Jump to content
Σπύρος

Golf Vi ή Scirocco

GOLF VI ? Scirocco  

7 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

το πηρα το πηρα...καλα ειναι super το rising blue...αυριο θα του κολλησω και το απαραιτητο αυτοκολλητο του club

αντε η σειρα σας τωρα....

Καλορίζικο ρε φίλε. Ποια έκδοσή? Τι έβαλες πάνω?? Βάλε καμιά Φώτο να ζηλεύουμε και εμείς

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα !! ;)

+1 και απο μενα στο Scirocco

Νεο μελος, αν και παρακολουθω το forum σας (μας) πολυ καιρο τωρα για να ενημερωνομαι για οτι καινουργιο (και μη...)

Χθες εδωσα λοιπον και τη δικη μου παραγγελια για το Scirocco 1.4 TSI 122Hp ;)

Παρ' οτι δεν ηθελα να ξεφυγω και πολυ στα λεφτα (ως πρωτο αυτοκινητο που ειναι) μου εφτασε στα 22.800 ¤.

Extra ειναι τα εξης:

  • Sport packet (Ζαντες "Donington" 8Jx17 235/45 R17, ταπετσαρια Catch-up/Alcantara, φιμε τα πισω παραθυρα και το παρμπριζ,
    πενταλ με επενδυση αλουμινιου, τιμονι/μοχλο ταχυτητων/λαβη χειροφρενου/μοκετες/κεντρικο υποβραχιονιο σε χρωματιστη ραφη,
    επενδυση οροφης σε μαυρο Titanium, επενδυσεις αεραγωγων στο ταμπλο σε μαυρο γυαλιστερο χρωμα).
  • Ελεγχο πιεσης ελαστικων.

Εννοειτε σε λευκο χρωμα. Πιστευω οτι ειναι το χρωμα που του ταιριαζει περισσοτερο απο ολα (ισως και το rising blue).

Μου ειπε οτι οταν θα ερθει το αμαξι (σχεδον 3 μηνες μου ειπε οτι θα καθυστερησει) θα μου κανει και ενα δωρο.

Δεν ξερω τι να βαλω απο τα δυο: Συναγερμο ή Park assistant; Τι προτεινετε;

Edited by Vag_Iroc
Link to comment
Share on other sites

εγω scirocco

εγώ πάντως το βρίσκω πολύ χαμηλό το κόστος που λες! μήπως μπερδεύεσαι 260E φιμέ,50E αισθητήρας ελαστ,ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΖΑΝΤΩΝ που αναφέρεις δεν τι έχει με 122hp μονο 205/50r17 και μια παρένθεση μη κοροϊδεύεις το κοσμάκη με ασυναρτησίες όλα αυτά που αναφέρεις τα δίνει ( ΣΤΟ 2.0 )ΚΑΙ ΛΕΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΕΣ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΙ ΜΕ 22800 ΜΟΝΟ 1000 ΕΥΡΩ ΠΑΝΩ ΦΤΑΝΕΙ.............

Edited by GraveDigger
Συγχώνευση διαδοχικών δημοσιεύσεων & μετάφραση των greeklish
Link to comment
Share on other sites

ego pantos to vrisko poli xamilo to kostos pou les! mipos mperdeuese 260E fime,50E es8itiras elast,AUTI TI DIASTASI ZANTON pou anaferis den ti exei me 122hp mono 205/50r17 kai mia paren8esi mi koroideuis to kosmaki me asirnatisies ola auta pu anaferis ta dini ( STO 2.0 )KAI LES OTI TO PARIGILES KIOLAS KAI ME 22800 MONO 1000 EVRO PANO FTANI.............

ΕΑΝ ειχες ψαξει στο φορουμ λιγο καλυτερα και ΕΑΝ ειχες μπει στο κοπο να περιμενεις μια μερα για να παρεις τηλ. στην πιο κοντινη σου

αντιπροσωπεια της VW να ρωτησεις για την καινουργια εγκυκλιο με την οποια μπορεις να βαλεις το Sport packet που φοραει standard

το 2λιτρο, τοτε θα προσεχες πως θα μου απαντουσες και σιγουρα το υφος σου θα ηταν καλυτερο.

Οποτε πριν πουμε (ή αν προτιμας, απαντησουμε) σε καποιον ας το ψαξουμε λιγο αυτο που λεει: μηπως εχει δικιο? μηπως οντως συμβαινει?

Και ΕΑΝ εχει αδικο και εχουμε στοιχεια που το αποδικνυουν τοτε του "την λεμε".

Και για να δεις οτι δεν ειμαι ο μονος που το λεει αυτο, σου δειχνω και αλλον εναν (απο το φορουμ εδω περα)

@ Grouper: Θα παρω τηλ αυριο να δω ποιο θα μου στοιχισει πιο φθηνα να το βαλω μονος μου και θα αποφασισω να μου δωρισουν

το αλλο στο τελος. Ουτως ή αλλως, τωρα ειναι ο καιρος για τα καλυτερα παζαρια. sciroccomania, για αυτο μου το αφησε και τοσο

φθηνο ;)

Link to comment
Share on other sites

εγω scirocco

εγώ πάντως το βρίσκω πολύ χαμηλό το κόστος που λες! μήπως μπερδεύεσαι 260E φιμέ,50E αισθητήρας ελαστ,ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΖΑΝΤΩΝ που αναφέρεις δεν τι έχει με 122hp μονο 205/50r17 και μια παρένθεση μη κοροϊδεύεις το κοσμάκη με ασυναρτησίες όλα αυτά που αναφέρεις τα δίνει ( ΣΤΟ 2.0 )ΚΑΙ ΛΕΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΕΣ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΙ ΜΕ 22800 ΜΟΝΟ 1000 ΕΥΡΩ ΠΑΝΩ ΦΤΑΝΕΙ.............

Φαντάζομαι κανεις πλάκιτσα στον Vag Iroc..

Διότι κ εγώ για την ίδια παραγγελεία εχω αποφασίσει..

122hp

sport πακέτο (545 euro) το οποίο περιλαμβάνει ..

- Ζάντες αλουμινίου ''Donington" 8J X 17 με ελαστικά 235 / 45 R17

- Σκούρα (65%) θερμομονωτικά κρύσταλλα στα πίσω πλευρικά παράθυρα και το πίσω παρμπρίζ

- Kαθίσματα σε συνδυασμό ύφασμα / Alcantara

- Τιμόνι, μοχλός ταχυτήτων, λαβή χειρόφρενου, κεντρικό υποβραχιόνιο και μοκέτες με χρωματιστή ραφή (Γκρι ή Cashmere)

- Επενδύσεις αεραγωγών ταμπλό σε μαύρο χρώμα

- Επένδυση οροφής σε απόχρωση Μαύρο Titan

- Σπορ πεντάλ αλουμινίου

RCD 510 (240 euro)

Ελεγχο πίεσης ελαστικών (50 euro)

χρώμα 4C Μπλέ rising (440 euro)

Οσον αφορά τα φιμέ που αναφέρεις στοιχίζουν 260 euro μόνα τους..

οπως καταλαβαίνεις υπήρξε αλλαγή στον επιπρόσθετο εξοπλισμό..τώρα αν θεωρείς λίγα τα 545 euro για το σπορ πακέτο ρώτα κάποια αντιπροσωπεία γιατί..??..?

Link to comment
Share on other sites

sport πακέτο (545 euro) το οποίο περιλαμβάνει ..

- Ζάντες αλουμινίου ''Donington" 8J X 17 με ελαστικά 235 / 45 R17

- Σκούρα (65%) θερμομονωτικά κρύσταλλα στα πίσω πλευρικά παράθυρα και το πίσω παρμπρίζ

- Kαθίσματα σε συνδυασμό ύφασμα / Alcantara

- Τιμόνι, μοχλός ταχυτήτων, λαβή χειρόφρενου, κεντρικό υποβραχιόνιο και μοκέτες με χρωματιστή ραφή (Γκρι ή Cashmere)

- Επενδύσεις αεραγωγών ταμπλό σε μαύρο χρώμα

- Επένδυση οροφής σε απόχρωση Μαύρο Titan

- Σπορ πεντάλ αλουμινίου

Πιστεύω αξίζουν τα λεφτά τους τα παραπάνω.Πολύ καλή η σκέψη σου!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω αξίζουν τα λεφτά τους τα παραπάνω.Πολύ καλή η σκέψη σου!

ειδικά να σκεφτείς οτι τα φιμέ εχουν 260 κ η ζάντες 215..

αξίζει..τώρα μπαίνει το άλλο ερώτημα..με αυτά τα extra φτάνω κοντά την τιμή με τα 160hp.. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

ειδικά να σκεφτείς οτι τα φιμέ εχουν 260 κ η ζάντες 215..

αξίζει..τώρα μπαίνει το άλλο ερώτημα..με αυτά τα extra φτάνω κοντά την τιμή με τα 160hp.. :wacko:

Τί εννοείς οι ζάντες 215?

Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείς οι ζάντες 215?

Μάλλον εννοεί αν τις βάλεις μόνες τους εκτός πακέτου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά 215 η μία ε,όχι και οι 4 tongue.gif

οχι ρε παιδια..και οι 4 είναι..μαζί με τα λάστιχα!! (235/45/17)

δηλαδή οι interlagos έχουν 4*1150??χλωμό μου φαίνεται..αν το ξέρει κάποιος σίγουρα ..

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε παιδια..και οι 4 είναι..μαζί με τα λάστιχα!! (235/45/17)

δηλαδή οι interlagos έχουν 4*1150??χλωμό μου φαίνεται..αν το ξέρει κάποιος σίγουρα ..

Ε τότε οι interlagos εχουν 4*287,5=1150 euro και οι δικές σου 4* 215=860 euro :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι κανεις πλάκιτσα στον Vag Iroc..

Διότι κ εγώ για την ίδια παραγγελεία εχω αποφασίσει..

122hp

sport πακέτο (545 euro) το οποίο περιλαμβάνει ..

- Ζάντες αλουμινίου ''Donington" 8J X 17 με ελαστικά 235 / 45 R17

- Σκούρα (65%) θερμομονωτικά κρύσταλλα στα πίσω πλευρικά παράθυρα και το πίσω παρμπρίζ

- Kαθίσματα σε συνδυασμό ύφασμα / Alcantara

- Τιμόνι, μοχλός ταχυτήτων, λαβή χειρόφρενου, κεντρικό υποβραχιόνιο και μοκέτες με χρωματιστή ραφή (Γκρι ή Cashmere)

- Επενδύσεις αεραγωγών ταμπλό σε μαύρο χρώμα

- Επένδυση οροφής σε απόχρωση Μαύρο Titan

- Σπορ πεντάλ αλουμινίου

Και εγω στην αρχη νομισα πως μου εκανε πλακα, αλλα μαλλον ο φιλος μας δεν ειναι καλα ενημερωμενος,

για αυτο και ειπα να του κανω μια μινι ενημερωση...

Πιστεύω αξίζουν τα λεφτά τους τα παραπάνω.Πολύ καλή η σκέψη σου!

Οντως αξιζει να δωσεις τα λεφτα για το πακετο, ειδικα αν σκευτεις οτι τα καθισματα δεν μπορεις να τα βαλεις ξεχωριστα

αν το επιθυμεις, οπως μπορεις να κανεις με τις ζαντες και τα "φιμε" παραθυρα.

ειδικά να σκεφτείς οτι τα φιμέ εχουν 260 κ η ζάντες 215..

αξίζει..τώρα μπαίνει το άλλο ερώτημα..με αυτά τα extra φτάνω κοντά την τιμή με τα 160hp.. <_<

Εδω το σκευτομαι εγω να παω για τα 160 τωρα που εχω μια διαφορα κοντα στα 1200 ευρω, εσυ δεν θα το σκευτεσαι

που εχεις και μικροτερη; :)

Μετα ξεφευγω αρκετα στα λεφτα (κατι που δεν ειμαι διατεθιμενος να κανω) αλλα οπως και να το κανουμε

η διαφορα μηχανικα ειναι μεγαλη. Οδηγησα το Golf 122ps και το Scirocco 160ps και το 2ο αρπαζει σα διαολεμενο το ατιμο.

Τωρα να ρωτησω και κατι αλλο:

Ξερω οτι τα ελαστικα που θα μπουν πανω θα κοβουν πολυ απο εκιννησεις και ρεπριζ. Αλλα ομως το αυτοκινητο θα εχει

καλυτερο κρατημα και φρεναρισμα. Να τα αφησω ή οχι; Δεν ειμαι ατομο που θα βγει στο δρομο και θα κανει τις κοντρες

του και θα τρεξει το αμαξι του. Προτιμω περισσοτερο την ασφαλεια.

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε οι interlagos εχουν 4*287,5=1150 euro και οι δικές σου 4* 215=860 euro :)

Πάτε καλά????

με 215 ΕΞΤΡΑ βάζεις τις Ζάντες αλουμινίου ''Donington" με ελαστικά 235 / 45 R17

με 500 ΕΞΤΡΑ βάζεις τις Ζάντες αλουμινίου "Interlagos" με ελαστικά 235 / 40 R18

me 1150 ΕΞΤΡΑ βάζεις τις Ζάντες αλουμινίου "Interlagos" με ελαστικά 235 / 40 R18 (χρωμιομένες)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι με την σειρά μου. Tο Rear Park Assist, ή κάπως έτσι τι είναι ακριβώς;¶κουσα ότι σου δείχνει μέσα από την οθόνη την οπισθοπορεία που κάνεις. Αυτό είναι διαθέσιμο για το scirocco ή μόνο για το golf VI; Αν γνωρίζεται επίσης και πόσο στοιχίζει..

Ευχαριστώ

Χ.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι με την σειρά μου. Tο Rear Park Assist, ή κάπως έτσι τι είναι ακριβώς;¶κουσα ότι σου δείχνει μέσα από την οθόνη την οπισθοπορεία που κάνεις. Αυτό είναι διαθέσιμο για το scirocco ή μόνο για το golf VI; Αν γνωρίζεται επίσης και πόσο στοιχίζει..

Ευχαριστώ

Χ.

"στοιχίζει 815 ευρώ σε πρώτη τοποθέτηση ή 300 ευρώ, αν έχουμε ήδη τους αισθητήρες παρκαρίσματος"

Λέξη προς λέξη αυτά που διάβασα στο autobild.gr ,βέβαια για το Passat CC ,αλλά κάπου στα ίδια θα κυμαίνεται και για το scirocco!

Link to comment
Share on other sites

"στοιχίζει 815 ευρώ σε πρώτη τοποθέτηση ή 300 ευρώ, αν έχουμε ήδη τους αισθητήρες παρκαρίσματος"

Λέξη προς λέξη αυτά που διάβασα στο autobild.gr ,βέβαια για το Passat CC ,αλλά κάπου στα ίδια θα κυμαίνεται και για το scirocco!

Και για το Golf 6 να προσθεσω, μιας και στα ιδια χρηματα κυμαινοντε αυτα τα δυο...

Οσο για το πως δουλευει ψαξε λιγο το φορουμ εδω. Καπου ειχε παρει το ματι μου κατι φωτος που το εδειχνε. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας διαβάζω για εξτρά και εξτρά όταν πάτε να το πουλήσετε, επειδή τα πέρασα πρόσφατα, ξέρετε ότι δεν πέρνετε τίποτα απο τα επι πλέον πράματα που βάζετε? η γνώμη μου επειδή το αμάξι μια χαρά εξοπλισμό έχει και οι ζάντες του είναι πολύ πιο ωραίες απο ότι δείχνουν στις φωτογραφίες πάρτε το βασικό και το μόνο βάλτε την επέκταση εγγύησης, να το ευχαριστηθήτε για 4-5 χρόνια και μετά άλλο, εκτός αν το κρατήσετε 10 χρόνια οπότε συμφωνώ πλέον με τα λεγόμενά σας

Link to comment
Share on other sites

Τα εξτρα για μενα,τα βαζει καποιος για να τα ευχαριστηθει και οχι για να το πουλησει πιο ευκολα.

Αν ειναι να παρει καποιος αμαξι με σκοπο να πουληθει ευκολα και οχι να τον ικανοποιει και να τον φτιαχνει,καλυτερα να μην παρει καθολου και να κρατησει τα λεφτα. :D

Link to comment
Share on other sites

Τα εξτρα για μενα,τα βαζει καποιος για να τα ευχαριστηθει και οχι για να το πουλησει πιο ευκολα.

Αν ειναι να παρει καποιος αμαξι με σκοπο να πουληθει ευκολα και οχι να τον ικανοποιει και να τον φτιαχνει,καλυτερα να μην παρει καθολου και να κρατησει τα λεφτα. :D

Έτσι είναι!Και γιατί να μην το κρατήσει το αμάξι 10 χρόνια?Το Passat που το εχω τώρα εγω ,το είχανε αγοράσει οι γονείς μου πριν 10 χρόνια και ακόμα είναι σαν καινούργιο!Το Scirocco ο μόνος λόγος για να το πουλήσεις είναι αν κάνεις οικογένεια και θες μετά ενα μεγαλύτερο,αλλιώς το κρατάς για πολλά παραπάνω απο 5 χρόνια (ειδικά αν το φροντίζεις και το προσέχεις)!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι!Και γιατί να μην το κρατήσει το αμάξι 10 χρόνια?Το Passat που το εχω τώρα εγω ,το είχανε αγοράσει οι γονείς μου πριν 10 χρόνια και ακόμα είναι σαν καινούργιο!Το Scirocco ο μόνος λόγος για να το πουλήσεις είναι αν κάνεις οικογένεια και θες μετά ενα μεγαλύτερο,αλλιώς το κρατάς για πολλά παραπάνω απο 5 χρόνια (ειδικά αν το φροντίζεις και το προσέχεις)!

Δυστυχως οπως εχουν γινει τα πραγματα με την οικονομια,ειναι ελαχιστοι αυτοι που εχουν την ανεση να αλλαζουν αμαξι στην 5ετια.

Και για να μην βγαινουμε εκτος θεματος,θα επαιρνα Scirocco γιατι ουτε οικογενεια εχω,ουτε παιδια γατια σκυλια.

Το αμαξι ειναι πανεμορφο. :D

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οπως εχουν γινει τα πραγματα με την οικονομια,ειναι ελαχιστοι αυτοι που εχουν την ανεση να αλλαζουν αμαξι στην 5ετια.

Και για να μην βγαινουμε εκτος θεματος,θα επαιρνα Scirocco γιατι ουτε οικογενεια εχω,ουτε παιδια γατια σκυλια.

Το αμαξι ειναι πανεμορφο. ^_^

Εγώ πάντως το πήρα κι ας σκοπεύω να κάνω οικογένεια τα επόμενα 2-3 χρόνια....

Μπορεί να είναι μικρό (θεωρητικά...δεν είναι και Μι.Το!!!! :D ) αλλά 2 παιδιά έως 10 ετών με τα μπαγκάζια τους άνετα χωράνε..... :whistling:

Σκοπεύω να το αλλάξω αν όλα πάνε καλά τουλάχιστον μετά την 7ετία...δεν είμαστε για να δίνουμε 28άρια κάθε 4-5 χρόνια :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.