Jump to content
Σπύρος

Golf Vi ή Scirocco

GOLF VI ? Scirocco  

7 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Κανονικα ( ταπεινη αποψη μου) δεν θα επρεπε καν να υπαρξει τετοιο ποστ γιατι...

1. απλουστατα μιλαμε για 2 εντελως διαφορετικα αμαξια, διαφορετικων κατηγοριων.

2. το ολο ποστ τεινει να τιναχτει στον <<αερα>>

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είπα κάτι, ούτε δικηγόρος είμαι κανενός ούτε τίποτα. Απλά κουράζομαι με τις εμμονές και τις εμπάθειες,γι αυτό δε θα υπάρξει άλλο post σχετικό από μένα. Προτιμώ να μπαίνω μέσα και να βλέπω θέματα ουσίας και οχι ΚΟΚΟΡΟΜΑΧΙΕΣ.

Α, για τ αγγλικά...... Να ταν και προφορικό ο λόγος να πω οτι δικαιολογείται.. Τελοσπάντων, καθένας μπορεί να κρίνει..

Κατανοητόν; ;) ;)

Edited by N_Emo
Link to comment
Share on other sites

έχω οδηγήσει πολλες φορές scirocco, και για πολλά χλμ μιας και κολλητός μου είναι στέλεχος σε μεγαλοdealer της vw. απο την πρώτη στιγμή που βγήκε το πήρα βόλτα για να το συγκρίνω με το golf μου. απλά τότε δεν σκεφτόμουν ακόμα την αλλαγή και δεν είχα ρωτήσει για τιμές. στο δρόμο λοιπόν το scirocco έχει καλύτερο έλεγχο του πισινού του και μια κάποια καλύτερη αίσθηση του τιμονιού, ακόμα δεν μ'αρέσει (όπως δεν μ'αρέσει και στο golf μου) αλλά είναι καλύτερο απο αυτό που έχω..δυστυχώς δεν δοκίμασα φρενάρισμα μέσα στη στροφή, είναι κάτι που αποφέυγω γενικότερα αλλά ενώ με την 47άρα μου το έκανα καμμιά φορά για τοποθέτηση όταν το δοκίμασα με το golf με τρόμαξε και δεν μπορώ να πώ με σιγουριά πως το scirocco θα αντιδράσει αλλιώς. για να επιστρέψουμε on topic λοιπόν θα πώ πως ανάμεσα στα golf GTI και Scirocco 2.0 εγώ σήμερα θα έπαιρνα το 2ο, αλλά για κάποιον που έχει golf δεν ξέρω αν αξίζει τελικά να το δώσει για να πάρει μια καλύτερη εκτέλεση του ίδιου πλαισίου. γιατί το πλαίσιο είναι ίδιο (και το EOS που έγραψε κάποιος εκτός απο βάρκα στο γυαλό είναι ουσιαστικά ένα golf cc). επειδή εμφανισιακά μ'αρέσει όμως και μιας και το golf έχει ήδη φύγει και πάει να γίνει, σύμφωνα τα λεγόμενα του κουνιάδου μου, πυραυλάκι με πάνω απο 300ps με δελεάζει... την άλλη εβδομάδα θα πάρω για ΣΚ μια brera tbi με το πακέτο της prodrive να δώ τι κάνει και θα αποφασίσω...

Link to comment
Share on other sites

έχω οδηγήσει πολλες φορές scirocco, και για πολλά χλμ μιας και κολλητός μου είναι στέλεχος σε μεγαλοdealer της vw. απο την πρώτη στιγμή που βγήκε το πήρα βόλτα για να το συγκρίνω με το golf μου. απλά τότε δεν σκεφτόμουν ακόμα την αλλαγή και δεν είχα ρωτήσει για τιμές. στο δρόμο λοιπόν το scirocco έχει καλύτερο έλεγχο του πισινού του και μια κάποια καλύτερη αίσθηση του τιμονιού, ακόμα δεν μ'αρέσει (όπως δεν μ'αρέσει και στο golf μου) αλλά είναι καλύτερο απο αυτό που έχω..δυστυχώς δεν δοκίμασα φρενάρισμα μέσα στη στροφή, είναι κάτι που αποφέυγω γενικότερα αλλά ενώ με την 47άρα μου το έκανα καμμιά φορά για τοποθέτηση όταν το δοκίμασα με το golf με τρόμαξε και δεν μπορώ να πώ με σιγουριά πως το scirocco θα αντιδράσει αλλιώς. για να επιστρέψουμε on topic λοιπόν θα πώ πως ανάμεσα στα golf GTI και Scirocco 2.0 εγώ σήμερα θα έπαιρνα το 2ο, αλλά για κάποιον που έχει golf δεν ξέρω αν αξίζει τελικά να το δώσει για να πάρει μια καλύτερη εκτέλεση του ίδιου πλαισίου. γιατί το πλαίσιο είναι ίδιο (και το EOS που έγραψε κάποιος εκτός απο βάρκα στο γυαλό είναι ουσιαστικά ένα golf cc). επειδή εμφανισιακά μ'αρέσει όμως και μιας και το golf έχει ήδη φύγει και πάει να γίνει, σύμφωνα τα λεγόμενα του κουνιάδου μου, πυραυλάκι με πάνω απο 300ps με δελεάζει... την άλλη εβδομάδα θα πάρω για ΣΚ μια brera tbi με το πακέτο της prodrive να δώ τι κάνει και θα αποφασίσω...

κοιτα το πλαισιο του eos ειναι πιο ακαμπτο απο αυτο του golf το αν ειναι βαρκα η οχι σε αυτο ευθυνεται καθαρα το στησιμο του αυτοκινητου...το scirocco λοιπον βασιζεται σε ενα πιο ακαμπτο πλαισιο απο αυτο του golf...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα το πλαισιο του eos ειναι πιο ακαμπτο απο αυτο του golf το αν ειναι βαρκα η οχι σε αυτο ευθυνεται καθαρα το στησιμο του αυτοκινητου...το scirocco λοιπον βασιζεται σε ενα πιο ακαμπτο πλαισιο απο αυτο του golf...

Φίλε μου αυτό δεν μπορεί να συμβαίνει. Λόγω της έλλειψης της οροφής το πλαίσιο του ΕΟS είναι ενισχυνένο προκειμένου να ανακτήσει μέρος της ακαμψίας του πλαισίου τυο golf, αλλά σε κάθε περίπτωση είναι λιγότερο άκαμπτο από του golf.

Link to comment
Share on other sites

sorry λιγο για το off topic, γτ το golf gti και το scirocco 2.0tsi εχουν διαφορα στα αλογα?? επιπλεον στο site της vw της γερμανιας τα 2 r τα δινουν με διαφορα 5 αλογων (270golf-265scirocco)... οι κινητηρες δν ειναι ιδιοι???

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει ξαναποσταριστεί αλλά όταν την είδα μου άρεσε και θα δώσει και ένα οπτικό ερέθισμα στο topic:

vwgolfscirocco.jpg

Link to comment
Share on other sites

[όνομα quote Joop = "." timestamp date = '27 Νοέμβριος 2009 - 17:43:32 'post = '1259336612' = '350800 ']

απλα μια σημειωση, το eos εχει κορυφαια ακαμψια και δεν ειναι βαρκα στο γυαλο.

[/ Quote]

Έχει κορυφαία ακαμψία για κάμπριο. Σε σχέση με τα γκολφ και scirooco σαφώς υστερεί. Δεν θα μπορούσε να είναι και διαφορετικά.

Στο θέμα του θέματος. Όποιος δεν έχει οικογένεια και δεν σκέφτεται να αποκτήσει στα χρόνια που θα κρατήσει το αυτοκίνητο επιλέγει Scirocco. Για όλους τους άλλους η λογική επιλογή είναι το γκολφ και μάλιστα με τέσσερις πόρτες. Τόσο απλά.

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

[όνομα quote Joop = "." timestamp date = '27 Νοέμβριος 2009 - 17:43:32 'post = '1259336612' = '350800 ']

απλα μια σημειωση, το eos εχει κορυφαια ακαμψια και δεν ειναι βαρκα στο γυαλο.

[/ Quote]

Έχει κορυφαία ακαμψία για κάμπριο. Σε σχέση με τα γκολφ και scirooco σαφώς υστερεί. Δεν θα μπορούσε να είναι και διαφορετικά.

Στο θέμα του θέματος. Όποιος δεν έχει οικογένεια και δεν σκέφτεται να αποκτήσει στα χρόνια που θα κρατήσει το αυτοκίνητο επιλέγει Scirocco. Για όλους τους άλλους η λογική επιλογή είναι το γκολφ και μάλιστα με τέσσερις πόρτες. Τόσο απλά.

Πολύ σωστή και απλή απάντηση στην τελευταία παράγραφο. Δεν χρειάζονται και πολλές επιπλέον διευκρινίσεις.

Το Scirocco είναι για ηλικίες 18-25 και το Golf 25 και άνω.

Το θέμα είναι ότι με το Scirocco δεν ξέρουμε τι μεταπωλητική αξία θα κρατάει, πόσο εύκολα θα πουλιέται κλπ. Μην ξεχνάτε ότι συγκρίνετε το πιο εμπορικό μικρομεσαίο στον κόσμο με ένα νέο μοντέλο μικρό coupe. Ας πάρουμε παράδειγμα το Golf GTI με το Scirocco 2.0T, συγκρίνεται η ζήτηση στο Golf με το Scirocco?? Νομίζω πως όχι.

Επομένως ένα σημαντικό στοιχείο για τον μελλοντικό αγοραστή που είναι η μεταπωλητική αξία είναι ακόμη άγνωστο για το Scirocco.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή και απλή απάντηση στην τελευταία παράγραφο. Δεν χρειάζονται και πολλές επιπλέον διευκρινίσεις.

Το Scirocco είναι για ηλικίες 18-25 και το Golf 25 και άνω.

Το θέμα είναι ότι με το Scirocco δεν ξέρουμε τι μεταπωλητική αξία θα κρατάει, πόσο εύκολα θα πουλιέται κλπ. Μην ξεχνάτε ότι συγκρίνετε το πιο εμπορικό μικρομεσαίο στον κόσμο με ένα νέο μοντέλο μικρό coupe. Ας πάρουμε παράδειγμα το Golf GTI με το Scirocco 2.0T, συγκρίνεται η ζήτηση στο Golf με το Scirocco?? Νομίζω πως όχι.

Επομένως ένα σημαντικό στοιχείο για τον μελλοντικό αγοραστή που είναι η μεταπωλητική αξία είναι ακόμη άγνωστο για το Scirocco.

Και το ελεγα οτι περναω κριση ηλικιας. Για αυτο δεν μου αρεσει το αμαξι μουnew_lol.gif Οσο αφορα την μεταπωληση, περιμενε κανα 6μηνο και θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

Και το ελεγα οτι περναω κριση ηλικιας. Για αυτο δεν μου αρεσει το αμαξι μουnew_lol.gif Οσο αφορα την μεταπωληση, περιμενε κανα 6μηνο και θα σου πω

Ηλία τα έκλεισες τα 18 ή ακόμα οδηγείς χωρίς δίπλωμα 16.gif14.gif

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Και το ελεγα οτι περναω κριση ηλικιας. Για αυτο δεν μου αρεσει το αμαξι μουnew_lol.gif Οσο αφορα την μεταπωληση, περιμενε κανα 6μηνο και θα σου πω

Γιατί σε ένα 6μηνο?

Θα το πουλήσεις το Scirocco?

Link to comment
Share on other sites

Ηλία τα έκλεισες τα 18 ή ακόμα οδηγείς χωρίς δίπλωμα 16.gif14.gif

new_lol.gif Μου το πηραν προχθες παλι για 2 μηνες τα mf:smurf2:

Γιατί σε ένα 6μηνο?

Θα το πουλήσεις το Scirocco?

Ναι. Και τωρα το πουλαω.Οποιος το παρει μεχρι τις 24 Δεκεμβριου κανω δωρο 1 τοννο ξυλα για το τζακι και ενα Ελατο για να το βαλει απο κατωmf_tshirt.gif

Edited by eliasj
Link to comment
Share on other sites

To EuroNCAP εκανε επιτελους crash test sto Scirocco. 5 αστερια αλλα προβληματιζει σε σχεση με την βαθμολογια του Golf. Καλυτερα να μην τρακαρουμε

http://www.euroncap.com/viewcomparison.aspx

Link to comment
Share on other sites

Scirocco από εμένα μιας και έχω οδηγήσει και τα 2 αμάξια και κατέληξα πως μου ταιριάζει καλύτερα το scirocco!!Αλλά και για άλλους εμφανείς λόγους!!Βέβαια είναι "κάπως" η σύγριση αυτών των 2 μιας και το ένα είναι σπορ και το άλλα οικογενειακό-σπορ(όχι τόσο όσο το scirocco)!!! :)B)

Link to comment
Share on other sites

αν σημερα αγοραζα αμαξι σιγουρα θα τσιμπουσα το scirocco 160 or 2litro

+1!!!

Η ένα scirocco-golf R....!!!Και αυτά δίλιτρα είναι!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Golf για πλακα δεν το σιζηταω :thumbsup: το scirroco einai poli χοντροκομενο ρε φιλε....... το golf ειναι καλονι hearts.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.