Jump to content
spk

"Σκουριασμένη" ανάρτηση;!

Recommended Posts

Σχεδόν από την πρώτη στιγμή (είμαι στα 3.700 Km) παρατήρησα το εξής: όταν κινούμαι με πολύ μικρή ταχύτητα (>20km/h) ή κάνω μανούβρες για να παρκάρω και φρενάρω απότομα, τότε ακούγεται ένας ήχος από το πίσω μέρος του αυτοκινήτου. Ακούγεται σαν μεταλλικό σκουριασμένο κρεββάτι που τρίζει........ :wacko: Υποθέτω είναι η ανάρτηση. Έχω gt sport έκδοση του tsi 122hp. Ο ήχος δεν υπάρχει εν κινήσει παρά μόνο όταν φρενάρω από πολύ μικρή ταχύτητα. Να σημειωθεί πως κάποια στιγμή μετά από ταξίδι 1 ώρας προσπάθησα να δείξω σε ένα φίλο τι ακριβώς γίνεται και ως δια μαγείας δεν ακουγόταν τίποτα... :ninja:

Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι και αν είναι κάτι το ανησυχητικό; Είναι λογικό να τρίζει έτσι στο φρενάρισμα μια καινούργια ανάρτηση?!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις, ο θορυβος που ακους ειναι απολυτικα φυσιολογικος και προερχεται απο τα φρενα. Το κανει και σε εμενα (tsi 122) αλλα και στο προηγουμενο αυτοκινητο μου (polo). Επισης ειμαι σιγουρος οτι στο κανει πιο πολυ σε ανηφορα ή κατηφορα.

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, να σου πω μου πέρασε από το μυαλό πως μπορεί να είναι τα φρένα, αλλά ο ήχος "ταιριάζει" πιο πολύ σε ανάρτηση πως κάνει από απότομη βύθιση σε φρενάρισμα (μόνο πίσω) και πο΄τε δεν έχω θόρυβο εν κινήσει.

Από τα φρένα λες ε; Γνωρίζεις να μου περιγράψεις πως ακριβώς; Φεύγει κάποια στιγμή (όταν πχ φθαρούν κάπως τα τακάκια) ή θα με συνοδεύει μέχρι... το τέλος; :-)

Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχεις φιλε ετσι κανουν ολα.Οταν κανεις μανουβρες με πατημενο το φρενο,επειδη μετατοπιζεται το βαρος του αυτοκινητου ακους αυτο.Ειναι απο τα τακακια που πατανε τις δισκοπλακες.Και οχι δεν θα σε αφησει.Απλα καποιες φορες θα το ακους λιγοτερο,καποιες περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχεις φιλε ετσι κανουν ολα.Οταν κανεις μανουβρες με πατημενο το φρενο,επειδη μετατοπιζεται το βαρος του αυτοκινητου ακους αυτο.Ειναι απο τα τακακια που πατανε τις δισκοπλακες.Και οχι δεν θα σε αφησει.Απλα καποιες φορες θα το ακους λιγοτερο,καποιες περισσοτερο.

Συμφωνώ!!! :lol::lol::thumbsup::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν από την πρώτη στιγμή (είμαι στα 3.700 Km) παρατήρησα το εξής: όταν κινούμαι με πολύ μικρή ταχύτητα (>20km/h) ή κάνω μανούβρες για να παρκάρω και φρενάρω απότομα, τότε ακούγεται ένας ήχος από το πίσω μέρος του αυτοκινήτου. Ακούγεται σαν μεταλλικό σκουριασμένο κρεββάτι που τρίζει........ :lol: Υποθέτω είναι η ανάρτηση. Έχω gt sport έκδοση του tsi 122hp. Ο ήχος δεν υπάρχει εν κινήσει παρά μόνο όταν φρενάρω από πολύ μικρή ταχύτητα. Να σημειωθεί πως κάποια στιγμή μετά από ταξίδι 1 ώρας προσπάθησα να δείξω σε ένα φίλο τι ακριβώς γίνεται και ως δια μαγείας δεν ακουγόταν τίποτα... ;)

Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι και αν είναι κάτι το ανησυχητικό; Είναι λογικό να τρίζει έτσι στο φρενάρισμα μια καινούργια ανάρτηση?!

Και ομως φιλε μου δεν ειναι τα φρενα!Τα φρενα σκουζουν πολυ (δοκιμασε να τραβιξεις το λιγο το χειροφρενο και να ξεκινησεις) .

Εδω ειναι η αναρτηση ,100% γιατι το εχω και εγω.Μου το κανει κυριως οταν ειναι κρυο (λογο συστολης υποθετω),οταν παω να ξεκινησω ελαφρα αλλα και οταν φρεναρω ελαφρα με σχεδον μηδενικη ταχυτητα.Ο μηχανικος μου παρηγγειλε 4 αμορτισερ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν από την πρώτη στιγμή (είμαι στα 3.700 Km) παρατήρησα το εξής: όταν κινούμαι με πολύ μικρή ταχύτητα (>20km/h) ή κάνω μανούβρες για να παρκάρω και φρενάρω απότομα, τότε ακούγεται ένας ήχος από το πίσω μέρος του αυτοκινήτου. Ακούγεται σαν μεταλλικό σκουριασμένο κρεββάτι που τρίζει........ :cry: Υποθέτω είναι η ανάρτηση. Έχω gt sport έκδοση του tsi 122hp. Ο ήχος δεν υπάρχει εν κινήσει παρά μόνο όταν φρενάρω από πολύ μικρή ταχύτητα. Να σημειωθεί πως κάποια στιγμή μετά από ταξίδι 1 ώρας προσπάθησα να δείξω σε ένα φίλο τι ακριβώς γίνεται και ως δια μαγείας δεν ακουγόταν τίποτα... :lol:

Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι και αν είναι κάτι το ανησυχητικό; Είναι λογικό να τρίζει έτσι στο φρενάρισμα μια καινούργια ανάρτηση?!

Αυτο τον ηχο τον ακους κι οταν ξεκινας αργα κι οχι αποτομα;Ή για παραδειγμα σε κατηφορικο μερος που τσουλαει λιγο στην αρχη πριν ξεκινησεις να φυγεις;

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω νεο θεμα, παραθετω εδω το προβλημα μου. Με μονο 14600 χλμ. στο αμαξι, παρατηρησα οτι το αμαξι κανει ενα τριξιμο απο την δεξια μπροστινη και πισω μερια εστω και αν υπαρχει και η παραμικρη ανωμαλια στο οδοστρωμα ( δεν συζηταμε για λακουβες). Τι λετε να φταιει, αναρτηση, ψαλιδια κανα ακρομπαρο? Και αν οντως <παιζει> κτ τετοιο η εγγυηση τα καλυπτει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εδώ και κάτι μέρες παρατήρησα ακριβώς το ίδιο, ότι δηλαδή τρίζουν οι μπροστινές αναρτήσεις όταν το αμάξι (GT) περνάει από σαμαράκια ή βαθουλώματα με σχετικά χαμηλή ταχύτητα. Η ανάρτηση είναι "μαμά" με 20k χιλιόμετρα, χωρίς ιδιαίτερα "κηνυγητά".

Εχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εδώ και κάτι μέρες παρατήρησα ακριβώς το ίδιο, ότι δηλαδή τρίζουν οι μπροστινές αναρτήσεις όταν το αμάξι (GT) περνάει από σαμαράκια ή βαθουλώματα με σχετικά χαμηλή ταχύτητα. Η ανάρτηση είναι "μαμά" με 20k χιλιόμετρα, χωρίς ιδιαίτερα "κηνυγητά".

Εχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο?

Ναι εγω ακριβως το ιδιο.Εχω αλλαξει 2 φορες αμορτισερ εμπρος-πισω και 2 φορες βασεις αμορτισερ αλλα τιποτα.Η πλακα ειναι οτι αν βρεχει πολυ και περασω απο 2-3 λακουβες καλες με αρκετο νερο οι τριγμοι παυουν! :blink:

οποιος βρει τι παιζει ας ενημερωσει να μην ψαχνουμε για ποταμια το καλοκαιρι που ερχεται!!! <_<^_^

αααααα!εμενα τριζει και πισω δεξια οταν κρεμαει η πισω ροδα ή οταν κανω μανουβρες με 0 σχεδον ταχυτητα.Supernatural αυτη η σειρα golf :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εδώ και κάτι μέρες παρατήρησα ακριβώς το ίδιο, ότι δηλαδή τρίζουν οι μπροστινές αναρτήσεις όταν το αμάξι (GT) περνάει από σαμαράκια ή βαθουλώματα με σχετικά χαμηλή ταχύτητα. Η ανάρτηση είναι "μαμά" με 20k χιλιόμετρα, χωρίς ιδιαίτερα "κηνυγητά".

Εχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο?

καλησπερα σε ολους το προβλημα προερχεται απο τα κακης ποιοτητας σινεμπλοκ τα οποια ξεραινονται πολυ ευκολα.αν δοκιμαστε να λιπανετε ολα τα λατιχα στην αναρτηση(αντιστρεπτικη,ψαλιδια και στα μπρατσα που ενωνουν την αντιστρεπτικη με το αμορτισερ δεν θα ακουτε για λιγο καιρο τιποτα. μετα.....)γι"αυτο και ο geocha οταν περναει πανω απο ποταμια νομιζει οτι εχει μπεντλευ αλλα μετα οταν βγει ο ηλιος γινεται παλι γκρουπ vw αλλα αυτη τη φορα golf V.

Edited by FLABI
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους το προβλημα προερχεται απο τα κακης ποιοτητας σινεμπλοκ τα οποια ξεραινονται πολυ ευκολα.αν δοκιμαστε να λιπανετε ολα τα λατιχα στην αναρτηση(αντιστρεπτικη,ψαλιδια και στα μπρατσα που ενωνουν την αντιστρεπτικη με το αμορτισερ δεν θα ακουτε για λιγο καιρο τιποτα. μετα.....)γι"αυτο και ο geocha οταν περναει πανω απο ποταμια νομιζει οτι εχει μπεντλευ αλλα μετα οταν βγει ο ηλιος γινεται παλι γκρουπ vw αλλα αυτη τη φορα golf V.

ΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧ εγραψες λεμεεεε!Ετσι ακριβως ειναι!

Αλλα αφου τα εχω αλλαξει ολα τοσες φορες,γιατι το κανει παντα?Για να τα λυπανουμε ολα αυτα τα κερατα,πρεπει να λυθουν?Τα σινεμπλοκ,κατι γινεται,αλλα οι βασεις?

Ισως η καλυτερη λυση ειναι aftermarket.εχετε τιποτα κατα νου?

post-4295-1237832628_thumb.jpg

Edited by geocha
Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧ εγραψες λεμεεεε!Ετσι ακριβως ειναι!

Αλλα αφου τα εχω αλλαξει ολα τοσες φορες,γιατι το κανει παντα?Για να τα λυπανουμε ολα αυτα τα κερατα,πρεπει να λυθουν?Τα σινεμπλοκ,κατι γινεται,αλλα οι βασεις?

Ισως η καλυτερη λυση ειναι aftermarket.εχετε τιποτα κατα νου?

καλημερα geocha αμ εσυ εχεις προχωρησει πολυ.τα εχεις αλλαξει ολα?και ποιος μαστορας εκατσε και εκανε ολη αυτη την μανουρα μπραβο του.για after market καποιοι στο forum ειπαν για μια εταιρεια θυγατρικη της ZF ΤΗΝ LEMFORDER.εγω πιστευω ομως οτι αν παραγγειλεις για το golf ολα τα λαστιχα της αναρτησης απο s3 και ταιριαζουν θα ησυχασεις με αυτο το προβλημα.καλα να περναμε.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα geocha αμ εσυ εχεις προχωρησει πολυ.τα εχεις αλλαξει ολα?και ποιος μαστορας εκατσε και εκανε ολη αυτη την μανουρα μπραβο του.για after market καποιοι στο forum ειπαν για μια εταιρεια θυγατρικη της ZF ΤΗΝ LEMFORDER.εγω πιστευω ομως οτι αν παραγγειλεις για το golf ολα τα λαστιχα της αναρτησης απο s3 και ταιριαζουν θα ησυχασεις με αυτο το προβλημα.καλα να περναμε.

Ταιριαζουν ομως?Πρεπει ναναι S3 ή και απο Α3 κανουν?

Οσο αφορα το γρασαρισμα,με ενα γρασο-σπρει και το μαρκουτσι καλαμακι που δινουν,γινεται να γρασαρω τα λαστιχα χωρις να κανω το αμαξι Lego? -_-

Link to comment
Share on other sites

Ταιριαζουν ομως?Πρεπει ναναι S3 ή και απο Α3 κανουν?

Οσο αφορα το γρασαρισμα,με ενα γρασο-σπρει και το μαρκουτσι καλαμακι που δινουν,γινεται να γρασαρω τα λαστιχα χωρις να κανω το αμαξι Lego? -_-

καλημερα geo, απο α3 ταιριαζουν σιγουρα απο s3 ομως θα ειναι και πιο ενισχυμενα και πιο ποιοτικα.ναι μπορεις να τα γρασαρεις μονος σου φθανει να σηκωσεις το αμαξι!!!!τα σημεια 11,12,13,14 στο διαγραμμα δεν καταλαβαινω που ειναι.?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα geo, απο α3 ταιριαζουν σιγουρα απο s3 ομως θα ειναι και πιο ενισχυμενα και πιο ποιοτικα.ναι μπορεις να τα γρασαρεις μονος σου φθανει να σηκωσεις το αμαξι!!!!τα σημεια 11,12,13,14 στο διαγραμμα δεν καταλαβαινω που ειναι.?

Εχω ραμπα,ελπιζω να αποφυγω το σηκωμα -_-

Link to comment
Share on other sites

και το πολακι...το ιδιο.... rocket.gifrocket.gifrocket.gif

την πρωτη-πρωτη φορα δεν το ακουσαν.... upyours.gif

την 1η φορα μου το γρασαραν

την 2η αλλαξα βασεις

την 3η γρασαρισμα και τεντωμα θολων...

και με ειπαν οτι οταν το ξανακανει...ή θα μαθω να ζω με αυτο ή θα πηγαινω να μου το γρασαρουν

απο την μια στην αλλη φορα κανω περιπου 5000 χιλ (2,5 μηνες περιπου...) -εχω ακομα 2,5 εγγυηση...=>αλλες 10 φορες θα το παω.. glare.gif

πραγματικα αν δεν θα μου ελεγαν μαλ@@@ περι εγγυησης(λογικα θα μου την πουμε) θα τα αλλαζα τα γ@@@να...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ο spk ειχε δικιο...δεν ειναι τα φρενα καθως σημερα πρωι πρωι με επισκευτηκε και εμενα αυτος ο απιστευτα ενοχλητικος θορυβος (στα 22000χλμ-10μηνες). Τελικα τι φταιει και τι μας αλλαζουν;

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, να σου πω μου πέρασε από το μυαλό πως μπορεί να είναι τα φρένα, αλλά ο ήχος "ταιριάζει" πιο πολύ σε ανάρτηση πως κάνει από απότομη βύθιση σε φρενάρισμα (μόνο πίσω) και πο΄τε δεν έχω θόρυβο εν κινήσει.

Από τα φρένα λες ε; Γνωρίζεις να μου περιγράψεις πως ακριβώς; Φεύγει κάποια στιγμή (όταν πχ φθαρούν κάπως τα τακάκια) ή θα με συνοδεύει μέχρι... το τέλος; :-)

Λοιπόν φίλε κοίτα να βγάλεις τις πίσω αναρτήσεις κ να τις κοιτάξεις κ μάλλον πρέπει να χάλασε ή το αρριστερό ή το δεξί bumber stop.M'αλλα λόγια πρέπει να αλλάξεις τα bumber stop.

Link to comment
Share on other sites

Thanks Geo & Flabi για τις απαντήσεις.

Και εγώ κάτι τέτοιο σκέφτηκα ότι φταίει.

Ο θόρυβος είναι ανεπαίσθητος με ελάχιστη διάρκεια (τουλάχιστον μέχρι τώρα) ενώ η γενικότερη συμπεριφορά της ανάρτησης δεν βλέπω να έχει επηρεαστεί σε κάτι. Επίσης όταν ζεσταθεί η ανάρτηση δεν κάνει κανένα θόρυβο που είναι λογικό.

Αν δεν δω κάποια χειροτέρεψη μάλλον θα ασχοληθώ με το θέμα όταν πάει για service σε 3 μήνες.

Λίγο 'κουλό' βέβαια στα 20k να τα παίζουν τα σινεμπλόκ. Σε πόλύ φθηνότερα αμάξια που είχα, αυτό συνέβαινε κοντά στα 40-50k χλμ.

Αλλά βλέποντας την υπογραφή του geo λέω μια χαρά είμαστε !!!! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σταματημένος και πατάω φρένο. Στρίβοντας το τιμόνι ακούγεται κάποιος ήχος σαν ενοχλητικό τρίξιμο. Είμαι ακόμα στη 2ετή εγγύηση (λήγει σε 1 μήνα και δεν πρόκειται να κάνω επέκταση παρότι μπορώ ακόμα). Να το πάω ?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σταματημένος και πατάω φρένο. Στρίβοντας το τιμόνι ακούγεται κάποιος ήχος σαν ενοχλητικό τρίξιμο. Είμαι ακόμα στη 2ετή εγγύηση (λήγει σε 1 μήνα και δεν πρόκειται να κάνω επέκταση παρότι μπορώ ακόμα). Να το πάω ?

Φυσικα και να το πας, γιατι μετα μπορει (δε το ευχομαι) να τυχει κτ χειροτερο και να τραβας τα μαλλια σου. Ακουσε με που σου λεω ;) .

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σταματημένος και πατάω φρένο. Στρίβοντας το τιμόνι ακούγεται κάποιος ήχος σαν ενοχλητικό τρίξιμο. Είμαι ακόμα στη 2ετή εγγύηση (λήγει σε 1 μήνα και δεν πρόκειται να κάνω επέκταση παρότι μπορώ ακόμα). Να το πάω ?

ακομα εδω εισαι? δεν το πηγες ? τροχαδειν? sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σταματημένος και πατάω φρένο. Στρίβοντας το τιμόνι ακούγεται κάποιος ήχος σαν ενοχλητικό τρίξιμο. Είμαι ακόμα στη 2ετή εγγύηση (λήγει σε 1 μήνα και δεν πρόκειται να κάνω επέκταση παρότι μπορώ ακόμα). Να το πάω ?

Αν έχει και πίσω δισκόπλακες μάλλον οι δισκόπλακες είναι γιατί όταν στρίβεις το τιμόνι το μπροστινό μέρος μετατοπίζεται ενώ το πίσω μένει σταθερό και πιέζονται οι δαγκάνες και οι δισκόπλακες και τρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι δε μου πάει πολύ καλά με την ευθυγράμμιση του. Θα τα πάω αμέσως μετά την Πρωτομαγιά μετά από ταξίδι στη Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.