου δεν είναι πολύ μεγάλη... Μπορεί να υπάρξουν και περιπτώσεις επιτήδειων που να χρησιμοποιούν το αυτοκίνητο ως test drive [χωρίς να έχουν βγάλει πινακίδες (παράνομα!!!)] και να προσπαθούν να το πουλήσουν για καινούριο... Για αυτό πρέπει να είναι κάποιος πολύ προσεκτικός κατά την αγορά του αυτοκινήτου, ένα καινούριο αυτοκίνητο έρχεται από το τελωνείο το πολύ με 10km, όπως επίσης και η φθορά των ελαστικών του πρέπει να είναι μηδενική... Παρόλα αυτά δεν νομίζω ότι καποια από τις επίσημες αντιπροσωπίες VW θα ρίσκαρε να δυσφημιστεί προκειμένου να κερδίσει λίγες χιλιάδες ευρό παραπάνω!!!

Δυστυχώς ΟΛΕΣ οι αντιπροσωπίες το κάνουν αυτό αλλά κάποιες απ' αυτές ΔΕΝ το λένε στον υποψήφιο αγοραστή (προσωπική εμπειρία όχι από VW)

αντ΄αυτού σου λένε το παραμύθι ότι το χρησιμοποιούσε ο διευθηντης κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ΟΛΕΣ οι αντιπροσωπίες το κάνουν αυτό αλλά κάποιες απ' αυτές ΔΕΝ το λένε στον υποψήφιο αγοραστή (προσωπική εμπειρία όχι από VW)

αντ΄αυτού σου λένε το παραμύθι ότι το χρησιμοποιούσε ο διευθηντης κλπ

ο οποίος πετούσε, δεν κυλούσε.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ΟΛΕΣ οι αντιπροσωπίες το κάνουν αυτό αλλά κάποιες απ' αυτές ΔΕΝ το λένε στον υποψήφιο αγοραστή (προσωπική εμπειρία όχι από VW)

αντ΄αυτού σου λένε το παραμύθι ότι το χρησιμοποιούσε ο διευθηντης κλπ

Που είναι το παραμύθι, αφού σου λένε ότι το αμάξι έχει οδηγηθεί από άλλον εννοείται ότι δεν θα δεχθείς να το πάρεις στη τιμή καινούριου!!!

Link to comment
Share on other sites

μια απλη ερωτηση που μου κανει πιο σωστο να την γραψω εδω!!!

τα αυτοκινητα των αντιπροσωπειων τα οποια διατιθενται για

test drive τι γινονται μετα????

πωλουνται ως μεταχειρησμενα?

και αν ναι ο υποψηφιος αγοραστης γνωριζει οτι ειχαν αυτη τη χρηση??

Πωλούνται σαν μεταχειρισμένα και γίνονται ανάρπαστα γιατί η τιμή πώλησης είναι πολύ δελεαστική.

Είναι στάνταρ "ρουσφέτι" το οποίο ζητάει όποιος έχει γνωστό σε εταιρία πώλησης αυτοκινήτων.

Καλές ευκαιρίες είναι ακόμα τα εταιρικά αυτοκίνητα τα οποία δίνουν στους υπαλλήλους τους οι αντιπροσωπείες και τα τελευταία χρόνια που η αγορά έχει κάτσει τους τα αλλάζουν κάθε 6 μήνες (για να φαίνεται οτι κάνουν πολλές ταξινομήσεις).

Σε κάθε περίπτωση όμως θα πρέπει να έχεις γνωστό στην αντιπροσωπεία γιατί όπως είπα πιο πάνω τα αυτοκίνητα αυτά αφενός γίνονται ανάρπαστα (και πωλούνται σε κλειστό κύκλο φίλων, γνωστών κτλ.) αφετέρου κάποια απο αυτά είναι ξεσκισμένα και δεν λέει να αγοράσεις ένα τέτοιο αμάξι στα τυφλά.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος εμπειρία από καθυστέρηση παραγγελίας; Τι μπορώ να κάνω; Καταγγελια στο ινκα η εξώδικο; Το αυτοκίνητο έτσι όπως παει θα το πάρω στους 5 μηνες και αν!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.