Jump to content
Σπύρος

Golf Vi ή Scirocco

GOLF VI ? Scirocco  

7 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

και τα 2 εχουν συν και πλην.εμενα μου αρεσουν και τα 2 με το σιροκο να ειναι πιο εντυπωσιακο σε εμφανιση.αν επρεπε παντως να διαλεξω μεταξυ των, θα εμπαινα σε μεγαλο διλημμα πραγματικα.και τα 2 ειναι πολυ καλα αυτοκινητα παιδια!

Ολο μου βγαζει το Post σου. Βαρεθηκα να το βλεπω new_lol.gif

Ας πω και εγω την γνωμη μου

Οποιος εχει Golf ας ξεχασει το Scirocco. Να παρει το MKVI η να παει σε Α3. Οι υπολοιποι που δεν εχετε εμπειρια σε VW, τι να πω? Ο Θεος μαζι σας αν παρετε Scirocco.

Link to comment
Share on other sites

τι λεει? τι εννοει ο ποιητης? εγω πρεπει να εχω τον θεο βοηθο τωρα?

εγω ειχα golf και πηρα scirocco απλα και μονο για ενα λογο...ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ και ειναι πιο ομορφο απο τα περισσοτερα αυτοκινητα που κυκλοφορουν και ισως το πιο ομορφο σε αναλογια με το κοστος αποκτησης του.

Link to comment
Share on other sites

τι λεει? τι εννοει ο ποιητης? εγω πρεπει να εχω τον θεο βοηθο τωρα?

εγω ειχα golf και πηρα scirocco απλα και μονο για ενα λογο...ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ και ειναι πιο ομορφο απο τα περισσοτερα αυτοκινητα που κυκλοφορουν και ισως το πιο ομορφο σε αναλογια με το κοστος αποκτησης του.

Αυτο με εφαγε εμενα. Η ομορφια του ;) Για να μην γραφω τα ιδια, με εχει ξενερωσει το κιβωτιο του και ο κινητηρας του.

Link to comment
Share on other sites

ομολοφω πως δεν σε πιάνω...το κιβωτιο όντως δεν τόσο καλό όσο σε ένα audi με το golf ίδια δεν είναι τα σασμαν και το μοτέρ??? :blink: και από το μοτέρ είναι εύκολο να εξηγήσεις τι σε χαλάει ακριβώς;όχι τίποτε άλλο μπας και έχεις δει κάτι που δεν έχω δει τουλάχιστον εγώ...παραθέτω σε περίπτωση που κάποιοι ξέχασαν, ποιο μοτερ ψηφίστηκε το καλύτερο στον κόσμο...http://www.ukipme.com/engineoftheyear/winners_09/winner.html ;)

Link to comment
Share on other sites

ομολοφω πως δεν σε πιάνω...το κιβωτιο όντως δεν τόσο καλό όσο σε ένα audi με το golf ίδια δεν είναι τα σασμαν και το μοτέρ??? :lol: και από το μοτέρ είναι εύκολο να εξηγήσεις τι σε χαλάει ακριβώς;όχι τίποτε άλλο μπας και έχεις δει κάτι που δεν έχω δει τουλάχιστον εγώ...παραθέτω σε περίπτωση που κάποιοι ξέχασαν, ποιο μοτερ ψηφίστηκε το καλύτερο στον κόσμο...http://www.ukipme.com/engineoftheyear/winners_09/winner.html :lol:

ΟΧΙ το κιβωτιο δεν ειναι το ιδιο με το MKV. Το Golf ειχε DSG6.

Για τον κινητηρα εξηγησα τι με χαλαει. Πολυ γραμικος, κανενα ξεσπασμα, και το DSG7 το κανει ακομα χειροτερα. Σε manual ειναι περισσοτερο επιθετικο. Ετσι και αλλιως μαλλον αυριο τελειωνει για μενα το θεμα Scirocco.

Link to comment
Share on other sites

το πουλας? :lol:

Ναι. Αλλα επειδη φευγω διακοπες και θελω να κλεισω το θεμα της παραγγελιας που εκανα σημερα στην Καρεντα, πρεπει να περιμενω μεχρι αυριο για να μαθω και χρονο παραδοσης. Τι παιρνω? VAG Group Car φυσικα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αλλα επειδη φευγω διακοπες και θελω να κλεισω το θεμα της παραγγελιας που εκανα σημερα στην Καρεντα, πρεπει να περιμενω μεχρι αυριο για να μαθω και χρονο παραδοσης. Τι παιρνω? VAG Group Car φυσικα :lol:

Τελικά πήγες βρε θηρίο, ποιο το GTI :whistling: Πιστεύω να τα πούμε τον Σεπτέμβρη ποια. Εκτος και αν ερθεις αυριο για καμια βολτα με το club

Sorry για το μικρο off topic

Ηλία έλα εδώ να τα πούμε αν θέλεις

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...mp;#entry322691

Link to comment
Share on other sites

δλδ ποσο πιο πολυ ξεσπασμα μπορει να εχιε το γκολφ η το α3??

ε τι περιμενες με το αυτοματο κιβωτιο.. με βαση τα δεδομενα σου εκανες κακη επιλογη τοτε.. επρεπε να το χες κοιταξει απο την αρχη αυτο.. !

οντως η δυναμη του βγαινει πολυ γραμμικα.. και μονο σε μια καλη αλλαγη ταχυτητας νιωθεις ενα ξεσπασμα τιναγμα κτλ κτλ !

φταει και το ηλεκτρογκαζο..

gti? καλοριζικο.. ελπιζω μη μετανιωσεις παλι χεχε

Link to comment
Share on other sites

έχω ήδη συμφωνήσει με τον κουνιάδο μου να πάρει το gti μου και περιμένω απλώς το τσεκ για να προχωρήσω σε αλλαγή.... πήγα και είδα ξανά το scirocco γιατί είναι σαφέστατα καλύτερο απο το golf V που έχω στο δρόμο αλλά με τα εξτρά που ζήτησα έφτασε τα 40+. πολλά για ένα χαμηλό golf..πλησιάζει επικύνδυνα καλύτερα αυτοκίνητα σαν το ΤΤ η την νέα brera με το turbo.... πάντως αν το παρω θα είναι μπλέ...πολύ ασπρίλα στα scirocco ρε παιδί μου

Link to comment
Share on other sites

έχω ήδη συμφωνήσει με τον κουνιάδο μου να πάρει το gti μου και περιμένω απλώς το τσεκ για να προχωρήσω σε αλλαγή.... πήγα και είδα ξανά το scirocco γιατί είναι σαφέστατα καλύτερο απο το golf V που έχω στο δρόμο αλλά με τα εξτρά που ζήτησα έφτασε τα 40+. πολλά για ένα χαμηλό golf..πλησιάζει επικύνδυνα καλύτερα αυτοκίνητα σαν το ΤΤ η την νέα brera με το turbo.... πάντως αν το παρω θα είναι μπλέ...πολύ ασπρίλα στα scirocco ρε παιδί μου

Το ειδες.... Πως ξερεις οτι ειναι σαφεστατα καλυτερο απο το V? Απο ενα test drive μισης, μιας ωρας? Δε νομιζω. Σαφεστατα και δεν ειναι καλυτερο, και δευτερον ειναι διαφορετικες κατηγοριες το Golf και το Scirocco

Link to comment
Share on other sites

Το ειδες.... Πως ξερεις οτι ειναι σαφεστατα καλυτερο απο το V? Απο ενα test drive μισης, μιας ωρας? Δε νομιζω. Σαφεστατα και δεν ειναι καλυτερο, και δευτερον ειναι διαφορετικες κατηγοριες το Golf και το Scirocco

το scirocco ειτε μας αρεσει ειτε οχι ειναι καλυτερο σε κρατηματα-πατημα απο ενα golf v μην ξεχναμε οτι ειναι το μοναδικο μπροστοκινητο οπου ο πισω αξονας ειναι πιο φαρδυς απο τον μπροστα και το πισω μετατροχιο ειναι φαρδυτερο απο 911 ;)

επισης να προσθεσω οτι το αμαξωμα του δεν βασιζεται σε αυτο του golf αλλα σε αυτο του eos...

Edited by raven
Link to comment
Share on other sites

το scirocco ειτε μας αρεσει ειτε οχι ειναι καλυτερο σε κρατηματα-πατημα απο ενα golf v μην ξεχναμε οτι ειναι το μοναδικο μπροστοκινητο οπου ο πισω αξονας ειναι πιο φαρδυς απο τον μπροστα και το πισω μετατροχιο ειναι φαρδυτερο απο 911 ;)

επισης να προσθεσω οτι το αμαξωμα του δεν βασιζεται σε αυτο του golf αλλα σε αυτο του eos...

Δηλαδη εχει καλυτερο κρατημα απο την πχ Μ3 επειδη εχει μεγαλυτερο μεταξονιο απο την 911? Yeah right. Μη συγκρινουμε σκ...α με κολωνιες. Ναι εχει καλυτερο κρατημα απο το Golf, αλλα... δοκιμασε να φρεναρεις σε στροφη με το Scirocco. Οι μουρες που πεταει ειναι για κλαματα. Υποθετω πως εχει να κανει με την μετατοπιση του βαρους απο πισω μπροστα. 3 φορες που εχει χρειαστει να φρεναρω σε στροφη το μπροστινο μερος πηγαινε οπου ηθελε.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εχει καλυτερο κρατημα απο την πχ Μ3 επειδη εχει μεγαλυτερο μεταξονιο απο την 911? Yeah right. Μη συγκρινουμε σκ...α με κολωνιες. Ναι εχει καλυτερο κρατημα απο το Golf, αλλα... δοκιμασε να φρεναρεις σε στροφη με το Scirocco. Οι μουρες που πεταει ειναι για κλαματα. Υποθετω πως εχει να κανει με την μετατοπιση του βαρους απο πισω μπροστα. 3 φορες που εχει χρειαστει να φρεναρω σε στροφη το μπροστινο μερος πηγαινε οπου ηθελε.

:rolleyes::o:o

απαγορευτικες κινησεις αυτες που κανεις ακομα και porsche να ειχες....φρενο πανω στην στροφη ΠΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Απαγορευτικες αλλα συμβαινουν συχνα, χωρις απαραιτητα να πηγαινεις με τα χιλια οπου τετοια δεν συγχωρουνται απο τα αυτοκινητα μας. Πιστευω οτι μιλαμε για συνηθισμενες ταχυτητες και επι του προκειμενου ο Ηλιας πιστευω αναφερεται σε συγκριση με ιδιες συνθηκες με το Γκολφ που ειχε.

Δεν μπορει να δεχομαστε την θετικη του γνωμη οτι γενικα μιλαει για καλυτερο κρατημα σε σχεση με το Γκολφ και να μην δεχομαστε την αρνητικη του γνωμη για το φρεναρισμα σε στροφη.

Ειτε τα δεχομαστε και τα δυο ειτε οχι, δεν μπορουμε να τα βλεπουμε επιλεκτικα. Μια προσωπικη γνωμη εκφερει εχοντας την εμπειρια και των δυο αυτοκινητων, που ειναι αρκετα χρησιμο.

Εκτος και αν υπαρχει η εντυπωση οτι το Scirocco (και καθε Scirocco η Γκολφ για να μην γινονται διακρισεις) ειναι υπερανω πασης κριτικης. Μην ξεχναμε οτι μιλαμε βασικα για δυο αυτοκινητα απο τον ιδια μαρκα με τα ιδια σχεδον μηχανικα-ηλεκτρονικα μερη/εξοπλισμο/πατωμα/αναρτησεις και παραπλησιας τιμης.

Εξ'αλλου ο Ηλιας δεν μιλαει για 'πανω' στη στροφη αλλα 'σε' στροφη οπου πρεπει να εννοειται καθως μπαινουμε σε στροφη και οχι οταν ηδη ειμαστε μεσα.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εχει καλυτερο κρατημα απο την πχ Μ3 επειδη εχει μεγαλυτερο μεταξονιο απο την 911? Yeah right. Μη συγκρινουμε σκ...α με κολωνιες. Ναι εχει καλυτερο κρατημα απο το Golf, αλλα... δοκιμασε να φρεναρεις σε στροφη με το Scirocco. Οι μουρες που πεταει ειναι για κλαματα. Υποθετω πως εχει να κανει με την μετατοπιση του βαρους απο πισω μπροστα. 3 φορες που εχει χρειαστει να φρεναρω σε στροφη το μπροστινο μερος πηγαινε οπου ηθελε.

Πάντως ρε φίλε eliasj, πρέπει να πέφτει πολύ παντόφλα και καταπίεση.. Τι να πω, τόση χολή πια δεν εξηγείται αλλιώς. Και δεν μιλάω μόνο για το αυτοκίνητο το οποίο έχεις βαλθεί να το βγάλεις σκάρτο (αυτό πες στην τελική είναι τελείως υποκειμενική άποψη), αλλά να κάθεσαι και ν αναφέρεσαι ειρωνικά σε προσωπικό επίπεδο, για κόκκινα αυτοκίνητα, λασπωτήρες κλπ.

Με τον "Τοξοβόλο" που λες ειρωνικά δεν έχω καμία σχέση, και πολλές φορές μπορεί να μη μ αρέσουν πράγματα που κάνει ή λέει, αλλά είναι κρίμα να ειρωνεύεσαι το nickname του, τη στιγμή που η κόρη του είναι Ελληνίδα Ολυμπιονίκης.

Τα φόρουμ είναι χώροι ανταλλαγής απόψεων, αλλά αυτό προϋποθέτει το να σέβεσαι και την άποψη του άλλου. Νομίζω οτι we got your point (μια που σου αρέσουν τα Αγγλικά), μην επαναλαμβάνεσαι. Δεν κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, αλλά κουράζομαι να βλέπω συνεχώς τα ίδια πράγματα, τα οποία αντί να προσφέρουν κάτι στο φόρουμ, αντιθέτως το δηλητηριάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε φίλε eliasj, πρέπει να πέφτει πολύ παντόφλα και καταπίεση.. Τι να πω, τόση χολή πια δεν εξηγείται αλλιώς. Και δεν μιλάω μόνο για το αυτοκίνητο το οποίο έχεις βαλθεί να το βγάλεις σκάρτο (αυτό πες στην τελική είναι τελείως υποκειμενική άποψη), αλλά να κάθεσαι και ν αναφέρεσαι ειρωνικά σε προσωπικό επίπεδο, για κόκκινα αυτοκίνητα, λασπωτήρες κλπ.

Με τον "Τοξοβόλο" που λες ειρωνικά δεν έχω καμία σχέση, και πολλές φορές μπορεί να μη μ αρέσουν πράγματα που κάνει ή λέει, αλλά είναι κρίμα να ειρωνεύεσαι το nickname του, τη στιγμή που η κόρη του είναι Ελληνίδα Ολυμπιονίκης.

Τα φόρουμ είναι χώροι ανταλλαγής απόψεων, αλλά αυτό προϋποθέτει το να σέβεσαι και την άποψη του άλλου. Νομίζω οτι we got your point (μια που σου αρέσουν τα Αγγλικά), μην επαναλαμβάνεσαι. Δεν κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, αλλά κουράζομαι να βλέπω συνεχώς τα ίδια πράγματα, τα οποία αντί να προσφέρουν κάτι στο φόρουμ, αντιθέτως το δηλητηριάζουν.

Εισαι off-topic το εχεις καταλαβει? Να σεβεσαι οπως γραφεις και την δικη μου γνωμη τοτε. Δεν καταλαβαινω γιατι επεναφερεις ενα ασχετο θεμα με εναν ασχετο ανθρωπο. Are you his advocate? <_< Ουτε το κοκκινο μου αρεσει και εξηγησα το λογο, και η οδικη του συμπεριφορα ειναι οπως το γραφω. Ολοι εσεις που εχετε τα Scirocco και τα βγαζετε τελεια ειναι προβλημα σας. Τα αγγλικα δεν μου αρεσουν. Ειναι μητρικη μου η μητερα μου ειναι from So Cal. Comprende?

Link to comment
Share on other sites

να υπενθυμισω οτι το θεμα ειναι Golf η Scirocco.

θα παρακαλουσα να μην υπαρχουν χαρακτηρισμοι σε προσωπικο επιπεδο.

αν νομιζει καποιο μελος οτι προσβληθηκε η θιχτηκε να ερθει σε επαφη μαζι μου

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν το πουλας αφου ειναι τοσο χαλια??

πως γινεται να εχουνε παρα πολλοι ανθρωποι μια γενικη θετικη εικονα και μονο εσυ μια τοσο αρνητικη ??

αντε εσυ και αλλοι 5-10.. μην κολλαμε και στις ποσοτητες....

κανεις δν ειπε οτι ειναι τελειο.. σε αυτα τα λεφτα ομως ειναι μια πολυ καλη επιλογη... προσφερει αρκετα πραγματα σε σχεση με την αξια του πιστευω..τωρα ο καθενας κρινει οπως νομζιει...

τελος το οφτοπικ...

το γκολφ ειναι αλλη κατηγορια και δν θα πρεπε να συγκρινονται καν..

και γενικα δν θα πρεπει να υπαρχιε αυτο το τοπικ... α και +1 ατ νεμο..

Link to comment
Share on other sites

καΕισαι off-topic το εχεις καταλαβει? Να σεβεσαι οπως γραφεις και την δικη μου γνωμη τοτε. Δεν καταλαβαινω γιατι επεναφερεις ενα ασχετο θεμα με εναν ασχετο ανθρωπο. Are you his advocate? :) Ουτε το κοκκινο μου αρεσει και εξηγησα το λογο, η οδικη του συμπεριφορα ειναι οπως το γραφω. Ολοι εσεις που εχετε τα Scirocco και τα βγαζετε τελεια ειναι προβλημα σας. Τα αγγλικα δεν μου αρεσουν. Ειναι μητρικη μου η μητερα μου ειναι from So Cal. Comprende?

Γιατί να είναι όπως το γράφεις ΕΣΥ και να μην είναι όπως το γράφουν πολλοί άλλοι σε σχετικά και άσχετα με VW forums και ιστοσελίδες???

Τόσο απόλυτες απόψεις δεν κάνουν καλό. Ας κάνουμε συζήτηση και ας αφήσουμε το ποιος την έχει πιο μεγάλη και πιο ωραία...

Ας επιστρέψουμε στο θέμα...Golf vs Scirocco = αυτοκίνητα για διαφορετικές ανάγκες και γούστα, κι ας είναι ίδια κατα το ήμιση!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ο Ηλίας ειπε την άποψη του δεν είναι υποχρεωτικό να συμφωνήσετε μαζι του, δεν θέλετε δηλαδή να ακούσετε μια διαφορετική άποψη? και εσύ ρε Ηλία πουλά το να ησυχάσουμε tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

σημασια εχει ο τροπος που λες την αποψη σου φιλε μου........

Μου αρέσει που τον υπερασπίζεστε κιόλας!

Διάβασε λίγο εδώ κα μετά βλέπουμε αν θα εξακολουθείς να έχεις την ίδια άποψη,

κλικ post 142-150

Και στο κάτω - κάτω ο άνθρωπος είχε το gt και πήγε στο rocco. Αν δεν έχει αυτός άποψη, ποιος έχει;

Υ.Γ.: Δεν γνωρίζω προσωπικά ούτε τον ένα ούτε τον άλλο και δεν υπερασπίζομαι κανέναν, αλλά όχι να λέμε οτι "φταίει ο τρόπος που τα λες" γιατί έχω κι άλλα λινκ με τις ειρωνίες του άλλου που θα βαρεθείς να διαβάζεις (κι εγώ να ψάχνω γιατί βαριέμαι!)

Edited by ΤΑΖ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.