Jump to content
Chris_dIRE

Δεν ξεκλειδώνει η πόρτα του οδηγού με τηλεχειρισμό

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα!

Το πρόβλημα το περιγράφω και στον τίτλο. Συγκεκριμένα μόνο όταν έχει κρύο, πατώντας τον τηλεχειρισμό ανοίγουν όλες οι πόρτες εκτός του οδηγού. Αν είναι νύχτα, παρατηρώ επίσης ότι αναβοσβήνουν και τα φωτάκια των κουμπιών που βρίσκονται στην πόρτα του οδηγού (για τα ηλεκτρικά παράθυρα μπρος-πίσω,κεντρικό κλείδωμα κλπ).

Σε συνέχεια του ίδιου προβλήματος, όταν το αυτοκίνητο ξεκινά, κατα την πορεία οι πόρτες κλειδώνουν και ξεκλειδώνουν (ακούγεται ο χαρακτηριστικός ήχος) για λίγα λεπτά, τουλάχιστον όσο η θερμοκρασία στην καμπίνα είναι χαμηλή. Όταν ανέβει η θερμοκρασία, όλα λειτουργούν κανονικά.

Γνωστός μου, μου είπε για κάποιο εγκεφαλάκι.

Ξέρει κανείς περί τίνος πρόκειται? :lol: Θα ζήσω γιατρέ μου?? tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

κλασσικη περιπτωση βλαβης

εγω θα συνιστουσα να το σκεπαζεις το βραδυ να μην κρυωνει... <_<

Y.Γ. ΑΜΑ δουλευει ο κομπρεσσορας κ το τουρμπο τα υπολοιπα ειναι περιττα....

Παίδες καλησπέρα!

Το πρόβλημα το περιγράφω και στον τίτλο. Συγκεκριμένα μόνο όταν έχει κρύο, πατώντας τον τηλεχειρισμό ανοίγουν όλες οι πόρτες εκτός του οδηγού. Αν είναι νύχτα, παρατηρώ επίσης ότι αναβοσβήνουν και τα φωτάκια των κουμπιών που βρίσκονται στην πόρτα του οδηγού (για τα ηλεκτρικά παράθυρα μπρος-πίσω,κεντρικό κλείδωμα κλπ).

Σε συνέχεια του ίδιου προβλήματος, όταν το αυτοκίνητο ξεκινά, κατα την πορεία οι πόρτες κλειδώνουν και ξεκλειδώνουν (ακούγεται ο χαρακτηριστικός ήχος) για λίγα λεπτά, τουλάχιστον όσο η θερμοκρασία στην καμπίνα είναι χαμηλή. Όταν ανέβει η θερμοκρασία, όλα λειτουργούν κανονικά.

Γνωστός μου, μου είπε για κάποιο εγκεφαλάκι.

Ξέρει κανείς περί τίνος πρόκειται? :rolleyes: Θα ζήσω γιατρέ μου?? tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ...ΕΣΥ Κ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΥΤΙΑΣ ΤΕΤΟΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ :rolleyes:

Η VW έβγαζε και βγάζει και αυτοκίνητα χωρίς compressor και turbo...

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ...ΕΣΥ Κ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΥΤΙΑΣ ΤΕΤΟΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ :rolleyes:

Η VW έβγαζε και βγάζει και αυτοκίνητα χωρίς compressor και turbo...

Αυτος παντως, ειναι σιγουρα ενημερωμενος... <_<

Και μην γραφεις με κεφαλαια ....ειναι σαν να φωναζεις.Ηχορυπανση δηλαδη....

Edited by MaxSto
Link to comment
Share on other sites

κλασσικη περιπτωση βλαβης

εγω θα συνιστουσα να το σκεπαζεις το βραδυ να μην κρυωνει... ;)

Y.Γ. ΑΜΑ δουλευει ο κομπρεσσορας κ το τουρμπο τα υπολοιπα ειναι περιττα....

@lancias αν είναι κλασσική βλάβη θα υπάρχει και κλασσική λύση(??)

Το αυτοκίνητο μπαίνει κάθε βράδυ σε κλειστό γκαράζ, δεν κρυώνει.

Το turbo μια χαρά δουλεύει (κομπρέσσορας δεν υπάρχει) όμως κι αυτή η ρημάδα η βλάβη μου σπάει τα νεύρα.

Κάνε ένα scan με το διαγνωστικό πρώτα.

@DiS στο διαγνωστικό δυστυχώς δεν έβγαλε άκρη ο μάστορας. Αυτός μου είπε -με αβεβαιότητα- για κάποιο εγκεφαλάκι. Τα χειριστήρια στην πόρτα του οδηγού τα 'χω αλλάξει, η βλάβη παραμένει... Τι άλλο θα μπορούσα να ψάξω? Κάποια πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε καταγράψει σφάλμα ? Έτσι γενικά σου ανέφερε για "εγκεφαλάκι" ? Προφανώς και κάποιο controller έχει πρόβλημα. Το θέμα είναι ποιο.

Πιθανώς το controller της πόρτας οδηγού που ελέγχει και το κεντρικό κλείδωμα.

Τέτοια βλάβη είναι σχεδόν βέβαιο ότι καταγράφεται και μπορείς εύκολα να την εντοπίσεις.

Θα του πω να το ψάξουμε και πάλι. Μου κάνει απλά εντύπωση ότι με ζεστό καιρό όλα δουλεύουν ρολόι. Σαν να βραχυκυκλώνει κάποια επαφή με το κρύο ή την υγρασία.

Thanks! ;)

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

σε polo 6Ν2 του 2000 (ίδιας γενιάς δλδ) είχα όμοιο πρόβλημα (ευτυχώς με του συνοδηγού την πόρτα και όχι με του οδηγού!)

το εμφάνζε μόνο με κρύο και υγρασία αλλά στην περίπτωσή μου δεν άνοιγε ούτε από μέσα από το αμάξι η πόρτα (αφού είχες μπει δλδ)

απότι φάνηκε πρέπει να ήταν κάποιο πρόβλημα με το σύστημα αέρα που έχουν οι κλειδαριές για να ανοίγουν

δεν το έλυσα τελικά ποτέ γιατί το πούλησα τελικά το αμάξι οπότε δεν μπορώ να ξέρω σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

σε polo 6Ν2 του 2000 (ίδιας γενιάς δλδ) είχα όμοιο πρόβλημα (ευτυχώς με του συνοδηγού την πόρτα και όχι με του οδηγού!)

το εμφάνζε μόνο με κρύο και υγρασία αλλά στην περίπτωσή μου δεν άνοιγε ούτε από μέσα από το αμάξι η πόρτα (αφού είχες μπει δλδ)

απότι φάνηκε πρέπει να ήταν κάποιο πρόβλημα με το σύστημα αέρα που έχουν οι κλειδαριές για να ανοίγουν

δεν το έλυσα τελικά ποτέ γιατί το πούλησα τελικά το αμάξι οπότε δεν μπορώ να ξέρω σίγουρα

Αυτό συνέβει 2-3 φορές και σ' εμένα, δεν άνοιξε η πόρτα απο μέσα. Μάλλον όμως βρίσκεται αλλού η αιτία, αφού γίνονται και διάφορα άλλα αναβοσβησίματα που περιέγραψα σε post πιό πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλη σας ημερα, το ιδιο προβλημα στο περιπου εχω και εγω με το golf iv.

Λειτουργει το κεντρικο κλειδωμα-ξεκλειδωμα (αναβει-σβηνει κ το κεντρικο φως μεσα) ΜΟΝΟ απο την πορτα του συνοδηγου.

Απο τη πορτα του οδηγου κλειδωνει-ξεκλειδωνει μονο η συγκεκριμενη πορτα (του οδηγου) ενω το κοκκινο λαμπακι στην ασφαλεια απο διπλα εξακολουθει να αναβοσβηνει. Επισεις αν αυτο βοηθαει περισσοτερο το κοκκινο-ασπρο φωτακι στη πορτα του οδηγου (κατω κατω αριστερα) δε δουλευει

και γενικοτερα η πορτα του οδηγου ειναι σαν "νεκρη", δε δινει καμια εντολη για τις προβλεπομενες λειτουργειες του αυτοκινητου ως θα πρεπε. Χθες ελεγξα μια μια τις ασφαλειες και δε βρηκα καμια καμενη αλλα αυτος ο "ελεγχος" που εκανα ειχε ως αποτελεσμα να μη λειτουργουν τωρα τα φωτα του ταμπλο (ειναι ρυθμισμενο στο "φουλ" η ενταση). Θα ημουν υποχρεως σε μια απαντηση αν καποιος γνωριζει κατι γιατι ειμαι και σε δυσκολη οικονομικη κατασταση και οπως καταλαβαινετε μονο αυτα μου ελειπαν τωρα......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Πρόβλημα με την κλειδαριά του IVριου μου κι εγώ..

Η πόρτα του συνοδηγού εδώ και κάποιον καιρό ξεκλειδώνει όποτε της ...... tongue.gif

Καμιά φορά ανοίγει μετά από μερικές προσπάθειες από μέσα(συνήθως απ'εξώ fire.gif), αλλά πάρα πολλές φορές απλά δεν ανοίγει με τίποτα.

Παρατήρησα ότι ίσως βοηθάει το να τραβάς την ίδια στιγμή που προσπαθείς να ανοίξεις την ίδια την ασφάλεια προς τα πάνω.

Κατα τα άλλα το κεντρικό κλείδωμα δείχνει να λειτουργεί σωστά, οπότε υποθέτω ότι έχει φάει κάποιο σκάλωμα η συγκεκριμένη κλειδαριά.

Ξέρει κανείς πως βγαίνει το πλαστικό κάλυμμα της πόρτας? Δεν θέλω να σπάσω τπτ στα καλά καθούμενα και ψάχνω για ανταλλακτικά.

Ένα how to ή έστω κάποια foto θα βοηθούσε πολύ.

Ευχαριστώ! :huh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.