Jump to content
Σπύρος

Golf Vi ή Scirocco

GOLF VI ? Scirocco  

7 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

+100000

Μαλλον πρεπει να αλλάξεις κοπελα και να βρεις μια άλλη να :D ..εις

ρε παιδια το golf ειναι ΑΜΑΞΙ το sciroco ειναι διθεσιο παιχνιδακι...μη μου πει κανει οτι 4 ατομα πανε ανετα ταξιδι και γενικα ειναι στριμογμενο χωρις χωρους....οτι προτιμαει ο καθενας

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το golf ειναι ΑΜΑΞΙ το sciroco ειναι διθεσιο παιχνιδακι...μη μου πει κανει οτι 4 ατομα πανε ανετα ταξιδι και γενικα ειναι στριμογμενο χωρις χωρους....οτι προτιμαει ο καθενας

εχεις μπει σε σιροκο ??

4 ατομα ανετοτατα χωρανε! 5 ομως οχι.. δν εχει 5η θεση..και το πορτ μπαγκαζ ειναι ικανοποιητικοτατο.. για αυτο μη λετε οτι θελετε...

το γκολφ το καινουριο παραειναι συντηρητικο.. εκτος και αν κανεις κανα 2 πινελιες πανω του και τ προσεξεις..κατι π αν κανεις ομως και στ ροκο γινεται ακομα πιο ομορφο...

η μαχη θα επρεπε να τανε αναμεσα σε γκολφ 5 αρι και σιροκο...

Link to comment
Share on other sites

εχεις μπει σε σιροκο ??

4 ατομα ανετοτατα χωρανε! 5 ομως οχι.. δν εχει 5η θεση..και το πορτ μπαγκαζ ειναι ικανοποιητικοτατο.. για αυτο μη λετε οτι θελετε...

το γκολφ το καινουριο παραειναι συντηρητικο.. εκτος και αν κανεις κανα 2 πινελιες πανω του και τ προσεξεις..κατι π αν κανεις ομως και στ ροκο γινεται ακομα πιο ομορφο...

η μαχη θα επρεπε να τανε αναμεσα σε γκολφ 5 αρι και σιροκο...

Δλδ αν ταξιδευαν 4 ατομα για θεσσαλονικη με ποιο αυτοκινητο θα ταξιδευαν πιο ανετα?

Γιατι και μενα μου αρέσει το ροκο οπως λες, αλλά ειναι για δυο και τρίτος δεν χωρά. Τωρα αν εσυ πιστευεις οτι το Scirocco ειναι οικογενειακό οκ αυτα ειναι γουστα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ελεος!!! Εχουμε φτασει 18 σελιδες ( προβλεπω και περισσοτερες) για να συγκρινετε εντελως 2 διαφορετικα αυτοκινητα? Ασ το ξαναπω λοιπον...

Κανονικα ( ταπεινη αποψη μου) δεν θα επρεπε καν να υπαρξει τετοιο ποστ γιατι...

1. απλουστατα μιλαμε για 2 εντελως διαφορετικα αμαξια, διαφορετικων κατηγοριων.

2. εντελως διαφορετικα αμαξια που καλυπτουν διαφορετικες αναγκες.

3. Εντελως διαφορετικη οδηγικη συμπεριφορα το ενα με το αλλο.

4. Προβλεπεται να σφαζομαστε στο τελος new_lol.gif

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ελεος!!! Εχουμε φτασει 18 σελιδες ( προβλεπω και περισσοτερες) για να συγκρινετε εντελως 2 διαφορετικα αυτοκινητα? Ασ το ξαναπω λοιπον...

Κανονικα ( ταπεινη αποψη μου) δεν θα επρεπε καν να υπαρξει τετοιο ποστ γιατι...

1. απλουστατα μιλαμε για 2 εντελως διαφορετικα αμαξια, διαφορετικων κατηγοριων.

2. εντελως διαφορετικα αμαξια που καλυπτουν διαφορετικες αναγκες.

3. Εντελως διαφορετικη οδηγικη συμπεριφορα το ενα με το αλλο.

4. Προβλεπεται να σφαζομαστε στο τελος new_lol.gif

σβουρα ειπες 4 φορες το ιδιο πραγμα με αλλα λογια!!! sillyhorse1rb5.gif

το scirocco πισω ναι μεν παιρνει 2 ατομα ανετοτατα αλλα δεν ειναι και η χαρα του να καθεσαι πισω...πολυ μικρα τζαμακια και ο ουρανος νομιζεις οτι θα πεσει να σε πλακωσει και ειδικα για τους πισω η ορατοτητα ειναι λες και βλεπουν μεσα απο υποβρυχιο θα το χαρακτηριζα ελαφρως κλειστοφοβικο (για τους πισω μιλαω παντα)

σαν οδηγηση ειναι καλυτερο απο ενα golf η ενα οποιοδηποτε hatchback αλλα λογικο ειναι(?) μιας και ειναι sport coupe το αμαξωμα του!!!οποτε αυτο απο μονο του το κανει πιο δυσκολο σε μεγαλης ηλικιας ατομα...ατομα δλδ που θα επιλεξουν ενα golf...και εδω ειναι και το ζητουμενο το golf τραβαει ηλικιες απο 18 και εχω δει μεχρι και 60+ να το οδηγουν ενω το rocco το παιρνουν ατομα μεχρι και 35 ετων κυριως ανυπαντροι (υπαρχουν και εξαιρεσεις φυσικα)....

παιδια εχετε ενα αμαξι το οποιο ναι ειναι ωραιο ναι ειναι αποτελεσματικο ναι σας κανει ολα σας τα κεφια αλλα δεν θα αποκτησει ποτε την ψυχη μιας alfa και θα ειναι παντα πισω απο την σκια του golf οτι και να λετε οσο και αν το γουσταρετε και οσο καλυτερο και αν πιστευετε οτι ειναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μην αποκτησει ποτε ενα αυτοκινητο του ομιλου την "ψυχη" μιας alfa ζελε γιωτης new_killother.gif

οσο για την σκια ειναι οτι οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια...ειναι μακραν ενα απο τ πιο ομορφα αυτοκινητα που εβγλε η VolksWagen.

οταν το πηρα το αυτοκινητο το μονο που δεν κοιταξα ειναι αν χωραει καποιος πισω...εγω δεν θα καθομαι ποτε πισω... sillyhorse1rb5.gif

οσο για ποιοι το παιρνουν, ειναι οσοι θελουν ενα ομορφο αυτοκινητο και οχι οχι ενα πρακτικο αυτοκινητο της σειρας. closedeyes.gif

σβουρα... +10000

Link to comment
Share on other sites

βρε δεν σου ειπα το αντιθετο αλλα λεμε τα πραγματα οπως ειναι...και καλως η κακως το scirocco ειναι και θα παραμεινει στη σκια ενος golf...απο τα δυο αυτα λογω ηλικιας (25 νοεμβριων) θα διαλεγα το scirocco λογω σπορτιφ χαρακτηρα αλλα δεν παυει να ειναι υποδεεστερο ενος γκολφ...μην ξεχνας οτι το 2.0 rocco οταν ειχε πρωτοβγει ειχε ακριβως το ιδιο εσωτερικο με ενα 1.4 fsi golf mk5 και ειχε βουηξει η κοινωνια...ουτε καν gti χαρακτηρα δεν ειχε μεσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες επειδη δεν εχω παρακολουθησει καθολου τα κειμενα εδω στο scirocco υπαρχει κανα λινκ καπου με τον καταλογο απο αξεσουαρ????στο πολο που με ενδιεφερε ειχα βρει..

Link to comment
Share on other sites

Παιδες επειδη δεν εχω παρακολουθησει καθολου τα κειμενα εδω στο scirocco υπαρχει κανα λινκ καπου με τον καταλογο απο αξεσουαρ????στο πολο που με ενδιεφερε ειχα βρει..

2009:

http://i168.photobucket.com/albums/u195/archery_chris/Untitled-1copy-1.jpg

2010 σε Λίρες Αγγλίας VAT is calculated at 17.5%.:

http://pdfcast.org/pdf/the-scirocco-fleet-price-list

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω πολυ φιλε μου!!

Θα μπορουσε καποιος να μου πει γιατι golf κ οχι scirocco??

Το ρωταω αυτο γιατι τοσα χρονια δεν τοχα δει ποτε επειδη δεν μαρεσουν τα τριπορτα..

Αλλα το 6ης γενιας golf δε μαρεσει κ τοσο κ εχω αποφασισει να παω σε sirocco (σκεφτομουν κ πολο GTI για πιο φθηνο κ οικονομια στο καυσιμο σχετικα)

Κ αποτι βλεπω,περα απο τις πορτες,δεν εχει κατι παραπανω το golf (συν οτι ειναι πιο ακριβο,παντα για 160αρι dsg μιλαω)

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω πολυ φιλε μου!!

Θα μπορουσε καποιος να μου πει γιατι golf κ οχι scirocco??

Το ρωταω αυτο γιατι τοσα χρονια δεν τοχα δει ποτε επειδη δεν μαρεσουν τα τριπορτα..

Αλλα το 6ης γενιας golf δε μαρεσει κ τοσο κ εχω αποφασισει να παω σε sirocco (σκεφτομουν κ πολο GTI για πιο φθηνο κ οικονομια στο καυσιμο σχετικα)

Κ αποτι βλεπω,περα απο τις πορτες,δεν εχει κατι παραπανω το golf (συν οτι ειναι πιο ακριβο,παντα για 160αρι dsg μιλαω)

Οι διαφορές τους για εμενα ειναι αυτές ....

* Scirocco βγαινει μονο 3θυρο ενω το golf και 5θυρο

* χώροι+άνεση

* στήσιμο

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές τους για εμενα ειναι αυτές ....

* Scirocco βγαινει μονο 3θυρο ενω το golf και 5θυρο

* χώροι+άνεση

* στήσιμο

κ θα ελεγα κ σχεδιασμος καθως το golf διατηρει γραμμες παρομοιες τοσα χρονια κ ισως εχει γινει πιο κλασσικο,ενω το sciricco ειναι πιο ιδιαιτερο,εντυπωσιακο κ νεανικο..

Την δευτερα θα παω automarin για τεστ ντραιβ,πιο πολυ να το δω καλυτερα αφου τοσο καιρο δεν ειχα ασχοληθει με κανενα 3πορτο..

Δεν ξερω που θα καταληξω,ξεκινησα απο polo GTI, golf 160ari κ τωρα scirocco 160 dsg,με τις πορτες να αποτελουν το μονο αγκαθι..

Δεν ειναι θεμα οικογενειας κτλ,αλλα οσο βολευει η πισω πορτα δε συγκρινεται με καμια αλλη ανεση,ειτε κουβαλας πραγματα,ειτε μπαινοβγαινει κοσμος κ απλα δεν ασχολεισαι (απειρες φορες μουχει τυχει σε φιλους βρεχει κ να τρεχουμε να μπουμε κ να βγαινει ο μπροστινος)

Ποια αντιπροσωπεια θα προτεινατε για την καλη εξυπηρετηση,σερβις κ προσφορες? (κ πμ στειλτε αν δεν κανει δημοσιως)

Link to comment
Share on other sites

golf 6 με κλειστα ματια,,,,εχει και καλυτερη μεταπωλητικη αξια μετα....οι υποψηφιες γυναικες αγοραστες δεν παιρνουν σιροκο αλλο golf οι περισσοτερες...

Link to comment
Share on other sites

ο μόνος λόγος που δεν πήρα scirocco είναι ότι πίσω έχει 2 θέσεις και μία συγκεκριμένη επόχη του χρόνου

λόγω μετακινήσεων χρειάζομαι και την τριτη θέση-μπορώ να συμβιβαστώ ότι είναι 2πορτο ,πορτ μπαγκαζ έχει περιπου ιδιο με το γκολφ αλλά η τριτη θέση με περιορίζει σημαντικα

είναι πιο νεανικο ,πιο σπορ και λιγότερο συντηρητικό ,με τα χίλια θα έπαιρνα rocco

επίσης το target group του ροκο είναι συγκεκριμένο ενώ στο golf έχω δεί από γιαγιαδες ,κυριες ,παπουδες

κλπ κλπ-

επίσης το golf πάιζει πολύ σε car rental (εταιρίες) ενω το ροκο όχι -

με ενοχλεί που σε αρκετες εταιρίες παίρνουν στους υπαλλήλους τους το 6αρι είτε το 122 ή το 160αρι-

επίσης δεν πιστεύω ότι έχει χειρότερη μεταπώληση από το golf -θα έχει πάντα απήχηχη στο νεανικο κοινο και σε όσους αισθανονται νέοι..

Link to comment
Share on other sites

ο μόνος λόγος που δεν πήρα scirocco είναι ότι πίσω έχει 2 θέσεις και μία συγκεκριμένη επόχη του χρόνου

λόγω μετακινήσεων χρειάζομαι και την τριτη θέση-μπορώ να συμβιβαστώ ότι είναι 2πορτο ,πορτ μπαγκαζ έχει περιπου ιδιο με το γκολφ αλλά η τριτη θέση με περιορίζει σημαντικα

είναι πιο νεανικο ,πιο σπορ και λιγότερο συντηρητικό ,με τα χίλια θα έπαιρνα rocco

επίσης το target group του ροκο είναι συγκεκριμένο ενώ στο golf έχω δεί από γιαγιαδες ,κυριες ,παπουδες

κλπ κλπ-

επίσης το golf πάιζει πολύ σε car rental (εταιρίες) ενω το ροκο όχι -

με ενοχλεί που σε αρκετες εταιρίες παίρνουν στους υπαλλήλους τους το 6αρι είτε το 122 ή το 160αρι-

επίσης δεν πιστεύω ότι έχει χειρότερη μεταπώληση από το golf -θα έχει πάντα απήχηχη στο νεανικο κοινο και σε όσους αισθανονται νέοι..

Ετσι ακριβως ειχα και εγω παρομοιο θεμα, στην ουσια καποιες μερες θα χρειαζομουνα 3η θεση. Παρολα αυτα τελικα πηρα scirocco και δεν μπορω να πω οτι το εχω μετανοιωσει, παρα το οτι αν ειχα ενα golf θα βολευε πολυυυ περισοτερο ορισμενες φορες.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως ειχα και εγω παρομοιο θεμα, στην ουσια καποιες μερες θα χρειαζομουνα 3η θεση. Παρολα αυτα τελικα πηρα scirocco και δεν μπορω να πω οτι το εχω μετανοιωσει, παρα το οτι αν ειχα ενα golf θα βολευε πολυυυ περισοτερο ορισμενες φορες.

Κάποιες ερωτησούλες (που απευθύνοται σε όλους μάλιστα :blush: ). Συγκριτικά από τα δύο αμάξια: ποιό έχει καλύτερη ποιότητα κύλισης και λιγότερους αεροδυναμικούς θορύβους; Είναι το ίδιο ξεκούραστα -πέρα από χώρους- στο ταξίδι; Πάντως από επιδόσεις έχω ακούσει ότι το Scirocco είναι μισό "click" ταχύτερο. Αυτό ισχύει; Τέλος θα ήθελα να πει κάποιος που έχει Golf και μετά μπήκε στο "άλλο" το μετάνιωσε ή και το αντίστροφο!

Sorry για τις πολλές απορίες :pardon: αλλά επειδή δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ, θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε και μεις οι..."ημίαιμοι" (λόγω FABIA) "V.A.Gίτες"! :tongue:

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες ερωτησούλες (που απευθύνοται σε όλους μάλιστα :lol: ). Συγκριτικά από τα δύο αμάξια: ποιό έχει καλύτερη ποιότητα κύλισης και λιγότερους αεροδυναμικούς θορύβους; Είναι το ίδιο ξεκούραστα -πέρα από χώρους- στο ταξίδι; Πάντως από επιδόσεις έχω ακούσει ότι το Scirocco είναι μισό "click" ταχύτερο. Αυτό ισχύει; Τέλος θα ήθελα να πει κάποιος που έχει Golf και μετά μπήκε στο "άλλο" το μετάνιωσε ή και το αντίστροφο!

Sorry για τις πολλές απορίες :thumbsup: αλλά επειδή δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ, θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε και μεις οι..."ημίαιμοι" (λόγω FABIA) "V.A.Gίτες"! :lol:

To golf 6 ειναι ενα κλικ πιο ανετο, πιο καλο σε ηχομονοση, ποιοτητα κυλισης κτλ. Δεν εχω κανει πολλα χιλιομετρα με golf για να σου πω για κουραση αλλα φανταζομαι οτι σαν συνολο το golf θα ειναι λιγο καλυτερο. Απο την αλλη το scirocco ειναι λιγο πιο σφιχτο και λιγο πιο σπορ γενικα. Απο επιδοσεις πρεπει να ειναι απειροελαχιστη η διαφορα μονο λογο βαρους (και σκληροτητας αναρτησης μεγεθους ελαστικων κτλ.

Εγω απο scirocco δεν εχω μετανοιωσει καθολου για golf αλλα να πω την αληθεια αν ξαναεπερνα αμαξι θα το σκεφτομουνα πιο πολυ για ενα πολακι gti, αλλα αυτο ειναι καθαρο λογω μεγεθους, θα βολευε πιο πολυ στην πολη κτλ. Μεταξυ golf και scirocco παλι scirocco θα επερνα

Link to comment
Share on other sites

To golf 6 ειναι ενα κλικ πιο ανετο, πιο καλο σε ηχομονοση, ποιοτητα κυλισης κτλ. Δεν εχω κανει πολλα χιλιομετρα με golf για να σου πω για κουραση αλλα φανταζομαι οτι σαν συνολο το golf θα ειναι λιγο καλυτερο. Απο την αλλη το scirocco ειναι λιγο πιο σφιχτο και λιγο πιο σπορ γενικα. Απο επιδοσεις πρεπει να ειναι απειροελαχιστη η διαφορα μονο λογο βαρους (και σκληροτητας αναρτησης μεγεθους ελαστικων κτλ.

Εγω απο scirocco δεν εχω μετανοιωσει καθολου για golf αλλα να πω την αληθεια αν ξαναεπερνα αμαξι θα το σκεφτομουνα πιο πολυ για ενα πολακι gti, αλλα αυτο ειναι καθαρο λογω μεγεθους, θα βολευε πιο πολυ στην πολη κτλ. Μεταξυ golf και scirocco παλι scirocco θα επερνα

:thumbsup::lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλο χρυσο το σιροκκο αλλα δεν κανει για ελλαδα πολυ χτυπημα στις λακουβες εχει ενας φιλος μου και οποτε το παιρνω αγανακτω απο τα χτυπηματα.

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Καλο χρυσο το σιροκκο αλλα δεν κανει για ελλαδα πολυ χτυπημα στις λακουβες εχει ενας φιλος μου και οποτε το παιρνω αγανακτω απο τα χτυπηματα.

Δεν είναι πρόβλημα αυτό για να μην πάρεις το scirocco. Υπάρχει και το DCC. Εξάλλου ένα Golf που φοράει κι αυτό 18άρια δεν νομίζω να διαφέρει τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες ερωτησούλες (που απευθύνοται σε όλους μάλιστα :startle: ). Συγκριτικά από τα δύο αμάξια: ποιό έχει καλύτερη ποιότητα κύλισης και λιγότερους αεροδυναμικούς θορύβους; Είναι το ίδιο ξεκούραστα -πέρα από χώρους- στο ταξίδι; Πάντως από επιδόσεις έχω ακούσει ότι το Scirocco είναι μισό "click" ταχύτερο. Αυτό ισχύει; Τέλος θα ήθελα να πει κάποιος που έχει Golf και μετά μπήκε στο "άλλο" το μετάνιωσε ή και το αντίστροφο!

Sorry για τις πολλές απορίες ;) αλλά επειδή δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ, θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε και μεις οι..."ημίαιμοι" (λόγω FABIA) "V.A.Gίτες"! :growl:

εχοντας το γκολφ 6 η γνωμη μου ειναι η εξης: σαφεστατα το σιροκο εχει ενα πιο σπορ χαρακτηρα,ειναι πιο νεανικο,αρκετα value for money και πανω απο ολα....ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ!!! Απο την αλλη ομως δεν εχω δει να ειναι πιο γρηγορο απο το γκολφ γιατι 3 φορες που ειχα ανοιξει με σιροκο ημουν μπροστα(ολα εργοστασιακα οπως και εμενα) η λογικη λεει να ειναι ακριβως τα ιδια μιας και η διαφορα στο βαρος ειναι αμελητεα....απο αποψη στισιματος πιστεβω οτι ειναι λιγο παρεξηγημενο το γκολφ λογο τον ανομιων συγκρισεων...δηλαδη...ειναι αδικιμενη σιγκριση ενος σιροκο με ενα 5 πορτο γκολφ με την απλη αναρτηση η οποια φοβηζει αρκετα και με τα 205-55/16 τα οποια ειναι HAnKOOK...εαν η σικρισH ηταν με ενα 3 πορτο με τις εργοστασιακεσ 18 αρες και τα 225-40 ...και τα πιο χαμηλα ελατηρια κατα 15mm πιστεβω οτι την διαφορα στο κρατημα αυτων των 2 αυτοκινητων μονο ενας επαγγελματιας οδηγος θα καταλαβαινε(υπερ του σιροκο)....

Edited by golfioo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.