Jump to content
Guest popay

Δίσκος – Πλατό - Ρουλεμάν

Recommended Posts

Guest popay

Μήπως ήρθε ο καιρός να αλλάξουμε δίσκο πλατό? Να πάρω το μαμά σετ ή κάτι καλύτερο για να μπορέσει να κρατήσει και τα επιπλέον άτια που θα ρίξω στο μοτέρ μου?

Λοιπόν προσωπικά θέλω να αλλάξω δίσκο-πλατό (λόγω φθοράς) αλλά θα ήθελα κάτι καλύτερο από το μαμά. Ξέρει επί του θέματος κάποιος κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου είπα! Δεν υπάρχει λόγο να βάλεις τετράφτερο και τα λοιπά! Βάλε τα μαμά ανταλλακτικά και έχε το κεφάλι σου ήσυχο!

Link to comment
Share on other sites

Guest popay

Ναι όντως θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και η τιμή ξεφεύγει αρκετά προς τα πάνω για σετάκι δίσκο-πλατό σε sport ή racing οπότε μένει η λύση του μαμά sachs.

Αλλά μέχρι πόσα άλογα ο μαμά δίσκος-πλατό μπορεί να σηκώσει?

Αξίζει άραγε η λύση επισκευής του υπάρχοντος δίσκου και η μετατροπή του σε τετράφτερο?

Θα μπορούσε σε πόλο 6n2 101hp να μπει δίσκος-πλατό από το πόλο 6n2 gti ή απλά φοράνε το ίδιο σετ?

Edited by popay
Link to comment
Share on other sites

Από τιμή τι λέτε ρε παιδιά ότι κοστίζει για polo 6n δίσκο-πλατό.Τα μαμίσια παντα μαζι με εργασία γιατί και εγώ σκεφτομαι να τα αλλάξω και για να ξέρω περίπου που παίζουν οι τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε σε πόλο 6n2 101hp να μπει δίσκος-πλατό από το πόλο 6n2 gti ή απλά φοράνε το ίδιο σετ?

Έχασες...Είναι ακριβώς τα ίδια, και εγώ έχω φτάσει στα όρια με το παρόν setup.

Μια φορά μου έσπασε ο δίσκος απο αλλαγή 1η 2α, και όταν τον έβγαλα με 30.000 χλμ είχε μείνει μια φλούδα...Τα έχασαν στην αντιπροσωπεία.

Πάντως άν βρώ καλή τιμή σε πιο ενισχυμένο θα τον αλλάξω όταν τα ξαναφτύσει (δέν θ'αργήσει)

Εσύ πάντως με τόσα άλογα δέν θα έχεις πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Guest popay
Από τιμή τι λέτε ρε παιδιά ότι κοστίζει για polo 6n δίσκο-πλατό.Τα μαμίσια παντα μαζι με εργασία γιατί και εγώ σκεφτομαι να τα αλλάξω και για να ξέρω περίπου που παίζουν οι τιμές.

Από 130 μέχρι 150 ε για αγορά του σετ δίσκο πλατό ρουλεμάν και άλλα 100 ε περίπου τα εργατικά.

Πάντως άν βρώ καλή τιμή σε πιο ενισχυμένο θα τον αλλάξω όταν τα ξαναφτύσει (δέν θ'αργήσει)

Για ποιο ενισχυμένο το κόστος δυστυχώς ανεβαίνει πάρα πολύ.

Εσύ πάντως με τόσα άλογα δέν θα έχεις πρόβλημα...

Ποτέ δεν ξέρεις μπορεί και να έχω :):whistling:

Link to comment
Share on other sites

Guest Roulis

o μαμα δισκος του gti ειναι μαπα (valeo)

απ'οτι εχω ακουσει δεν παιζει αλλος εκτος απο αυτον. Αγωνιστικος sachs 6φτερος 500Ε.

Μαλλον για χειροποιητο σε βλεπω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω κάνει 95000 στο Πόλο 6Ν μου, 1.4 με 67 άλογα 8βάλβιδο . Επειδή ένας γνωστός με Ibiza 100άρι στα 75000 χλμ άλλαξε ντίζα συμπλέκτη επειδή η εργοστασιακή από τότε που το είχε πάρει του έσπασε, θέλω να ρωτήσω, αν θα έπρεπε προληπτικά να προβώ κι εγώ σε ανάλογη ενέργεια! Δεν έχω αλλάξει δίσκο πλατώ ποτέ, δεν πατινάρει,απλά νομίζω, τον τελευταίο καιρό πιάνει ο συμπλέκτης πολύ ψηλά, σχεδόν λίγο πριν τον αφήσω! Να φοβάμαι? Πόσο κοστίζει μιά απλή ντίζα συμπλέκτη για αυτό το αμάξι?Πώς μπορώ να καταλάβω πιθανή ανάγκη αλλαγής της και επίσης του δίσκο πλατώ? Υπάρχει πρόβλημα με νέα ντίζα συμπλέκτη και παλιό δίκσο πλατώ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

o μαμα δισκος του gti ειναι μαπα (valeo)

απ'οτι εχω ακουσει δεν παιζει αλλος εκτος απο αυτον.

λαθος

sachs με περιπου 150 ευρω

ο valeo οντως ειναι μαπα

Link to comment
Share on other sites

Guest popay
Καλημέρα.

Έχω κάνει 95000 στο Πόλο 6Ν μου, 1.4 με 67 άλογα 8βάλβιδο . Επειδή ένας γνωστός με Ibiza 100άρι στα 75000 χλμ άλλαξε ντίζα συμπλέκτη επειδή η εργοστασιακή από τότε που το είχε πάρει του έσπασε, θέλω να ρωτήσω, αν θα έπρεπε προληπτικά να προβώ κι εγώ σε ανάλογη ενέργεια! Δεν έχω αλλάξει δίσκο πλατώ ποτέ, δεν πατινάρει,απλά νομίζω, τον τελευταίο καιρό πιάνει ο συμπλέκτης πολύ ψηλά, σχεδόν λίγο πριν τον αφήσω! Να φοβάμαι? Πόσο κοστίζει μιά απλή ντίζα συμπλέκτη για αυτό το αμάξι?Πώς μπορώ να καταλάβω πιθανή ανάγκη αλλαγής της και επίσης του δίσκο πλατώ? Υπάρχει πρόβλημα με νέα ντίζα συμπλέκτη και παλιό δίκσο πλατώ?

Ευχαριστώ

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αν αλλάξεις ντίζα. Μπορείς μάλιστα άμα θέλεις να βάλεις και ρυθμιζόμενη (έτσι ώστε να μπορείς να τη ρυθμίσεις εκεί που θέλεις εσύ να πιάνει) και το κόστος δεν είναι πολύ μεγάλο. Αν σου ανεβάζει πολλές στροφές το μοτέρ χωρίς να πηγαίνει το αυτοκίνητο σου τότε θέλεις αλλαγή δίσκου. Θα το καταλάβεις εντονότερα σε ανηφόρες ή σε γρήγορες εκκινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι ???? Ο συμπλεκτης στο πολο μου ειναι λιγακι εως αρκετα σκληρος θα ελεγα!!!! Να διευκρινισω οτι το πηρα απο γυναικα new_lol.gif:D:cry:

Ασε που κανει ενα σκαλοπατακι ,,,,,,, .... Τι να πω ? Παντος το αμαξι αποσυμπλεκταρει μια χαρα....

Ετσι ειναι στα πολο 6Ν2 ????? Παντος σε ενα golf4 που μπηκα ενος φιλου ο συμπλεκτης ηταν πουπουλο !!!!!!! Ηταν υδραυλικος ????

Ευχαριστω!! music.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti
Παιδια να ρωτησω κατι ???? Ο συμπλεκτης στο πολο μου ειναι λιγακι εως αρκετα σκληρος θα ελεγα!!!! Να διευκρινισω οτι το πηρα απο γυναικα new_lol.gif:D:cry:

Ασε που κανει ενα σκαλοπατακι ,,,,,,, .... Τι να πω ? Παντος το αμαξι αποσυμπλεκταρει μια χαρα....

Ετσι ειναι στα πολο 6Ν2 ????? Παντος σε ενα golf4 που μπηκα ενος φιλου ο συμπλεκτης ηταν πουπουλο !!!!!!! Ηταν υδραυλικος ????

Ευχαριστω!! music.gif

Ετσι είναι στα πολο 6ν2 μην το ψάχνεις.... καμία σχέση με τα golf......... protest.gif

α και κάτι ακόμα, άλλαξα δίσκο-πλατώ πριν 3 χρόνια και πήγε 500 ευρώπουλα.....(μαμά πάντα)

Edited by kathgti
Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι στα πολο 6ν2 μην το ψάχνεις.... καμία σχέση με τα golf......... protest.gif

α και κάτι ακόμα, άλλαξα δίσκο-πλατώ πριν 3 χρόνια και πήγε 500 ευρώπουλα.....(μαμά πάντα)

Κατερινα στα ποσα χιλιομετρα αλλαξες ???? αν ειναι να αρχισω να φοβαμαι ??????????????? :cry:

500 ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?? protest.gifprotest.gifprotest.gif:cry::cry::cry::cry:dead.gifdead.gifnew_killpc.gifnew_killpc.gifknife.gifknife.gifknife.giffire.giffire.giffire.gif

Εμενα μου τα περνει ο φιλιπαιος εσυ που το πας ???

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti
Κατερινα στα ποσα χιλιομετρα αλλαξες ???? αν ειναι να αρχισω να φοβαμαι ??????????????? :cry:

500 ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?? protest.gifprotest.gifprotest.gif:cry::cry::cry::cry:dead.gifdead.gifnew_killpc.gifnew_killpc.gifknife.gifknife.gifknife.giffire.giffire.giffire.gif

Εμενα μου τα περνει ο φιλιπαιος εσυ που το πας ???

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Κάπου στα 30 χιλ. τα άλλαξα αλλά από λάθος χρήση (οχι δικιά μου βέβαια) στον Ρώρρη, αν θες να ρωτήσω τιμή ευχαρίστως, μπορώ να ρωτήσω και Φιλοσίδη που πάω εγω το πόλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάπου στα 30 χιλ. τα άλλαξα αλλά από λάθος χρήση (οχι δικιά μου βέβαια) στον Ρώρρη, αν θες να ρωτήσω τιμή ευχαρίστως, μπορώ να ρωτήσω και Φιλοσίδη που πάω εγω το πόλο!!!

Βασικα το δικο μου εχει 58000κμ .....

Λες ???? :cry:

Αν γινεται κανε μια καλη και ρωτα και θα σου μαι ευγνωμον new_lol.gif

Οποτε μπορεσεις ετσι ? Δεν βιαζομαστε smurf2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti

Θάνο, στειλε μου με πμ τα στοιχεία του πόλο για να ρωτήσω και στους δυο πόσο πάει το μαλλί!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti

Λοιπόν Θάνο, δίσκο-πλατό-ρουλεμάν 450 ευρώ χωρίς εργασία, αλλά γίνεται και το εξής, μπορείς να τα στείλεις στο εργοστάσιο πάνω στην Γερμανία τα δικά σου εφόσον είναι γνήσια για ανακατασκευή και γλιτώνεις ενα 25% του παραπάνω ποσού.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Θάνο, δίσκο-πλατό-ρουλεμάν 450 ευρώ χωρίς εργασία, αλλά γίνεται και το εξής, μπορείς να τα στείλεις στο εργοστάσιο πάνω στην Γερμανία τα δικά σου εφόσον είναι γνήσια για ανακατασκευή και γλιτώνεις ενα 25% του παραπάνω ποσού.

Ευχαριστω Πολυ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Βασικα μαλλον για καινουργια λεω γιατι το να το στειλω Γερμανια εχει ενα ρισκο. Και δεν ξερω ποτε θα μου ερθει και αν ειναι αξιοπιστο.

Παντως Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον. Θα σε ενημερωσω οταν θα το αποφασισω.

Θανος :D

Link to comment
Share on other sites

Από τιμή τι λέτε ρε παιδιά ότι κοστίζει για polo 6n δίσκο-πλατό.Τα μαμίσια παντα μαζι με εργασία γιατί και εγώ σκεφτομαι να τα αλλάξω και για να ξέρω περίπου που παίζουν οι τιμές.

280 μαζί με αλλαγή βαλβολίνες και εργασία και ρουλμαν σε μη εξουσιοδοτημένο με Sachs Δίσκο

Edited by giannispolo
Link to comment
Share on other sites

to ksero paidia pou ksethapsa thema....

alla vasika k ego thelo allagi disko-plato kai thelo tin gnomi sas, na allakso na valo ta idia i kati allo (ennoeitai pio akrivo) alla na kratisei perissotero kai ti diafores kai an tha do.

ipopsin oti den ksero ti paizei alla o simplektis einai arketa ews poli "varys" kai exei kai skalopataki kanoniko...... tongue.gif

episis ti provlimata paizei na dimiourgithoun apo poly fagomeno disko???

Y.G: 6n 16V exo mama xoris akoma sxedia gia "peiragma". argotera vlepoume..

EYXARISTW EK TWN PROTERWN KAI SORRY GIA TA GREEKLISH

Link to comment
Share on other sites

to ksero paidia pou ksethapsa thema....

alla vasika k ego thelo allagi disko-plato kai thelo tin gnomi sas, na allakso na valo ta idia i kati allo (ennoeitai pio akrivo) alla na kratisei perissotero kai ti diafores kai an tha do.

ipopsin oti den ksero ti paizei alla o simplektis einai arketa ews poli "varys" kai exei kai skalopataki kanoniko...... tongue.gif

episis ti provlimata paizei na dimiourgithoun apo poly fagomeno disko???

Y.G: 6n 16V exo mama xoris akoma sxedia gia "peiragma". argotera vlepoume..

EYXARISTW EK TWN PROTERWN KAI SORRY GIA TA GREEKLISH

Κοιτα να δεις τι παιζει με το δισκο πλατο. Η θα βάλεις τα μαμα με το νορμαλ κοστος ή μετα δεν υπαρχει ενδιαμεση λυση μεχρι κάποιον ημιαγωνιστικο ή πληρως αγωνιστικο συμπλεκτη. Δηλαδή η βάζεις τα μαμα ή βάζεις κάτι που θα φτάσει καμια 600+ ευρα.

Το αμάξι πατινάρει? Κάνε το εξής. Βάλε 5η τράβα χειρόφρενο (καλα) και άσε τον συμπλεκτή σιγά σιγά χωρις γκαζι. Αν το αμάξι σβήσεις αμέσως τότε ο συμπλεκτης έχει ψωμί ακομα αλλιως εισαι για αλλαγή. Πρέπει να δεις πόσο ψηλα επιασε ο συμπλέκτης και αν οταν επιασε το αμαξι εσβησε αμεσως.Από φαγωμένο συμπλέκτη παιζει να φας το βολάν ή να μείνεις με πολύ ασχημα αποτελέσματα.

Γενικά αν δεν εχεις σχεδια για πειραγμα ο μαμα ειναι μια χαρά και ακομα και αν σκοπευεις να το σκαλίσεις τοτε ο συμπλέκτης δεν ειναι απο τα πρωτα που αλλάζεις αλλα απο τα τελευταια. Ελπιζω να βοηθησα, οτι αλλο θες εδω ειμαστε :D .

Link to comment
Share on other sites

και εάν θες να βάλεις ένα ελαφρωμένο βολάν με κανένα 4φτερο δίσκο καλύτερη συμπλέξει και κουμπώματα θα δεις τίποτα άλλο εάν δεν έχει βελτιώσει, και για βελτίωση εδώ είμαστε εμείς :D o Capamaru σε έχει καλύψει απόλυτος!

Link to comment
Share on other sites

to kserw pou me exei kalipsei apolyta kai ton euxaristw gia auto... :lol:

koita to kserw oti exei fagwthei o diskos sigoura. alla kata enan periergo tropo to amaksi den patinarei trela.

mou to exoun pei idi 2 diaforetika sinergeia (o enas theios mou) kai malista o teleteutaios mou to eipe me tin proti pou mpike mesa kai mou leei oso to dynaton na allakseis grigora giati paizei na ginei zimia megali

tora epeidi egw den exw odigisei to amaksi me kala ton disko tou pote apoti thimamai toulaxiston giati apo tote pou odigo prepei na eixe arxisei na trwgetai (kai sigoura neos odigos kai ego tote den tha dyskoleva se auto isa isa) den mporo na ksero pos itan prin. to mono pou ksero einai oti i simplektis einai aisxos pragmatika se sxesi me alla amaksia pou exo odigisei einai poly "varys" kai exei kai skalopati poli emfanes

episis se koumpwmata einai xalia omos paidia. den kserw ama einai diskos alla ama den to sinithiseis den mporeis me tpt na tp pareis. den ksero ti paizei k sta alla polo gia auto

kai to ksero opoios diavasei olo auto kai sta varvara greeklish ( :thumbsup: ) tha kourastei... an kapoios omos apantisei ton euxaristw.. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

το Polo έχει αρκετά καλά κουμπώματα κατά την γνώμη έχει καλή πολύ καλή αίσθηση, το αυτοκίνητο σου το πήρες καινούριο το πείρες από κάποιον δικό σου η το πείρες μεταχειρισμένο? εάν είναι μεταχειρισμένο θα το είχε (σκίσει) ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του, και λογικό να νιώθεις ότι το σασμάν δεν κουμπώνει σωστά τι ταχύτητες... αλλά από μαμά έχει πολύ καλή αίσθηση! τώρα εάν θεές κάτι ακόμα καλύτερο από το μαμά... πάς σε άλλη κατηγορία και από εκεί και πέρα ξεφεύγει το Polo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.